Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evdeki Fazla Eşyalardan Kurtulma Yöntemleri

Evinizin sürekli dağınık görünmesine neden olan gereksiz eşyalardan tamamen kurtulmak ister misiniz? İşinizi kolaylaştıracak her şey yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Evdeki Fazla Eşyalardan Kurtulma Yöntemleri

Evinizi çok sık topluyor ve düzenli kalmaya çalışıyor olsanız da bunu genellikle başaramadığınızı fark ettiğiniz zamanlar vardır. Bunun temel nedeni, sizin dağınık bir insan olmanız değil, evinizin gereksiz eski eşyalar ile dolu oluşuyla dağılmaya çok müsait hale gelmesidir. Bu yüzden evinize nefes aldıracak ve sizin daha az yorulmanıza neden olacak şekilde tüm fazlalıklardan ustaca kurtulabilirsiniz. Bu yenilenme hareketi ve ev düzenleme çalışmalarıyla çok daha huzurlu bir ev hayatına sahip olabilirsiniz. Peki, evinizde adeta bahar havası estirecek bu ev temizliği yöntemleri neler?

Her defasında “Bir gün lazım olur” dediğiniz ama uzun yıllardır varlığını dahi unuttuğunuz eşyalarınızla artık vedalaşmaktan çekinmeyin!

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Evde Keşfe Çıkın

Evinizde yıllardır kullanılmayan ve fazlalık haline gelmiş olan eşyaları ortadan kaldırmadan önce, evinizi detaylı şekilde gezip nerede hangi eşyaların bulunduğunu keşfetmenizi öneriyoruz. Çünkü muadili olduğunu düşündüğünüz bir eşya tek kalmış olabilir veya tek olduğunu düşündüğünüz eşyadan çok sayıda bulunduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden eşyalarınızın neler olduğunu, güncel durumlarını ve miktarlarını da öğrenmelisiniz. Ardından sizin için derlediğimiz evdeki fazla eşyalardan kurtulma yöntemlerini uygulayarak hafiflemiş bir ev ortamına kavuşabilirsiniz.

Evinizde mümkün olduğunca fazla depolama alanı yaratarak, şimdi olmasa da, uzun vadede kullanacağınız eşyaları buralara koyup elinizin altından kaldırın. Plastik saklama kaplarını ya da ayakkabı kutularını, etrafta en çok kalabalık yapan ve dağınık görüntü oluşturan çorap ve tokaları saklamak için kullanın. Arkadaşlarınızdan ödünç aldığınız ve geri vermeyi unuttuğunuz kitap, kıyafet ve aksesuar gibi parçaları da, günü geldiğinde her birine iade etmek üzere bir kolinin içine koyun.
  • Boş Şişe ve Kavanozlar

Evinizin mutfağında bir gün kullanacağınız ümidiyle tuttuğunuz boş şişeler ve kavanozların sayısı her geçen gün artıyor olabilir. Dekoratif amaçlı ya da koleksiyon maksatlı sakladığınız parçalardan bir an önce kurtularak ve hatta onları geri dönüşüme göndererek hem eviniz hem de çevre için çok daha faydalı bir iş yapmış olabilirsiniz. İleride ihtiyaç duymanız halinde kullanmak için yalnızca birkaç tanesini kenara ayırmanız yeterli olacaktır.

  • Tarihi Geçmiş Gıdalar

Yemek siparişlerinden kalan ya da çok merak edip aldığınız ama fazla kullanmadığınız soslar da yalnızca buzdolabınızda fazla yer kaplar. Üstelik üstünde son kullanma tarihi dahi yazmayan sosları sağlığınız için de bir an önce çöpe atabilirsiniz. Diğer sosların ise son kullanma tarihlerini kontrol ederek, buzdolabını artık kullanamayacağınız gıdalardan arındırabilirsiniz.

  • Tarihi Geçmiş İlaçlar

Her evde çok sayıda -ve hatta bazısının kutusu dahi bulunmayan- ilaçlarla dolu bir kutu bulunur. Bu kutuyu ortaya döküp kullanamayacağınız ilaçları ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle grip olduğunuzda kullandığınız ama yarım kalmış antibiyotikleri bir kez daha kullanamayacağınız için kesinlikle çöpe atmalısınız.

  • Artık Giyilmeyen Kıyafetler

Gardırobunuzun önünde saatler harcamanızın engelleyebilecek en iyi yöntemlerden bir tanesi, giymediğiniz elbiselerden kurtulmaktır. Böylece dolabınızdaki ve hatta evinizin çeşitli noktalarındaki dağınıklığı da önleyebilirsiniz. Dolap düzenleme ve dağılmış dolabı toplama konusunda da zamandan tasarruf etmeniz bu şekilde mümkün olacaktır. Artık giymediğiniz kıyafetlerinizi ihtiyacı olan insanlara bağışlayabilir, online platformlarda satışa çıkarabilir ya da giysi geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Evinizden atacağınız fazlalık eşyalar arasında geri dönüşüme katılabilecek parçaları ayrıca poşetleyip geri dönüşüm kutularına atın. Böylece hem eviniz hem de çevre için oldukça faydalı bir faaliyet yapmış olursunuz.

  • Eski Makyaj Malzemeleri

Makyaj malzemelerinin de bir kullanım ömrü olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden kullanım süresi dolan ve yapısı bozulmuş makyaj malzemelerinizi tek tek seçip çöpe atmalısınız. Bu hareket cildinizin sağlığı için de oldukça önemli.

  • Eski Kozmetik ve Kişisel Temizlik Ürünleri

Diş fırçası kabında ihtiyacınızdan fazla diş fırçası duruyorsa ya da halihazırda kullandığınız diş fırçası eskimişse ondan bir an önce kurtulmalısınız.

Bunun yanı sıra dibinde az miktarda kalmış olan ya da ziyan olmasın diye kenarda beklettiğiniz diğer kozmetik ve kişisel temizlik ürünlerinizle de artık vedalaşmanın vakti gelmiş olabilir.

  • Eski Dergiler ve Gazeteler

Size ilham verebilecek dergilerin ya da sizin için önemi olan haberlerin bulunduğu gazetelerin dışındaki basılı ürünler de evinizde yalnızca karmaşa ve düzensizlik yaratır. Bu nedenle evinizde bulunan gazeteliğinizdeki tüm dergi ve gazeteleri inceleyip gereksiz olanları geri dönüşüme göndermelisiniz.

  • Çalışmayan Elektronik Cihazlar ve Kablolar

Evinizdeki, içi çağın çok gerisinde kalmış kablolarla ve artık çalışmayan elektronik cihazlarla dolu olan kutuyu da bu temizlik işlemi sırasında ortaya çıkarmalısınız. Gerçekten kullanma ya da yenileme ihtimaliniz olmayan aletleri bir an önce yok edebilirsiniz. Eğer içlerinde nostaljik değeri olduğu için saklamayı düşündüğünüz ve gerçekten değerli olan parçalar varsa bunları başka ürünlerle birlikte ayrı bir kutunun içerisine depolamalısınız.

Aslen yayınlandı