Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Mutfak Düzenleme

Mutfak dolabı düzeni ve temizliği konusunda akıllıca çözümler arıyorsanız bu ipuçlarıyla işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Mermer mutfak tezgahı üzerinde ahşap kesme tahtası

Kimileri için mutfak her gün saatler harcanarak enfes yemeklerin yapıldığı bir alan, kimileri içinse atıştırmalıkların ve içeceklerin bulundurulduğu bir yerdir. Her halükarda dikkat edilmezse mutfağın gerçek bir karmaşaya dönüşmesi oldukça kolaydır. Mutfak düzenini oluştururken büyük tavalardan küçük kupalara, donmuş gıdalardan artan yemeklere kadar düşünecek birçok unsur mevcuttur.

Mutfak düzeninizi mutfağı kolay temizleyebileceğiniz şekilde oluşturmak vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. Ayrıca Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyicinin hızlı etkisinden yararlanarak mutfak temizliğine harcadığınız süreyi kısaltabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Mutfak Düzenleme İpuçları

Düzenlemeye geçmeden önce mutfağı nasıl kullanacağınıza karar verin. Her gün yemek pişirmek istiyorsanız, zaman zaman yemek yapmaya vakit bulabilecekseniz ya da ocağın başına hiç geçmeyecekseniz önceliklerinizi buna göre belirleyin. Sonrasında şunları yapabilirsiniz:

 • Mutfağı kolay kullanacak şekilde değil, kolay temizleyecek şekilde düzenleyin. Temizliğini hızlı yapabileceğiniz bir mutfakta daha rahat çalışırsınız.
 • Çekmecelerle dolapları bölün ve organize edin. Mutfak dolabı düzeninin en önemli kısmı çok sayıdaki bölmelerde, benzer kullanıma sahip ürünleri gruplamaktır. Bunun için dolap içi rafları, çekmece içi kaşıklıkları ve kutuları kullanabilirsiniz.
 • Mutfakta püf noktalarından biri de kancalardan yararlanmaktır. Evyenin üstündeki kancalara kupalarınızı ve baharatlarınızı, duvardaki kancalara tavalarınızı, dolap kapağı içindeki kancalara tencere kapaklarınızı asabilirsiniz.
 • Duvarlarda yer açın. Mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz rafları boş duvarlara monte ederek yeni saklama alanları elde edebilirsiniz.

Mutfak düzenini oluştururken evye üzerinde minimum eşya bırakmak, bunların yemek yaparken boş yere kirlenmesini önleyecektir.

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak temizliğini kısa tutmak istiyorsanız bulaşıkları yığmak yerine doğrudan makineye koyabilir, yemek yaparken çöpleri biriktirmek yerine hemen atabilir ve evyeyi her gün hızlıca silebilirsiniz. Mutfak temizliğinde püf noktalar, temizliği organize bir şekilde yapmayı sağlar:

 1. Ocağı silin ve parçaları yıkanabiliyorsa bulaşık makinesine atın.
 2. Fırın ızgaralarında zorlu lekeler varsa önce bir süre suda bekletin ve bu sırada fırının içini silin.
 3. Buzdolabındaki tarihi geçmiş gıdaları atın ve boşaltarak her rafı silin.
 4. Buzluğu temizlemek istiyorsanız buzdolabının fişini çekin. İçini silmek için dışarı çıkarttığınız donmuş ürünleri soğukta tutmaya özen gösterin.
 5. Mutfak dolaplarındaki tarihi geçmiş ürünleri atın ve rafları iyice silin. Dolapların dışını da silmeyi unutmayın.
 6. Lavabonuzu silerken bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliğinden faydalanın.
 7. Evyeyi silerken vakit kaybetmemek için Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyici kullanın.
 8. Mutfak temizliği püf noktalarından biri de mikrodalga fırın ve mikser gibi küçük eşyaların içlerini de temizlemeyi unutmamaktır.

Çöplerinizi boşalttıktan sonra son olarak mutfak zeminini süpürebilir, gerekirse silebilirsiniz. Unutmayın ki kirli ve dağınık bir mutfak sağlığınızı tehdit ettiği gibi yemek yapmaktansa abur cubur yeme gibi kötü alışkanlıkları da tetikler. Bu pratik mutfak bilgileriyle mutfak düzeninizi her zaman koruyabilir ve mutfağınızın hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfağınızda ne kadar yer olursa olsun kullanmadığınız, fazla eşyalardan kurtulun. Böylece daha ferah bir alanınız olur ve temizliği kolaylaşır. Saklama kaplarını cam veya şeffaf seçmek daha çok boş alan izlenimi verir. Mutfak temizliği nasıl yapılır dediğinizde yukarıdan aşağıya doğru gitmeyi unutmayın. Böylece üst alanları temizledikten sonra yerleri tekrar silmeniz gerekmez.

Aslen yayınlandı