Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yurt Odası Temizliği ve İşinizi Kolaylaştıracak 4 İpucu

Öğrencilik hayatının en önemli dönemi olan yurt süreci, eğlenceli olsa da zaman zaman zor bir yaşamı da beraberinde getirebilir. Çok sayıda insanın aynı çatı altında yaşadığı yurtlarda temizlik önemli ve gereklidir. Küçük alanlarda, bol eşya arasında bile temizliği kolaylaştıracak yöntemler bulmak mümkün. İşte yurtta temizliği pratik hale getirecek öneriler!

Güncellenmiş

Reklam
Yurt Odası Temizliği ve İşinizi Kolaylaştıracak 4 İpucu

İki veya dört kişinin birlikte kaldığı yurt odalarında düzen sağlamak her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Küçük bir odaya farklı temizlik ve düzen alışkanlıklarındaki kişilerin yerleştiği ve bir arada yaşadığı düşünüldüğünde ideal temizliği sağlamak genelde emek gerektirir. Siz de yurt odalarını temiz tutmak için yaratıcı yöntemler ve pratik öneriler arıyorsanız, yazımız ilginizi çekecektir.

Temizlik esnasında cildinizin zarar görmemesi için eldiven ve maske gibi koruyucular kullanmak sizi daha rahat ettirebilir. Özellikle çok fazla kişinin kullandığı alanlarda tam hijyen sağlamak için Domestos'un mikrop öldüren etkisinden faydalanabilirsiniz.

Odayı Alanlara Ayırın

Eğer yurt odasında mutfak eşyalarının, çalışma masalarının, yatakların durduğu ayrı ayrı alanlar yoksa, elinizdeki alanı doğru değerlendirerek işe başlamalısınız. Odadaki köşeleri farklı amaçlar için kullanılmak üzere düzenleyebilirsiniz. Örneğin odada yer alan mini buzdolabının üzerine organizer raflardan alarak mutfak gereçlerini orada depolamak iyi bir fikir olabilir.

Çalışma masalarının, yatakların kimin olduğu belirlendikten sonra, alanlar için gerekli olan düzenlemeleri yapabilirsiniz. Odada çalışma alanının, yatak kısmının, giyinme bölümünün ve gereçlerin depolandığı bölmenin somut sınırlarla olmasa da, düzen olarak ayrılmış olması işinizi kolaylaştırır. Böylelikle eşyaların karışması önlenir ve temizlik de çok daha kolay yapılır. Kapılara veya ranzalara asılabilen portatif askılar da düzenleme yaparken size alan kazandıracaktır.

Reklam

Odayı havalandırmanız temizlik etkisini artırır. Temiz hava olmadan temizlik yarım kalacaktır. Odadaki temizlik hissini artırmak için oda parfümlerinden yararlanabilirsiniz.

Temizlik için Liste Şart

Yurtlarda aynı alanları birçok kişi kullandığı için temizlik ürünlerini çeşitlendirmek gerekir. Birçok kişinin yararlandığı banyo, mutfak gibi alanları kullanmadan önce temizlemek daha doğru olacaktır. Aynı şekilde uyunan, ders çalışılan alanlarda da birden fazla kişi yaşadığı için temizlik gereçleri buna göre seçilir.

Banyo için kireç çözücü, mutfak için yağ sökücü, yüzeyler için Cif, mikrofiber bez, tuvalet temizliği için Domestos, ürünlerini alabilirsiniz. Alışveriş listenize çamaşır ve bulaşık temizliği için maddeler eklemeyi de unutmamalısınız. Deterjan için Omo Sıvı Deterjan, yumuşatıcı için Yumoş, bulaşıklar için elde yıkamaya özel sıvı deterjanları tercih edebilirsiniz. Ürünlerin nasıl ve hangi alanlarda kullanılacağına dair bilgileri ürün üzerindeki etiketten okumayı unutmayın.

Yatak Temizliği Önemli

Yurt odalarında genellikle bir koltuk veya oturma takımı bulunmaz ve öğrenciler yatakların üstüne oturur. Böyle olunca nevresimlerin sık değiştirilmesi gerekir ve yatak örtüsü kullanımı olmazsa olmaz haline gelir. Yatağınızı hijyenik tutmak için gündüz üzerine mutlaka bir yatak örtüsü örtmelisiniz. Ayrıca, yatak nevresimlerini de en az 15 günde bir değiştirmeniz temizliğe yardımcı olur.

Bunlara Dikkat

Temizlik yaparken önce etrafı süpürmeli, sonra yerleri silmeli ve toz almalısınız. Süpürme esnasında toz kalkacağından ilk olarak onu yapmanız daha doğru olacaktır.

İş Bölümü Yapın

Küçük bir alanı temizlemek her zaman kolay değildir, yurtta fazla sayıda kişi bu küçük alanlarda yaşadığı için genellikle eşya fazlalığı nedeniyle temizlik de zor hale gelir. En pratik yol iş bölümüdür. Odada yapılacak işleri listeleyerek, kendi aranızda bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Kim hangi gün çamaşırları yıkayacak, hangi gün kim bulaşıkları kaldıracak, toz hangi gün alınacak, kim camları silecek gibi başlıklarla iş planı yaptığınızda işlerin çok daha kolay çözüldüğünü görebilirsiniz.

Günlük, haftalık ve aylık işler için ayrı çizelgeler tutmanız size yardımcı olabilir. Örneğin toz alma işi günlük olarak yapılabilir, ancak cam silmek aylık iş planında yer alabilir. Haftalık çamaşır yıkama işi 7 günlük rutinlerle tekrarlanabilir.

Aslen yayınlandı