Yurt Odasında Olması Gerekenler

İlk kez yurtta kalacaksanız ve yurtta neler lazım olur diyorsanız, yurt için gerekli eşyalar ve yurtta bulunması gerekenlere göz atın.

Güncellenmiş 14 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Laptop bilgisayar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İlk defa bir yurt odasına yerleşecekseniz bilmeniz gereken birkaç husus var. Her ne kadar yurt merkezleri hemen her hizmeti sizlere sunsa da birtakım kişisel ihtiyaçları karşılayan malzemeler çoğunlukla görmezden gelinir. Bu nedenle yurt odasında bulunması gerekenler ve yurtta kalmak için gerekli eşyalar nelerdir öğrenmenizde fayda var.

Eğer fazla eşyanız varsa mutlaka bazalı bir yurt odası tercih edin. Bu şekilde yatağın altına birçok eşyayı yerleştirebilirsiniz.

Yurt İçin Gerekli Eşyalar

Giyim

Şehir dışına tatile gittiğinizde bile kıyafet seçimi büyük önem taşır. Okul ise bütün sene orada olacağınız bir zaman dilimi demektir. Bu nedenle gideceğiniz bölgenin mevsimine uygun kıyafetler seçmenizi öneririz. Örneğin kış mevsiminin sert geçtiği bir şehre gidecekseniz, yanınıza çok kalın paltolar ve hemen her durumda giyilebilecek kalın kazaklar almanız şart. Mümkün olduğunca en gerekli, mutlaka giyeceğiniz kıyafetleri yanınıza almalısınız. Zira yurttaki öğrencilik hayatı, daha minimal yaşam şartlarına uygundur. Bunun yanında, kıyafetlerinizi derli toplu bir şekilde asmanız için birkaç elbise askısı gardırobunuzda yer almalıdır. Ek olarak yeterince iç çamaşırı ve çorap bulundurduğunuzdan emin olun.

Kişisel kıyafetlerinizi ayarladıktan sonra yurt odası için gerekli eşyalar arasında temiz bir nevresim takımı ve yastık da yer almalı. Her ne kadar yurt odalarında nevresim ve yastık bulunsa da kişisel hijyen açınızdan kendi yatak takımınızı ve alezinizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri

Peki, kişisel bakım için yurtta neler lazım olur? Kişisel bakım ürünleri oldukça önemlidir. Bu tarz ürünler mutlaka size ait olmalı ve başkasının hijyen ürünlerini asla kullanmamalısınız. Yüz, el ve duş havlusu olmak üzere en az 3 adet havlunuz olsun. Bunun dışında saç derinize uygun bir şampuan ve saç kreminin seyahat tipindeki küçük boylarını alabilirsiniz. Bu tarz ürünler özellikle yurttaki ilk günleriniz için önemlidir. Sonrasında zaten marketlerden satın alabilirsiniz.

Ayrıca kişisel bir terliğinizin olması, ayak sağlığınız için büyük önem taşır. Yurtlarda genelde ortak terlikler bulunsa da birçok ayağın temas ettiği bir terliği giymemenizde fayda var. Bunların dışında mutlaka almanız gereken temizlik ürünleri: diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, törpü ve duş jeli. Ayrıca, yurt odası temizliği için de temel temizlik ürünlerini bulundurmalısınız.

Çalışma odası ve meditasyon yapan kız

Yurtta Bulunması Şart Elektronik Eşyalar

Üniversitede yurtta kalmak için gerekli eşyalar arasında bilgisayar gibi bazı elektronik eşyalar da vardır. Tablet veya akıllı telefon aracılığıyla da pek çok işinizi halledebilmeniz mümkün. Dolayısıyla herhangi bir akıllı cihaz, muhakkak yurt odanızda yer almalıdır. Ayrıca üçlü priz her daim kurtarıcınız olacaktır. Çünkü yurt odasında birden fazla elektronik girişe gereksinim duyduğunuz zamanlar olabilir. Yurt odasında bulunması gereken elektronik eşyalardan bir diğeri ise ütüdür. Bazı yurt kurumlarında ütü her odada yer alır. Fakat yine de yanınıza bir seyahat ütüsü almanızda yarar var. Bunların dışında yurt odasında olması gerekenler: su ısıtıcısı, fön makinesi, traş makinesi, epilasyon cihazı, taşınabilir bellek.

Öğrenci Yurduna Yerleşirken Bunlara Dikkat!

Kalmayı düşündüğünüz yurttaki çamaşır hizmetlerini detaylı bir şekilde öğrenin. Bazı yurtlarda oldukça kısıtlı sayıda çamaşır makinesi bulunur. Sırf bu sebeple çamaşırlarınızı temizlemek için fazla zaman kaybedebilirsiniz. Tercih ettiğiniz yurdun son giriş saatini öğrenin. Bazı yurtlar çok erken saatlerde kapılarını kapatabilir. Bu da sizin sosyal hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?