Mutfak Düzeni Nasıl Olmalı?

Mutfak düzeni ve temizliği konusunda aradığınız tüm akıllıca çözümleri öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz ve aydınlık mutfak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kimileri için mutfak her gün saatler harcanarak enfes yemeklerin yapıldığı bir alan, kimileri içinse atıştırmalıkların ve içeceklerin bulundurulduğu bir yerdir. Her halükarda dikkat edilmezse mutfağın gerçek bir karmaşaya dönüşmesi oldukça kolaydır. Mutfak düzeni oluştururken büyük tavalardan küçük kupalara, donmuş gıdalardan artan yemeklere kadar düşünecek birçok unsur mevcuttur. Peki, mutfak düzeni nasıl olmalı? Aradığınız mutfak düzenleme fikirlerini sizin için derledik.

Mutfak düzeninizi mutfağı kolay temizleyebileceğiniz şekilde oluşturmak, vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. Ayrıca Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyicinin hızlı etkisinden yararlanarak mutfak temizliğine harcadığınız süreyi kısaltabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mutfak Düzenleme İpuçları

  Mutfak düzenleme işlemine geçmeden önce mutfağı nasıl kullanacağınıza karar verin. Her gün yemek pişirmek istiyorsanız zaman zaman yemek yapmaya vakit bulabilecekseniz ya da ocağın başına hiç geçmeyecekseniz önceliklerinizi buna göre belirleyin. Sonrasında ise aşağıdaki önceliklere önem vermeniz yararınıza olacaktır:

  1. 1

   Kolay Temizlenebilecek Şekilde Planlayın

   Mutfak temizliği ve düzeni birbiriyle ilişkilidir. Mutfağı kolay kullanacak şekilde değil, kolay temizleyecek şekilde düzenleyin. Temizliğini hızlı yapabileceğiniz bir mutfakta daha rahat çalışırsınız.

  2. 2

   Çekmeceler ve Dolaplar

   Düzenli mutfak için çekmecelerle dolapları bölün ve organize edin. Mutfak dolabı düzeninin en önemli kısmı çok sayıdaki bölmelerde, benzer kullanıma sahip ürünleri gruplamaktır. Bunun için dolap içi rafları, çekmece içi kaşıklıkları ve kutuları kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Kancalardan Yararlanın

   Mutfakta püf noktalarından biri de kancalardan yararlanmaktır. Bu yöntem özellikle de küçük mutfak düzeni için idealdir. Evyenin üstündeki kancalara kupalarınızı ve baharatlarınızı, duvardaki kancalara tavalarınızı, dolap kapağı içindeki kancalara tencere kapaklarınızı asabilirsiniz.

  4. 4

   Raflar Asın

   Duvarlarda yer açın. Mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz rafları boş duvarlara monte ederek yeni saklama alanları elde edebilirsiniz. Küçük mutfak düzeni için duvar rafları en büyük dostunuzdur.

  Mutfak düzenini oluştururken evye üzerinde minimum eşya bırakmak, bunların yemek yaparken boş yere kirlenmesini önleyecektir.

 • Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

  Mutfak temizliğini kısa tutmak istiyorsanız bulaşıkları yığmak yerine doğrudan makineye koyabilir, yemek yaparken çöpleri biriktirmek yerine hemen atabilir ve evyeyi her gün hızlıca silebilirsiniz. Mutfak temizliğinde püf noktalar, temizliği organize bir şekilde yapmayı sağlar:

  1. 1

   Ocak ve Fırın

   Ocağı silin ve parçaları yıkanabiliyorsa bulaşık makinesine atın. Fırın ızgaralarında zorlu lekeler varsa önce bir süre suda bekletin ve bu sırada fırının içini silin.

  2. 2

   Buzdolabı ve Buzluk

   Buzdolabındaki tarihi geçmiş gıdaları atın ve boşaltarak her rafı silin. Buzluğu temizlemek istiyorsanız buzdolabının fişini çekin. İçini silmek için dışarı çıkarttığınız donmuş ürünleri soğukta tutmaya özen gösterin.

  3. 3

   Mutfak Dolapları

   Mutfak dolaplarındaki tarihi geçmiş ürünleri atın ve rafları iyice silin. Dolapların dışını da silmeyi unutmayın.

   Mutfak Rafında Kavanozlar
  4. 4

   Lavabo ve Evye

   Lavabonuzu silerken bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliğinden faydalanın. Evyeyi silerken vakit kaybetmeden maksimum hijyen sağlamak için Cif Power Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyici kullanın.

  5. 5

   Küçük Ev Aletleri

   Mutfak temizliği püf noktalarından biri de mikrodalga fırın ve mikser gibi küçük eşyaların içlerini de temizlemeyi unutmamaktır.

Mutfak Düzenlemesi Yaparken Bunlara Dikkat!

Mutfağınızda ne kadar yer olursa olsun kullanmadığınız, fazla eşyalardan kurtulun. Böylece daha ferah bir alanınız olur ve temizliği kolaylaşır. Saklama kaplarını cam veya şeffaf seçmek daha çok boş alan izlenimi verir. Mutfak temizliği nasıl yapılır dediğinizde yukarıdan aşağıya doğru gitmeyi unutmayın. Böylece üst alanları temizledikten sonra yerleri tekrar silmeniz gerekmez.

Çöplerinizi boşalttıktan sonra son olarak, mutfak zeminini süpürebilir, gerekirse silebilirsiniz. Unutmayın ki kirli ve dağınık bir mutfak, sağlığınızı tehdit ettiği gibi yemek yapmaktansa abur cubur yeme gibi kötü alışkanlıkları da tetikler. Bu pratik mutfak bilgileriyle mutfak düzeninizi her zaman koruyabilir ve mutfağınızın hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?