İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Önerileri

İskandinav tarzı, dekorasyonda sade ve minimalist yapısıyla dikkat çeker. Sizi İskandinav ev dekorasyonu hayalinize ulaştıracak yaratıcı fikirleri bu yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Iskandinav tarzı ev

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Modası hiçbir zaman geçmeyecek yegane sade ev dekorasyonu teması İskandinav tarzı dekorasyondur. Yaşam alanınızda konforlu bir yer oluşturmaya çalışırken fazla eşya kullanamamak çok kolay görünmeyebilir. Ancak İskandinav stili dekorasyon gittikçe daha da popüler oluyor çünkü hem düzenli olma eğilimlerimize hem de davetkar ve rahat ortamlarda yaşama arzumuza hitap ediyor. İskandinav ülkelerinin meşhur az eşya ile ev dekorasyonu görünümünü elde etmek ister misiniz? İşte, İskandinav tarzı ev için ilham alabileceğiniz bazı fikirler.

İskandinav Tarzı Nedir?

İskandinav ev dekorasyonu ile ilgili kısaca bilmeniz gerekenler.

 • İskandinav tarzı, bir akım olarak ilk kez 20. yüzyılın başlarında İzlanda, İsveç, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerden eski ve yeni stilleri bir araya getirerek başladı.

 • İskandinav tarzı ev tasarımı, hem modern trendleri hem de geleneksel zanaatları yansıtarak modern tasarımın emeğe saygı duyan işçilik unsurlarıyla harmanlandığı genel bir stil olarak ortaya çıkmıştır.

 • İskandinav tarzı, her zaman basit ve minimal, işlevsel ve erişilebilirdir.

 • İskandinav ev dekorasyonu, günlük yaşamı basit ancak etkili yollarla iyileştirmeyi temel alır.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • İskandinav Ev Dekorasyonu İçin Tasarım Önerileri

  İskandinav ev dekorasyonu ürünleri denildiğinde sadelik, işlevsellik ve sıcaklık ön plana çıkar. Bu yüzden ev dekorasyonunda mümkün olduğunca sade tasarımlı eşyalar kullanmalısınız. Ancak, farklı ve canlı renkte aksesuarlardan kaçınmak zorunda değilsiniz. Bu noktada, evinizde gereksiz eşya bulundurmamaya özen göstermeniz önemlidir. İskandinav tarzı pratik ve basit mobilyaları içerdiği için bütçenizi yormadan, gayet ekonomik şekilde evinizi yenileyebilirsiniz. Yeter ki sadeliği esas alın. Mobilyalarınızı seçerken zarif hatları bulunan, basit ve yalın tasarımlara yönelmeniz doğru olacaktır. Yani, oymalı koltuklardan, taşlı avizelerden ya da altın varaklardan uzak durmalısınız. Eğer yer yer dikkat çekici parçalar da kullanmak istiyorsanız, seçtiğiniz şık bir yemek masasını modern sandalyeler ile bir araya getirerek benzersiz uyumlar yakalayabilirsiniz.

  1. 1

   Sade ev dekorasyonu ilkesini temel alın.

   İskandinav ev tasarımı, içinde hareket etmek ve nefes almak için yeterli alana sahip aydınlık ve açık alanları vurgular. Temiz çizgiler ve beyaz boş alanların yarattığı görsellik, sakinlik hissi uyandırır. Bir başka deyişle dekorasyonda İskandinav tarzı, az eşyalı ev dekorasyonu demektir. İskandinav ülkeleri genel olarak ne kadar azsa o kadar iyi felsefesini benimser.

   İskandinav bir yaşam alanı dağınıklık ve fazlalıktan uzaktır. İskandinav tarzı için ilk adım dağınıklığı gidermektir. Ancak, katı ve ultra-minimalist bir görünüm yerine, "arada" veya "tam doğru miktar" anlamına gelen İsveççe bir terim olan lagom'u hedeflemenizi öneririz. Ne çok fazlasını isteriz ne de çok az. Kendinizi rahat ve ferah hissedeceğiniz dengeyi kurmak önemlidir. Daha fazlası için minimalist yaşam rehberimize göz atmayı unutmayın.

   Alışveriş yaparken farkındalıkla ve dikkatli bir şekilde davranın. İskandinav tarzı dekorasyon, bütçeniz kısıtlı dahi olsa düşündüğünüzden daha kolay!
  2. 2

   Çokluktan ziyade kaliteyi ve işlevselliği tercih edin.

   İskandinav zanaatkarlık geleneğine uygun olarak yüksek kaliteli, çok amaçlı veya pratik parçalara yatırım yapın. İskandinav mobilyaları, aydınlatma armatürleri ve diğer işlevsel öğeler, sade ve aşırı süslü olmasa da modern ve çarpıcı bir görünüme sahip olur. Bu stilden ödün vermek anlamına gelmez. Aslında, sıradan öğeler iyi ve yüksek kaliteli malzemelerden yapıldığında, kendi başlarına dekoratif öğeler haline gelebilirler. Örneğin, giysi ve ayakkabı rafları, düzenleyiciler ve diğer depolama öğeleri gibi sıradan görünümlü parçalar için tasarım çizgisine sahip olan alternatifler arayın. Bunların tümü evinizde yardımcı ve çarpıcı tasarım öğeleri olarak işlev görebilir.

   Asıl amacınız mekanı eşyalarla doldurmak değil mekanı olduğundan daha ferah göstermek olmalıdır. Birden fazla mobilya kullanmak yerine birkaç fonksiyonun tek parçada toplandığı modellere yönelebilirsiniz. Bu tasarım anlayışıyla eskisinden çok daha pratik ve işlevsel bir ortam da yaratabilirsiniz. Özellikle dar bir alana sahipseniz, İskandinav tarzı tam olarak size uygun olabilir.

   Evinizde gereksiz eşya bulundurmamaya özen göstermeniz önemlidir. Daima sadeliği esas alın. Mobilyalarınızı seçerken zarif hatları bulunan, basit ve yalın tasarımlara yönelmeyi unutmayın.
  3. 3

   Doğayı evinize taşıyın.

   İskandinav ülkelerinde insanlar, tarih boyunca coğrafi konumları sebebiyle doğanın sunduğu imkanlardan en iyi şekilde yararlanmak için doğayla çalışmayı, onu anlamayı ve ona saygı duymayı öğrenmiştir. Doğaya olan bu takdir, İskandinavların açık havada vakit geçirmenin yanı sıra evlerini tasarlama ve dekore etme biçimlerinde de ortaya çıkar. İskandinav ülkelerindeki bozulmamış, vahşi doğa manzaraları hayranlık uyandırırken, bu coğrafyada yaşayan kişilerin  doğa ile olan ilişkileri dünya çapında takdir edilir. 

   Açık ve parlak ahşap, doğadan ilham alan heykel parçaları, yün, tiftik, koyun derisi, keten, jüt, çuval bezi gibi doğal tekstiller ve döşemeler gibi doğal unsurları birleştirerek İskandinav tasarım ilkesi olan doğayı onurlandırabilirsiniz. Bitki kullanımını da unutmayın. Dışarıdan ışık girmesine izin verin. Mümkün olduğunca çevre dostu ve sürdürülebilir malzemeler kullanın. Unutmayın, İskandinav stili dekorasyon demek doğal olanla iç içe olmak demektir. 

  4. 4

   Açık ve pastel renk tonlarını tercih edin.

   İskandinav ülkelerinde kışlar çok uzun ve karanlık geçtiği için evlerde ferahlığı ve aydınlığı yakalamak adına beyaz ağırlıklı tonlar tercih edilir. İskandinav tarzı ev için seçeceğiniz rengi düşünürken, doğanın sunduğu palet skalasını taklit edin. Biraz daha toprak, taş ve ahşap renklerini düşünün. Nötr bir renk şeması basit ama sofistike bir görünüm verir. Özellikle tavanı ve duvarları tamamen beyaza boyayabilirsiniz. Açık renkli bir duvar rengi de hafiflik hissi verecektir.

   Açık renkli bir arka plan, mobilya parçalarının öne çıkmasını sağlayarak ilgi ve kontrast sağlar. Bu elbette hiç renk kullanamazsınız anlamına gelmez. Grimsi maviler, yeşil bitkiler, sıcak ten rengi, sade, doygun olmayan renk tonları ve botanik baskılar tercih edin. Daha az dikkat çeken yerlerde kullanılan canlı renkler de yaşam alanına eğlenceli bir his katacaktır.

  5. 5

   Ferah bir görünüm için akıllı aydınlatma çözümleri kullanın.

   İskandinav ülkelerinde evler, hava şartlarından ötürü karanlık olduğu için mekanları aydınlatmak önemli bir detay haline gelir. Bu durum sizin eviniz için geçerli olmasa bile görsellik açısından İskandinav tarzı ile uyum sağlamak adına aydınlatma konusuna önem vermelisiniz. Aydınlatma ürünleri arasından ise tavan lambalarının yanı sıra abajurlar, lambaderler, mumlar ve şamdanlar tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Güneş ışığından yararlanmak için de saydam perdeler kullanabilirsiniz. Peki karanlık oda nasıl aydınlatılır? Loş oda ve karanlık oda aydınlatma fikirlerini öğrenin.

  6. 6

   Kontrast oluşturun.

   Çoğu iç tasarım stilinde olduğu gibi İskandinav tarzı da kontrast tasarım ilkesine dayanır. Birçok kişi kontrast kelimesini duyduğunda genellikle renk çarkının karşıt uçlarındaki renkleri düşünürken burda bahsettiğimiz kontrast çok çeşitli tasarım öğelerine uygulanabilir. Örneğin; şekil, boyut, doku gibi.

   İskandinav ev dekorasyonu için zıt renkler yerine, birbiriyle kontrast oluşturacak açık ve koyu nötr renk tonlarını düşünün. Ayrıca eski ile yeni tasarım parçaları, soyut ve doğal unsurları, sert ve yumuşak eşyaları ve işlevsel ile konforlu olanı bir araya getirmeyi deneyin. Tamamen nötr bir yer üzerine küçük renk dokunuşları ekleyin. Ayrıca duvarlar, mobilyalar, aydınlatma armatürleri ve duvar sanatı gibi temel parçalarınızı zıtlaştırmanın yollarını bulun. Ev dekorasyonunda tablo seçimi nasıl yapılmalı? İşte duvar sanatı seçimi ile ilgili işinizi kolaylaştıracak ipuçları.

  7. 7

   Hygge felsefesini temel almayı unutmayın.

   Birçok kişi İskandinav tarzı dekorasyonun minimalizm ile aynı şey olduğunu düşünür. Temel ilkelerde büyük benzerlikler olsa da konforu temel alırken, evlerde yapılan küçük dokunuşlar ve yaşam tarzı uygulamaları aslında İskandinav stili dekorasyon için büyük etkilere sahiptir.  

   Bazı insanlar, İskandinav tarzının yalın, tamamen minimal ve soğuk versiyonundan hoşlanır. Ancak çoğu zaman, beyazın serinliği ve her zaman çok çekici görünmeyen temiz çizgiler, daha sıcak dokular ve renkler ile yumuşatılır. İskandinav dekorasyon söz konusu olduğunda bu anlayış başka bir terimden gelir: Hygge. 

   Hygge, rahat birliktelik anlamına gelen Danca bir kelimedir. İskandinav tasarımı, İskandinav kışlarının karanlık ve soğuğu ile şekillendiğinden, sıcak ve rahat kalmak esastır.

   Hygge'yi uygulamak için mumlar, yumuşak battaniyeler ve terlikler gibi size sıcaklığı ve rahatlığı hatırlatan şeyler ekleyin. Şömineniz varsa burayı bir odak noktası ve toplanma yeri yapın. Sizi mutlu eden kişisel dokunuşlar ekleyin.

   Odalarınızın düzenini planlarken, okumak ve çay içmek için rahat sandalyeler gibi konfor köşeleri yaratmaya çalışın.

  İskandinav tarz nedir sorusunun cevabını artık biliyorsunuz. İskandinav tarzı ev ile ilgili de artık birçok yaratıcı fikre sahipsiniz. Şimdi sıra öğrendiklerinizi uygulamakta.

İskandinav Tarzı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?