Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Makrome Saksı Yapımı: Makrome Sarkaç Nasıl Yapılır?

Çiçekseverlerin, çiçeklerini estetik bir şekilde sergilemesine katkı sunan makrome sarkaçlar, evdeki diğer eşyalara uygun olarak hazırlanan özgün tasarımlardır. Eğer siz de saksılarınızı makrome sanatı ile güzelleştirmek istiyorsanız, makrome çiçeklik yapımı ile ilgili teknikleri öğrenerek bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Makrome Saksı Yapımı: Makrome Sarkaç Nasıl Yapılır?

Makrome Sarkaç Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunuzun tamamlayıcı parçalarından biri olan makrome sarkaç modelleri balkonunuza, salonunuza ve evinizin diğer alanlarına farklı bir hava katar. Herhangi bir araç kullanmadan, el emeği ile yapılan makrome, iplikleri belli bir örme tekniğiyle düğümleme sanatıdır.

Hem yaratıcılığınızı hem de el becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olan makrome saksı yapımı özel makrome ipleri ile yapılabildiği gibi, aynı zamanda evinizdeki artık iplerle de tasarlanabilir. El sanatlarına olan ilginizi makrome örme tekniği ile artırabilir, dekoratif süs eşyalarınızı kendi ellerinizle oluşturabilirsiniz. İşte, makrome saksı yapımı ile ilgili uygulamanız gereken teknikler...

  • Makrome saksılık yapımı için ilk önce 3 metre uzunluğunda 8 adet ip kesilir. Kesilen ipler demir bir halkaya geçirilir ve her iki tarafı da eşit olacak şekilde ayarlanır.
  • İpleri halkaya geçirdikten sonra sarma düğüm tekniği uygulanır ve sarkacın başlangıç kısmı yapılır. Daha sonra ipler dörderli gruplara ayrılarak klasik makrome düğümü atılır. Bu aşama makrome saksılığa hem görsellik katmak hem de düğüm atmaya hazırlamak için gereklidir.
  • Makrome sarkaç yapımı için, çift düğümlü ve dört iplikli makrome örgü tekniği tercih edilir. Bu işlem için dörderli gruplara ayrılan ipler tek tek örülür.
  • Örme işleminde ilk önce sağdaki ipler diğer iplerin üzerine gelecek şekilde tutulur ve alttan geçirilerek sıkı bir düğüm atılır. Aynı şekilde bir sağdan bir soldan tekrarlanan işlem, istenilen makrome uzunluğuna gelinceye kadar tekrar edilir.
  • Kare düğüm atma işlemi dört grup için de aynı şekilde tekrar edilir.13 cm uzunluğunda olması için bir cetvel yardımıyla örülen bölümü ölçebilirsiniz.
  • Ölçtüğünüz kısımların her birinden iki grup ip alınarak yine kare düğüm atılır ve son aşamaya geçilir.
  • Makrome sarkacın son aşaması için arta kalan ipleri sıkıca düğümleyip alt kısmına bir püskül oluşturabilir, daha sonra da saksınızı makrome saksılığın düğüm kısmına gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz.
  • Saksınızı yerleştirdikten sonra demir halkadan tutup evinizin dilediğiniz köşesine asmanız ve evinizin dekorasyonuna renk katmanız mümkün.
Hazırlayacağınız makrome sarkaç için, kullanacağınız ipin sağlam ve kaliteli olması güvenlik açısından önemlidir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Farklı Modeller Tasarlayın

Düğümleme tekniğiyle dekoratif malzemeler hazırlama sanatı olan makrome, farklı tekniklerle uygulandığında ortaya hem çok şık hem de çok zarif ürünler çıkmaktadır. Kullanılacak alana, saksının büyüklüğüne ve istenilen motiflere göre makrome saksılık modelleri de farklılık gösterir. Çok basit şekilde yapabileceğiniz saksılıklar olabileceği gibi, daha karmaşık düğümler atılarak tasarlanan makrome sarkaç modelleri de vardır.

Bu nedenle makrome sanatını çok iyi bilen kişilerin gözetiminde ilk tasarımlarınızı yapmanız, düğüm atmanın inceliklerini öğrenmeniz açısından gereklidir. Böylece daha sonraları kendi hayal ettiğiniz makrome saksı tasarımlarınızı ortaya çıkarmanız da kolaylaşacaktır. Boş zamanlarınızı değerlendirmek ya da keyifli bir hobiye sahip olmak için makrome düğümleme sanatını öğrenebilir, çiçekleriniz için el emeği göz nuru sarkaçlar hazırlayabilirsiniz.

Püf Noktaları

Makrome sarkaç örgüsü için tercih edeceğiniz ip renklerini yaşam alanlarınızın dekorasyonuna uygun renk tonlarında belirlerseniz, daha uyumlu bir görsellik elde edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Makrome saksınızı asarken çocukların erişemeyeceği şekilde bir yükseklik belirlemelisiniz. Böylece olası kazaların önüne geçmiş olursunuz.

Aslen yayınlandı