Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mutfak Düzeni Nasıl Olmalı?

Mutfak düzeni ve temizliği konusunda aradığınız tüm akıllıca çözümleri öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş

beyaz ve aydınlık mutfak
Reklam
Sign Up Banner

Kimileri için mutfak her gün saatler harcanarak enfes yemeklerin yapıldığı bir alan, kimileri içinse atıştırmalıkların ve içeceklerin bulundurulduğu bir yerdir. Her halükarda dikkat edilmezse mutfağın gerçek bir karmaşaya dönüşmesi oldukça kolaydır. Mutfak düzeni oluştururken büyük tavalardan küçük kupalara, donmuş gıdalardan artan yemeklere kadar düşünecek birçok unsur mevcuttur. Peki, mutfak düzeni nasıl olmalı? Aradığınız mutfak düzenleme fikirlerini sizin için derledik.

Mutfak düzeninizi mutfağı kolay temizleyebileceğiniz şekilde oluşturmak, vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. Ayrıca Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyicinin hızlı etkisinden yararlanarak mutfak temizliğine harcadığınız süreyi kısaltabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Mutfak Düzenleme İpuçları

Mutfak düzenleme işlemine geçmeden önce mutfağı nasıl kullanacağınıza karar verin. Her gün yemek pişirmek istiyorsanız zaman zaman yemek yapmaya vakit bulabilecekseniz ya da ocağın başına hiç geçmeyecekseniz önceliklerinizi buna göre belirleyin. Sonrasında ise aşağıdaki önceliklere önem vermeniz yararınıza olacaktır:

 1. Kolay Temizlenebilecek Şekilde Planlayın

  Mutfak temizliği ve düzeni birbiriyle ilişkilidir. Mutfağı kolay kullanacak şekilde değil, kolay temizleyecek şekilde düzenleyin. Temizliğini hızlı yapabileceğiniz bir mutfakta daha rahat çalışırsınız.

 2. Çekmeceler ve Dolaplar

  Düzenli mutfak için çekmecelerle dolapları bölün ve organize edin. Mutfak dolabı düzeninin en önemli kısmı çok sayıdaki bölmelerde, benzer kullanıma sahip ürünleri gruplamaktır. Bunun için dolap içi rafları, çekmece içi kaşıklıkları ve kutuları kullanabilirsiniz.

 3. Kancalardan Yararlanın

  Mutfakta püf noktalarından biri de kancalardan yararlanmaktır. Bu yöntem özellikle de küçük mutfak düzeni için idealdir. Evyenin üstündeki kancalara kupalarınızı ve baharatlarınızı, duvardaki kancalara tavalarınızı, dolap kapağı içindeki kancalara tencere kapaklarınızı asabilirsiniz.

 4. Raflar Asın

  Duvarlarda yer açın. Mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz rafları boş duvarlara monte ederek yeni saklama alanları elde edebilirsiniz. Küçük mutfak düzeni için duvar rafları en büyük dostunuzdur.

Mutfak düzenini oluştururken evye üzerinde minimum eşya bırakmak, bunların yemek yaparken boş yere kirlenmesini önleyecektir.

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak temizliğini kısa tutmak istiyorsanız bulaşıkları yığmak yerine doğrudan makineye koyabilir, yemek yaparken çöpleri biriktirmek yerine hemen atabilir ve evyeyi her gün hızlıca silebilirsiniz. Mutfak temizliğinde püf noktalar, temizliği organize bir şekilde yapmayı sağlar:

 1. Ocak ve Fırın

  Ocağı silin ve parçaları yıkanabiliyorsa bulaşık makinesine atın. Fırın ızgaralarında zorlu lekeler varsa önce bir süre suda bekletin ve bu sırada fırının içini silin.

 2. Buzdolabı ve Buzluk

  Buzdolabındaki tarihi geçmiş gıdaları atın ve boşaltarak her rafı silin. Buzluğu temizlemek istiyorsanız buzdolabının fişini çekin. İçini silmek için dışarı çıkarttığınız donmuş ürünleri soğukta tutmaya özen gösterin.

 3. Mutfak Dolapları

  Mutfak dolaplarındaki tarihi geçmiş ürünleri atın ve rafları iyice silin. Dolapların dışını da silmeyi unutmayın.

  Step 3: Mutfak Rafında Kavanozlar
 4. Lavabo ve Evye

  Lavabonuzu silerken bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliğinden faydalanın. Evyeyi silerken vakit kaybetmeden maksimum hijyen sağlamak için Cif Power Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyici kullanın.

 5. Küçük Ev Aletleri

  Mutfak temizliği püf noktalarından biri de mikrodalga fırın ve mikser gibi küçük eşyaların içlerini de temizlemeyi unutmamaktır.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Mutfak Düzenlemesi Yaparken Bunlara Dikkat!

Mutfağınızda ne kadar yer olursa olsun kullanmadığınız, fazla eşyalardan kurtulun. Böylece daha ferah bir alanınız olur ve temizliği kolaylaşır. Saklama kaplarını cam veya şeffaf seçmek daha çok boş alan izlenimi verir. Mutfak temizliği nasıl yapılır dediğinizde yukarıdan aşağıya doğru gitmeyi unutmayın. Böylece üst alanları temizledikten sonra yerleri tekrar silmeniz gerekmez.

Çöplerinizi boşalttıktan sonra son olarak, mutfak zeminini süpürebilir, gerekirse silebilirsiniz. Unutmayın ki kirli ve dağınık bir mutfak, sağlığınızı tehdit ettiği gibi yemek yapmaktansa abur cubur yeme gibi kötü alışkanlıkları da tetikler. Bu pratik mutfak bilgileriyle mutfak düzeninizi her zaman koruyabilir ve mutfağınızın hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük Mutfaklarda Nasıl Alan Kazanılır?

Mutfak masa ve sandalyeleri de mutfaklarda önemli yer tutan eşyaların başında geliyor. Katlanabilir masa ve sandalyeler günlük yaşamda hareket alanınızı arttıracağı gibi, kişi sayısına göre aşamalı açılarak kullanma kolaylığı da sağlar. Böylelikle kullanım dışı bir sandalye ortamda kalabalık ederek alanınızı daraltmamış olur.

Mutfak Dolapları Nasıl Yerleştirilmeli?

En çok kullandığınız ürünleri göz hizanıza, daha seyrek kullanımda olan mutfak eşyalarınızı ise diğer katlara yerleştirmeniz size daha pratik bir kullanım sağlar. Bu yerleştirme sayesinde temizlik de aynı oranda kolay bir iş haline gelecektir.

Küçük Mutfak Dolapları İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Küçük mutfak dolaplarınızı daha işlevsel hale getirmek için basit tadilatlar yapabilirsiniz. Mesela size yetmeyen çekmeceleri iptal edip kapaklı dolap haline getirerek işe başlamak mümkün. Menteşeli dolap kapakları açıldığında alanınızı daraltıyorsa akordeon sisteme geçebilirsiniz.

Mutfakta Koku Nasıl Önlenir?

Bulaşıklarınızı dolaplara yerleştirirken nemli kalmamasına özen göstermelisiniz. Rutubet kötü kokunun kaynaklarından biridir. Hijyen için balık, et, sebze ve tavuk için ayrı kesme tahtası kullanmalısınız. Bu sayede hem kötü kokuların hem de bakteri üremesinin önüne geçebilirsiniz. Mutfak için çöp kutusu seçerken muhakkak kapaklı modelleri tercih etmelisiniz. Böylelikle düzenli temizlik sağladığınızda çöp kokusu azalacaktır.

Mutfak Bezleri Nasıl Sterilize Edilir?

Bakteri ve virüsler için üremeye en elverişli ortamı temizlik bezleri sağlıyor. Söz konusu mutfak bezleri olduğunda en iyi hijyenik temizlik yöntemi; kaynatmak. Kaynatmak için tencerelerinizi kullanmak istemiyorsanız kaynattığınız suyu temizlik kovasına döküp el bezi ve mutfak kurulama bezlerinizi içinde bir süre beklettikten sonra çamaşır makinenizde yüksek ısıda yıkayın.

Mutfaktaki Ahşap Tezgah ve Kapılar Cilalanır mı?

Evet, cilalanabilir. Fakat ahşap yüzeylere cila uygulayacaksınız öncesinde mutlaka derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Yüzeyde kalan kirlerle cila uygulaması hoş bir sonuç vermeyebilir. Mutfak tezgahı cilalama işlemi için sağlığı tehdit etmeyen uygun ürün seçtiğinizden emin olun ve cilalama işlemi sırasında bulunduğunuz mekanı iyice havalandırmayı ihmal etmeyin.

Arap Sabunu Mutfakta Kullanılır mı?

Mutfağınızdaki çeşitli lekeleri çıkarmak için arap sabununa güvenebilirsiniz. Doğal yapısı sayesinde yemeklerinizi pişirdiğiniz ya da pişireceğiniz ürünleri koyduğunuz tezgah, ocak gibi yüzeyleri gönül rahatlığıyla arap sabunu ile temizleyebilir ve nefis yemeklerinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırınınızın cam kapısı çizilmelere karşı daha duyarlı olduğundan, raflara kıyasla daha nazik olmanızı gerektirir. Fırın temizliği için kullandığınız kabartma tozu ve su ile hazırladığınız macun, fırın camı temizliği için de kullanılabilir. Macunu tüm cama yayın ve 20 dakika ya da kirlerin yoğunluğuna göre daha fazla bekleyin. Ardından nemli bir mikrofiber bezle nazikçe silin. Durulanana kadar bu işleme devam edin. Fırın camı temizliği için deterjanlı su ya da profesyonel bir mutfak temizleyici ürün kullanabilirsiniz. Fırın temizliği bittikten sonra fırınınızı havalandırmayı unutmayın.

Aslen yayınlandı