Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

İç Çamaşırı Yıkamanın Püf Noktaları

Giysilerini uzun süre yıpranmadan kullanmaya özen gösterenlerin aklını sıklıkla kurcalayan "İç çamaşırları nasıl yıkanır?" sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Basit ipuçları için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

İç Çamaşırı Yıkamanın Püf Noktaları

Maksimum hijyen için farklı türdeki çamaşırlarınızı gruplayarak yıkamak ev işlerinde size kolaylık sağlar. İç çamaşırı temizliği ise hem kişisel sağlığınızı korumanız hem de kendinizi iyi hissetmeniz için son derece önemlidir. İşte iç çamaşırlarınızı yıpratmadan tertemiz yapmak için birkaç ipucu...

İpek kumaşlı iç çamaşırlarını yıkamak yerine kuru temizleme yaparak çamaşırların daha uzun süre yeni kalmasını sağlayabilirsiniz.

İç Çamaşırlarınızı Diğer Giysilerinizden Ayrı olarak Yıkayın

Çamaşır yıkarken ilk ve en basit kural, iç çamaşırlarını diğer giysilerden ayrı yıkamaktır. Doğrudan cilde temas eden iç çamaşırlarını kendi aralarında gruplayarak dış giysilere uygun olmayan yüksek sıcaklarda yıkayabilirsiniz. Tabi bunu yaparken iç çamaşırının kumaşına ve rengine de dikkat etmeniz gerekir.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Sütyenleri Modeline Göre Gruplayın

Sütyenler doğru olmayan sıcaklık ve programlarda yıkandığında şeklini kaybedebilir. Sıcaklığa karar verirken sütyenin modeline, kalıbına ve kumaşına dikkat etmelisiniz. Balensiz, kapsız ya da desteksiz sütyenleri renklerini de göz önüne alarak 40 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Ancak dolgulu veya destekli sütyenleri yüksek sıcaklarda yıkamamalısınız.

Balenli, kaplı, destekli gibi özel forma sahip sütyenleri, sütyen topunun içinde yıkamak en ideal çözüm olacaktır, çünkü çamaşır makinesinin tamburu kaplara veya balenlere zarar verebilir. Dantelli, baskılı ya da süslü çamaşırları elde yıkamak için zamanınız yoksa en fazla 30 derece olacak şekilde çamaşır makinesinin hassas yıkama programında yıkayabileceğinizi unutmayın.
NA

Silikon Sütyenleri Yıkamaktan Kaçının

Dekolteli giysiler için özel tasarlanan silikon sütyenler çamaşır makinesinde yıkamak için çok uygun değildir. Silikon sütyenleri yıkamak yerine önce sabunlu bir bezle, daha sonra ıslak bir bezle silmeniz daha doğru olacaktır. Sildiğiniz sütyeni kaldırmadan önce kurulamayı da unutmayın. Tamamı yerine yan veya sırt kısmı silikonlu olan sütyen modellerini ise elde yıkayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Dantelli çamaşırları çamaşır makinesinde yıkarken yıkama filelerinden kullanmak yıpranma, yırtılma, süslerin kopması gibi durumlarla karşılaşma riskini en aza indirir.

Külotların Temizliğine Dikkat Edin

Külotların her daim temiz olması çeşitli hastalıklarla karşılaşma riskini azalttığı için de son derece önemlidir. Beyaz renkteki külotlar yüksek derecede yıkanabildiğinden hijyen açısından içinizin rahat etmesini sağlar. Eğer külotlarda bozulacak lastik veya süs yoksa 90 derecede bile yıkayabilirsiniz. Tabii, 90 derece için kumaş yapısının da uygun olması gerekir. Bu kadar yüksek derecede bozulacak türde kumaşı olan külotlar için ise 60 dereceyi tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Renkli külotlarınızı renklerine göre gruplayarak 40 derecede yıkayabilirsiniz. Aynı kuralları atletler için de kullanabileeceğinizi unutmayın.

Dantelli İç Çamaşırlarını Elde Yıkayın

Dantelli çamaşırlar çamaşır makinesinde yıkandığında daha kolay yıpranabilir. Bu nedenle dantelli çamaşırlar için en iyi yöntem elde yıkamaktır. Elde yıkama hem renklerin bozulmasını engeller hem de çamaşırları daha uzun ömürlü yapar.

Aslen yayınlandı