Sütyen Nasıl Yıkanır?

Sütyen temizliği ve bakımı cilt sağlığınız için çok önemlidir. Sütyen nasıl yıkanır, elde sütyen nasıl yıkanır merak ediyorsanız sütyen yıkama hakkında aradığınız püf noktaları burada.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır sepetinin kenarından sarkan renkli sütyenler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sütyen nasıl yıkanır bilmiyor musunuz? Çekinmenize gerek yok, gençliğimizden beri giymemize rağmen çoğumuz sütyenleri nasıl yıkamalıyız, sütyen nasıl temizlenir bilmiyoruz. En hassas çamaşırlarımızdan biri olan sütyen temizliği hakkında bilgi edinebilir ve sütyenlerinize zarar vermeden tertemiz olmalarını sağlayabilirsiniz. Peki, sütyenler nasıl yıkanmalı? Elde sütyen yıkama ve makinede sütyen yıkama arasında bir fark var mı?

Makinede sütyen yıkama bir seçenek olsa da hassas yapısı düşünüldüğünde sütyen elde yıkama için daha uygundur. Uygun bir deterjanla elde sütyen yıkama işlemi, hassas olan kumaşı ve içerisindeki telleri zarar görmeden sütyenleri temizlemenizi sağlar ve sütyenlerinizin kullanım ömrünü uzatır.

Elde Sütyen Nasıl Yıkanır?

Sütyen elde yıkama işlemi makinede yıkamaktan daha zahmetlidir fakat zamanınız varsa buna değecektir. Sütyenler, özellikle de dantelli olanlar, alt kısmında bulunan teller nedeniyle hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden, makine ayarı doğru yapılmazsa zarar görürler. Sütyeni elde yıkamak oldukça basittir.

Bu aşamada ihtiyacınız olanlar sütyenin içine sığabileceği büyüklükte bir kap, ılık su, Omo Active Sıvı gibi çamaşır suyu içermeyen bir deterjan ve ayrıca dilerseniz Yumoş Extra gibi az miktarda bir yumuşatıcı olacaktır. Sütyeni bir süre suda bekletin, durulayın ve kuruması için asın.

Elde çamaşır yıkamanın püf noktalarını keşfederek hassas çamaşırlarınızı ve sütyenlerinizi zarar vermeden yıkayabilirsiniz.

Ilık Su Kullanın

Spor yaparken giydiğiniz sütyeniniz terden dolayı sararmışsa, lekeyi çıkarmak için sıcak suda yıkamanın doğru olacağını düşünebilirsiniz, fakat bir kez daha değerlendirmenizi öneririz. Yüksek sıcaklıkta sütyen yıkama sütyenin rengini kaybetmesine sebep olabilir, yani kırmızı renkteki sütyeniniz pembe rengine dönüşebilir. Çamaşır makinesi kullanıyorsanız kıyafetlerinizin renkleri sütyeninizin renkleriyle karışabilir. Beyaz tişörtünüzün altına rengi solmuş beyaz sütyen giymeyi denediniz mi? Pek hoş bir görüntü değildir.

BUNLARA DİKKAT

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. Çamaşır yıkama rehberimizi inceleyerek yıkama talimatları hakkında detaylı bilgi alın.

Çekmecede ten rengi tonlarında sütyenleri düzenleyen biri

Sütyen Makinede Nasıl Yıkanır?

Eğer zamanınız kısıtlıysa ve bu yüzden de çamaşır makinesi kullanmaya karar verdiyseniz, makineye yerleştirmeden önce sütyenin kopçalarını bağlayın. Bağlı olmayan kopçalar makinede sütyen yıkama sırasında diğer kıyafetlerinize takılıp yıkanamamasına ve hassas olan dantel yüzeyin yırtılmasına sebep olabilir. Makinede yıkama sırasında maksimum güvenlik sağlamak için, sütyeninizin kopçalarını bağlayıp, çamaşır filesinin veya yastık kılıfının içerisine koyup makinaya yerleştirin.

Çamaşırlarınızın daha beyaz kalması için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri keşfederek beyaz sütyenlerinizin sararmasını önleyebilirsiniz.

Makineyi Fazla Doldurmayın

Çamaşır yıkarken, makinaya bütün kirli kıyafetlerinizi doldurup ikinci yıkamaya gerek bırakmamak çekici gelse de, bu en sevdiğiniz sütyenlerinizle vedalaşmanız anlamına gelebilir. Fazla doldurulan makinada, sütyenler sıkışacağından dolayı şekilleri de bozulacaktır. Sütyeninizle birlikte bir kaç kıyafetinizi yerleştirin ve sıkışmamasını sağlayın. Makineye sütyenlerinizle beraber kot pantolonlar, çarşaf ve havlu koymamalısınız.

Islakken Şekillendirin

Makinanızı fazla doldurmasanız bile, bazen sütyeniniz makinadan çıktığında, suyun etkisinden dolayı şekillerinde değişiklikler olabilir. Eğer ıslakken düzeltmezseniz, sütyeniniz bu şekilde kuruyacak ve düzeltmesi zorlaşacaktır. Sütyeninizi makinada veya elde yıkar yıkamaz, kuplarının şeklini elinizle düzeltin. Tamamen düz olmazsa endişelenmeyin, küçük şekil bozuklukları siz sütyeni giyince kendi kendine düzelecektir.

Çamaşır ipinde asılı rengarenk sütyenler

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?