Makrome Duvar Süsü Yapımı

Son yıllarda en popüler ev dekorasyon trendlerinden biri olan makrome, nasıl yapılır merak ediyorsanız okumaya devam edin, makrome duvar süsü yapımı hakkında tüm püf noktalarını keşfedin.

Güncellenmiş 6 Nisan 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
aydınlık bir salonda makrome duvar süsü ve makrome salıncak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Son yıllarda ev dekorasyonunda en popüler trendlerden biri olan makrome nasıl yapılır, makrome ipinden neler yapılır, makrome duvar süsü yapımı kolay mı gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. Siz de aşağıdaki adımları izleyerek makrome ev dekorasyonu hakkında fikir edinebilir, makromeden duvar süsü yapabilirsiniz.

Makrome duvar süsü yapımı, her ne kadar basit bir iş gibi görünse de özellikle makrome tekniği ile yapılacak olan süsler, belli bir düğümleme tekniğini bilmeyi gerektirir. Bu nedenle ilk örneklerinizi bu işi iyi bilen kişilerin gözetiminde yapmak, daha güzel makrome işleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Makrome Nedir?

Makrome, belirli bir düzene sadık kalınarak atılan dekoratif düğümleme tekniği olarak üretilen bir tekstil ürünüdür. 13. yüzyılda ilk defa Araplar tarafından şal ve havlu gibi eşyaların kenarlarını süslemek amacıyla kullanılan makrome, daha sonra İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve dünya geneline yayılmaya başlamıştır.

Düğüm atma konusunda oldukça becerikli olan denizcilerin de çeşitli gereçlere kılıf yapmak için kullandıkları makrome tekniği, günümüzde dekoratif parçalar elde etmek için de tercih edilen bir el sanatına dönüşmüştür. Makromeden neler yapılır diyorsanız, bileklikten çantaya, dekoratif duvar süslerinden çiçek askılıklarına ve salıncaklara kadar pek çok alanda kullanılan bu düğümleme tekniği ile harika objeler tasarlanmak mümkün.

rengarenk bir oturma odasında makrome hamak

Makrome tekniğinde, ipin gergin olması kadar atılacak olan düğümlerin de özenli bir şekilde sıkıca örülmesi gerekir. Ancak bu şekilde makromenin hem görselliği hem de sağlamlığı korunmuş olur.

Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Makrome nasıl yapılır diyorsanız, makrome yapımı için öncelikle iyi bir el yeteneğine sahip olmanız gerekir. Bu nedenle attığınız her düğümü aklınızda tutmalı ve bir sonraki adıma geçerken makrome ipinin gergin olmasına özen göstermelisiniz. Eğer duvar süsü yapımı için makrome tekniğini kullanacaksanız, çift düğümlü ve dört iplikli bir örgü tekniğini tercih etmelisiniz. Bu örgü tekniğini uygularken makrome ipi, ortadan ikiye katlanır ve sabit bir yere yerleştirilir. Diğer kalan ipler de aynı şekilde dizildikten sonra örme işlemine geçilir. İlk önce en sağdaki makrome ipi diğer iplerin üzerine gelecek şekilde tutularak alttan geçirilir ve en alttaki boşluktan ip çıkarılarak düğüm atılır. Aynı şekilde bir sağdan bir soldan tekrarlanan işleme, istediğiniz makrome boyutuna ulaşıncaya kadar devam edebilirsiniz.

Makrome Ev Dekorasyonu

Uzun zamandır ev dekorasyonunda kullanılan makrome, aynı dantel örtüler gibi dönem dönem tekrar popüler olmakla birlikte özellikle natürel ve kendin yap projelerine ilgi duyan kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan minimalist duvar süsü modelleri, özellikle bohem dekorasyon tarzını benimseyen kişiler tarafından tekrar ön plana çıkarılıyor. Eğer siz de evinizi bohem tarzda yenilemek istiyorsanız birbirinden renkli ve sıra dışı duvar motifleri ile yaşam alanınızı renklendirebilir ve daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. 

Üstelik bunun için çok büyük paralar harcamanıza da gerek yok. İhtiyacınız olan şey; makrome yapılışı ile ilgili biraz bilgi sahibi olmak ve hayal gücünüzü çalıştırmaktır. Daha sonra makrome süs yapımı ve düğümleme teknikleri ile evinizin dekorasyonuna uygun şahane parçalar üretebilirsiniz. Eğer makrome örmeye çok fazla vakit ayırmayacağınızı düşünüyorsanız bu tür ürünlerin satışını yapan birçok işletme bulunuyor. Bu firmaların ürünlerini inceleyebilir ve zevkinize uygun makrome seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz.

Makrome ev dekorasyonu ile yapacağınız küçük dokunuşları belirleyebilir, ortamın etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Makrome ipler, bu aşamada size oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin; farklı renklerde tercih edeceğiniz makrome ipleri ile fotoğraf ya da aynalarınızın çerçevelerini süsleyebilir, küçük saksılardaki çiçeklerinize, verandanıza asmak için sarkaçlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, bahçenizde kullandığınız hamağınızı makrome ipler ile tasarlamak ya da duvarınızda çok şık duracak tablolar hazırlamak da mümkün.

Makrome örmeye başlamadan önce iplerin gergin bir şekilde durmasına yardımcı olan bir çubuk ya da uygun bir aparatın olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?