Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Parlak (Akrilik) Mutfak Dolabı Temizleme

Akrilik mutfak dolabı temizliği için doğru yöntemleri öğrenmek ve lekesiz ışıl ışıl bir mutfağa kavuşmak ister misiniz? Bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız!

Güncellenmiş

beyaz ve aydınlık mutfak
Reklam
Sign Up Banner

Akrilik, ışıltılı, şık görüntüsü ile modern mutfaklarda en çok tercih edilen dolap ve tezgah malzemeleri arasında yer alır. Tüm bu avantajlarına ek olarak akrilik, büyük bir kullanım rahatlığı vaat eder. Akrilik dolap temizliği ve akrilik tezgah temizliği aslında son derece kolaydır. Akrilikten yapılan tezgah ve dolaplara doğru bakım uyguladığınız takdirde uzun seneler kullanabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz ipuçlarını okuyun, akrilik ürünler nasıl temizlenir öğrenin.

Akrilik tezgahınızı her daim kuru tutmalısınız. Nem ve ıslaklık, akrilik malzemeye zarar verir. Elinizin altında her zaman mikrofiber bir bez bulundurun ve nem yaratabilecek durumlara anında müdahale edin.

Akrilik Mutfak Tezgahı Temizliği

Akrilik tezgah temizliği aşağıdaki maddeler takip edilerek kolaylıkla gerçekleştirilebilir:

 • Tezgahı ılık su ile nemlendirin. Akrilik yüzeyler doğru kullanıldığında çizilmez fakat sert dokulardan zarar görebilir. Tezgahı nemlendirirken yumuşak bir bez veya sünger kullanabilirsiniz.

 • Deterjanı temizleyeceğiniz yüzeye direkt olarak uygulayın. Eğer yüzey çok kirli ve yağlı ise Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir yağ çözücü bir sprey tercih edin, kir ve yağları kolayca temizleyin.

 • Tezgahı ıslatmak için kullandığınız bezi veya süngeri iyice ıslatarak yüzeyi deterjandan arındırın. Bu işlemi yaparken çok soğuk ya da çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Ilık su, akrilik yüzeyler için idealdir.

 • Yüzeyi deterjandan tamamen arındırdıktan sonra mikro fiber bez kullanarak kurulayabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Akrilik dayanıklı bir malzemedir. Kolay zedelenmez, aşınmaz ve çizilmez, fakat kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 • Sıcak tencere ve tavaları akrilik tezgaha direkt olarak koymamalısınız. Bu, tezgahta kalıcı hasara neden olur.

 • Çiziklere sebep olmamak için, akrilik yüzeyleri temizlerken sert süngerler veya bulaşık süngerinin telli kısmını kullanmamaya özen gösterin.

 • Ağır kimyasallar içeren temizlik malzemeleri, akrilik tezgahların cilalı dokusuna zarar verebilir. Yoğun krem deterjanlardansa sıvı veya sprey deterjanları kullanmak daha doğru olacaktır.

Akrilik Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Yüzeyine zarar vermeden akrilik mutfak dolabı nasıl temizlenir öğrenmek için aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz:

 • İlk önce dolaplarınızı boşaltın.

 • Akrilik dolaplarda en sık karşılaşılan problem parmak izleridir. Temizlerken parmak izi bırakmamak için işleme başlamadan önce eldiven giyin.

 • Bir kova ya da tas içerisinde ılık su ile bulaşık deterjanını karıştırın, bolca köpürtün.

 • Mikrofiber bezi hazırladığınız karışım ile ıslatarak dolapların içini iyice silin.

 • Eğer lekeli kısımlar varsa bulaşık süngerinin telli olmayan tarafı kullanılarak yumuşak ve dairesel hareketlerle ovabilirsiniz.

 • Temizlediğiniz yerleri kuru bir mikrofiber bez kullanarak iyice kurulayın.

Beyaz Mutfak Dolapları

Etkili bir temizlik için yüzeyi ılık su ile nemlendirin, sıvı veya sprey deterjan kullanarak silin. Son olarak mikro fiber bez ile kurulamayı da unutmayın.

Akrilik mutfak dolabı temizliği sadece dolapların içerisini silmekle bitmez. Dolapların dış yüzeyini temizlerken seyreltilmiş bir cam temizleyici sprey kullanabilirsiniz. Spreyi 10-15 cm. uzaklıktan akrilik yüzeye püskürtün ve dairesel hareketlerle temizleyin. Silme işlemi bittikten sonra kuru mikro fiber bez ile kurulamayı unutmayın

Akrilik mutfak yüzeyleri, temiz tuttuğunuzda ve doğru bakımı uyguladığınızda mutfağınıza ışıltılı ve şık bir görünüm hediye eder. Parlak ve lekesiz bir temizlik için önerilerimizi takip  ederseniz, pratik çözümlerle işleriniz daha kolay hale gelir.

Mutfaktaki genel temizliğin ötesinde daha ciddi leke sorunlarınız varsa ve dolap kapaklarındaki yağ izlerini nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, "Mutfak Dolaplarındaki Yağlar Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak Dolapları Nasıl Yerleştirilmeli?

En çok kullandığınız ürünleri göz hizanıza, daha seyrek kullanımda olan mutfak eşyalarınızı ise diğer katlara yerleştirmeniz size daha pratik bir kullanım sağlar. Bu yerleştirme sayesinde temizlik de aynı oranda kolay bir iş haline gelecektir.

Küçük Mutfak Dolapları İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Küçük mutfak dolaplarınızı daha işlevsel hale getirmek için basit tadilatlar yapabilirsiniz. Mesela size yetmeyen çekmeceleri iptal edip kapaklı dolap haline getirerek işe başlamak mümkün. Menteşeli dolap kapakları açıldığında alanınızı daraltıyorsa akordeon sisteme geçebilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda Nasıl Alan Kazanılır?

Mutfak masa ve sandalyeleri de mutfaklarda önemli yer tutan eşyaların başında geliyor. Katlanabilir masa ve sandalyeler günlük yaşamda hareket alanınızı arttıracağı gibi, kişi sayısına göre aşamalı açılarak kullanma kolaylığı da sağlar. Böylelikle kullanım dışı bir sandalye ortamda kalabalık ederek alanınızı daraltmamış olur.

Mutfaktaki Ahşap Tezgah ve Kapılar Cilalanır mı?

Evet, cilalanabilir. Fakat ahşap yüzeylere cila uygulayacaksınız öncesinde mutlaka derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Yüzeyde kalan kirlerle cila uygulaması hoş bir sonuç vermeyebilir. Mutfak tezgahı cilalama işlemi için sağlığı tehdit etmeyen uygun ürün seçtiğinizden emin olun ve cilalama işlemi sırasında bulunduğunuz mekanı iyice havalandırmayı ihmal etmeyin.

Arap Sabunu Mutfakta Kullanılır mı?

Mutfağınızdaki çeşitli lekeleri çıkarmak için arap sabununa güvenebilirsiniz. Doğal yapısı sayesinde yemeklerinizi pişirdiğiniz ya da pişireceğiniz ürünleri koyduğunuz tezgah, ocak gibi yüzeyleri gönül rahatlığıyla arap sabunu ile temizleyebilir ve nefis yemeklerinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Aslen yayınlandı