Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

Sadeliği ve minimalist yapısıyla dikkat çeken İskandinav tarzına uygun bir dekorasyon oluşturmak ister misiniz? Sizi adım adım İskandinav tarzına ulaştıracak yaratıcı fikirleri bu yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde doğmuş olan İskandinav tarzı dekorasyon anlayışı, genel olarak evinde modern ve minimalist detaylardan hoşlanan kişilere hitap eder. Stilde baskın ve belirleyici olan renk beyaz olmakla birlikte, her detayda ahşap ögeler kendine yer bulur. İskandinav ülkelerinin coğrafi ve iklimsel özelliklerine uyum sağlayan aksesuarların ve renklerin kullanıldığı bu tarz, evlerde ferah bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Yaratıcılığı, basitliği, rahatlığı ve estetik kompozisyonları yansıtan, az ama fonksiyonel parçaların kullanıldığı ve çağdaş çizgilere sahip İskandinav tarzını siz de evinizde kolayca oluşturabilirsiniz. 

Evinizde fazla eşyadan, renk karmaşasından ve kalabalıktan yorulduysanız, daha dingin bir atmosfer yaratmak için İskandinav tarzı dekorasyona yönelmenizi öneriyoruz. Beyaz rengin hakim olduğu bu tarzla evinizde istediğiniz ferahlığı oluşturmanız gayet kolay olacaktır. Açık renklerle, ahşap mobilyaların estetik şekilde bir araya getirildiği bu dekorasyon trendinde, canlı renkleri sıcaklık vermesi adına etnik desenli kilimlerle birlikte kullanabilirsiniz. Her İskandinav dekorasyon detayında yer alan minimal mobilya ve objelere siz de evinizde yer verebilirsiniz. Evinizde bambaşka bir atmosfer yaratacak İskandinav ev dekorasyonu fikirlerini sizin için yazımızın devamında derledik.

Evinizi dekore etmeden önce İskandinav tarzı ile dekore edilmiş evlerin fotoğraflarını incelemeyi ihmal etmeyin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Sadeliğe Önem Verin

İskandinav ev dekorasyon ürünleri denildiğinde sadelik, işlevsellik ve sıcaklık ön plana çıkar. Bu yüzden ev dekorasyonunda mümkün olduğunca sade tasarımlı eşyalar kullanmalısınız. Ancak farklı ve canlı renkli aksesuarlardan kaçınmak zorunda değilsiniz. Bu noktada, evinizde gereksiz eşya bulundurmamaya özen göstermeniz önemlidir. İskandinav tarzı pratik ve basit mobilyaları içerdiği için bütçenizi yormadan, gayet ekonomik şekilde evinizi yenileyebilirsiniz.Yeter ki sadeliği daima esas alın. Mobilyalarınızı seçerken zarif hatları bulunan, basit ve yalın tasarımlara yönelmeniz doğru olacaktır. Yani oymalı koltuklardan, taşlı avizelerden ya da altın varaklardan uzak durmalısınız. Eğer yer yer dikkat çekici parçalar da kullanmak istiyorsanız, seçtiğiniz şık bir yemek masasını modern sandalyeler ile bir araya getirerek benzersiz uyumlar yakalayabilirsiniz.

Mekanın beyaz ağırlıklı olmasından kaynaklanan soğukluğu ahşap detaylarla kırın. Tam olarak bir İskandinav tarzı oluşturmak için, dekorasyonda kullanılan tüm ürünlerin çağdaş tasarımlara sahip olmasına dikkat edin. Evinizdeki her köşeyi bir mobilya ya da dekoratif objeyle doldurmaya çalışmak yerine sade ve boş bırakmayı da deneyin.

Işıklarla Ferahlığı Sağlayın

İskandinav ülkelerinde evler ağırlıklı olarak karanlık olduğu için, mekanları aydınlatmak önemli bir detay haline gelir. Her ne kadar bu durum sizin eviniz için geçerli olmasa da, görsellik açısından İskandinav tarzıyla uyum sağlamak için aydınlatma konusuna fazlaca eğilmelisiniz. Aydınlatma ürünleri arasından ise tavan lambalarının yanı sıra abajurlar, lambaderler, mumlar ve şamdanlar tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Güneş ışığından yararlanmak için de saydam perdeler kullanabilirsiniz. 

Bunlara Dikkat

Evinizde İskandinav stili dekorasyon oluşturmak istiyorsanız, öncelikle sadeliğe ve az eşyaya alışmaya çalışın. Fazla dekoratif obje ve gösterişli mobilyalara alışkınsanız, ilk olarak bu fikirden vazgeçmelisiniz. Çünkü İskandinav tarzı sadeliğin şıklığından oluşur.

Doğal Malzemeler ve El Yapımı Ürünler Kullanın

İskandinav tarzının en özel detayları arasında el yapımı ürünler ve doğal malzemeler yer alır. Bu nedenle döşemelik kumaşlarınız için pamuk, yün ve keteni tercih edebilirsiniz. Bu malzemeleri de beyaz renk ile uyum sağlaması için ekose desenler, kareler, çizgiler ve küçük çiçekli desenlerle birlikte kullanmak doğru bir seçim olacaktır. Evin geneline sadelik hakim olduğu için bu hareketli detaylara minderlerde yer verebilirsiniz.

İskandinav stilinin olmazsa olmazları arasında aynı zamanda ahşap bulunur. Özellikle zemin kaplamasında ahşap tercih edebilirsiniz. İskandinav tarzında ağırlıklı olarak açık renklerdeki ahşaplar kullanılır ama tercihinize göre, mekana hareket katmak için farklı tonlardaki ahşapları bir arada değerlendirebilirsiniz. Her ne kadar doğal malzemeler ve ürünler bu stile hakim olsa da, parlak metalik vurgularla da kusursuz bir uyum yakalanabilir. Bunun yanı sıra deri de dekorasyonda özel bir yere sahiptir. 

Açık Renklerle Nefes Aldıran Bir Atmosfer Yakalayın

İskandinav ülkelerinde kışlar hem çok uzun hem de karanlık geçtiği için, evlerde ferahlığı ve aydınlığı yakalamak adına beyaz ağırlıklı tonlar tercih edilir. Özellikle tavanı ve duvarları tamamen beyaza boyayabilirsiniz. Bembeyaz odalarda da yine aynı şekilde açık renkli mobilyalar kendine yer bulur. Bu iki parçaya halı olarak ise pastel renkler eşlik eder. Dolayısıyla canlı renkler mekanın genelinde değil de aksesuarlarda yer alır. Ortamın genelini beyaz olacak şekilde dekore ettikten sonra, aksesuarlarda ve detaylarda sarı, yeşil, mavi ve gri renklerini kullanabilirsiniz.

Az Ama Kullanışlı Mobilyalar Tercih Edin

İskandinav tarzı ev dekorasyonu, genel olarak modern tasarım anlayışını benimser. Minimalliğin ve sadeliğin de ağır bastığı bu tarzda, ihtiyacınızdan fazla mobilya kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü asıl amacınız mekanı eşyalarla doldurmak değil, mekanı olduğundan daha ferah göstermek olmalıdır. Birden fazla mobilya kullanmak yerine birkaç fonksiyonun tek parçada toplandığı modellere yönelebilirsiniz. Bu tasarım anlayışıyla eskisinden çok daha pratik ve işlevsel bir ortam da yaratabilirsiniz. Özellikle dar bir alana sahipseniz, İskandinav tarzı tam olarak size uygun olabilir. 

Aslen yayınlandı