Mutfak ve Mutfak Dolabı Düzeni

Etkili bir mutfak dolabı düzeni günlük hayatınızda size zaman kazandırır. mutfak dolapları nasıl düzenlenir öğrenerek mutfağınızın daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Güncellenmiş 27 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz ve aydınlık mutfak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Her gün vaktimizin belli bir bölümünü geçirdiğimiz mutfakların düzenli ve kullanışlı olması önemlidir. Mutfak dolap düzeni doğru şekilde gerçekleştirilirse, bu işlerimizi daha pratik bir şekilde tamamlamamızı sağlar ve aynı zamanda mutfağı temiz ve hijyenik tutmamıza da yardımcı olur. Peki, mutfak nasıl düzenlenir? Mutfak dolapları nasıl yerleştirilir? Birkaç püf noktası ile mutfak ve mutfak dolabı düzeni sağlamak çok basit.

Mutfak dolabı düzenlemesi yapmadan önce dolap içlerini iyice temizleyin ve hijyenik mutfak temizliği yapmaya dikkat edin. Temizlik için seçeceğiniz malzemenin mutfak dolabınıza uygun olduğundan emin olun. Cif Yüzey Temizleyiciler gibi ahşap dahil tüm yüzeylere uygun temizleyici çeşitleri bu iş için uygundur.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mutfak Nasıl Yerleştirilir?

  Mutfak nasıl yerleştirilir sorusunun tek bir cevabı yoktur, mutfağın ve kullanacak kişilerin önceliklerine göre belirlenebilir fakat temel birkaç kural mevcuttur.

  1. 1

   Mutfak Eşyalarını Sınıflandırın

   En çok kullandığınız mutfak eşyalarını öne çıkarın. Hassas, kırılabilir ya da çizilebilir malzemelerin saklama koşullarını planlayın. Kırılabilir ve değerli eşyaları günlük kazalardan korumak için mümkün olduğunca üst raflarda, kolay ulaşılamayan bölgelerde saklamak uygundur.

  2. 2

   Tencereleri İç İçe Saklayın

   Tencere ve büyük kapları mümkün olduğunca iç içe saklamaya çalışın, fakat yer kazanayım derken onlara zarar vermeyin. Teflon tencereleri iç içe yerleştirecekseniz aralarına kağıt havlu yerleştirerek çizilmelerini engelleyebilirsiniz.

  3. 3

   Yerleşimde Kullanım Kolaylığını Gözetin

   Malzemeleri, kullanım alanlarına en yakın yerlere yerleştirmeyi hedefleyin. Örneğin, buzdolabı poşetleri buzdolabına yakın raflarda, pişirme kapları ocağa yakın raflarda dursun.

 • Mutfak Dolap İçi Nasıl Düzenlenir?

  Mutfak dolabı düzenleme bir planlama ve uygulama işidir. Aşağıdaki adımları takip ederek mutfaktaki dolaplarınızı düzenleyebilir ve onlardan en yüksek oranda faydalanabilirsiniz.

  1. 1

   İhtiyaçları Belirleyin

   Mutfak dolabı düzenleme sonucunda elde edilmek istenen; daha fazla alan ve günlük hayatınıza uygun pratik bir kullanımdır. Öncelikle kendi kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirerek hangi tür mutfak malzemelerine daha fazla ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Örneğin sık yemek pişiren biriyseniz tencerelerin kolay ulaşılabilir bölümlerde yer alması gerekir. Eğer küçük çocuğunuz varsa, çocuğunuzun yemeklerini hazırlamak için kullandığınız mutfak eşyalarının elinizin altında olmasına ihtiyaç duyarsınız. Bu adımda, ihtiyacınız olmayan malzemeleri de belirleyin ve onları elden çıkarın. Bu konuda 2 sene kuralını uygulayabilirsiniz. Eğer bir mutfak eşyasını 2 seneden uzun zamandır kullanmıyorsanız muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacaksınız.

  2. 2

   Planlama Yapın

   Mutfak düzeni nasıl olmalı sorusunun cevabı her eve ve aileye göre değişebilir. Örneğin her öğünde salata tüketiyorsanız, salata kaselerinizin günlük tabaklarınızla aynı kategoride düşünebilirsiniz veya baharat kullanmayı seviyorsanız bunları ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz. Dolaplardaki kullanım alanınızı maksimum dereceye çıkarmak için faydalanabileceğiniz malzemeleri planlayın ve tedarik edin. Dolap kapaklarına asabileceğiniz metal, tel ya da hasır sepetler, dolap kapaklarının içine ya da dışına monte edebileceğiniz kancalar, askılıklar bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca, dolap içlerini bölümlere ayırmak için mutfak çekmece düzenleyici kullanarak dolaplarda daha fazla alan yaratabilirsiniz. Herhangi bir düzenleme değil, kendi hayatınıza ve alışkanlıklarınıza uygun düzenlemeyi amaçlayın. Yerleştirmeye başlamadan planlama yapın. Gerekirse kağıt kalem kullanarak not alın. Yerleştirmeden önce dolaplarınızı temizlediğinizden emin olun. Ekstra saklama alanları kazanmak için dolaplara, duvarlara veya tavana monte edilebilecek mutfak aksesuarlarından yararlanmayı da ihmal etmeyin.

  3. 3

   Temizlikle Başlayın

   Dolaplarınızın yapıldığı malzemeye uygun temizlik deterjanlarını kullanarak dolap içlerini iyice temizleyin. Bir kovada su ve bir miktar deterjanı karıştırın. Elde ettiğiniz sıvıyı yumuşak bir sünger ya da bez yardımıyla dolapları silmek üzere kullanın. Tercihen mikrofiber bir bezle dolap içlerini iyice kurulayın. Dolap yüzeylerinin tamamen kuru olduğuna emin olmadan hiçbir yerleştirme işlemi yapmayın. Mutfak dolaplarınızdaki daha inatçı yağlı kirleri nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız bu konudaki püf noktalarını anlatan makalemize göz atabilirsiniz. Eğer mutfak çekmece düzenleyici ya da dolap içi raf kullanacaksanız, yerleştirmeden önce bu malzemeleri de temizleyin.

  4. 4

   Temel Yerleşimi Tamamlayın

   Eşyalarınızı planlamanıza uygun şekilde yerleştirin. Eşyaları yerleştirmeden önce dolapları ya da rafların zeminini kağıtla kaplamayı tercih eden çok kişi vardır ama kağıt kolayca kirleneceğinden dolayı hijyenik değildir. Bunun yerine belirli aralıklarla dolapları boşaltarak temizlemek daha sağlıklıdır.

   Mutfak Rafları ve Cam Kavanozlar
  5. 5

   Ekstra Alan Kazanın

   Eğer dolaplarınız tüm eşyalarınızı almıyorsa, tezgah üstü düzenleyici raflar kullanarak ekstra alan kazanabilirsiniz. Duvarlara monte edebileceğiniz sepet ve askılar, tavandan asmalı mutfak aksesuarları (raylar, demiryolları, kancalar) size dolaplarınız dışında saklama alanları sağlayabilecek seçenekler arasındadır.

  Biraz planlama, biraz da kullanılacak doğru aksesuarları araştırma ile mutfağınızın düzenli ve kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, mutfağınızı düzenlemek için başta ayıracağınız zaman, günlük hayatınızı daha pratik hale getirerek uzun vadede size zaman kazandıracak.

Bunlara Dikkat!

Güvenliğiniz her şeyden önde gelir. Herhangi bir temizlik malzemesini kullanmadan önce etiketindeki talimatları okuyun ve tamamını anladığınızdan emin olun. Herhangi bir temizlik yöntemini uygulamadan önce küçük ve az görülür bir alanda deneme yapın.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?