Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Rengi Solan Siyah Kıyafetler Nasıl Düzelir?

Yaz kış çok severek giyilen siyah bluzlar, kazaklar, kotlar yıkandıkça ve güneşe maruz kaldıkça renkleri griye doğru dönmeye başlar. Peki onları tekrar siyaha boyamak mümkün mü? İşte çözüm yöntemleri...

Güncellenmiş

Reklam
Rengi Solan Siyah Kıyafetler Nasıl Düzelir?

Çamaşırları yıkarken siyahlar, beyazlar ve renkliler olarak ayırsanız da, renklerin solma sürecini yalnızca yavaşlatabilir fakat engelleyemezsiniz. Rengi solan siyah kıyafetler için ne yapmalı sorusunun cevabını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. 

Boyanızı mutlaka boyamak istediğiniz kumaşa ve boyama yöntemine göre seçmeye özen gösterin.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Filtre Kahve ile Renklendirme Yöntemi

Hemen her kıyafete uyum sağlayan siyah pantolonlar, kalitesiz kumaş ya da sık yıkanma gibi sebeplerden dolayı zaman içinde rengini kaybedebilir. Rengi solan siyah kıyafetler için ne yapmalı sorusunun, filtre kahve kullanmak ya da kumaş boyası ile boyamak gibi farklı cevapları bulunmaktadır. Evinizde kumaş boyası yoksa, satın almadan önce filtre kahve yöntemini deneyebilirsiniz. 

Filtre kahve yöntemi için: 2 bardak koyu filtre kahvenizi hazırlayın. Kahvenin koyu olması solan siyahların daha net siyaha dönmesini kolaylaştıracaktır. Kahve demlenirken çamaşır makinenize rengi solan siyah pantolon, tişört gibi siyah renkli kıyafetlerinizi atın. Farklı renkli çamaşırların karışmamasına özen gösterin. Makinenin yumuşatıcı gözüne kahveyi koyarak; makineyi 60 derecede, durulama programında çalıştırın. Çamaşırlarınızı asıp kuruttuğunuzda eski renklerine döndüğünü görebilirsiniz.

Siyah renkteki giysilerinizi, renkleri solmadan uzun süre kullanabilmek için Omo Siyah gibi özel formüllü bir deterjanla yıkamayı deneyebilirsiniz.

Kumaş Boyası İle Renklendirme Yöntemi

Rengi solmuş kıyafetlere çözüm konusunda tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem kumaş boyasıdır. Bu tarz boyalar aktar veya marketlerden kolayca satın alınabilir. Bu aşamada her ürünün kullanım şekli farklı olabileceğinden, boya üzerindeki kullanma talimatlarını okumakta ve hatta kullanım talimatına göre boya seçmek önemlidir. Çünkü bazı kumaş boyaları, kaynayan su içine boyayı atıp eritmenizi ve ardından kıyafetinizi de ekleyip bu karışım içerisinde kaynatmanızı tarif eder. Bu yöntem hassas kıyafetlerde, kaynar su nedeniyle bozulmaya sebep olabilir. 

Makinede kumaş boyama uygulaması için kolay kullanımlı ürünler de satın alabilirsiniz. Uygulaması çok daha basit olan bu tarz ürünlerin genelde talimatında paketi eldiven ile açmanız ve makinenin çamaşırların atıldığı bölümüne paketteki ürünü boşaltmanız istenir. Önce boya, sonra boyamak istediğiniz kumaşlar makineye eklendikten sonra makineyi 40 derece sıcaklıkta en az 40 dakikalık bir programda çalıştırmanız yeterli olacaktır. Belirtilen süre bittiğinde, işlemi tamamlamak için çamaşır makinenizin kapağını açmadan deterjan bölmesine az bir deterjan ekleyip, 40 derecedeki kısa programda tekrar yıkama yapmalısınız. 

Mont ve ceket gibi kıyafetler elde kumaş boyası ile de boyanabilir. Bu yöntem özellikle siyah pantolonları boyamak için uygun, fakat diğerlerine göre biraz daha zahmetlidir. İşte yapmanız gerekenler:

  • Boyamak istediğiniz pantolon, kuru hiçbir noktası kalmayacak şekilde ıslatılmalıdır. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız pantolonu temiz bir kovanın içinde su ile bekletebilirsiniz.
  • Bu sırada bir bardak ılık su ile siyah pantolon boyası karıştırılır ve bir kova sıcak suyun içine dökülür, ardından üzerine renk sabitleyici ürün eklenir.
  • Ellerinizin boyanmaması için eldiven takarak temiz suyun içindeki pantolonunuzu alın ve hazırladığınız boya & sabitleyici karışımını içeren ikinci kovada 5-6 dakika boyunca karıştırın. Ara ara karıştırmaya devam ettiğiniz kıyafetinizin 2 saat boyunca bu kovada bekleyerek rengini iyice çekmesini sağlayın.
  • Daha sonra deterjanlı sıcak suyun içinde, fazla rengin atılması bekleyin ve soğuk su ile durulama yaparak işlemi tamamlayın.

Bunlara Dikkat

Çamaşır makinenizin kahveden iyice arınması için, boyama işlemini tamamladıktan sonra makinenizi az miktarda deterjanla, çamaşırsız haliyle kısa programda çalıştırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı