Yatak Odası Nasıl Temizlenir?

Evin en önemli bölümlerinden biridir yatak odası. Yatak odası nasıl düzeni nasıl olmalı, yatak odası temizliği nasıl yapılır öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 15 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
ahşap yatak, üçkü komodin, abajur

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evinize misafir geldiği zaman ilk yaptığınız şey dağınıklığı gizlemek için yatak odasının kapısını kapatmak mı oluyor? Hepimiz aynı yoldan geçtik. Odanızın dağılması çok kolaydır; genellikle yatak odanıza sadece uykulu olduğunuz zaman gidersiniz ve sizi bekleyen sıcacık yatağınız varken odanızı toplamak aklınıza bile gelmez. Fakat, dolabınıza ulaşmak için kıyafet dağınıklığını geçmek zorunda kalıyorsanız düzenleme zamanı çoktan gelmiş demektir. Sıkılmadan ve strese girmeden yatak odası nasıl temizlenir diyorsanız aşağıdaki yöntemlerimize bir göz atın!

Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı her iki haftada bir lekelerden ve bakterilerden arındırmak için Omo Active Sıvı gibi etkili bir deterjanla yıkayın. Temiz çarşaf ve kılıflar, rahat ve huzurlu bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

Yatak Odası Temizliği için Hazırlık

Yatak odası temizliği nasıl yapılır diyorsanız, tozlu rafları silip eşyaları yerleştirmeyi daha düşünmeye bile başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey yatağınızı toplamaktır. Neden önce yatağı toplamak yatak odası temizliği için önemlidir? İki sebepten dolayı: Birincisi, yatağınızı toplamak zaman almayan bir iştir ve odanızın bir kısmını toparlamış olmak sizi motive edecektir. İkincisi, henüz yeri olmayan eşyalarınızı yere koyup temizlik mekanınızı daraltmak yerine, büyük ve kullanılışlı bir alan görevi gören yatağın üzerine sermek daha iyidir.

Yatak Odası Düzeni: Eşyalarınızın Bir Yeri Olsun

Yatak odası nasıl düzenlenir diyorsanız öncelikle kendinize yerde hiçbir eşya bırakmamak gibi bir hedef koyun. Gece uyandığınızda odanın içinde yürürken, ayağınıza takılan ayakkabıların olmaması ya da yerleri süpürürken takılabileceğiniz hiçbir eşyanın olmaması her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu başarabilmek için bütün eşyalarınızın bir yeri ve düzeninin olması gerekir. Kıyafetlerinizi etrafta bırakmayın, dolaba asın, çekmeceye koyun veya raflara yerleştirin. Aynı işlemler, ayakkabılarınız, kitaplarınız ve saç fırçalarınız için de geçerli. Eğer eşyalarınızın bir yeri yoksa, onlara bir yer bulun. Bunlar çok komplike malzemeler olmak zorunda değil, örneğin dekoratif saklama kutuları, küçük ve yeri olmayan eşyalarınızı saklamak için idealdir. Hayal gücünüzü ve mantığınızı kullanın.

Yatak Odası Mobilyaları Nasıl Temizlenir?

Yatak odası temizleme sırasında mobilya temizliği de gereklidir. Tahmin ettiğinizden daha kolay olan mobilya temizliği için, ihtiyacınız olan malzemeler temizlik bezi, su ve yatak odanızdaki mobilyaların temizliğine uygun etkili bir temizlik spreyidir. Nemli bir bezle yüzeyi sildikten sonra, eşyalarınızı yerleştirmeden önce kurumasını bekleyin. Eğer leke varsa, lekelerin üzerine bulaşık deterjanı ya da eşyalarınıza uygun bir temizlik spreyi sıkın ve daha sonra bir bezle silin. Kullandığınız ürünlerin ahşap ve cam temizliğine uygun olduğunu kontrol edin ve mutlaka talimatlarına uyarak kullanın.

Yatak Odası Temizliği için Son Dokunuşlar

Etraftaki eşyaları toparladıktan ve mobilya temizliğini de bitirdikten sonra, sıra son düzenlemelere geldi demektir. Bu işlemde es geçmemeniz gereken iki adım vardır. İlk önce elinize bir süpürge ya da uzun saplı toz bezi alın ve tavanın kenarlarını silin. Geceleyin uyurken üzerinize doğru ağlarından inen bir örümcek görmek istemezsiniz. İkinci olarak, odanızın her tarafını elektrikli süpürgeyle süpürün. Odanızı süpürmek, hem alerjiye sebep olabilecek tozlarından arınmasını sağlayacak hem de odanızın görüntüsünü ve kokusunu değiştirecektir. Böylece gece rahat bir uyku çekebileceksiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?