Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Ev Dekorasyonuna Uygun Tablo Seçimi

Evinizin dekorasyonunu tamamladınız ama duvarlara nasıl bir tablo koymanız gerektiğini bilmiyor musunuz? İşinizi kolaylaştıracak ip uçları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Ev Dekorasyonuna Uygun Tablo Seçimi

Tablolar, evin genel dekorasyonunu tamamladıktan sonra son vuruşu yapan parçalar olarak görülür. Bazıları hayran kaldıkları bir tabloya göre evini döşemeyi tercih ederken bazıları ise son olarak evine uygun bir tablo arayışına girer. Özellikle ikinci durumda tarzınızı yansıtabilecek ve ev için tamamlayıcı bir unsur olabilecek doğru tabloyu seçmeniz gerekir. Ev dekorasyonu, tablo seçimi ile çok daha güzel bir hale gelir ve bunu yaparken bazı detaylara kesinlikle çok dikkat etmelisiniz.

Mekanınızla hızla bütünlük oluşturacak ve dekorasyonu bambaşka boyuta taşıyacak bir tablo bulmak genellikle evini yenileyen herkesin zorlandığı konulardan bir tanesi olur. Çok geniş ürün çeşitliliği arasından seçim yapmak da oldukça zorlayıcı bir iştir. Eğer eviniz için o kusursuz parçayı hızla bulmak istiyorsanız, ev dekorasyonunuza uygun tablo seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için yazımızda derledik.

Sizi gerçekten mutlu edecek bir dekorasyon için, orijinal ya da seri üretim, ucuz veya pahalı olduğuna bakmadan sadece hoşunuza giden ve içten bağlandığınız ürünleri tercih edin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Doğru Renkleri Tercih Edin

Renk, hem evin hem de bir sanat eserinin en önemli detayıdır. Bu yüzden genellikle insanlar, evlerinde ağırlıklı olarak kullandıkları renklerde bir tablo isterler. Oysa bu yanlış bir yöntemdir. Çünkü her yerde aynı renklerin bulunması bir süre sonra ortamın çok daha sıkıcı bir hale gelmesine neden olur. Farklı renklerin ahengini sağlamak dekorasyon açısından çok daha önemlidir ve adeta bu da bir sanattır.

Elbette bazı dekorasyon tarzlarında tamamen aynı renk tonlarını kullanarak çok hoş mekanlar yaratılabilir ama kendinizi kesinlikle bununla kısıtlamamalısınız. Cesaretli olup dekorasyonunuzda kullandığınız renklere zıt renkler seçmelisiniz. Bu zıt renkler daima çok canlı ve kışkırtıcı olmak durumunda değil. Bazen çok renkli bir odada dinlendirici bir tablo kullanmak da isteyebilirsiniz. Önemli olan, zıtlığının ahengini yakalamak ve mekanı en ideal şekilde tamamlayacak parçayı bulmaktır. Dolayısıyla tek bir renge takılı kalıp o renkle uyumlu tablolara bakmak yerine zihninizi ve yaratıcı düşüncenizi biraz özgür bırakmalısınız.

Evinizde kesinlikle orijinal tablolar olmasını tercih ediyor ama bu tablolara çok fazla para ödemek istemiyorsanız, henüz fazla tanınmayan sanatçıların eserleri arasından seçim yapın. Tabloya hiçbir şekilde bütçe ayırmak istemiyorsanız, birkaç boya ve fırça satın alarak evde kendiniz dekoratif duvar tabloları yapabilirsiniz. Çok bilindik eserlerin seri üretim tablolarını evinize koymayı düşünüyorsanız, çok büyük boyutlu olanlarını seçmemeye de özen gösterin.

Kullanacağınız Alana Uygun Bir Boyut Seçin

Evinizde kullanacağınız tablonun boyutu da oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden kesinlikle denge yaratacak, kullanıldığı yerde küçük veya büyük durmayacak parçalar aramalısınız. Eğer bir kanepenin hemen arkasına bir tablo yerleştirmeyi düşünüyorsanız, seçtiğiniz tablonun, kanepenin genişliğinin ortalama üçte ikisi kadar ya da biraz daha büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kuralı, yatağınızın üstüne asacağınız tabloda da aynı şekilde uygulamalısınız.

Tabii bazı eserleri kullanırken bu kuralı yıkmanız gerekebilir. Dilerseniz birkaç küçük parçayı simetrik veya asimetrik bir düzende bir araya getirerek de çok hoş mekanlar yaratabilirsiniz. Eğer eviniz yeterince geniş ve ferahsa evinizin salonunda ya da boş kaldığını düşündüğünüz herhangi bir alanda dev tablolar kullanabilirsiniz. Bunlar ortama çok daha modern bir hava katar. Hatta tablo seçiminizde genel bir tema belirlerseniz, evin pek çok noktasına bu temaya uygun olan tabloları yerleştirerek küçük bir sanat evi havası da yakalayabilirsiniz. 

Bunlara Dikkat

Seçtiğiniz tablo bir çerçeveye ihtiyaç duyuyorsa, çerçeve seçiminde de evinizin genel dekorasyonunu göz önünde bulundurun ve eseri kaldırabilecek bir çerçeve tercih edin.

Kontrasta Odaklanın

Dekorasyon sırasında odanın enerjisini değiştiren en önemli yöntemlerden bir tanesi kontrasttır. Bu yüzden kullanacağınız tablo ile bu kontrastı en ideal şekilde oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla gerçekten de çarpıcı bir mekan yaratmak için, farklı dönem sanat eserlerini inceleyebilir ve bu tip tablolar kullanmayı düşünebilirsiniz.

Özellikle çok geleneksel görünen bir odada modern bir sanat eseri kullanmak ya da tamamen modern ve minimal döşenmiş bir odada klasik bir sanat eseri kullanmak çok büyüleyici ve göz alıcı bir ortam yaratılmasına imkan tanır. Bu yüzden bir odanın içinde eski ile yeni parçaların birlikte kullanılmasının çok harika sonuçlar verdiğini unutmamalısınız. Benzer şekilde renkleri ya da temaları karıştırarak da benzersiz ortamlar yaratmanız mümkün. Biraz hayal gücünüzü kullanmanız yeterli.

Alternatiflerinizi İnceleyin

Ev için tablo seçimi pek çok ev sahibine zor geldiği için, insanlar genellikle ilk gördükleri tabloyu satın almaya meyillidir. Oysa tablo seçimi yaparken mümkün olduğunca fazla alternatif görmek ve tablo çeşitleri incelemek gerekir. Tüm seçenekleri gördüğünüzden ya da tüm tarzlara hakim olduğunuzdan emin olmalısınız. Böylece aldığınız kararın doğruluğunu da teyit edebilirsiniz.

Eğer mağazalarda ve sanat galerilerinde çok uzun turlar yapmak istemiyorsanız, eserlerin bir kısmını da internet mağazalarından inceleyebilirsiniz. Hatta eğer vaktiniz varsa antika mağazalarını ve dekorasyon mağazalarını da mutlaka gezmeye gayret edin. Unutmayın, evinize ve size en uygun parça bir anda hiç beklemediğiniz bir yerden çıkabilir.

Aslen yayınlandı