Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yatak Odası Nasıl Temizlenir?

Evin en önemli bölümlerinden biridir yatak odası. Yatak odası nasıl düzenlenir diye merak ediyorsanız püf noktalarımızı buradan keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
Yatak Odası Nasıl Temizlenir?

Evinize misafir geldiği zaman ilk yaptığınız şey dağınıklığı gizlemek için yatak odasının kapısını kapatmak mı oluyor? Hepimiz aynı yoldan geçtik. Odanızın dağılması çok kolaydır; genellikle yatak odanıza sadece uykulu olduğunuz zaman gidersiniz ve sizi bekleyen sıcacık yatağınız varken odanızı toplamak aklınıza bile gelmez. Fakat, dolabınıza ulaşmak için kıyafet dağınıkliğını geçmek zorunda kalıyorsanız düzenleme zamanı çoktan gelmiş demektir. Sıkılmadan ve strese girmeden, yatak odası nasıl düzenlenir diyorsanız, aşağıdaki yöntemlerimize bir göz atın!

Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı her iki haftada bir lekelerden ve bakterilerden arındırmak için Omo Active Sıvı gibi etkili bir deterjanla yıkayın. Temiz çarşaf ve kılıflar, rahat ve huzurlu bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Yatak Odanızı Temizlemeye Başlamadan Önce

Tozlu rafları silip eşyaları yerleştirmeyi daha düşünmeye bile başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey yatağınızı toplamaktır. Neden önce yatağı toplamak yatak odası temizliğinde önemlidir? İki sebepten dolayı: Birincisi, yatağınızı toplamak zaman almayan bir iştir ve odanızın bir kısmını toparlamış olmak sizi motive edecektir. İkincisi, henüz yeri olmayan eşyalarınızı yere koyup temizlik mekanınızı daraltmak yerine, büyük ve kullanılışlı bir alan görevi gören yatağın üzerine sermek daha iyidir.

Eşyalarınızın Bir Yeri Olsun

Yerde hiç bir eşyanızın olmaması gibi kendinize bir hedef verin. Gece uyandığınızda odanın içinde yürürken, ayağınıza takılan ayakkabıların olmaması ya da yerleri süpürürken takılabileceğiniz hiçbir eşyanın olmaması her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu başarabilmek için bütün eşyalarınızın bir yeri ve düzeninin olması gerekir. Kıyafetlerinizi etrafta bırakmayın, dolaba asın, çekmeceye koyun veya raflara yerleştirin. Aynı işlemler, ayakkabılariniz, kitaplariniz ve saç fırçalarınız için de geçerli. Eğer eşyalarınızın bir yeri yoksa, onlara bir yer bulun. Bunun karışık olmasi da zorunda değil, dekoratif saklama kutuları, küçük ve yeri olmayan eşyalarınızı saklamak için idealdir. Hayal gücünüzü ve mantığınızı kullanın.

Yatak Odası Mobilyaları Nasıl Temizlenir

Yatak odası temizliği, mobilya temizliğini de gerektirir. Tahmin ettiğinizden daha kolay olan mobilya temizliği için, ihtiyacınız olan malzemeler temizlik bezi, su ve yatak odanızdaki mobilyaların temizliğine uygun etkili bir temizlik spreyidir. Nemli bir bezle yüzeyi sildikten sonra, eşyalarınızı yerleştirmeden önce kurumasını bekleyin. Eğer leke varsa, lekelerin üzerine bulaşık deterjanı ya da eşyalarınıza uygun bir temizlik spreyi sıkın ve daha sonra bir bezle silin. Kullandığınız ürünlerin ahşap ve cam temizliğine uygun olduğunu kontrol edin ve mutlaka talimatlarına uyarak kullanın.

Daha fazla faydalı temizlik ipuçları için, yatak nasıl temizlenir adım adım bu videoda öğrenin:

Son Düzenlemeler

Etraftaki eşyaları toparladıktan ve mobilya temizliğini de bitirdikten sonra, sıra son düzenlemelere geldi demektir. Bu işlemde es gecmememiz gereken iki adım vardır. İlk önce elinize bir süpürge ya da uzun saplı toz bezi alın ve tavanın kenarlarını silin. Geceleyin uyurken üzerinize doğru ağlarından inen bir örümcek görmek istemezsiniz. İkinci olarak, odanızın her tarafını elektrikli süpürgeyle süpürün. Odanızı süpürmek, hem alerjiye sebep olabilecek tozlarından arınmasını sağlayacak hem de odanızın görüntüsünü ve kokusunu değiştirecektir. Böylece gece rahat bir uyku çekebileceksiniz.

Aslen yayınlandı