Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yurt Odasında Bulunması Gereken Her Şey

İlk kez yurtta kalacaksınız ve size gerçekten neyin gerektiğine karar veremiyor musunuz? Telaşlanmayın. Aşağıdaki eşya listesine uyarak, yurttaki temel gereksinimlerinizin tümünü karşılayabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Yurt Odasında Bulunması Gereken Her Şey

Bir yurt odasına ilk defa yerleşecekseniz bilmeniz gereken birkaç husus var. Her ne kadar yurt merkezleri hemen her hizmeti sizlere sunsa da birtakım kişisel ihtiyaçları karşılayan malzemeler çoğunlukla görmezden gelinir. Bu nedenle yurt odasında mutlaka bulunması gereken temel şeyleri öğrenmekte yarar var.

Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları mutlaka odanızda bulundurun. Bunun dışında ağrı kesici, alerji kremi, yanık kremi, çeşitli vitaminler ve yara bantlarını içeren bir sağlık dolabı oluşturun. Böylece acil durumlarda eczane aramak zorunda kalmadan ilk tedaviyi yapabilirsiniz.

İlk Adım: Giyim

Şehir dışına tatile gittiğinizde bile kıyafet seçimi büyük önem taşır. Okul ise bütün sene orada olacağınız bir zaman dilimi demektir. Bu nedenle gideceğiniz bölgenin mevsimine uygun kıyafetler seçmenizi öneririz. Örneğin kış mevsiminin sert geçtiği bir şehre gidecekseniz, yanınıza çok kalın paltolar ve hemen her durumda giyilebilecek kalın kazaklar almanız şart. Mümkün olduğunca en gerekli, mutlaka giyeceğiniz kıyafetleri yanınıza almalısınız. Zira yurttaki öğrencilik hayatı, daha minimal yaşam şartlarına uygundur. Bunun yanında kıyafetlerinizi derli toplu bir şekilde asmanız için birkaç elbise askısı, gardırobunuzda yer almalıdır. Ek olarak yeterince iç çamaşırı ve çorap bulundurduğunuzdan emin olun. Kişisel kıyafetlerinizi ayarladıktan sonra temiz bir nevresim takımı ve yastık almanızda yarar var. Her ne kadar yurt odalarında nevresim ve yastık bulunsa da kişisel hijyen açınızdan kendi yatak takımınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Reklam

Bunlara Dikkat

Yurt odasının dolap kilitlerini kontrol edin. Bazı yurt dolaplarında asma kilitler bulunur. Eşya güvenliğiniz için dolap kilitlerinin sağlam olmasına özen gösterin.

Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım ürünleri oldukça önemlidir. Bu tarz ürünler mutlaka size ait olmalıdır ve başkasının hijyen ürünlerini asla kullanmamalısınız. Yüz, el ve duş havlusu olmak üzere en az 3 adet havlunuz olsun. Bunun dışında cilt tipinize uygun bir şampuan ve saç kreminin seyahat tipindeki küçük boylarını alabilirsiniz. Bu tarz ürünler özellikle yurttaki ilk günleriniz için önemlidir. Sonrasında zaten marketlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca kişisel bir terliğinizin olması, ayak sağlığınız için büyük önem taşır. Yurtlarda genelde ortak terlikler bulunsa da birçok ayağın temas ettiği bir terliği giymemenizde fayda var. Bunların dışında mutlaka almanız gereken temizlik ürünleri: diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, törpü ve duş jeli.

Bulunması Şart Elektronik Eşyalar

Bir bilgisayara her zaman ihtiyacınız olacaktır. Fakat bir tablet veya akıllı telefon aracılığıyla da pek çok işinizi halledebilmeniz mümkün. Dolayısıyla herhangi bir akıllı cihaz, muhakkak yurt odanızda yer almalıdır. Ayrıca üçlü priz her daim kurtarıcınız olacaktır. Çünkü yurt odasında birden fazla elektronik girişe gereksinim duyduğunuz zamanlar olabilir. Yurt odasında bulunması gereken elektronik eşyalardan bir diğeri ise ütüdür. Bazı yurt kurumlarınde ütü, her odada yer alır. Fakat yine de yanınıza bir seyahat ütüsü almanızda yarar var. Bunların dışında yurt odasında olması gereken diğer elektronik eşyalar şunlardır: su ısıtıcısı, fön makinesi, traş makinesi, epilasyon cihazı, taşınabilir bellek.

  • Eğer fazla eşyanız varsa mutlaka bazalı bir yurt odası tercih edin. Bu şekilde yatağın altına birçok eşyayı yerleştirebilirsiniz.
  • Kalmayı düşündüğünüz yurttaki çamaşır hizmetlerini detaylı bir şekilde öğrenin. Bazı yurtlarda oldukça kısıtlı sayıda çamaşır makinesi bulunur. Sırf bu sebeple çamaşırlarınızı temizlemek için fazla zaman kaybedebilirsiniz.
  • Tercih ettiğiniz yurdun son giriş saatini öğrenin. Bazı yurtlar çok erken saatlerde kapılarını kapatabilir. Bu da sizin sosyal hayatınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Aslen yayınlandı