Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Makrome Bileklik Nasıl Yapılır?

Güncel aksesuar trendlerinde kendisine sıklıkla yer bulan makrome bileklikler, zarif görünümleriyle stilinize farklı bir hava katar. Siz de evde kendi bilekliklerinizi tasarlamak ister misiniz? Aradığınız her şey yazımızda...

Güncellenmiş

Reklam
Makrome Bileklik Nasıl Yapılır?

Renkli, boncuklu, sade ya da metal aksesuarlarla harmanlanmış makrome bileklik çeşitleri evde de rahatlıkla yapılabilir. Makrome bileklik örmek istiyorsanız, başlangıç olarak basit teknikleri kullanmanızı öneririz. Tekniğinizi yavaş yavaş geliştirerek daha kompleks bileklik tasarımları yaratabilirsiniz

Bilekliklerinizi tasarlarken kullanmadığınız eski yüzük benzeri aksesuarlardan da faydalanmak çalışmalarınıza renk katacaktır. Farklı teknikler kullanarak yüzüklü ya da boncuklu bileklikler örebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Makrome Bileklik Nasıl Örülür?

Temel örgü tekniği ile tek taraflı makrome bileklik yapımı çok kolaydır. Aşağıda verdiğimiz basamakları uygulayıp kendinize şık bir makrome bileklik örebilirsiniz. 

  • Önce malzemelerinizi hazırlamalısınız. Tek taraflı bileklik için iki renk makrome bileklik ipi uygun olacaktır. Örnek olarak, mavi ve beyaz renkler tercih edilebilir. İpleri kesmek için bir de makasa hazır etmeyi unutmayın.
  • Mavi renkten 45 cm uzunluğa sahip 3 parça ip kesmelisiniz. Beyaz makrome ipinden de 1,5 metre uzunluğunda bir parça kesmeniz gerekir. Beyaz ipin, bilekliğin ana rengini oluşturacağını da yeri gelmişken belirtelim.
  • Kestiğiniz ipleri üst tarafta 10 cm kalacak şekilde düğüm atarak bir zemine sabitleyin. 

Püf Noktaları

Örme süreci için ipleri sabitlemek oldukça önemlidir. Sabitleme işleminde bant ya da çengelli iğne kullanabilirsiniz.

  • Mavi ipler solda, beyaz ip de sağda dursun. Şimdi beyaz ipi, mavi iplerin sol tarafını kullanarak alttan geçirin. Tekrar sağa aldığınız beyaz ipi kendi üstünden, yani iki farklı renkteki ipin arasından geçirin.
  • Bu sayede ilk düğümü atmış oldunuz. Beyaz ipi yukarı doğru çekerek düğümü sıkılaştırabilirsiniz.
  • Bu adımda, beyaz ipi sağa, mavi ipleri sola alıp düğüm atma sürecini tekrar edin.
  • Yukarıda yer alan üç adımı tekrar ederek V şeklindeki düğümler ile bilekliğinizi örmeye devam edebilirsiniz.
  • Size en uygun uzunluğa ulaştığınızda, mavi ipleri kesin. Beyaz ipin iki taraftaki uçlarına düğüm atın.
  • Makrome bilekliği, bilek kalınlığına göre ayarlamanızı sağlayan beyaz uç kısımları bir araya getirip, mavi bir iple düğümleyin. Düğüm kısmını sabitledikten sonra mavi ipteki fazlalığı kesebilirsiniz.

"Makrome bileklik nasıl yapılır?" sorusuna cevap olarak verdiğimiz bu detaylı anlatımı, farklı teknikler deneyerek geliştirebilirsiniz. Temel bilgileri aldıktan sonra hayal gücünüzü de kullanarak şık ve özgün bileklikler örmek tamamen sizin elinizde.

Bunlara Dikkat

Makas ve çengelli iğne gibi kesici ya da delici aletleri kullanırken çok dikkatli olunuz ve bu aletleri çocuklarınızdan kesinlikle uzak tutunuz.

Stilinize Renk Katan Makrome Bileklik Modelleri

El işi makrome bileklik ile günlük ya da klasik tarzdaki kıyafetlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Farklı renklere sahip birçok makrome bilekliği bir arada kullanmak da zengin bir görünüm yaratabilmenize olanak tanır. Güncel moda trendlerine ayak uydurabilmenizi kolaylaştıran makrome bileklikleri sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Kendi ellerinizle yapacağınız modeller sayesinde arkadaşlarınızın özel hissetmesini sağlamanız da mümkün olacaktır.

Aslen yayınlandı