Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çamaşır Yıkadıktan Sonra Çamaşır Makinesini Sterilize Etmek Gerekir Mi?

Çamaşır makinesi hijyeni ve dezenfeksiyon yöntemleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Çamaşır Makinesi ve Çamaşırlar

Evlerde en çok kullanılan beyaz eşyalardan biri olan çamaşır makinesinin görevi kirli çamaşırları temizlemektir. Peki çamaşırlarımızı temizlemesi için kullandığımız çamaşır makinelerini sterilize etmek gerekli midir?

Ömrünün tamamında su ve deterjan ile dolu olan çamaşır makinelerimizin aynı zamanda düzenli olarak kirli çamaşırlarla temas ettiğini göz önüne alırsak; makinelerimiz, bizlere her zaman düşündüğümüz kadar hijyenik ve temiz bir alan sunamayabilir. Çamaşır makinesi temizliği neden gereklidir? Çamaşır makinesi hijyeni için neler yapmamız gerekir?

Çamaşır makinesinin nemli ortamı bakteri ve küf oluşumu için elverişli bir alan yaratır. Bu yüzden yıkama arasında makinenin kapağını ve deterjan çekmecesini açık bırakmayı ihmal etmeyin. Bu, makinenin havalanmasını sağlar ve küf oluşumunu önler.

Çamaşır Makinesi Hijyeni Neden Gereklidir?

  • Çamaşır makineleri sıcak ve nemli ortamlardır. Bu durum, bakteri oluşması ve yayılması için elverişli bir üreme alanı oluşturduğundan belli aralıklarla makinenin dezenfekte edilmesi gerekir.

  • Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjanların kalıntıları, mineraller ve kimyasallar çamaşır makinenizin içinde bakterileri hapseden ince bir tabaka oluşturabilir. Bu bakteriler zamanla makinenin iç mekanizmalarını tıkayabilir, bu durumda su yeteri kadar ısınmaz ve deterjan gerektiği gibi güçlü bir etki göstermez. Bu da kıyafetleriniz için ideal hijyen ve temizlik ortamı sağlamaz.

  • Çamaşır makinesinde kıyafetlerinizi dezenfekte ettiyseniz ve bunun için ağır kimyasal içerikli ürünler kullandıysanız, ardından yıkayacağınız çamaşırları düşünerek çamaşır makinesi hijyeni konusunda emin olmalısınız.

  • Çamaşır makinenizin ömrünü artırmak, hem de çamaşırlarınızın temizlik ve hijyeninden şüphe etmemek için çamaşır makinesi hijyeni ve uygun dezenfeksiyon yöntemleri için de zaman ayırmanız gerekmektedir. 

Reklam

Çamaşır Makinesi Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Çamaşır makinenizi her yıkamanın ardından temizlemenize gerek yok. Genel olarak, çamaşır makinesinin içini ve dışını ayda bir kez temizlemek hijyen açısından yeterli olacaktır. Üstelik doğal çamaşır makinesi temizliği ne sağlığınıza ne de cüzdanınıza zarar verir. Eğer beyaz bir çamaşır makineniz varsa, kirleri kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Jant kısmında koyu çizgiler görüyorsanız bunlar giysilerinizin bıraktığı lekeler değil, temizlenmeyi bekleyen mikroplar olabilir. Ayda bir yapacağınız makine dezenfeksiyonu ile bu kirlerin birikmesini önleyebilirsiniz. Çamaşırlarınızın etkili bir şekilde temizlenmesi ve dolaylı olarak makinenizin de sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için deterjan olarak yeni Domestos etkili Omo Toz Deterjan kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesini Nasıl Sterilize Etmek Gerekir?

Makineniz ister yepyeni isterseniz uzun yıllardır kullandığınız ve güvendiğiniz bir makine olsun, çamaşır makinesinde hijyen nasıl sağlanır sorusu herkesi ilgilendirir. Özellikle makinenizi giysileri dezenfekte etmek için kullandıysanız ardından aynı işlemi makineniz için de yapmanız gerekebilir.

  • Temizliğe makinenin ön tarafındaki, conta olarak da bilinen, lastik dolguyu nemli bir bezle düzenli olarak silin. Bu bölge genellikle saç ve deterjan atıkları ile dolma eğilimindedir. Daha sonra bir bez veya sünger üzerine biraz kabartma tozu koyup aynı bölgeyi ovalayarak temizleyin.

  • Tamburun contasını çamaşır suyu veya anti-bakteriyel mendillerle de silebilirsiniz. Küf ve bakteri oluşumunu önlemek için bunu birkaç yıkamadan sonra yapabilirsiniz.

  • Deterjan gözünü belli aralıklarla temizleyin. Eğer mümkünse bu gözü ayırın ve en az 20 dakika boyunca sabunlu sıcak suda bekletin.

  • Düzenli aralıklarla Omo Çamaşır Makinesi Temizleyicisi kullanın ve bu yolla makinenizin hijyenik hale geldiğinden emin olun. İşlem tamamlandığında makineyi durulamak için yalnızca su ile tekrar çalıştırın.

Son olarak ise tambur temizleme ile işlemi bitirebilirsiniz. Tamburun içini temiz bir bezle silin. Çamaşır makinenizin içi artık tazelenmiş gibi kokuyor olmalı.

Aslen yayınlandı