Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mutfak ve Mutfak Dolabı Düzeni

Etkili bir mutfak dolabı düzeni günlük hayatınızda size zaman kazandırır. mutfak dolapları nasıl düzenlenir öğrenerek mutfağınızın daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Güncellenmiş

beyaz ve aydınlık mutfak
Reklam
Sign Up Banner

Her gün vaktimizin belli bir bölümünü geçirdiğimiz mutfakların düzenli ve kullanışlı olması önemlidir. Mutfak dolap düzeni doğru şekilde gerçekleştirilirse, bu işlerimizi daha pratik bir şekilde tamamlamamızı sağlar ve aynı zamanda mutfağı temiz ve hijyenik tutmamıza da yardımcı olur. Peki, mutfak nasıl düzenlenir? Mutfak dolapları nasıl yerleştirilir? Birkaç püf noktası ile mutfak ve mutfak dolabı düzeni sağlamak çok basit.

Mutfak dolabı düzenlemesi yapmadan önce dolap içlerini iyice temizleyin ve hijyenik mutfak temizliği yapmaya dikkat edin. Temizlik için seçeceğiniz malzemenin mutfak dolabınıza uygun olduğundan emin olun. Cif Yüzey Temizleyiciler gibi ahşap dahil tüm yüzeylere uygun temizleyici çeşitleri bu iş için uygundur.

Mutfak eşyalarını ve malzemelerini kendi düşünce sisteminize ve alışkanlıklarınıza uygun kategorilere ayırın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Mutfak Nasıl Yerleştirilir?

Mutfak nasıl yerleştirilir sorusunun tek bir cevabı yoktur, mutfağın ve kullanacak kişilerin önceliklerine göre belirlenebilir fakat temel birkaç kural mevcuttur.

 1. Mutfak Eşyalarını Sınıflandırın

  En çok kullandığınız mutfak eşyalarını öne çıkarın. Hassas, kırılabilir ya da çizilebilir malzemelerin saklama koşullarını planlayın. Kırılabilir ve değerli eşyaları günlük kazalardan korumak için mümkün olduğunca üst raflarda, kolay ulaşılamayan bölgelerde saklamak uygundur.

 2. Tencereleri İç İçe Saklayın

  Tencere ve büyük kapları mümkün olduğunca iç içe saklamaya çalışın, fakat yer kazanayım derken onlara zarar vermeyin. Teflon tencereleri iç içe yerleştirecekseniz aralarına kağıt havlu yerleştirerek çizilmelerini engelleyebilirsiniz.

 3. Yerleşimde Kullanım Kolaylığını Gözetin

  Malzemeleri, kullanım alanlarına en yakın yerlere yerleştirmeyi hedefleyin. Örneğin, buzdolabı poşetleri buzdolabına yakın raflarda, pişirme kapları ocağa yakın raflarda dursun.

Mutfak Dolap İçi Nasıl Düzenlenir?

Mutfak dolabı düzenleme bir planlama ve uygulama işidir. Aşağıdaki adımları takip ederek mutfaktaki dolaplarınızı düzenleyebilir ve onlardan en yüksek oranda faydalanabilirsiniz.

 1. İhtiyaçları Belirleyin

  Mutfak dolabı düzenleme sonucunda elde edilmek istenen; daha fazla alan ve günlük hayatınıza uygun pratik bir kullanımdır. Öncelikle kendi kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirerek hangi tür mutfak malzemelerine daha fazla ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Örneğin sık yemek pişiren biriyseniz tencerelerin kolay ulaşılabilir bölümlerde yer alması gerekir. Eğer küçük çocuğunuz varsa, çocuğunuzun yemeklerini hazırlamak için kullandığınız mutfak eşyalarının elinizin altında olmasına ihtiyaç duyarsınız. Bu adımda, ihtiyacınız olmayan malzemeleri de belirleyin ve onları elden çıkarın. Bu konuda 2 sene kuralını uygulayabilirsiniz. Eğer bir mutfak eşyasını 2 seneden uzun zamandır kullanmıyorsanız muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacaksınız.

 2. Planlama Yapın

  Mutfak düzeni nasıl olmalı sorusunun cevabı her eve ve aileye göre değişebilir. Örneğin her öğünde salata tüketiyorsanız, salata kaselerinizin günlük tabaklarınızla aynı kategoride düşünebilirsiniz veya baharat kullanmayı seviyorsanız bunları ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz. Dolaplardaki kullanım alanınızı maksimum dereceye çıkarmak için faydalanabileceğiniz malzemeleri planlayın ve tedarik edin. Dolap kapaklarına asabileceğiniz metal, tel ya da hasır sepetler, dolap kapaklarının içine ya da dışına monte edebileceğiniz kancalar, askılıklar bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca, dolap içlerini bölümlere ayırmak için mutfak çekmece düzenleyici kullanarak dolaplarda daha fazla alan yaratabilirsiniz. Herhangi bir düzenleme değil, kendi hayatınıza ve alışkanlıklarınıza uygun düzenlemeyi amaçlayın. Yerleştirmeye başlamadan planlama yapın. Gerekirse kağıt kalem kullanarak not alın. Yerleştirmeden önce dolaplarınızı temizlediğinizden emin olun. Ekstra saklama alanları kazanmak için dolaplara, duvarlara veya tavana monte edilebilecek mutfak aksesuarlarından yararlanmayı da ihmal etmeyin.

 3. Temizlikle Başlayın

  Dolaplarınızın yapıldığı malzemeye uygun temizlik deterjanlarını kullanarak dolap içlerini iyice temizleyin. Bir kovada su ve bir miktar deterjanı karıştırın. Elde ettiğiniz sıvıyı yumuşak bir sünger ya da bez yardımıyla dolapları silmek üzere kullanın. Tercihen mikrofiber bir bezle dolap içlerini iyice kurulayın. Dolap yüzeylerinin tamamen kuru olduğuna emin olmadan hiçbir yerleştirme işlemi yapmayın. Mutfak dolaplarınızdaki daha inatçı yağlı kirleri nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız bu konudaki püf noktalarını anlatan makalemize göz atabilirsiniz. Eğer mutfak çekmece düzenleyici ya da dolap içi raf kullanacaksanız, yerleştirmeden önce bu malzemeleri de temizleyin.

 4. Temel Yerleşimi Tamamlayın

  Eşyalarınızı planlamanıza uygun şekilde yerleştirin. Eşyaları yerleştirmeden önce dolapları ya da rafların zeminini kağıtla kaplamayı tercih eden çok kişi vardır ama kağıt kolayca kirleneceğinden dolayı hijyenik değildir. Bunun yerine belirli aralıklarla dolapları boşaltarak temizlemek daha sağlıklıdır.

  Step 4: Mutfak Rafları ve Cam Kavanozlar
 5. Ekstra Alan Kazanın

  Eğer dolaplarınız tüm eşyalarınızı almıyorsa, tezgah üstü düzenleyici raflar kullanarak ekstra alan kazanabilirsiniz. Duvarlara monte edebileceğiniz sepet ve askılar, tavandan asmalı mutfak aksesuarları (raylar, demiryolları, kancalar) size dolaplarınız dışında saklama alanları sağlayabilecek seçenekler arasındadır.

Biraz planlama, biraz da kullanılacak doğru aksesuarları araştırma ile mutfağınızın düzenli ve kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, mutfağınızı düzenlemek için başta ayıracağınız zaman, günlük hayatınızı daha pratik hale getirerek uzun vadede size zaman kazandıracak.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bunlara Dikkat!

Güvenliğiniz her şeyden önde gelir. Herhangi bir temizlik malzemesini kullanmadan önce etiketindeki talimatları okuyun ve tamamını anladığınızdan emin olun. Herhangi bir temizlik yöntemini uygulamadan önce küçük ve az görülür bir alanda deneme yapın.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutfaktaki Ahşap Tezgah ve Kapılar Cilalanır mı?

Evet, cilalanabilir. Fakat ahşap yüzeylere cila uygulayacaksınız öncesinde mutlaka derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Yüzeyde kalan kirlerle cila uygulaması hoş bir sonuç vermeyebilir. Mutfak tezgahı cilalama işlemi için sağlığı tehdit etmeyen uygun ürün seçtiğinizden emin olun ve cilalama işlemi sırasında bulunduğunuz mekanı iyice havalandırmayı ihmal etmeyin.

Arap Sabunu Mutfakta Kullanılır mı?

Mutfağınızdaki çeşitli lekeleri çıkarmak için arap sabununa güvenebilirsiniz. Doğal yapısı sayesinde yemeklerinizi pişirdiğiniz ya da pişireceğiniz ürünleri koyduğunuz tezgah, ocak gibi yüzeyleri gönül rahatlığıyla arap sabunu ile temizleyebilir ve nefis yemeklerinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Kavanoz veya Cam Şişeden Bant Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Bulaşık deterjanıyla köpürtülmüş su dolu bir kabın içerisine üzerinde bant artığı bulunan şişe, kavanoz, bardak veya herhangi bir objeyi koyup birkaç saat beklettikten sonra bulaşık süngerinin sert kısmıyla ovarak nesneden bant artığının kolaylıkla çıkarılması sağlanır.

Cam Şişe Dibindeki Yosun Nasıl Temizlenir?

Eğer şişeniz yosunlanmış ise karbonat, limon ve su üçlüsünden yardım alabilirsiniz. Gene şişenizin büyüklüğüne göre, yarım veya 1 adet limonun suyunu dibine sıkın. Limon suyunun üzerine yarım ya da 1 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edip çözülmesini bekleyin. Üzerine ilave edeceğiniz ısıtılmış suyu koyduktan sonra şişeyi çalkalayıp ağzını kapatın ve bir gece kadar bekletin.

Soda ile Cam Şişe Temizliği Yapılır mı?

Yağ ve sirke şişelerinizi soda ile temizlemek hem kokuyu hem de inatçı kalıntıları yok eder. Dar ve yağlı şişenizi yıkadıktan sonra emin temizlendiğinden olamıyorsanız, içine yarım bardak soda koyarak 5 dakika kadar çalkalayın. Şişeye kahve telvesi koyarak 5 dakika daha çalkalarsanız sonuç karşısında şaşıracaksınız.

Aslen yayınlandı