Farklı Yastık Türlerine Göre Doğru Yastık Temizliği

Yastık çeşitleri için etkili yastık temizliği yöntemleriyle her zaman mis kokulu ve pofuduk yastıklara sahip olun!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yastık temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Rahat bir uyku için yastık temizliği çok önemlidir. Evet yastıklarınızı da temizlemelisiniz. Muhtemelen çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı düzenli olarak yıkama alışkanlığınız olsa da yastıklarınız ve yatağınız bu ilgiden mahrum kalabilir. Ancak her ikisinin de iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır. Çoğumuz yoğun bir günün ardından yumuşacık yastığımıza kavuşacağımız anı hayal ederiz. Güne dinç ve enerjik başlamamız, kesintisiz ve rahat bir uykuya bağlıdır.

Yastık temizliği her gün kullandığımız yastıkların hijyenik ve uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. Uzmanlar, temizlenmeyen yastıklarda zamanla biriken saç, ölü deri hücreleri, ter ve salyanın sağlıklı olmayan sonuçlar doğurduğunu söylüyor. Sürekli tenimize temas eden yastıklar hijyenik olmadığında alerjik reaksiyon gösterme olasılığımız da artıyor. Ayrıca düzenli temizlememek, yastıklarımızın kullanım ömrünü de kısaltıyor. Günde yaklaşık 8 saatimizi yastıklarımızla geçirdiğimiz göz önüne alındığında, yılda birkaç kez onları yıkamak iyi bir fikir olabilir.

Yastık yıkamayı temizlik rutininizin bir parçası haline getirmek için sizlere adım adım yastık temizliği kılavuzunu hazırladık.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Yastık Nasıl Yıkanır?

  1. 1

   Yastıkları havalandırın.

   Derinlemesine yastık temizliği için ilk adım yastıklarınızı havalandırmak olmalı. Şekillerini eski haline getirmek, ölü deri parçaları ve tozları temizlemek için yastıklarınızı günlük olarak havalandırıp vurarak kabartın. Ayda bir, ideal olarak aydınlık ve havadar bir günde, birkaç saatliğine yastıkları çamaşırlığınıza asın. Eğer havalandırmak uygulanabilir bir seçenek değilse, yastıkları kurutma makinesine atarak ısısız programda ya da havalandırma modunda çalıştırın.

   Yastığınızın ömrünü uzatmak için bir yastık koruyucu satın alabilirsiniz.
  2. 2

   Yıkama talimatlarını okuyun.

   Yastık temizliği yaparken, her zaman önce etiketlerindeki yıkama talimatlarını okuyun. Pek çok yastık - hepsi olmasa da - makinede yıkanabilir. Pamuklu, polyester dolgulu ve hatta kuş tüyü ile doldurulmuş yastıkları çamaşır makinesine koyabilirsiniz. Ancak makineler ve kurutucunun ısısı yastığı bozabileceğinden lateks veya hafızalı köpük yastıkların elde yıkanması ve açık havada kurutulması gerekir. Ne tür bir yastığınız olduğunu öğrendikten sonra etiketteki bakım talimatlarını izleyin. Artık etiketiniz yoksa bir sonraki bölümdeki ipuçlarına göz atın.

  3. 3

   Nazikçe yıkayın.

   Bir yastığı yıkamak zor değildir; ancak kuruması biraz zaman alabilir. Yastığınızda çıkarmaya çalıştığınız inatçı bir leke varsa, yastığı yıkamadan önce bu tür lekeleri hedefleyen Omo Sıvı Deterjan gibi leke temizleyici kullanın. Çamaşır makineniz yeterince büyükse, bir seferde iki yastığı yıkayın. Bu, yükün dengelenmesine yardımcı olacak, su ve deterjanın daha etkili bir şekilde dolaşmasını sağlayacaktır.

  4. 4

   Yastığınızı iyice kurutun.

   Yastığın tamamen kuruması çok önemlidir. Aksi takdirde küflenme riski vardır.

   Eğer imkanlarınız el veriyorsa yastığınızı kurutucuya koymayın. Balkon gibi iyi havalanan bir alanda kurumaya bırakmanız daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Kuruduktan sonra yastığı elinizle kabartabilirsiniz. Eğer başka şansınız yoksa, kurutma makinenizdeki otomatik kurutma ayarını atlayın çünkü sensörler yalnızca yüzeydeki nemi algılayarak sizi içi hala nemli bir yastıkla bırakır. Bunun yerine, birçok yastık orta ısıda bir saat boyunca kurutulabilir. Kurutucuya birkaç kuru havlu eklemek işleri hızlandıracaktır. Hava ılımansa, yastıkların çoğunu tamamen kuruyana kadar çamaşır ipine asabilirsiniz. Hangi kurutma tekniğini kullanırsanız kullanın, yine de yastığın içindeki nemi kontrol etmeniz gerekir. Nem kalmadığından emin olduğunuzda, yatağınızı yapmanın zamanı gelmiş demektir.

  5. 5

   Etkili kurutmayı kabartma işlemiyle bitirin.

   İki tenis topunu veya çamaşır kurutma toplarını da yastığınızla birlikte kurutucuya atın. Böylelikle, yastık tamburun etrafında dönerken dolgunun topaklanmasını önleyebilirsiniz. Bu yöntemi ısısız bir kurutma modunu seçerek kuş tüyü yastıklarınız için de uygulayabilirsiniz. Yastığınızı kullanmadan önce daha güzel kokması ve uykuya daha rahat dalabilmek için Yumoş Lavanta Sprey kullanabilirsiniz.

  Farklı Yastık Türleri İçin Yastık Yıkama Önerileri

  Eğer yıkama talimatları görünmeyecek bir haldeyse ve yastığınızı nasıl yıkayacağınızdan emin değilseniz yastık türlerine göre ayırdığımız yıkama önerilerine göz atabilirsiniz. Zevkinize ve ihtiyacınıza göre satın aldığınız belirli yastık türleri için bu talimatları izleyebilirsiniz.

  Kuş Tüyü ya da Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?

  Çoğu kuş tüyü yastık çamaşır makinesine konulabilir. Ancak soğuk su ve hafif bir deterjan kullanın, ardından düşük ısıda kurutun. Çünkü yüksek sıcaklıklar kuş tüyüne zarar verebilir. Kaz tüyü yastıklar, anti-alerjik özellikleri ve doğal konforu sebebiyle tercih edilir. Bakımı iyi yapıldığında oldukça uzun ömürlü olması da bir diğer tercih sebebidir. Kaz tüyü yastık nasıl temizlenir sorusunun en sağlıklı cevabı kuru temizlemedir. Fakat evde yıkamak zorunda kaldığınız acil durumlarda, maksimum 30 derece sıcaklık ve makinanızın hassas yıkama programını kullanmalısınız. Ayrıca hassas giysiler için özel formüllü OMO Ultra Sensitive gibi bir deterjanla yıkamanız daha yararlı olacaktır.

  Hafızalı köpük veya lateks yastık yıkama

  Makinenin tamburu bu tür yastıkların köpüğünü parçalayabilir. Bu nedenle, bu yastıkların silinerek temizlenmesi daha iyi bir seçenektir. Önce yastığın üzerindeki tozu ve ölü deri kalıntılarını süpürün. Ardından temiz, nemli bir beze az miktarda çamaşır deterjanı dökerek silin. Son olarak kuruması için yastığı düz bir şekilde çamaşır askısına yatırın.

  Polyester yastık nasıl yıkanır?

  Hafif döngüde ılık suyla, tercihen yükü dengelemek için bir seferde birkaç yastıkla yıkayın. Deterjan konusunda tasarruflu olun. Yaklaşık 1 yemek kaşığı sıvı sabun kullanın.

  Elyaf yastık nasıl yıkanır?

  Bu tür yastıkların yıkanması çoğunlukla bir sorun oluşturmaz. Ancak, yastığın yapımında kullanılan elyafın kalitesi temizlikten alacağınız sonuçta büyük önem taşır. İyi kaliteli elyaf yastıklar normal yıkama ayarında yıkanabilirken, düşük kalitede olan elyafların yıkanması yastığa zarar verebilir. Yastığınızın yıkama talimatlarını kontrol edip uygunsa maksimum 40 derecede, çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

  Peki, makinede yıkanamayan yastıklar nasıl temizlenir?

  Yastıkları elde yıkama: Küvetinizi veya geniş bir leğeni ılık su ve ⅛ fincan çamaşır deterjanı ile doldurun. Yastıkları küvete yerleştirin ve 5-10 dakika bekletin. Yastıkları nazikçe ovmak için ellerinizi kullanın. Suyu boşaltın. Yastıkları soğuk ve temiz suyla durulayın. Dolgularını bozmamaya dikkat ederek yastıkları sıkın. Yastığınızın dışında lekeler görürseniz, az miktarda deterjan ve ılık su ile bir solüsyon oluşturarak lekeleri temizleyin. Ardından yastığı bir bezle silin.

  İpucu: Yastıkları ter, vücut yağları ve yüz kremi gibi maddelerden korumak için yastık kılıfı olmadan kullanmamalısınız. Yastık kılıfını düzenli olarak, örneğin haftada bir kez çarşaflarınızla birlikte yıkamanız yararlı olacaktır.

 • Yastıkların Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

  Gece boyunca sürekli temas halinde olunan yastıklar, uzun süreli kullanımlarda pek çok bakteriye ev sahipliği yapmaya başlar. Bu durum, bakterilerin kolayca çoğalabildiği sıcak ve nemli bir ortam sağladığı için özellikle sentetik yastıklar sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden, pamuk gibi doğal ürünlerden yapılmış yastıkların tercih edilmesi daha uygundur. Bu ürünler, bakteri oluşumunun sentetik yastıklara göre daha geç olmasını sağlar. Ayrıca yastık yüzeyinde biriken tozlar, alerjik bünyeler için daha zorlayıcı bir ortam oluşturur. Mikroskobik ortamda görülen ve ölü deri ile beslenen akarlar, alerjik bünyeleri ve astımı bulunan kişiler için son derece rahatsız edicidir. Yastığınızı uzun süre güvenle kullanmak için derlediğimiz şu önerilere göz atabilirsiniz:

  1. 1

   Yastığınızı havalandırın.

   Yastıklarınızı günaşırı havalandırın ve sık sık yıkayın. Aynı şekilde, yatağınızı da düzenli olarak havandırmalısınız.

  2. 2

   Kabartın.

   Yastıklarınızı gün aşırı nazikçe çırpın ve kabartın. Eğer elinizle istediğiniz kadar kabartamıyorsanız tenis topu ile kurutma makinesine atma yöntemini uygulayarak yastığın iç dolgusunu daha dengeli bir hale getirebilirsiniz.

  3. 3

   Alez kullanın.

   Mutlaka yastık alezi kullanın. Alezi daha sık yıkayabilir ve yastığın kirlenmesini geciktirebilirsiniz.

  4. 4

   Dönüşümlü olarak yatın.

   Her gece yastığın diğer yüzünü çevirerek yatın. İkinci bir yastığınız varsa, dönüşümlü olarak kullanın.

  5. 5

   Pamuk içeren ürünler tercih edin.

   Yastıklarınızı pamuk, kaz tüyü, bambu gibi doğal malzemelerden seçin. Fazla terleyen bir yapınız varsa, pamuklu yastık kılıfları kullanın.

  6. 6

   Güneşle sterilize edin.

   Sabahları yastığınızı güneş görecek bir alana bırakın.

Yastıklarınızı Ne Zaman Yenilemelisiniz?

Ortalama bir insanın, yaşamı boyunca 26 yılını yatakta geçirdiği düşünülürse yastık temizliği ve yenilenmesine önem göstermemiz gerekmektedir. Yattığınız yastığın kullanım ömrünü uzatmak için elinizden geleni yapsanız da bir süre sonra onlarla vedalaşmanız gerekir. Uzmanlar, uyku sağlığı için yastıklarınızı mümkünse her iki yılda bir kez değiştirmenizi öneriyor.

Yastık temizliğini tamamladıktan sonra uyku sağlığı ve konforunuzu üst seviyeye çıkarmak için derinlemesine bir temizlik yapmak isteyebilirsiniz. Yün yorgan nasıl yıkanır sorusunu doğru yanıtlamak ilk adımınız olabilir. Hijyenik yatak ve sağlıklı bir uyku için yatak temizliği nasıl yapılır, temiz yatağınızı korumak için yatak nasıl toplanır ve daha fazla temizlik tüyosu için yazılarımıza mutlaka göz atın!

Yastık Temizliği: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?