Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Sütyen Nasıl Yıkanır?

Sütyenleri düzenli bir şekilde yıkamak cilt sağlığımız için önemlidir. En etkili ve kolay yoldan sütyen nasıl yıkanır keşfetmek istiyorsanız, bilmek isteyeceğiniz her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
iç çamaşırı nasıl dezenfekte edilir

Sütyen nasıl yıkanır bilmiyor musunuz? Çekinmenize gerek yok, gençliğimizden beri giymemize rağmen, çoğumuz bilmiyoruz. En hassas çamaşırlarımızdan biri olan sütyeni nasıl yıkayacağınızı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sütyeni, uygun bir deterjanla elde yıkamak en iyisidir. Böylece hassas olan kumaşı ve içerisindeki telleri zarar görmemiş olacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Sütyeni Mümkünse Elde Yıkayın

Sütyeni elde yıkamak, makinede yıkamaktan daha zahmetlidir fakat zamanınız varsa buna değecektir. Sütyenler, özellikle de dantelli olanlar, alt kısmında bulunan teller nedeniyle hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden, makine ayarı doğru yapılmazsa, zarar görürler. Sütyeni elde yıkamak, oldukça basittir.

Bu aşamada ihtiyacınız olanlar sütyenin içine sığabileceği büyüklükte bir kap, ılık su, Omo Active Sıvı gibi çamaşır suyu içermeyen bir deterjan ve ayrıca dilerseniz Yumoş Extra gibi az miktarda bir yumuşatıcı olacaktır. Sütyeni bir süre suda bekletin, durulayın ve kuruması için asın.

Reklam

Ilık Su Kullanın

Spor yaparken giydiğiniz sütyeniniz terden dolayı sararmışsa, lekeyi çıkarmak için sıcak suda yıkamanın doğru olacağını düşünebilirsiniz, fakat bir kez daha değerlendirmenizi öneririz. Yüksek sıcaklıkta su kullanmak sütyenin rengini kaybetmesine sebep olabilir, yani kırmızı renkteki sütyeniniz pembe rengine dönüşebilir. Çamaşır makinesi kullanıyorsanız kıyafetlerinizin renkleri sütyeninizin renkleriyle karışabilir. Beyaz tişörtünüzün altına rengi solmuş beyaz sütyen giymeyi denediniz mi? Pek hoş bir görüntü değildir.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Çamaşır Makinesine Doğru Şekilde Yerleştirin

Eğer zamanınız kısıtlıysa ve bu yüzden de çamaşır makinesi kullanmaya karar verdiyseniz, makineye yerleştirmeden önce sütyenin kopçalarını bağlayın. Bağlı olmayan kopçalar makinedeki diğer kıyafetlerinize takılıp yıkanamamasına ve hassas olan dantel yüzeyin yırtılmasına sebep olabilir. Makinada yıkama sırasında maksimum güvenlik sağlamak için, sütyeninizin kopçalarını bağlayıp, çamaşır filesinin veya yastık kılıfının içerisine koyup makinaya yerleştirin.

Makinayı Fazla Doldurmayın

Çamaşır yıkarken, makinaya bütün kirli kıyafetlerinizi doldurup ikinci yıkamaya gerek bırakmamak çekici gelse de, bu en sevdiğiniz sütyenlerinizle vedalaşmanız anlamına gelebilir. Fazla doldurulan makinada, sütyenler sıkışacağından dolayı şekilleri de bozulacaktır. Sütyeninizle birlikte bir kaç kıyafetinizi yerleştirin ve sıkışmamasını sağlayın. Makineye sütyenlerinizle beraber kot pantolonlar, çarşaf ve havlu koymamalısınız.

Islakken Şekillendirin

Makinanızı fazla doldurmasanız bile, bazen sütyeniniz makinadan çıktığında, suyun etkisinden dolayı şekillerinde değişiklikler olabilir. Eğer ıslakken düzeltmezseniz, sütyeniniz bu şekilde kuruyacak ve düzeltmesi zorlaşacaktır. Sütyeninizi makinada veya elde yıkar yıkamaz, kuplarının şeklini elinizle düzeltin. Tamamen düz olmazsa endişelenmeyin, küçük şekil bozuklukları siz sütyeni giyince kendi kendine düzelecektir.

Doğal Yollarla Kurutun

Sütyeninizi hiç bir zaman çamaşır kurutucusuna koymayın. Makinanın dönme hareketi, sütyenin şeklini bozar ve sıcaklık da bozulmuş şekilde kalmasına sebep olur. Yıkayıp ıslakken şeklini düzelttikten sonra, sütyeni askılarından asın ve kurumasını bekleyin. Aceleniz varsa endişelenmeyin, yapısı hafif olan sütyenler güneşte hızlıca kurur.

Aslen yayınlandı