Ev Dekorasyonunda Tablo Seçimi

Ev dekorasyonunda tablo seçimi nasıl yapılmalı iç mimarlara en sık sorulan sorulardan biridir. Evde tablo seçimi ile ilgili işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını yazımızda derledik.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ev dekorasyonunda tablo seçimi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

“Ev dekorasyonunda tablo seçimi nasıl yapılmalı” iç mimarlara en çok sorulan sorulardan biridir. Yaşam alanınızdaki herhangi bir yer için doğru bir sanat eseri seçtiğinizden emin olmak için birkaç ipucu vardır. Tablolar, ev sahibinin kişiliğini ve mekanını tanımlamaya yardımcı olan bir unsurdur. Dekorasyondaki farklı objeleri birbirine bağlamada ve eve bir karakter kazandırma konusunda oldukça etkilidir. Tablolarla ilgili en iyi şey ise taşınsanız bile her zaman yanınızda götürebileceğiniz ve hatta zamanla değeri artabilen bir yatırım olmasıdır. 

Yaşam alanınızla hızla bütünlük oluşturacak ve dekorasyonu bambaşka boyuta taşıyacak bir tablo bulmak genellikle evini yenileyen herkesin zorlandığı konulardan bir tanesi olur. Çok geniş ürün çeşitliliği arasından seçim yapmak da oldukça zorlayıcı bir iştir. Eğer eviniz için o kusursuz parçayı hızla bulmak istiyorsanız, ev dekorasyonunuza uygun tablo seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için derledik.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ev Dekorasyonunda Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  Ev dekorasyonu, tablo seçimi ile çok daha güzel bir hale gelir ve bunu yaparken bazı detaylara kesinlikle dikkat etmelisiniz. İşte adım adım ev için tablo önerileri, tablo seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekenler ve çerçeve seçimi.

  1. 1

   Tablo seçimi: Kullanacağınız renk tonlarına karar verin.

   Renk, hem yaşam alanının hem de bir sanat eserinin en önemli detayıdır. Bu yüzden yaşam alanınızın renkleriyle uyum sağlayacak bir sanat eseri aramak alışılageldik bir durumdur. Birçok iç mekanda tamamen aynı renk tonları kullanılarak çok zevkli dekorasyonlar ortaya çıkarılabilir. Ancak tablo seçimi yaparken tek bir renge takılıp o renkle uyumlu tablolara bakmak yerine zihninizi ve yaratıcı düşüncenizi özgür bırakın. Her yerde aynı renklerin olması bir süre sonra ortamın sıkıcı bir hale gelmesine neden olabilir. 

   Cesur seçimler yaparak farklı renklerle oldukça çarpıcı bir iç mekan yaratabilirsiniz. Örneğin, çok renkli bir odada dinlendirici bir tablo kullanabilirsiniz.
  2. 2

   Tablo seçimi: Odanın boyutuna uygun bir tablo tercih edin.

   Evinizde kullanacağınız tablonun boyutu da oldukça önemli bir konudur. Denge yaratacak, kullanıldığı yerde küçük veya büyük durmayacak parçalar aramalısınız. Örneğin salon için tablo seçimi yaparken kanepenin hemen arkasına tablo yerleştirmeyi düşünüyorsanız, seçtiğiniz tablonun, kanepenin genişliğinin ortalama üçte ikisi kadar ya da biraz daha büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kuralı, yatağınızın üstüne asacağınız tabloda da aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

   Dilerseniz birkaç küçük parçayı simetrik veya asimetrik bir düzende bir araya getirerek de çok hoş mekanlar yaratabilirsiniz. Eviniz yeterince genişse salonda ya da boş kaldığını düşündüğünüz herhangi bir alanda dev tablolar kullanabilirsiniz.
  3. 3

   Tablo seçimi: Kontrasta odaklanın.

   Çok geleneksel görünen bir odada modern bir sanat eseri kullanmak ya da tamamen modern ve minimal döşenmiş bir odada klasik bir sanat eseri kullanmak göz alıcı bir ortam yaratılmasına imkan tanır. Bir odanın içinde eski ile yeni parçaların birlikte kullanılmasının harika sonuçlar verdiğini unutmamalısınız. Aynı şekilde renkleri ya da temaları karıştırarak da sıradışı alanlar yaratmanız mümkün. 

   Maksimalizm akımı dünyada hızla yükseliyor ve evlerde kalabalığın yarattığı cazibe her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Evinizi maksimalist ev dekorasyonu fikrine uyduracak tüm ipuçları buradaki yazımızda.

   Bunun için farklı dönem sanat eserlerini inceleyebilir ve bir arada kullanmayı düşünebilirsiniz.
  4. 4

   Dekorasyon stiline göre tablo seçimi.

   Boyut, kontrast veya renklere göre düşünmek istemiyorsanız bir dekorasyon stilinin arkasındaki temel fikri hedef alarak tablo seçimi yapabilirsiniz. Eviniz muhtemelen zaten yerleşik bir tarza ve bakış açısına sahiptir; bu nedenle tablo seçerken bunu düşünerek karar verebilirsiniz. Modern, geleneksel, sahil evi, sade Wabi-Sabi veya İskandinav stillerine uygun olarak bir seçim yapabilirsiniz. İskandinav tarzı dekorasyon ile ilgili fikir edinmek ister misiniz? İskandinav ev dekorasyonu ile ilgili yaratıcı fikirleri bu yazımızda bulacaksınız.

  5. 5

   Salona tablo nasıl seçilir?

   Sanat eseri ile tamamlamak için heveslendiğimiz ama bir o kadar da gözümüzü korkutan yer evin salonudur. Birçok kişi salonu için tablo seçimi yaparken baskı altında hisseder çünkü burası misafirlerinizin ve sizin en çok zaman geçireceğiniz yerdir. Doğru parçayı seçmek, yaşam alanının hissini ayarlamak için çok önemlidir. Salona koyacağınız eserin illa büyük bir yağlı boya tablosu olmasına gerek yok. Bunun için bazen çerçevenin dışına çıkarak düşünmelisiniz. Sevilen bir bayrak tasarımı, çarpıcı bir fotoğraf veya birkaç soyut ve nötr tabloya kadar herkese hitap eden bir sanat eseri mutlaka vardır. 

  6. 6

   Tablo çerçevesi nasıl seçilir?

   Tablo çerçeveleme başlı başına bir sanattır. Doğru çerçeveyi seçmek bir sanat eserini zenginleştirirken yanlış çerçeveyi seçmek ise dikkat dağıtıcı olabilir. Eserinizden daha az dikkat çeken bir çerçeve seçmek önemlidir. Renk olarak esere çok benzeyen veya dekorasyona tamamen uyumsuz olacak çerçevelerden de kaçınılmalıdır. Çerçevenin amacının sanat eserini en etkili şekilde nasıl sunmak olduğunu göz önünde bulundurun. Örneğin, açık renkli bir resmin koyu renk bir çerçeveyle biraz kontrasta sahip olması, genellikle tabloya daha çarpıcı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

  7. 7

   Alternatif yöntemler düşünün.

   Ev dekorasyonunda tablo seçimi birçok kişinin zorlandığı bir konu olduğu için, herkes genellikle ilk gördüğü tabloyu satın almaya meyillidir. Oysa tablo seçimi yaparken mümkün olduğunca fazla alternatif görmek gerekir. Tüm seçenekleri gördüğünüzden ya da tüm tarzlara hakim olduğunuzdan emin olmalısınız. Böylece aldığınız kararın doğruluğunu da teyit edebilirsiniz.

   Ayrıca kendiniz evde yapılacak kolay tablolar için alternatifler düşünebilirsiniz. Örneğin kullanmadığınız eski bir eşarbı soyut bir resim oluşturmak için kullanın. Bir kumaş veya duvar kağıdı örneğini çerçeveletin veya eski bir pencereyi bir resim haline getirin.

  Eğer vaktiniz varsa antika mağazalarını gezmeye gayret edin. Mağazalarda ve sanat galerilerinde vakit geçirmek istemiyorsanız, eserleri internetten de inceleyebilirsiniz. Unutmayın, evinize en uygun parça hiç beklemediğiniz bir yerden çıkabilir.

Beğendiğiniz bir sanat eserine yatırım yaptığınızda, bu eseri mümkün olan en iyi durumda tutmak için biraz çaba sarf etmeye değer. Fakat bunu tam olarak nasıl yapmalısınız? Tabloyu taşımanız veya saklamanız gerekirse ne olur?

Değerli bir yağlı boya tabloya zarar vermemek adına, daha güçlü bir sanat temizleme ürünü kullanacak ve gerektiğinde doğru renkleri yeniden uygulayabilecek bir restoratörden yardım alın. Bu kişiler yalnızca sigara veya şömine dumanı birikintilerini bile ortadan kaldırarak sanat eserinin gerçek renklerine kavuşmasını sağlar. Aynı şekilde boya dökülmesi varsa da temizlik işini restoratöre bırakmalısınız.

Ev dekorasyonunda tablo seçimi ile ilgili az çok bilgi sahibi oldunuz. Ancak duvarları süslemenizin tek yolu tablolar olmak zorunda değil. Çeşitli duvar süsleri ve aynalar da yaşam alanınızı ilham verici bir hale getirebilir. Son yıllarda en popüler ev dekorasyon trendlerinden biri olan makrome nasıl yapılır merak ediyorsanız buradaki yazımıza göz atmayı unutmayın.

Ev Dekorasyonunda Tablo Seçimi: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?