Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yatak Nasıl Toplanır?

Temiz ve düzenli yataklar hem sağlığımız hem de uyku kalitemiz açısından çok önemlidir. Yatak düzeni ve yatak toplama yöntemleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Yeşil duvarlı bir oda ve beyaz gri tonlarında nevresimli yatak
Reklam
Sign Up Banner

Sağlıklı bir yaşam için kaliteli uyku çok önemlidir. Gün sonunda kaliteli bir uykunun yolu ise yatak hijyeninden geçer. Gece boyunca vakit geçirilen yatağın içinde, saç ve deri döküntülerinin bulunması kaçınılmazdır. Özellikle deri döküntüleri, akarların yatağımızda toplanmasına sebep olur. Ancak iyice havalandırılmış ve toplanmış bir yatakta, akarların toplanma olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Yatak Toplama Püf Noktaları

Hızlıca yatak toplamak ve yatak odanızda düzenli bir görüntü elde etmek istiyorsanız işte size küçük tüyolar ve pratik yatak toplama şekilleri:

  • Yorganın nevresimden kurtulması ve dışarı sarkması sizi rahatsız ediyorsa ağız kısmını yatağın başucuna gelecek şekilde sermeniz gerekir. Böylece hem yorgan nevresimden dışarı taşmaz hem de gece boyu nevresimin içinde toplanarak potluk yapmaz.

  • Eğer yastık kılıflarınız yastıklarınızdan daha büyük ise fazla kısımlarını yastığın içine doğru kıvırabilirsiniz.

  • Çift yastık kullanıyorsanız, ilk yastığı daha dik bir konumda başucuna yaslayıp ikinci yastığı ise ilk yastığa daha eğimli bir şekilde yaslayabilirsiniz.

  • Lastikli çarşaflar çok pratik olmalarına rağmen diğerleri gibi gergin durmaz. Bu yüzden, beş yıldızlı otellerdeki gibi bir yatak hayal ediyorsanız, lastikli çarşaf tercih etmemenizi öneririz.

Yatak Nasıl Toplanır?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Temiz ve düzenli bir yatak odası için düzenli olarak yapılması gereken işleri sizin için sıraladık:

Yatak Odanızı Havalandırın

Her yeni günün sabahında, iyice havalandırılan bir odanın yanı sıra temizlenerek yeniden toplanan bir yatak, uykumuzun kalitesini olumlu etkiler. Güne başlarken rutin hale gelen yatak toplama seansını ciddiye almanızı öneririz. Havalandırılmış nevresim, yorgan ve yastıklar günün sonunda tekrar etmek zorunda olduğunuz uyku ritüelinizi iyileştirici etkiye sahiptir. Gün içinde yatağı toplayarak üstünü kapatmak, gün boyunca havada uçuşan tozların yatağa nüfuz etmesine engel olur. Ancak burada dikkat çekmek istediğimiz husus; yatağın havalandırılmadan, sadece üstünün örtülerek kapatılmasının faydadan çok zararlı olduğudur.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Yatağınızı her gün havalandırarak ve nevresim takımlarınızı haftada bir değiştirerek uyku hijyeninizi artırabilirsiniz.

Çarşafları Silkeleyin, Yastıkları Kabartın

Yatağınızı toplamaya çarşaf ve nevresimi sökerek başlayabilirsiniz. Üzerinde biriken ve sizin göremediğiniz deri döküntülerini silkelemek gerekir. Yastık kabartma için yapacağınız bir iki vuruş, hem üzerlerine yapışan saç ve döküntüleri atacak hem de akarları uzak tutacaktır. Kumaşlar da tıpkı insan derisi gibi hava alışverişi yapar. Bu nedenle mutlaka havalandırılmaları gerekir.

Yastıklar ise en iyi hava alışverişini, vuruşlarla yapılan sirkülasyon sayesinde elde eder. Özellikle elyaf yastık kabartma için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu işlem sonunda iyice kabardığına ve tüm gece boyunca üstlerine binen ağırlığı kaldırdığına ikna olduğunuz yastıklarınızı bırakarak çarşaf ve nevresiminizi sermeye geçebilirsiniz.

bir yatağın üzerinde temiz beyaz çarşaf ve yastıklar

Çarşaf Uçlarını Şiltenin Altına Sıkıştırın

Çarşaf sererken dikkat etmeniz gereken husus çarşafın uçlarının yatağın kenarından sarkmıyor, şiltenin altına rahatça kıvrılabiliyor olmasıdır. Bunu yapabilmek için, yatağın üç tarafından da eşit miktarda pay bırakmanız gerekir. Çarşafın kenarlarını kıvırarak şiltenin altına sokarken, köşeleri ise üçgen şeklinde katlayarak yerleştirmenizi öneririz. Böylece hem çarşaf daha gergin ve düz duracak hem de şiltenin altından kurtulup dışarı sarkmayacaktır.

Yorganı nevresime geçirmeden önce yatağın üzerine sermeniz, nevresimi ise yatağın ayakucuna sıkıştırıp kademeli olarak başucuna doğru yorganı içine alacak şekilde çekmeniz işinizi kolaylaştırır. Nevresimin her iki uzun kenardan eşit miktarda sarkması daha tertipli bir görüntü verir.

Sıkça Sorulan Sorular

Toz Akarı Nerelerde Bulunur?

Toz akarları genelde yatağımızda, yastığımızda, halılarımızda, perdelerimizde, giysilerimizde ve hatta tüylü pelüş oyuncaklarda yaşarlar. Temizlenmediği takdirde alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Özellikle astım, solunum yetmezliği gibi çeşitli sağlık sorunlarını tetiklerler.

Yatak Temizliği Hangi Sıkılıkla Yapılmalı?

Yatak akarlarının neden olduğu alerjileri önlemek için döşekler de temizlenmeli ve her altı ayda bir döşek ters çevrilmelidir. Yatağınızı çevirmeden önce kabartma tozu ve aromatik yağları karıştırıp döşek yüzeyine serpmeniz ve bir müddet bekledikten sonra süpürge ile karışımı süpürmeniz yatağınızı sterilize etmek konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Yatak Odası Nasıl Temiz Tutulur?

Kıyafetlerinizi etrafta bırakmayın, dolaba asın, çekmeceye koyun veya raflara yerleştirin. Aynı işlemler, ayakkabılarınız, kitaplarınız ve saç fırçalarınız için de geçerli. Eğer eşyalarınızın bir yeri yoksa onlara bir yer bulun. Bunlar çok komplike alanlar olmak zorunda değil, örneğin dekoratif saklama kutuları küçük ve yeri olmayan eşyalarınızı saklamak için idealdir.

Yatak Odası Temizliğine Nereden Başlanır?

Tozlu rafları silip eşyaları yerleştirmeyi daha düşünmeye bile başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey yatağınızı toplamaktır. Neden önce yatağı toplamak yatak odası temizliğinde önemlidir? İki sebepten dolayı: Birincisi, yatağınızı toplamak zaman almayan bir iştir ve odanızın bir kısmını toparlamış olmak sizi motive edecektir. İkincisi, henüz yeri olmayan eşyalarınızı yere koyup temizlik mekanınızı daraltmak yerine, büyük ve kullanılışlı bir alan görevi gören yatağın üzerine sermek daha iyidir.

Günlük Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük rutinler yatak temizliği ve yatak dezenfeksiyonu için büyük önem taşımaktadır. Çok az bir çaba göstererek yatağınızın gün içinde hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Her gün uyandığınızda yatak nevresimini silkeleyerek havalandırmanız, tozların uzaklaşmasına yardımcı olur. Yatağı havalandırma şansınız yoksa, toplamadan açık bırakmanız, biraz olsun hava almasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı