Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Makrome Duvar Süsü ile Ev Dekorasyonu Örnekleri

Son yıllarda modern dekorasyon trendleri arasına da girmeyi başaran makrome modelleri, birçok farklı dekorasyon stilinde tercih ediliyor. Makrome nasıl yapılır, siz de merak ediyor musunuz? İşte cevabı...

Güncellenmiş

Reklam
Makrome Duvar Süsü ile Ev Dekorasyonu Örnekleri

Eğer siz de, “Makrome nedir, nasıl yapılır ve makrome duvar süsü ile ev dekorasyonu örnekleri nelerdir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Duvar süsleri yapımı, her ne kadar basit bir iş gibi görünse de özellikle makrome tekniği ile yapılacak olan süsler, belli bir düğümleme tekniğini bilmeyi gerektirir. Bu nedenle bu işi çok iyi bilen kişilerin gözetiminde yaparak daha güzel makrome işleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Makrome Nedir?

Makrome, belirli bir düzene sadık kalınarak atılan dekoratif düğümleme tekniği olarak üretilen bir tekstil ürünüdür. 13. yüzyılda ilk defa Araplar tarafından şal ve havlu gibi eşyaların kenarlarını süslemek amacıyla kullanılan makrome, daha sonra İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve dünya geneline yayılmaya başlamıştır.

Düğüm atma konusunda oldukça becerikli olan denizcilerin de çeşitli gereçlere kılıf yapmak için kullandıkları makrome tekniği, günümüzde dekoratif parçalar elde etmek için de tercih edilen bir el sanatına dönüşmüştür. Bıçak kulplarından şişelere, dekoratif duvar süslerinden çiçek askılıklarına kadar pek çok alanda kullanılan bu düğümleme tekniği ile harika objeler tasarlanmak mümkün.

Püf Noktaları

Makrome tekniğinde, ipin gergin olması kadar atılacak olan düğümlerin de özenli bir şekilde sıkıca örülmesi gerekir. Ancak bu şekilde makromenin hem görselliği hem de sağlamlığı korunmuş olur.

Makrome Nasıl Yapılır?

Makrome yapımı için öncelikle iyi bir el yeteneğine sahip olmanız gerekir. Bu nedenle attığınız her düğümü aklınızda tutmalı ve bir sonraki adıma geçerken makrome ipinin gergin olmasına özen göstermelisiniz. Eğer duvar süsü yapımı için makrome tekniğini kullanacaksanız, çift düğümlü ve dört iplikli bir örgü tekniğini tercih etmelisiniz. Bu örgü tekniğini uygularken makrome ipi, ortadan ikiye katlanır ve sabit bir yere yerleştirilir. Diğer kalan ipler de aynı şekilde dizildikten sonra örme işlemine geçilir. İlk önce en sağdaki makrome ipi diğer iplerin üzerine gelecek şekilde tutulurarak alttan geçirilir ve en alttaki boşluktan ip çıkarılarak düğüm atılır. Aynı şekilde bir sağdan bir soldan tekrarlanan işleme, istediğiniz makrome boyutuna ulaşıncaya kadar devam edebilirsiniz.

Makrome ile Dekorasyon Örnekleri

Uzun zamandır ev dekorasyonunda kullanılan makrome, aynı dantel örtüler gibi dönem dönem tekrar popüler olmakla birlikte özellikle natürel ve kendin yap projelerine ilgi duyan kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan el emeği duvar süsü modelleri, özellikle bohem dekorasyon tarzını benimseyen kişiler tarafından tekrar ön plana çıkarılmaya başlandı. Eğer siz de evinizi bohem tarzda yenilemek istiyorsanız birbirinden renkli ve sıra dışı duvar motifleri ile yaşam alanınızı renklendirebilir ve daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. 

Üstelik bunun için çok büyük paralar harcamanıza da gerek yok. İhtiyacınız olan şey; ev süsleri yapımı ile ilgili biraz bilgi sahibi olmak ve hayal gücünüzü çalıştırmaktır. Daha sonra makrome düğümleme tekniği ile evinizin dekorasyonuna uygun şahane parçalar üretebilirsiniz. Eğer makrome örmeye çok fazla vakit ayırmayacağınızı düşünüyorsanız bu tür ürünlerin satışını yapan birçok işletme bulunuyor. Bu firmaların ürünlerini inceleyebilir ve zevkinize en uygun makrome seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz.

Duvar dekorasyon örnekleri ile evinize yapacağınız küçük dokunuşları belirleyebilir, ortamın etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Makrome ipler, bu aşamada size oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin; farklı renklerde tercih edeceğiniz makrome ipleri ile fotoğraf ya da aynalarınızın çerçevelerini süsleyebilir, küçük saksılardaki çiçeklerinize, verandanıza asmak için sarkaçlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, bahçenizde kullandığınız hamağınızı makrome ipler ile tasarlamak ya da duvarınızda çok şık duracak tablolar hazırlamak da mümkün.

Bunlara Dikkat

Makrome örmeye başlamadan önce iplerin gergin bir şekilde durmasına yardımcı olan bir çubuk ya da uygun bir aparatın olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Aslen yayınlandı