Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Sütyen Nasıl Yıkanır?

Sütyen temizliği ve bakımı cilt sağlığınız için çok önemlidir. Sütyen nasıl yıkanır merak ediyorsanız aradığınız püf noktaları burada.

Güncellenmiş

Reklam
Çamaşır sepetinin kenarından sarkan renkli sütyenler

Sütyen nasıl yıkanır bilmiyor musunuz? Çekinmenize gerek yok, gençliğimizden beri giymemize rağmen çoğumuz sütyenleri nasıl yıkamalıyız, sütyen nasıl temizlenir bilmiyoruz. En hassas çamaşırlarımızdan biri olan sütyeni nasıl yıkayacağınızı öğrenebilir ve sütyenlerinize zarar vermeden tertemiz olmalarını sağlayabilirsiniz. Peki, sütyenler nasıl yıkanmalı?

Sütyeni, uygun bir deterjanla elde yıkamak en iyisidir. Elde sütyen yıkama işlemi hassas olan kumaşı ve içerisindeki telleri zarar görmeden sütyenleri temizlemenizi sağlar.

Elde Sütyen Nasıl Yıkanır?

Sütyen elde yıkama işlemi makinede yıkamaktan daha zahmetlidir fakat zamanınız varsa buna değecektir. Sütyenler, özellikle de dantelli olanlar, alt kısmında bulunan teller nedeniyle hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden, makine ayarı doğru yapılmazsa zarar görürler. Sütyeni elde yıkamak oldukça basittir.

Bu aşamada ihtiyacınız olanlar sütyenin içine sığabileceği büyüklükte bir kap, ılık su, Omo Active Sıvı gibi çamaşır suyu içermeyen bir deterjan ve ayrıca dilerseniz Yumoş Extra gibi az miktarda bir yumuşatıcı olacaktır. Sütyeni bir süre suda bekletin, durulayın ve kuruması için asın.

Reklam

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Elde çamaşır yıkamanın püf noktalarını keşfederek hassas çamaşırlarınızı ve sütyenlerinizi zarar vermeden yıkayabilirsiniz.

Ilık Su Kullanın

Spor yaparken giydiğiniz sütyeniniz terden dolayı sararmışsa, lekeyi çıkarmak için sıcak suda yıkamanın doğru olacağını düşünebilirsiniz, fakat bir kez daha değerlendirmenizi öneririz. Yüksek sıcaklıkta sütyen yıkama sütyenin rengini kaybetmesine sebep olabilir, yani kırmızı renkteki sütyeniniz pembe rengine dönüşebilir. Çamaşır makinesi kullanıyorsanız kıyafetlerinizin renkleri sütyeninizin renkleriyle karışabilir. Beyaz tişörtünüzün altına rengi solmuş beyaz sütyen giymeyi denediniz mi? Pek hoş bir görüntü değildir.

BUNLARA DİKKAT

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. Çamaşır yıkama rehberimizi inceleyerek yıkama talimatları hakkında detaylı bilgi alın.

Sütyen Makinede Nasıl Yıkanır?

Eğer zamanınız kısıtlıysa ve bu yüzden de çamaşır makinesi kullanmaya karar verdiyseniz, makineye yerleştirmeden önce sütyenin kopçalarını bağlayın. Bağlı olmayan kopçalar makinede sütyen yıkama sırasında diğer kıyafetlerinize takılıp yıkanamamasına ve hassas olan dantel yüzeyin yırtılmasına sebep olabilir. Makinede yıkama sırasında maksimum güvenlik sağlamak için, sütyeninizin kopçalarını bağlayıp, çamaşır filesinin veya yastık kılıfının içerisine koyup makinaya yerleştirin.

Çamaşırlarınızın daha beyaz kalması için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri keşfederek beyaz sütyenlerinizin sararmasını önleyebilirsiniz.

Makineyi Fazla Doldurmayın

Çamaşır yıkarken, makinaya bütün kirli kıyafetlerinizi doldurup ikinci yıkamaya gerek bırakmamak çekici gelse de, bu en sevdiğiniz sütyenlerinizle vedalaşmanız anlamına gelebilir. Fazla doldurulan makinada, sütyenler sıkışacağından dolayı şekilleri de bozulacaktır. Sütyeninizle birlikte bir kaç kıyafetinizi yerleştirin ve sıkışmamasını sağlayın. Makineye sütyenlerinizle beraber kot pantolonlar, çarşaf ve havlu koymamalısınız.

Islakken Şekillendirin

Makinanızı fazla doldurmasanız bile, bazen sütyeniniz makinadan çıktığında, suyun etkisinden dolayı şekillerinde değişiklikler olabilir. Eğer ıslakken düzeltmezseniz, sütyeniniz bu şekilde kuruyacak ve düzeltmesi zorlaşacaktır. Sütyeninizi makinada veya elde yıkar yıkamaz, kuplarının şeklini elinizle düzeltin. Tamamen düz olmazsa endişelenmeyin, küçük şekil bozuklukları siz sütyeni giyince kendi kendine düzelecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sütyen Çamaşır Kurutucuya Konur mu?

Sütyeninizi hiç bir zaman çamaşır kurutucusuna koymayın. Makinanın dönme hareketi, sütyenin şeklini bozar ve sıcaklık da bozulmuş şekilde kalmasına sebep olur. Yıkayıp ıslakken şeklini düzelttikten sonra, sütyeni askılarından asın ve kurumasını bekleyin. Aceleniz varsa endişelenmeyin, yapısı hafif olan sütyenler güneşte hızlıca kurur.

Sütyen Sıcak Suyla Yıkanır mı?

Yüksek sıcaklıkta sütyen yıkama sütyenin rengini kaybetmesine sebep olabilir, yani kırmızı renkteki sütyeniniz pembe rengine dönüşebilir. Çamaşır makinesi kullanıyorsanız kıyafetlerinizin renkleri sütyeninizin renkleriyle karışabilir. Bunun için her zaman ılık su ayarlarını tercih edin.

Sütyen Elde Yıkanır mı?

Sütyeni, uygun bir deterjanla elde yıkamak en iyisidir. Elde sütyen yıkama işlemi hassas olan kumaşı ve içerisindeki telleri zarar görmeden sütyenleri temizlemenizi sağlar.

Aslen yayınlandı