Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

İç Çamaşırı Nasıl Yıkanır?

İç çamaşırlarınızı yanlış yıkıyor olabilir misiniz? Meraklanmayın, iç çamaşırı nasıl dezenfekte edilir, iç çamaşırı kaç derecede yıkanır öğrenmek çok kolay.

Güncellenmiş

iç çamaşırı nasıl dezenfekte edilir
Reklam
Sign Up Banner

İç çamaşırı temizliği, kişisel hijyeniniz ve sağlığınız için birincil önemde olduğundan, iç çamaşırı nasıl dezenfekte edilir, iç çamaşırları kaç derecede yıkanır öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Uzmanlar, iç çamaşırı temizliği konusunda doğru yöntemi izlememe ihtimaline karşı uyarıda bulunuyorlar. Bu da gösteriyor ki, iç çamaşırları ne zaman ve nasıl istersek makineye atıp yıkayacağımız ürünler değil. Sağlığınız için iç çamaşırı kaç derecede yıkanır, iç çamaşırları ayrı mı yıkanır, gelin birlikte göz atalım.

iç çamaşırı kaç derecede yıkanır

İç Çamaşırı Temizliği: 3 Altın Kural

 • İç çamaşırlarını diğer çamaşırlardan ayırın İç çamaşırı ayrı mı yıkanır diyorsanız, doğrudan cilde ve genital organlara temas eden iç çamaşırlarını kendi aralarında gruplayarak ve diğer çamaşırlardan ayırarak yüksek sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz. Yıkama sırasında hassas ciltler için özel olarak tasarlanan Rinso Narin Bakım gibi etkili bir deterjan kullanmak her zaman daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Tabi bunu yaparken iç çamaşırının kumaşını ve rengini de dikkate almanız gerekir. İç çamaşırlarını diğer çamaşırlarla birlikte yıkamak, iç çamaşırlarında dışkı kaynaklı yer alabilecek bakterilerin makinedeki bütün çamaşırlara bulaşma riskini ortaya çıkarır. Bu nedenle iç çamaşırları özellikle havlularla birlikte yıkanmamalıdır.

 • İç çamaşırlarını sık sık yıkayın İç çamaşırlarını yıkama sıklığı diğer kıyafetlerinizden farklı olmalıdır. Hijyen açısından külotları her gün değiştirmeli ve yıkamalısınız. Sütyenlerin kolay bozulan yapısı ve kullanımı gereği her gün yıkamaya gerek yoktur; ancak özellikle sıcak havalarda 3-4 kez giymenin ardından yıkanması uygun olacaktır.

 • Hassas kumaştan üretilen çamaşırları ayırın veya elde yıkayın İç çamaşırları çok çeşitli kumaşlardan üretilmektedir. İpek, pamuklu, silikon ya da elastik yapıda olabilirler. Bütün kumaş türleri makineye atıp yüksek sıcaklıklarda yıkamaya uygun değildir ve ilk karşılaşacağınız sorun elastik yapının bozulması olacaktır. Bu nedenle hassas kumaştan üretilmiş çamaşırlarınızı ayırın ve makinenin uygun programında ya da birazdan anlatacağımız gibi elde yıkamayı tercih edin.

İç Çamaşırı Nasıl Yıkanır: Adım Adım İç Çamaşırı Yıkama Rehberi

Reklam

MPU Sign Up Banner
 iç çamaşırları hangi programda yıkanır

1. Çamaşırın Etiketini Okuyun Her iç çamaşırının yapısı ve kumaşı farklı olabileceği için yıkama programı ve derecesi konusunda en doğru bilgiyi ürünün etiketinde bulabilirsiniz.

2. İç Çamaşırındaki Lekelere Yıkama Öncesinde Müdahale Edin İç çamaşırı lekeleri nasıl çıkar sorusuna çoğumuzun cevabı, en yüksek sıcaklıkta yıkamanın en doğru çözüm olduğu yönündedir. Fakat iç çamaşırı lekeleri konusunda yapmamız gereken bu değildir. Her zaman, soğuk su ile yıkayarak lekenin çıkmasını sağlamalıyız. Bunun için:

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

 • Leke çıkarıcı spreyleri çamaşırdaki lekenin üzerine sıkarak yarım saat bekleyip sonra makinede yıkayabilirsiniz.

 • Özellikle kan lekesi için lekenin üzerine bir miktar tuz dökerek soğuk suyun altında yıkayabilirsiniz. Tuz, kan lekesine müdahale ederken soğuk su da lekenin kumaştan çıkmasına yardımcı olacaktır.

 • Özellikle beyaz renkli çamaşırlarda oluşan ter gibi lekeleri çıkarmak için bir miktar bulaşık deterjanını aynı oranda hidrojen peroksit ile karıştırarak lekenin üzerine sürebilirsiniz. Yarım saat beklettiğiniz çamaşırı makinede, aynı şekilde yıkayabilirsiniz.

3. Benzer Çamaşırlarla Birlikte Yıkayın İç çamaşırlarını yalnızca iç çamaşırları ile birlikte yıkayın. Çamaşırlar genelde hassas olduğu için aynı programda ve ısıda yıkayarak hem hijyen hem tasarruf sağlamış olursunuz. Ayrıca iç çamaşırlarını diğer kıyafetlerle birlikte makineye attığınızda kıyafetlerin, özellikle kot pantolonların fermuarları, düğmeleri çamaşırlarınıza zarar verebilmektedir.

4. Hassas Kumaşlar ve Sütyenler İçin Çamaşır Yıkama Filesi Kullanın Sütyenler ve dantelli iç giyim ürünleri çabuk bozulduğu için filenin içinde makineye atmak daha doğru olacaktır. Sütyenleri file ile yıkasanız dahi kopçasını birbirine takmayı ve başka çamaşırlara takılarak çamaşırı bozmasına engel olmayı unutmayın. Eğer çamaşır yıkama filesi yoksa yastık kılıfının içerisine koyarak yıkamayı da deneyebilirsiniz.

5. Çamaşır Makinesinde Doğru Programda ve Doğru Sıcaklıkta Yıkayın Çamaşır etiketinde yer alan yönergeleri ya da çamaşırınızın türüne göre aşağıda belirttiğimiz rehberi baz alarak doğru ısıda ve ayarda yıkamaya özen gösterin.

6. Çamaşırlarınızı Zarar Görmeyeceği Şekilde Kurutun Çamaşırlar için en uygun kurutma, açık havada olandır. Kurutma makinesi yüksek sıcaklık nedeniyle çamaşırların elastik yapısını bozabilir; sütyenlere ise zarar vermesi kaçınılmazdır. Renkli çamaşırlarınızı, renginin solmaması için direk güneş ışığı almayan açık alanda kurutabilirsiniz. Elastik yapısının bozulmaması içinse kuru bir havlunun üzerine sererek uygun bir alanda kurutmayı tercih edebilirsiniz.

iç çamaşırı lekeleri nasıl çıkar

Türlerine Göre İç Çamaşırı Kaç Derecede Yıkanır? Nasıl Temizlenir?

İç çamaşırının hangi kumaştan yapıldığı hem uzun süre kullanabilmek hem de doğru temizlik yöntemini seçebilmek için önemlidir. Bu nedenle iç çamaşırı kaç derecede yıkanır sorusunun tek bir yanıtı yoktur ve ürünün türüne göre değişir. İç çamaşırı hangi programda yıkanır karar veremiyorsanız, günlük kullanım için olan iç çamaşırlarınızı iç giyim programında; dantelli, hassas kumaşlardan üretilen çamaşırları ve sütyenleri ise hassas programda yıkamalısınız.

1. Pamuklu Kumaş Pamuklular, dayanıklı ve kullanım kolaylığı sağlayan kumaşlardır ve iç çamaşırlarında sıklıkla tercih edilir. Peki, pamuklu külot nasıl yıkanır? Beyaz iç çamaşırı kaç derecede yıkanır? Beyazlar ve renklileri ayırarak beyazları 60 dereceye kadar herhangi bir sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Renklilerde solma ihtimaline karşı en fazla 40 dereceyi tercih etmelisiniz. Bu şekilde pamuklu külot ve atletleri yıkayabilirsiniz. Açık havada kurutmayı ya da kurutma makinesinin düşük ayarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

2. Pamuklu Streç Kumaş Bu kumaş türü vücudu saran bir yapıya sahiptir ve dayanıklıdır. Ancak streç yapısının bozulmaması için yıkama sıcaklığı düşük tutulmalıdır. Pamuklu streç kumaştan yapılmış külotlar kaç derecede yıkanır derseniz, 30 dereceden yüksek sıcaklıklar tercih edilmemelidir. Çamaşır suyu ve yumuşatıcı kullanılmaması tavsiye edilir. Açık havada kurutmak en ideal yöntemdir.

3. Mikrofiber Kumaş Bu kumaş türü esnek ve yumuşaktır. Yapısının bozulmaması için makinede ılık suda, en fazla 30 derecede veya elde yıkanmalıdır. Çabuk kuruduğu için açık havada kısa sürede kurutabilirsiniz. Kurutma makinesine atmaktan kaçının.

4. Bambu, Örgü, Dantelli ve Hassas Kumaşlar Makinede soğuk ya da ılık ısıda ve makinenin hassas ayarında yıkanabilir; ancak elde yıkama seçeneği en güvenlisidir. Peki bu tür kumaşlara sahip iç çamaşırları kaç derecede yıkanır? Makinede yıkamayı tercih ederseniz, yıkama filesi kullanmayı ve 30 derece altında bir ısıyı tercih etmeyi ihmal etmeyin. Kurutma işlemi, asmak yerine sererek yapılmalıdır.

iç çamaşırı nasıl temizlenir

5. Sütyenler Sütyenler doğru olmayan sıcaklık ve programlarda yıkandığında şeklini kaybedebilir. Balensiz, kapsız ya da desteksiz sütyenleri, renklerini de göz önüne alarak 40 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Balenli, kaplı, destekli gibi özel forma sahip sütyenleri, sütyen yıkama topunun içinde en fazla 30 derece olacak şekilde, çamaşır makinesinin hassas programında yıkayabileceğinizi unutmayın.

Dantelli, baskılı ya da süslü çamaşırları elde yıkamayı tercih edin. Elde yıkama yapacağınız kaba deterjanla birlikte hipoalerjenik formüllü Yumoş Hassas Ciltler gibi bir yumuşatıcıdan az miktarda eklemek sonucu daha başarılı kılacaktır. Dekolteli giysiler için özel tasarlanan silikon sütyenler çamaşır makinesinde yıkamak için uygun değildir. Silikon sütyenleri yıkamak yerine önce sabunlu bir bezle, daha sonra ıslak bir bezle silmeniz daha doğru olacaktır. Sildiğiniz sütyeni kaldırmadan önce kurulamayı da unutmayın. Sütyenleri asarak kurutmaya özen gösterin ve kurutma makinesine atmaktan kaçının.

İç Çamaşırı Nasıl Dezenfekte Edilir?

İç çamaşırlarınızı birkaç adımda basitçe dezenfekte edebilirsiniz.

 • İç çamaşırlarını kaynamış suyun içerisinde birkaç saat bekletebilirsiniz. Bu yöntemde hassas kumaşların çekme ihtimalini unutmayın.

 • Çamaşır deterjanına ek olarak boraks kullanmayı tercih ederseniz iç çamaşırlarınız için dezenfektan görevi görecektir.

 • Ütülemek ve güneşte kurutmak dezenfektan etkisiyle bilinmektedir ve her ikisini de uygun çamaşırlarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Elde İç Çamaşırı Nasıl Yıkanır?

 • Bir leğen ya da temiz bir lavaboyu ılık su ile doldurun; suyun sıcak olmamasına dikkat edin çünkü elde yıkadığımız çamaşırlar çoğunlukla hassas kumaştan yapılmıştır ve sıcaklıkla bozulabilir.

 • Hazırladığınız suya, bir miktar deterjan ekleyin. Deterjan miktarını, paketin üzerindeki elde yıkama talimatına göre kullanmaya özen gösterin.

 • İç çamaşırlarını renklerine göre ayırıp deterjanlı suyun içerisinde bir saat kadar bekletin. Vaktiniz yoksa yıkama aşamasına geçerek biraz daha uzun yıkayabilirsiniz.

 • Yıkama işlemi bittikten sonra çamaşırları soğuk suyun altında durulayın.

 • Çamaşırları elinizle nazikçe sıkabileceğiniz gibi bir havlunun üzerine serip havluyu rulo yaparak nemini alabilirsiniz.

 • Ardından çamaşırları asarak kurutmayı tercih edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Sütyen Elde Yıkanır mı?

Sütyeni, uygun bir deterjanla elde yıkamak en iyisidir. Elde sütyen yıkama işlemi hassas olan kumaşı ve içerisindeki telleri zarar görmeden sütyenleri temizlemenizi sağlar.

Sütyen Sıcak Suyla Yıkanır mı?

Yüksek sıcaklıkta sütyen yıkama sütyenin rengini kaybetmesine sebep olabilir, yani kırmızı renkteki sütyeniniz pembe rengine dönüşebilir. Çamaşır makinesi kullanıyorsanız kıyafetlerinizin renkleri sütyeninizin renkleriyle karışabilir. Bunun için her zaman ılık su ayarlarını tercih edin.

Sütyen Çamaşır Kurutucuya Konur mu?

Sütyeninizi hiç bir zaman çamaşır kurutucusuna koymayın. Makinanın dönme hareketi, sütyenin şeklini bozar ve sıcaklık da bozulmuş şekilde kalmasına sebep olur. Yıkayıp ıslakken şeklini düzelttikten sonra, sütyeni askılarından asın ve kurumasını bekleyin. Aceleniz varsa endişelenmeyin, yapısı hafif olan sütyenler güneşte hızlıca kurur.

İç Çamaşırı 60 Derecede Yıkanır mı?

İç çamaşırını dezenfekte etmek ve bakterileri yok etmek için yüksek sıcaklıklarda yıkamak gerekebilir. Ancak 60 derece bazı kumaş türlerine ve çamaşırın streç yapısına zarar verebilir. Beyaz pamuklu, streç olmayan kumaştan, günlük kullanım için olan külot ve atletleri makinede 60 derecede yıkayabilirsiniz. Diğer çamaşırlarınızı, özellikle de hassas kumaş türleri ve sütyenleri 60 derecede yıkamaktan kaçının.

90 Derecede Çamaşır Yıkanır mı?

90 derece, çamaşırlar için hayli yüksek bir sıcaklıktır ve bu sıcaklığın özellikle iç çamaşırlarınıza zarar verme ihtimali oldukça yüksektir.

Renkli İç Çamaşırları Hangi Programda Yıkanır?

Renkli iç çamaşırlarını beyazlardan ayırarak makinenin hassas ya da iç giyim programında yıkayabilirsiniz.

Sütyen Yıkama Topu Nasıl Kullanılır?

Sütyen yıkama topları genelde sert plastikten imal edilmiş olup bir büyük, bir küçük toptan oluşur. Toplar, su ve deterjan geçişine izin verecek şekilde tasarlanmışlardır. Genelde tek bir sütyen yıkamak için uygundur. Sütyeni büyük topun içerisine yerleştirdikten sonra ortasındaki boşluğa küçük topu yerleştirin ve kapatın. Küçük top, sütyenin şeklinin bozulmasını önleyecektir. Sütyen kopçalarının yıkama esnasında diğer çamaşırlara takılarak zarar vermesini engellemek için kopçaları birbirine bağladığınızdan emin olun. Ardından dolu bir çamaşır makinesinin içine atın. Boş makinede sadece sütyen yıkama topunu kullanarak yıkama yapmaktan kaçının.

Aslen yayınlandı