Makrome Bileklik Yapımı

En sevilen aksesuarlardan biri olan makrome bilekliklerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, makrome bileklik yapımı hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
üst üste konmuş rengarenk makrome bileklikler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Renkli, boncuklu, sade ya da metal aksesuarlarla harmanlanmış makrome bileklik çeşitleri evde de rahatlıkla yapılabilir. Makrome bileklik örmek istiyorsanız, başlangıç olarak basit teknikleri kullanmanızı öneririz. Tekniğinizi yavaş yavaş geliştirerek daha kompleks bileklik tasarımları yaratabilirsiniz. Makrome bileklik hangi iple yapılır, makrome ipten bileklik yapımı için gerekli malzemeler nelerdir merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Bilekliklerinizi tasarlarken kullanmadığınız eski yüzük benzeri aksesuarlardan da faydalanmak, çalışmalarınıza renk katacaktır. Farklı teknikler kullanarak yüzüklü ya da boncuklu bileklikler örebilirsiniz.

Makrome Bileklik Nasıl Yapılır?

Makrome bileklik nasıl örülür diyorsanız, temel örgü tekniği ile tek taraflı makrome bileklik yapımı çok kolay. Aşağıda verdiğimiz adımları uygulayıp kendinize şık bir makrome bileklik örebilirsiniz. 

  • Önce malzemelerinizi hazırlamalısınız. Bileklik hangi iple yapılır diyorsanız, istediğiniz renk ve incelikle makrome iplerini kullanmanız yeterli. Tek taraflı örme bileklik yapımı için iki renk makrome bileklik ipi uygun olacaktır. Örnek olarak, mavi ve beyaz renkler tercih edilebilir. İpleri kesmek için bir de makasa hazır etmeyi unutmayın.

  • Mavi renkten 45cm uzunluğunda 3 parça ip kesmelisiniz. Beyaz makrome ipinden de 1,5 metre uzunluğunda bir parça kesmeniz gerekir. Beyaz ipin, bilekliğin ana rengini oluşturacağını da yeri gelmişken belirtelim.

  • Kestiğiniz ipleri üst tarafta 10 cm kalacak şekilde düğüm atarak bir zemine sabitleyin. 

turuncu, kahverengi, lacivert, sarı mavi, pembe, yeşil ip yumakları

Bileklik örme süreci için ipleri sabitlemek oldukça önemlidir. Sabitleme işleminde bant ya da çengelli iğne kullanabilirsiniz.

  • Mavi ipler solda, beyaz ip de sağda dursun. Şimdi beyaz ipi, mavi iplerin sol tarafını kullanarak alttan geçirin. Tekrar sağa aldığınız beyaz ipi kendi üstünden, yani iki farklı renkteki ipin arasından geçirin.

  • Bu sayede ilk düğümü atmış oldunuz. Beyaz ipi yukarı doğru çekerek düğümü sıkılaştırabilirsiniz.

  • Bu adımda, beyaz ipi sağa, mavi ipleri sola alıp düğüm atma sürecini tekrar edin.

  • Yukarıda yer alan üç adımı tekrar ederek V şeklindeki düğümler ile bilekliğinizi örmeye devam edebilirsiniz.

  • Size en uygun uzunluğa ulaştığınızda, mavi ipleri kesin. Beyaz ipin iki taraftaki uçlarına düğüm atın.

  • Makrome bilekliği, bilek kalınlığına göre ayarlamanızı sağlayan beyaz uç kısımları bir araya getirip, mavi bir iple düğümleyin. Düğüm kısmını sabitledikten sonra mavi ipteki fazlalığı kesebilirsiniz.

Örme bileklik nasıl yapılır öğrendiğinize göre, farklı teknikler deneyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Temel bilgileri aldıktan sonra hayal gücünüzü de kullanarak şık ve özgün bileklikler örmek tamamen sizin elinizde.

kahverengi ahşap zemin üzerinde iki adet makrome örgü bileklik

Makas ve çengelli iğne gibi kesici ya da delici aletleri kullanırken çok dikkatli olunuz ve bu aletleri çocuklarınızdan uzak tutunuz.

Stilinize Renk Katan Makrome Bileklik Modelleri

El işi makrome bileklik ile günlük ya da klasik tarzdaki kıyafetlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Farklı renklere sahip birçok makrome bilekliği bir arada kullanmak da zengin bir görünüm yaratabilmenize olanak tanır. Yukarıdaki makrome bileklik yapımı adımlarını izleyerek, güncel moda trendlerine ayak uydurabilmenizi kolaylaştıran makrome bileklikleri sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Kendi ellerinizle yapacağınız modeller sayesinde arkadaşlarınızın özel hissetmesini sağlamanız da mümkün olacaktır.

Basit makrome düğüm tekniklerini kullanarak makrome duvar süsü, saksı sarkacı ve ev salıncağı gibi modeller de örebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?