Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz giysinize yağ mı bulaştı? Korkmayın! Yazımızı okuyarak etkili ve basit yağ çıkarma yöntemlerini öğrenin, yağ lekeleri kabusunuz olmaktan çıksın!

Güncellenmiş 4 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Tabakta Yağ Sürülmüş Kızarmış Ekmek Dilimleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yağ lekelerini çıkarma düşüncesi insanın gözünü korkutabilir, ancak ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız lekelerden kurtulmak, sandığınız kadar zor değildir. Yemek yağı, yağlı krem, motor yağı ya da gres yağı benzeri maddeler çok sevdiğiniz bir giysinize bulaştı ise panik olmadan önce önerilerimize kulak verin.

Taze Yağ Lekelerinin Çıkarılması

Leke oluştuğunda ne kadar çabuk müdahale edilirse o kadar iyidir. Giysinize tereyağı, yemek ya da gres yağı gibi kısmen katı bir şey döktüyseniz, ilk iş olarak bir bıçak yardımıyla bulaşan yağlı maddenin fazlasını bastırmadan, hafifçe kazıyarak alın. Bunu yapmadan yağlı lekeyi peçete, bez gibi şeylerle temizlemeye çalışırsanız yağı kumaşa yayarak daha fazla bulaşmasına neden olabilirsiniz.

Yağlı lekeleri su ile silmeye çalışmayın. Yağlar suda çözünmediğinden bu lekeyi yaymaktan başka bir işe yaramaz. Onun yerine lekenin üzerine ve altına bolca pudra, un, nişasta ya da tuz dökerek bekletin. Bu maddeler yağı emerek lekeyi daha kolay temizlemenizi sağlayacaktır.

Giysinizdeki yağ lekesi tamamen çıkmadıysa kurutma programı kullanmayın. Kurutma işlemi lekeyi daha da sabitleyebilir. Bu yüzden lekeli çamaşırlarınızı kurutmak yerine leke çıkarma işlemini yeniden uygulayın.

Bu şekilde fazla yağdan kurtulduktan sonra lekenin üzerine Rinso Toz Deterjan gibi etkili bir deterjan ile lekeli giysiyi etiketinde belirtilen talimatlara uyarak yıkayın.

Yağ sökücü özelliği nedeniyle yağ lekesine bulaşık deterjanı uygulamak isteyebilirsiniz. Ancak bulaşık deterjanları renk ve koku veren katkı maddeleri ve asidik maddeler içerebileceği için bu işlemin hassas ya da koyu renkli giysilerinize zarar verebileceğini unutmayın.

Çamaşır Makinesi ve Kadın

Kurumuş Yağ Lekelerinin Çıkarılması

Her zaman yağlı lekelere anında müdahale etme olanağınız olmayabilir. Ya da en sevdiğiniz gömleğinize bulaşan lekeyi sonradan fark etmiş olabilirsiniz. Yine de bu yağ lekelerini çıkarmanız mümkün.

Yağ lekesinin üzerine sıvı deterjan damlatın ve parmağınızla dairesel hareketler yaparak deterjanı lekenin üzerine yayın. Daha sonra lekeli giysiyi etiketinde belirtilen talimatlara uyarak yıkayın. Eğer giysinizin elde yıkanması gerekmiyorsa inatçı yağ lekelerinden kurtulmak için makinede yıkamayı tercih edin. Yıkadıktan sonra kurutucuya atmadan kendi kendine kurumaya bırakın.

Yağ Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

  • Yağ lekelerine olabildiğince çabuk müdahale edin: Bulaşan yağın fazlasını bıçak gibi bir cisim yardımıyla hafifçe kazıyarak alın. Daha sonra yağ lekesinin üzerine tuz, un gibi toz maddeler dökün. Böylece yağın fazlası emilecek ve lekenin çıkması kolaylaşacaktır.

  • Çamaşırınızın renk ve türüne uygun, kaliteli bir deterjan seçin: Bunun için Rinso Toz Deterjan uygun bir seçim olacaktır.

  • Kullandığınız deterjanın tavsiye edilen doz miktarına ve lekeli giysinize uygun ısıda bir program seçmeye dikkat edin: Giysinizin etiketinde yazan yıkama talimatlarına ve deterjanınızın tavsiye edilen doz miktarına mutlaka göz atın.

  • Yağ lekeli çamaşırlarınızı yıkarken makinenizi fazla doldurmayın: Böylece deterjan lekeye daha çok nüfuz edecektir. Lekenin diğer çamaşırlarınıza bulaşmasını önlemek için çok kirlenmiş giysileri ayrı yıkayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?