Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yastıklar Ne Zaman Değiştirilmeli?

Temiz bir yastıkta uyumayı kim istemez ki? Günün önemli bir kısmını birlikte geçirdiğiniz yastıklarınızın kullanım ömrünü arttırmanın yollarını ve yastığınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bu yazımızda keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
Yastıklar Ne Zaman Değiştirilmeli?

Günün üçte birinin üzerinde geçirildiği yastıklar, zaman içinde kirlenir ve yıpranır. Kir, toz, saç ve cilt yağının yanı sıra ölü derilere de maruz kalan yastıklarınız zamanla kötü kokmaya başlar, şeklini kaybeder ve hepsinden önemlisi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden yastıklar belirli aralıklarla temizlenmeli ve yenilenmelidir.

Geceleri fazla terleyen bir yapıya sahipseniz, yastığınızı senede bir değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Uyurken kullandığınız yastığınızı Omo sıvı deterjan ile yıkayabilirsiniz. Böylece yastığınız, deterjan kalıntısı kalmadan temizlenmiş olur.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Yastıklar Ne Zaman Eskir?

Gece boyunca sürekli temas hâlinde olunan yastıklar, uzun süreli kullanımlarda pek çok bakteriye ev sahipliği yapmaya başlar. Bu durum, bakterilerin kolayca çoğalabileceği sıcak ve nemli bir ortam sağladığı için özellikle sentetik yastıklar sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden pamuk gibi doğal ürünlerden yapılmış yastıkların tercih edilmesi daha uygundur. Bu ürünler, bakteri oluşumunun sentetik yastıklara göre daha geç olmasını sağlar. Ayrıca yastık yüzeyinde biriken tozlar, alerjik bünyeler için daha zorlayıcı bir ortam oluşturur.

Mikroskobik ortamda görülen ve ölü deri ile beslenen akarlar, alerjik bünyeleri ve astımı bulunan kişiler için son derece rahatsız edicidir. Yastıkların önerilen maksimum kullanım süresi 2 yıldır ve bu süreden sonra kesinlikle kullanılmamalıdır. Yastığınızı uzun süre güvenle kullanmak için derlediğimiz şu önerilere göz atabilirsiniz:

  • Yastıklarınızı pamuk, kaz tüyü, bambu gibi doğal malzemelerden seçin.
  • Mutlaka yastık alezi kullanın. Alezi daha sık yıkayabilir ve yastığın kirlenmesini geciktirebilirsiniz.
  • Fazla terleyen bir yapınız varsa, pamuklu yastık kılıfları kullanın.
  • Sabahları yastığınızı güneş görecek bir alana bırakın.
  • İkinci bir yastığınız varsa, dönüşümlü olarak kullanın.

Bunlara Dikkat

Yastığınızın yıkanabilir olduğundan emin olun. Yıkamadan önce, kullanma talimatında bulunan uyarıları mutlaka gözden geçirin.

Yastıklar Ne Zamandan Sonra Kullanılmamalı?

Herkes güzel ve sağlıklı bir uyku çekmek ister. Yattığınız yastığın kullanım ömrünü uzatmak için sabah kalktığınızda yatağınızı toplarken bazı günler yastığınızın üzerini açık bırakın. Aynı şekilde, yatağınızı da haftada bir havalandırabilirsiniz. Böylece gece boyunca yatak ve yastığınızda biriken ve bakteri oluşumuna sebep olan nem, havalanarak yok olur. Odanın perdelerini açarak yatağınızın ve özellikle yastığınızın güneş görmesini sağlayın. Haftada bir yastıkları güneşlendirmek, bakteri oluşumunu son derece azaltır. Ancak bu işlemi hızlıca kurutabileceğiniz sıcak yaz günlerinde yapmanızda fayda var. Yastıklarınızı mümkünse her iki yılda bir kez değiştirin.

  • Yastığınızı çamaşır kurutucusunda kurutmayın. Bunun yerine güneşte kurutmanız temizleme işleminin devam etmesini sağlar.
  • Her gece yastığın diğer yüzünü çevirerek yatın. Böylece yastığın kirlenmesini geciktirmiş olursunuz.
  • Yastığınızı sık sık havalandırın ve mümkünse haftada bir kez güneşlendirin.
  • Aslen yayınlandı