Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Minimalist Yaşam Tarzı Önerileri

Daha dingin ve farkındalığı yüksek bir yaşam mı istiyorsunuz? O zaman minimal yaşam tarzını oluşturmakla ilgili merak edilenler için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Minimalist Yaşam Tarzı Önerileri

Kimilerinin özgürleşme olarak nitelendirdiği minimalist hayat felsefesi, bireyi eşyalardan kopararak kendiyle, hobileriyle, zevkleriyle ve değerleriyle başbaşa bırakır. Böylece hayattan keyif almaya odaklanan ve tüketim çılgınlığının bir parçası olmaktan çıkmış insanlara dönüşürler. Eğer siz de sürekli alışveriş yapmaktan, evinizdeki eşya kalabalığından, hayatınızdaki stresten ve karmaşadan bunaldıysanız, minimalist yaşam tarzını benimsemek için adımlar atabilirsiniz. Peki, nasıl minimalist olunur?

Minimalist yaşam tarzı daima “az”ı tarif eder. Bu yüzden öncelikle az ile yetinmenin ne olduğunu tekrar düşünmenizi ve bunu benimsemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde minimalist yaşam tarzını benimsemek için yola çıkıp kendinizi bir AVM’de çılgınlar gibi alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Daha minimalist bir yaşam için sadece evinizde değil; ofisinizde, arabanızda ve hayatınızın her alanında yeniliğe gitmelisiniz. Bu yeni ve çok tatmin edici yaşam tarzını hayatınıza entegre edebilmek için uygulayabileceğiniz adımları yazımızın devamında sizin için derledik.

Minimalizmin yalnızca az eşyaya sahip olmak değil, bütçeyi de minimalist harcamak ve doğru şeyleri satın almak ile ilgili olduğunu unutmayın!

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

  • Etrafınızda Önemli Olan Şeylere Yer Açın

Öncelikle hem evinizdeki hem de ofisinizdeki çekmeceleri ve dolapları kontrol edip gereksiz olan her şeyden kurtulabilirsiniz. Çünkü karmaşık haliyle o eşyaların her biri size stres yaratmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Böylece çok daha işlevsel ve önemli olan eşyalarınıza yer açabilirsiniz.

  • Evinizde Özgürlüğü Yakalayın

Satın aldığınız her eşyayı özgürlüğünüze karşı bacağınıza takılmış bir zincir olarak düşünebilirsiniz. Çünkü sizi eve, arabaya ya da ofise bağlar hale getirir. Zaman içerisinde eşyalarınızı kaybetmekten korkar hale gelirsiniz. Oysa eşyalarınız aslında sizi siz yapan şeyler değildir, onlar sadece birer araçtır. Bu düşünceyi içinizde tekrar etmeli ve onlardan uzaklaşmaya kesin olarak karar vermelisiniz. Gereksiz eşyalarınızı bağışlayabilir ya da satabilirsiniz. Tabii, bundan sonra ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamayı da kendinize kural olarak koymalısınız.

Gıda alışverişi yaparken günlük ya da haftalık değil, aylık alışveriş yapın. Bu hem çok daha karlı olur hem de her defasında marketten gereksiz şeyler almaktan da kaçınırsınız. Yüksek ev kirasından kurtulmak ve sürekli dağılan bir ortamla vedalaşmak için daha küçük bir eve taşınmayı düşünün. Unutmayın; minimalist yaşam tarzını benimsemek için iç huzuruna, mutluluğa, doğaya ve değerlerinize odaklanmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Sağlığınıza ve Hobilerinize Odaklanın

İnsanlar, hayatlarında gerçekten keyif aldıkları uğraşları olmadığı zaman alışveriş yapmaya ve suni mutluluklara yönelirler. Bu yüzden sevdiğiniz şeyleri gözden geçirmelisiniz. Muhtemelen vaktiniz olmadığını düşündüğünüz için yapamadığınız hobilerinizi hatırlamalısınız. Sevdiğiniz uğraşlarla düzenli olarak ilgilenmeye başladığınızda hayattan çok daha fazla zevk aldığınızı, dinginleştiğinizi ve mutluluğunuzun arttığını görebilirsiniz. 

  • Maddiyata Daha Az Önem Verin

Para mutluluğu satın alamayan, yalnızca mutluluğa yol açabilecek değerli şeyler için aracı olan bir olgudur. Bunu tekrar hatırınıza getirmeli ve parayı bir mutluluk amacı olarak görmemelisiniz. Parayla mutluluk yerine rahatlığı satın alabilirsiniz. Bunun için de paranızı, kendinize gerçekten rahat ve konforlu bir alan oluşturmak için kullanabilirsiniz. Her ne kadar gün içinde tüketime yönlendirici pek çok uyaran ile karşılaşıyor olsanız da maddiyata verdiğiniz önemi, her ne olursa olsun en aza indirmelisiniz. Kazandığınız parayı sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz eşyaları satın almak için değil de uzun zamandır yapmayı planladığınız hobiyi gerçekleştirmek üzere, yalnızca ihtiyacınız olanları almak için kullanmalısınız.

  • Aboneliklerinizi Gözden Geçirin

Abonelikler de minimalist yaşam tarzının çok dışında olan yaşam kurguları arasındadır. Tıpkı para ve eşya gibi abonelikler de bireyin özgürlüğünün önünde birer engeldir aslında. Bu yüzden bir gün oturup tüm aboneliklerinizi gözden geçirmelisiniz. Gerçekten ihtiyaç duyduklarınızı bir kenarda tutup geri kalanından ise vazgeçmelisiniz. Üstelik bunu fiziksel aboneliklerinizin yanı sıra dijital abonelikleriniz için de gerçekleştirmelisiniz. Çok daha hafiflemiş hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Minimalist bir yaşam tarzı sürmek istiyorsanız, işe alışverişlerinizi kısıtlayarak başlayın. Bunu sağlamak için de kredi kartlarınızdan kurtulabilir, yalnızca online alışverişleriniz ve faturalarınız için bir tanesini bırakabilirsiniz.

  • Satın Almak Yerine Ödünç Almayı Tercih Edin
Eskiden insanlar bir şeye sahip olmak yerine, onu ihtiyaç duyduğu süre boyunca kullanıp sonrasında ondan vazgeçmeye daha alışkınlardı. Şimdi ise hayatımızda yalnızca bir defa ihtiyaç duyacağımız şeylere dahi sahip olmak ister hale geldik. Ancak minimalist yaşam tarzını benimsemek istiyorsanız, eski düşünce yapısına geri dönmelisiniz. Kitap, elbise ve bisiklet gibi sürekli ve pahalı ihtiyaçlarınız için satın almaya değil de ödünç almaya yönelmelisiniz. Bunu hem fiziksel mekanlar hem de dijital platformlar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
  • Süresi Dolan Ürünlerden Kurtulun
Evinizde bulunan son kullanma tarihi bitmiş tüm ürünlerden kurtulmalısınız. Buna evinizdeki soslar, kremler, makyaj malzemeleri ve ilaçlar da dahil. Varlıkları çok daha ciddi sorunlar yaratan bu ürünler, aynı zamanda evinizde gereksiz kalabalığa ve siz farkında olmasanız da bilinçaltınızda strese neden olur. Bunun için sıkı bir temizlik çalışması yapmak adına kendinize bir gün ayırın ve evi detaylıca araştırıp ne kadar süresi dolmuş ürün varsa çöpe atın.
  • Son 3 Ay İçerisinde Dokunmadığınız Her şeyi Satın Veya Bağışlayın
Bir şeyi, bir gün kullanacağınız umuduyla atmaktan ya da birilerine vermekten çekiniyor olabilirsiniz. Ancak konunun uzmanlarına göre o eşyaya son üç ay içinde hiç dokunmadıysanız ona ihtiyacınız yoktur. Minimalist yaşam tarzı bu anlayışı çok önemser. Dolayısıyla dolabınızı açın ve şöyle bir üç ay öncesine gidin. Kurtulmanız gereken eşyalar sizi orada bekliyor olacak.

Aslen yayınlandı