Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Parlak (Akrilik) Mutfak Dolabı Temizleme

Akrilik mutfak dolabı temizliği için doğru yöntemleri öğrenin, akrilik tezgah temizliğinde ve mutfak yüzeylerinizde lekesiz, ışıltılı ve şık bir görünüm sağlayın!

Güncellenmiş

mutfaktaki akrilik nasıl temizlenir

Akrilik, ışıltılı, şık görüntüsü ile modern mutfaklarda en çok tercih edilen dolap ve tezgah malzemeleri arasında yer alır. Tüm bu avantajlarına ek olarak akrilik büyük bir kullanım rahatlığı vaat eder. Akrilik dolap temizliği ve akrilik tezgah temizliği son derece pratiktir. Akrilikten yapılan tezgah ve dolapları, doğru bakım uyguladığınız takdirde, uzun seneler kullanabilirsiniz. Akrilik mutfak dolapları ve tezgahlarınızı nasıl temizleyeceğiniz ve bakımını nasıl sağlayacağınız hakkında vereceğimiz ipuçları size bu konuda yardımcı olacak.

Akrilik tezgahınızı her daim kuru tutmalısınız. Nem ve ıslaklık akrilik malzemeye zarar verir. Bazen tezgaha koyacağınız dibi nemli bir bardak ya da lavaboyu kullanırken sıçrayan damlalar dikkatinizden kaçarak tezgahın nemli kalmasına sebep olabilir. Elinizin altında her zaman bir  Cif Mikrofiber Mutfak Bezi bulundurun ve nem yaratabilecek durumlara anında müdahale edin.

Akrilik Mutfak Tezgahı Temizliği 

Akrilik tezgah temizliği aşağıdaki maddeler takip edilerek kolaylıkla gerçekleştirilebilir:

 1. Tezgahı ılık su ile nemlendirin. Akrilik yüzeyler doğru kullanıldığında çizilmez fakat sert dokulardan zarar görebilir. Tezgahı nemlendirirken yumuşak bir bez veya Cif Çizmez Sünger
 2. Deterjanı temizleyeceğiniz yüzeye direkt olarak uygulayın. Klasik sıvı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Eğer yüzey çok kirli ve yağlı ise Cif Naturals gibi yağ çözücü sprey temizleyicileri tercih edebilirsiniz.
 3. Tezgahı ıslatmak için kullandığınız bezi veya süngeri iyice ıslatarak yüzeyi deterjandan arındırın. Bu işlemi yaparken çok soğuk ya da çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Ilık su, akrilik yüzeyler için idealdir.
 4. Yüzey deterjandan tamamen arındırdıktan sonra mikro fiber bez kullanarak kurulayın.

Akrilik dayanıklı bir malzemedir. Kolay zedelenmez, aşınmaz ve çizilmez, fakat kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 • Sıcak tencere ve tavaları akrilik tezgaha direkt olarak koymamalısınız. Bu, tezgahta kalıcı hasara sebep olur.
 • Akrilik yüzeyleri temizlerken sert süngerler veya bulaşık süngerinin telli kısmını kullanmayın, çiziğe sebep olabilir.
 • Ağır kimyasallar içeren temizlik malzemeleri akrilik tezgahların cilalı dokusuna zarar verebilir. Yoğun krem deterjanlardansa, sıvı veya sprey deterjanları kullanın.

Akrilik mutfak tezgahı temizliği için cam sil de kullanabilirsiniz ama tezgahın çok kirli ya da yağlı olduğu durumlarda bu yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda yağ sökücü özelliği de olan mutfak temizlik malzemelerini tercih edin.

Akrilik Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Yüzeyine zarar vermeden akrilik mutfak dolabı nasıl temizlenir öğrenmek için aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz:

 1. Dolaplarınızı boşaltın.
 2. Akrilik dolaplarda en sık karşılaşılan problem parmak izleridir. Temizlerken parmak izi bırakmamak için işleme başlamadan önce eldiven giyin.
 3. Bir kova ya da tas içerisinde ılık su ile bulaşık deterjanını karıştırın, bolca köpürtün.
 4. Mikro fiber bezi hazırladığınız karışım ile ıslatarak dolapların içini iyice silin.
 5. Eğer lekeli kısımlar varsa bulaşık süngerinin telli olmayan tarafı kullanılarak yumuşak ve dairesel hareketlerle ovabilirsiniz.
 6. Temizlediğiniz yerleri kuru bir mikro fiber bez kullanarak iyice kurulayın.

Akrilik dolap temizliği için doğal bir malzeme arıyorsanız beyaz sirke kullanabilirsiniz. Beyaz sirke akrilik yüzey temizliğinde hem hijyen hem de parlaklık sağlar. Yukarıdaki işlemleri beyaz sirke kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Akrilik mutfak dolabı temizliği sadece dolapların içerisini temizlemekle bitmez. Dolapların dış yüzeyini temizlerken seyreltilmiş bir cam temizleyici sprey kullanabilirsiniz. Spreyi 10-15 cm. uzaklıktan akrilik yüzeye püskürtün ve dairesel hareketlerle temizleyin. Silme işlemi bittikten sonra kuru mikro fiber bez ile kurulayın.

Akrilik mutfak yüzeyleri, temiz tuttuğunuzda ve doğru bakımı uyguladığınızda mutfağınıza ışıltılı ve şık bir görünüm hediye eder. Parlak ve lekesiz bir temizlik için önerilerimizi takip edin.

Güvenlik Uyarısı:

 • Herhangi bir temizlik malzemesini kullanmadan önce etiketindeki talimatları dikkatlice okuyun
 • Ürün kullanımınızı bu talimatlara uygun olarak gerçekleştirin
 • Herhangi bir temizlik yöntemini uygulamadan önce küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin

Kullanım talimatlarını tamamen anladığınızdan emin değilseniz o ürünü kullanmayın. Unutmayın, kişisel güvenliğiniz her türlü temizlik işleminden daha önemli ve önceliklidir.

 • Ilık su ile nemlendirin
 • Sıvı veya sprey deterjan kullanarak silin
 • Alternatif olarak, beyaz sirke de kullanabilirsiniz
 • Mikro fiber bez ile kurulayın
 • Aslen yayınlandı