Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Gardırop Düzeni Nasıl Olmalı?

Eğer depolama alanı yeterli olmayan bir evde oturuyor veya öğrenci yurdunda kalıyorsanız, giysilerinizi düzenlemekte zorluk çekiyorsunuz demektir.Aradığınız eşyayı hemen bulmak ve düzenli bir gardıroba sahip olmak artık çok kolay. Yazımızda yer alan püf noktalarını okuyarak hemen işe başlayabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Gardırop Düzeni Nasıl Olmalı?

Günümüz şartlarında değişen trendler ve moda akımları nedeniyle alışveriş yapmaktan kendinizi bir türlü alıkoyamadıysanız ve yeni aldığınız eşyalarınızı dolabınıza nasıl sığdıracağınız konusunda endişe duyuyorsanız, aşağıda verdiğimiz önerileri incelemenizi öneririz. Böylece düzenli bir dolaba kolayca sahip olabilir ve günün tadını çıkarabilirsiniz.

Tamamen boşalttığınız dolabınızı temizlemek için Cif Her Yer Leke Uzmanı kullanabilir ve dolabınızdaki günlük kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Dolabınızı Boşaltın ve Temizleyin

Aradığınız kıyafetlerinizi bir türlü bulamıyor ya da mevsim değişikliklerine göre dolabınızı yeniden düzenlemek istiyorsanız, bunun en pratik çözümü öncelikle dolabınızı tamamen boşaltıp temizlemek olmalıdır. Böylece bir daha giymek istemediğiniz kıyafetleri tespit edebilir ve dolabınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Çekmeceli ve Çok Bölmeli Bir Gardırop Edinin

Dolabınızı boşaltıp temizlediniz, hemen aklınıza "Gardırop düzeni nasıl yapılır?" sorusu gelebilir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü gardırop düzeni hakkında verdiğimiz ipuçları sayesinde tam istediğiniz bir dolap düzenine sahip olacaksınız. İyi organize edilmiş bir gardırop düzeni ile dar alanlarda bile mükemmel sonuçlar elde edebilir ve yerden tasarruf ederek istediğiniz kıyafet düzenini sağlayabilirsiniz. Bunun için, kullanacağınız dolabın çekmeceli ve çok bölmeli olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kıyafet ve eşyalarınızı kategorilere ayırarak gardırobunuza yerleştirmeniz, kullanım alanı kısıtlı olan mekanlarda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Dolap Alanınızı İdeal Hale Getirin

Eğer dolap alanınız darsa ve çok fazla eşyaya sahipseniz, ideal bir dolap alanı tasarlayarak tüm eşyalarınızı rahatça düzenleyebilirsiniz. Önce ihtiyacınız olan dolap alanını hayal edin ve neye ihtiyacınız olduğun düşünün, sonrası zaten gelecektir. Örneğin; dolap içi pratik aparatlar, işlevsel çekmecelikler, kullanışlı kutular veya hurçlar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca dolabınızın üst kısmına yerleştireceğiniz portatif raflar size kullanışlı bir dolap düzeni sağlayabilir.

Bunlara Dikkat

Eşyalarınızı daha düzenli yerleştirebilmek için, öncelikle tercih edeceğiniz gardırobun işlevsel özelliklerinin ihtiyacınızı karşılamasına dikkat edin.

Kıyafetleri Kullanım Sıklığına Göre Uygun Yerlere Yerleştirin

Kıyafetler arasında bir düzen sağlamak için, en sık kullanılanların göz önünde olması ve daha az kullanılanların daha arkada ya da dolabın daha aşağı bölümünde olması iyi bir çözüm olabilir. Bu şekilde yapılan bir kıyafet düzeni, kullanım sırasında kolaylık sağlayacağı gibi aradığınız giysiyi daha kolay bulunmanıza da yardımcı olur.

Renklere Uygun Kıyafet Düzeni Oluşturun

Siyah, beyaz, renkli ve benzeri şekilde gruplanan kıyafetler, kombin yaparken kolaylık sağlayabileceği gibi, aynı zamanda ton farkının da rahatlıkla görülmesine yardımcı olur. Böylece ne giyeceğinize hızlıca karar verebilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Kullanım Alanına Göre Düzenleyin

Sporda giyilecek kıyafetler için ayrı bir yer düzenlenirken pijamalar da dolapta ayrı bir köşeye konulabilir. Tişörtler ve kazaklar farklı yerlerde durur, pantolonlar ile eşofman altları da ayrı bir bölmede yerini alabilir. Tüm bunlar aranan kıyafetin daha kolay bulunmasına olanak sağlayarak işinizi oldukça kolaylaştırır.

Aksesuarlar İçin Uygun Düzenleme Alanları Yaratın

Aksesuarları kutular ile dolaplara kaldırmak, komodin üzerine kutular ya da saklama kapları ile koymak oldukça basit bir depolama yöntemidir. Mevsimlik aksesuarlar ayrı yerlerde saklanabilir ya da mevsimine uygun ise göz önünde olan bir alanda tutulup gerekli olduğunda rahatlıkla kullanılabilir.

Ayakkabıları En Az Yer Kaplayacak Şekilde Depolayın

Ayakkabıları, kutuları ile gardıroba yerleştirmeye çalışmak çok fazla yer kaplamasına sebep olabilir. Bundan rahatsızlık duyuluyorsa temizlenen ayakkabılar dolapta belli bir yerde depolanabilir. Bu şekilde kutuların kaplayacağı fazladan alandan kurtulmuş olunur. Şeffaf ve daha küçük boyutlara sahip plastik ayakkabı kutuları edinmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Bu kutular, hem aranan ayakkabının dolapta kolaylıkla bulunmasını sağlar hem de daha az yer kaplayarak temiz kalmalarına da yardımcı olur.

Takı, Fular ve Şallarınızı Askılı Aparatlara Takarak Sergileyin

Takılar, fularlar ve şallar bir yerde toplanıp askılara asılabilir ya da bir çubuğa bağlanabilir. Küpe, kolye, yüzük, bileklik gibi takıları ve gözlükleri ise mantar panolara takıp duvara asmak mümkün. Yine severek kullandığınız şapkalarınız da diğer aksesuarlarınızla birlikte askı aparatlarında yerini alabilir.

Aslen yayınlandı