Küçük Oda Dekorasyonu: Küçük Bir Oda Nasıl Dekore Edilir?

Küçük bir oda nasıl dekore edilir? Evin küçük odasını kullanışlı ve yaşanabilir hale getirmek için birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz yeterli olabilir. Küçük oda dekorasyonu için birbirinden kolay ve etkili 10 ipucunu sizler için hazırladık.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Küçük oda dekorasyonu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Küçük oda dekorasyonu, ilk bakışta bunaltıcı ve sıkıcı gözükebilir. Ancak size küçük gözüken ve gerçekten de metrekare olarak küçük olan bir alanı ufak detaylarla olduğundan daha ferah ve büyük göstermeniz çok kolay. Nasıl ki büyük odalar bile yanlış ışık seçimi, zeminde ve duvardaki renkler, yanlış ve fazla eşya kullanımı gibi detaylarla olduğundan küçük görünebilirse aynısının küçük odalar için de geçerli olduğunu unutmayın. Peki, küçük bir oda nasıl dekore edilir? Ufak odaları ferah göstermenin yolları ile ilgili hazırladığımız püf noktalarına göz atın. Küçük oda dizaynı ile ilgili detaylardan hangilerinin sizin odanız için en iyi çözüm olduğuna karar vermek sandığınızdan daha kolay olabilir.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Küçük Oda Dekorasyonu

  Küçük odalar, doğru dekorasyon yöntemleriyle olduğundan büyük görünmekle kalmaz, içerisinde keyifle vakit geçirdiğiniz alanlara dönüşür. İşte evinizin küçük odası için birbirinden işlevsel dekorasyon fikirleri: 

  1. 1

   Desenli tavanlar kullanabilirsiniz.

   Tavanda desenler, puantiyeli yapıştırma figürler, tavan görünümünü yükselterek ilgiyi yukarı çeker. Odanın eğimli tavanları veya düz olmayan bir şekli varsa, desenli bir tavan küçük odayı büyük göstermek konusunda harika bir yöntemdir diyebiliriz. 

  2. 2

   Duvara asılı komodin ve raflar tercih edebilirsiniz.

   Komodin ve raflarınızı duvara montelenmiş ve asılmış şekilde tercih etmeniz küçük oda dizaynı yaparken size büyük bir alan tasarrufu sağlar. Oldukça düşük maliyetlerle kendiniz bile bu raf ve komodinlere sahip olabilirsiniz. Örneğin sadece rafları satın alarak arzu ettiğiniz biçimde duvarda kullanabilirsiniz. Komodin içinse oldukça dekoratif ve üzerine lamba, ufak kişisel eşyalar koyabileceğiniz seçenekler yer almaktadır. Küçük bir ipucu daha verelim, eğer ahşap işleriyle aranız iyiyse küçük bir tahta parçasını ya da kullanılmayan rafı biraz işleyip duvara çakarak komodin olarak kullanabilirsiniz. Aynı rafı, makrome ipleriyle tavandan sarkıtmayı düşünerek minimal ve kullanışlı bir alan yaratmayı deneyebilirsiniz.

  3. 3

   Yer aydınlatmalarını duvara monte edebilirsiniz.

   Küçük oda dekorasyon ipuçları arasında en önemli olanlardan biri de aydınlatma konusudur. Yer aydınlatmasını hem dekoratif hem de göz yormayan bir seçenek olduğu için oturma odalarında kullanmayı çok severiz. Ancak, lambader veya başucu lambası için yeterli alanınız yoksa bu ürünleri kullanmaktan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Başucu aydınlatması veya lambaderinizi duvara monte edebilirsiniz. Hatta yatağın başucuna veya çalışma masasına monte edilen türde lambalar oldukça uygun fiyatlı, minimal ve dekoratif bir seçenek sunmaktadır. 

   küçük oda dekorasyon
  4. 4

   Murphy yataklar veya açılabilir küçük koltuklar tercih edebilirsiniz.

   Küçük odayı büyük göstermek konusunda murphy yataklar adeta buluş niteliğindedir. Katlandığında dolap gibi gözüken bu katlanabilir yataklar, yatak odası ya da misafir odası için tam bir hayat kurtarıcıdır. Ayrıca oturma odası veya çalışma odasında sadece dolap sığacak kadar yer varsa bu yataklardan tercih ederek misafiriniz geldiğinde kolaylıkla yatak olarak kullanabilirsiniz. Eğer bunun için yer yoksa oturma odasının köşesine koyacağınız ufak bir açılabilir tek kişilik koltuk oldukça işe yarayabilir. Açılabilir, katlanabilir eşyalar konusunda çalışma masası, gardrop, sehpa gibi birçok ev eşyası küçük oda dizaynı konusunda size ilaç gibi gelecektir.

  5. 5

   Beyaz ve açık renkli eşyalar seçebilirsiniz.

   Ufak odaları daha ferah göstermenin yolları denildiğinde hemen hemen herkesin aklına dekorasyonda açık renk seçimi gelir. Elbette tamamen beyaz bir ortam istemiyor olabilirsiniz. Küçük oda dekorasyonu için kullanılacak beyaz parçaların kirli beyaz ve yumuşak renklerle desteklenmesi de odayı bir anda ferahlatacaktır. Ya da renkli eşyalar seviyorsanız, açık renk koltukları rengarenk yastıklarla süsleyerek odanıza renk katabilirsiniz. Sadece halınızı ve duvar rengini beyaz ya da açık renkte tercih etmekle odanıza katacağınız ferahlığı tahmin bile edemezsiniz.

   küçük oda dizaynı
  6. 6

   Renk seviyorsanız da bu konuda cesur olmayı deneyin.

   Küçük oda nasıl büyük gösterilir diyor ve aynı zamanda dekorasyonda renkli bir görünümden kesinlikle vazgeçmek istemiyorsanız, bunun için de çözümümüz var. Cesur tonlar ve dikkat çekici desenler küçük bir alanda dikkat dağıtmaya yarayabilir ve küçük odaları büyük göstermenin yolları konusunda çok da akla gelmeyen bir çözüm olabilir. Koyu renkler yerine açık renklerden dilediğiniz gibi kullanmayı deneyin. Renkli ruhunuzu dizginlemeden, odanızı olduğundan belki de iki kat daha büyük göstermeniz kulağa mucize gibi geliyor değil mi?

  7. 7

   Akıllı depolama seçenekleriyle odanın her alanını verimli kullanabilirsiniz.

   Tekerlekli kutular, çekmeceler, saklama torbaları, ayakkabı düzenleyicileri, baza ve koltuk altları, gömme dolaplar küçük oda dekorasyonu konusunda olmazsa olmaz parçalardır. Oda içindeki tüm dağınıklığı toparlayacak ve sizi düzene sokacak bu çok amaçlı ürünlerden mutlaka faydalanmalısınız. Kalabalık görüntüden kaçıp eşyaları dolaplarda muhafaza etmek küçük odayı dekore etmek için harika bir çözüm yoludur. Ayrıca puf kullanmayı seviyorsanız içi sandık şeklinde olan puflardan tercih edebilir ve kendinize yeni bir depolama alanı yaratabilirsiniz. Eşyalarınızı toplama ve düzenleme konusunda Konmari yönteminden yardım alabilirsiniz.

   küçük odayı dekore etmek
  8. 8

   Duvarlarda yatay ahşap plaka veya duvar kağıdı kullanabilirsiniz.

   Küçük oda dizaynı sırasında dekoratif yatay ahşap parçalar veya duvar kağıtları kullanmak görsel olarak estetik bir görüntü sunar. Ayrıca yatay ve geniş desenler küçük odayı büyük göstermek konusunda sihirli bir çözüm yoludur. Son derece işlevsel bir amaca hizmet eden ve size büyük fayda sağlayacak bu ipucu odanıza oldukça şık bir görünüm katacak.

  9. 9

   Koltuk sehpası veya katlanabilir masa kullanabilirsiniz.

   Çalışma alanı, yemek yeme alanı gibi şeyler için orta sehpa veya masa kullanıp ekstra yer kaplamanıza gerek yok. Bu gibi ihtiyaçlarınız için kullanmadığınız anlarda katlanabilecek masalar tercih edebilirsiniz. Koltuğun altına sıkıştırılacak C şeklinde katlanabilir bir masa ile de sehpa ihtiyacınıza akıllıca bir çözüm getirebilirsiniz.

  10. 10

   Çocuklarınızın odası için ranza ve duvara monte çalışma masası tercih edebilirsiniz.

   Küçük oda dekorasyon fikirlerine çocuk odası için ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Özellikle birden fazla çocuk aynı odayı paylaştığında oda ne kadar büyük olsa da size yetmeyecektir. Bu durumda yapabileceğiniz ilk şey ranza kullanmayı tercih ederek yatakların kapladığı alanı en aza indirmektir. Çalışma masalarını odanın farklı yerlerinde duvara monte edilecek şekilde seçerseniz hem masa çok yer kaplamaz hem de çocuklarınız için ayrı alanlar yaratmış olursunuz. Kıyafet ve oyuncaklar için yine duvara monte saklama alanları yapabilir veya boş kalan yerlere kutular yerleştirebilirsiniz.

 • Küçük Oda Nasıl Büyük Gösterilir?

  1. 1

   Ayna kullanabilirsiniz.

   Aynalar, ışığı tüm alana yansıtarak küçük bir odada güçlü bir görsel etki yaratır ve odanın daha büyük görünmesini sağlar. Yaşam alanlarınızı dekore ederken ayna kullanımı küçük odaları büyük göstermenin yolları arasında en etkili olanlardan biridir. Eğer odanız yeterli ışık almıyorsa, dışarıdan gelen doğal ışığı odaya daha iyi yansıtabilmek için aynayı pencerenin tam karşısındaki duvara yerleştirin. Ayrıca ayna ile kaplı bir sehpa odanıza farklı bir hava katabilir. Ancak bu noktada odada kullanılan aynaların aralarında eşit uzaklık sağlayarak odaya ekstra aydınlık katmak işin püf noktasıdır.

   Evinizde koridor varsa bu alanı geniş ve ferah göstermek de önemlidir çünkü evlerin en dar ve karanlık alanlarından biri de koridordur. Diğer yandan evin ilk görülen yeri olması açısından da bu bölümün mümkün olduğunca ferah olması hoş bir görüntü sunar. Evinizin holüne yaratıcı bir şekilde yerleştireceğiniz aynalar, bu mekana çok farklı bir boyut katabilir. Odanızda yarattığınız çözümleri banyonuzda da kullanmak isterseniz banyonuzun bir duvarını boydan boya aynayla kaplamaya ne dersiniz? Böylece ayna sayesinde banyonuz daha büyük ve ferah görünecek. 

  2. 2

   İyi aydınlatma tercih edebilirsiniz.

   Küçük odaları büyük göstermenin yolları denince akla ilk gelen konu belki de aydınlatmadır. Eğer imkan varsa gün ışığından faydalanmak ilk çözüm yoludur. Bunu sağlamak için güneş ışığını geçiren açık renk perdeler kullanabilirsiniz. Bunun dışında ışıklandırmanın fazla olması her zaman avantaj sağlar. Spot, avize ve duvara monte lambalarla ortamın aydınlatılması ufak odaları ferah göstermenin yolları arasındadır. 

  3. 3

   Katlanabilir ya da alt kısımlarında saklama alanı olan mobilyalar kullanabilirsiniz.

   Katlanabilir yatak, dolap, masa ve komodin kullanmak küçük oda dekorasyonu için oldukça akıllıca seçenekler sunar. Son dönemde oldukça dekoratif türleri üretilen, ev ve karavan tasarımlarında da kullanılan katlanabilir mobilyalar tercih edebilirsiniz. Örneğin kapandığında çekmeceli bir dolap olan yatak, katlanabilir ve duvara monte edilen masalar ve dolaplar yerden tasarruf etmenizi sağlar. Bu seçenekler size göre değilse alt kısımlarında saklama alanı olan koltuklar ya da yataklar seçebilirsiniz. Örneğin yatağın altındaki baza veya saklama alanı, yorgan ve yastık gibi eşyaları saklamak için birebirdir.  

  4. 4

   Dolapları yukarı taşıyabilirsiniz.

   Dolaplar evin her alanında fazlasıyla yer kaplamaktadır. Ayrıca oldukça büyük eşyalar olduğundan mevcut alanı daraltırlar. Yere koyduğunuz dolaplardan vazgeçip duvara monte edilen dolap ve saklama alanlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle size ne kadar alan açıldığına inanamayacaksınız. Çok fazla kullanılmayan eşyanız olduğunu düşünüyorsanız fazla eşyalardan kurtulma yöntemlerini öğrenin.

  5. 5

   Hacimli mobilyalar kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

   Küçük odayı dekore etmek için ekstra büyük mobilyalar kullanmak, alanı büyük oranda daraltır. Bu nedenle az ve küçük eşya kullanımına özen gösterin. Büyük bir köşe koltuk yerine daha ufak ve açılabilir ya da altında saklama alanı olan koltuklar tercih edebilirsiniz. Büyük eşya seçimi hem odayı olduğundan küçük gösterecek hem de ihtiyaç duyduğunuz diğer eşyalar için yer bırakmayacaktır. 

  6. 6

   Zemin ve yüzeylerde açık renkler tercih edebilirsiniz.

   Küçük odaları büyük göstermenin yolları, açık renk mobilya kullanımının yanında açık renk duvar ve zemin kullanımından geçer. Koyu renk duvar ve zemin, odayı küçültür ve kasvetli bir ortam oluşturur. Bunun için bütün odayı beyaz renge boyamanız gerekmiyor. Sevdiğiniz renklerin açık tonlarını tercih ederek veya sadece duvarları beyaza boyayarak bile odanıza düşündüğünüzden fazla ferahlık katabilirsiniz. Yerde halı serili ise halının da açık renkte olması ve her yeri kaplayacak kadar geniş olmaması odayı olduğundan büyük gösterecektir.

   küçük odayı büyük göstermek
  7. 7

   Odayı düzenli olarak toplamayı tercih edin.

   Bir evin veya herhangi bir odanın düzenli olmaması bazen tek başına o alanı küçük göstermek için yeterli olabilir. Bir odayı düzenli olarak toplamak ve olabildiğince az dağılacak şekilde kullanmak odanın ferahlığı ve büyük gözükmesi için atılabilecek en iyi adımdır. Odanızı dekore ederken gereksiz eşyaları çıkarıp dağınıklığı toplayarak işe başlamanızı tavsiye ederiz. Ev düzenini sağlamak için ipuçlarımıza muhakkak göz atın.

   Küçük oda

Küçük Oda Dekorasyonu: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?