Parlak (Akrilik) Mutfak Dolabı Temizleme

Akrilik mutfak dolabı temizliği için doğru yöntemleri öğrenmek ve lekesiz ışıl ışıl bir mutfağa kavuşmak ister misiniz? Bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız!

Güncellenmiş 5 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz ve aydınlık mutfak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Akrilik, ışıltılı, şık görüntüsü ile modern mutfaklarda en çok tercih edilen dolap ve tezgah malzemeleri arasında yer alır. Tüm bu avantajlarına ek olarak akrilik, büyük bir kullanım rahatlığı vaat eder. Akrilik dolap temizliği ve akrilik tezgah temizliği aslında son derece kolaydır. Akrilikten yapılan tezgah ve dolaplara doğru bakım uyguladığınız takdirde uzun seneler kullanabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz ipuçlarını okuyun, akrilik ürünler nasıl temizlenir öğrenin.

Akrilik tezgahınızı her daim kuru tutmalısınız. Nem ve ıslaklık, akrilik malzemeye zarar verir. Elinizin altında her zaman mikrofiber bir bez bulundurun ve nem yaratabilecek durumlara anında müdahale edin.

Akrilik Mutfak Tezgahı Temizliği

Akrilik tezgah temizliği aşağıdaki maddeler takip edilerek kolaylıkla gerçekleştirilebilir:

 • Tezgahı ılık su ile nemlendirin. Akrilik yüzeyler doğru kullanıldığında çizilmez fakat sert dokulardan zarar görebilir. Tezgahı nemlendirirken yumuşak bir bez veya sünger kullanabilirsiniz.

 • Deterjanı temizleyeceğiniz yüzeye direkt olarak uygulayın. Eğer yüzey çok kirli ve yağlı ise Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir yağ çözücü bir sprey tercih edin, kir ve yağları kolayca temizleyin.

 • Tezgahı ıslatmak için kullandığınız bezi veya süngeri iyice ıslatarak yüzeyi deterjandan arındırın. Bu işlemi yaparken çok soğuk ya da çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Ilık su, akrilik yüzeyler için idealdir.

 • Yüzeyi deterjandan tamamen arındırdıktan sonra mikro fiber bez kullanarak kurulayabilirsiniz.

Akrilik dayanıklı bir malzemedir. Kolay zedelenmez, aşınmaz ve çizilmez, fakat kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 • Sıcak tencere ve tavaları akrilik tezgaha direkt olarak koymamalısınız. Bu, tezgahta kalıcı hasara neden olur.

 • Çiziklere sebep olmamak için, akrilik yüzeyleri temizlerken sert süngerler veya bulaşık süngerinin telli kısmını kullanmamaya özen gösterin.

 • Ağır kimyasallar içeren temizlik malzemeleri, akrilik tezgahların cilalı dokusuna zarar verebilir. Yoğun krem deterjanlardansa sıvı veya sprey deterjanları kullanmak daha doğru olacaktır.

Akrilik Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Yüzeyine zarar vermeden akrilik mutfak dolabı nasıl temizlenir öğrenmek için aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz:

 • İlk önce dolaplarınızı boşaltın.

 • Akrilik dolaplarda en sık karşılaşılan problem parmak izleridir. Temizlerken parmak izi bırakmamak için işleme başlamadan önce eldiven giyin.

 • Bir kova ya da tas içerisinde ılık su ile bulaşık deterjanını karıştırın, bolca köpürtün.

 • Mikrofiber bezi hazırladığınız karışım ile ıslatarak dolapların içini iyice silin.

 • Eğer lekeli kısımlar varsa bulaşık süngerinin telli olmayan tarafı kullanılarak yumuşak ve dairesel hareketlerle ovabilirsiniz.

 • Temizlediğiniz yerleri kuru bir mikrofiber bez kullanarak iyice kurulayın.

Beyaz Mutfak Dolapları

Etkili bir temizlik için yüzeyi ılık su ile nemlendirin, sıvı veya sprey deterjan kullanarak silin. Son olarak mikro fiber bez ile kurulamayı da unutmayın.

Akrilik mutfak dolabı temizliği sadece dolapların içerisini silmekle bitmez. Dolapların dış yüzeyini temizlerken seyreltilmiş bir cam temizleyici sprey kullanabilirsiniz. Spreyi 10-15 cm. uzaklıktan akrilik yüzeye püskürtün ve dairesel hareketlerle temizleyin. Silme işlemi bittikten sonra kuru mikro fiber bez ile kurulamayı unutmayın

Akrilik mutfak yüzeyleri, temiz tuttuğunuzda ve doğru bakımı uyguladığınızda mutfağınıza ışıltılı ve şık bir görünüm hediye eder. Parlak ve lekesiz bir temizlik için önerilerimizi takip  ederseniz, pratik çözümlerle işleriniz daha kolay hale gelir.

Mutfaktaki genel temizliğin ötesinde daha ciddi leke sorunlarınız varsa ve dolap kapaklarındaki yağ izlerini nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, "Mutfak Dolaplarındaki Yağlar Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?