Yatak odanızı bu sabah nasıl bıraktığınızı hatırlıyor musunuz? Temiz ve derli toplu mu yoksa savaş alanı gibi mi bırakmıştınız? Bir arkadaşınız iş çıkışında size uğramak istediğini söylese, eve girip kapınızı kapatıp bu savaş alanını gizleyebilecek fırsatınız olacak mı? Bahaneniz ister acelenizin olması, ister bir temizlik malzemesinin kalmaması olsun, eninde sonunda yatak odanızı toplamanız gerekecek! Hiç değilse kendi sağlığınızı düşünün. Odanızı hijyenik tutabilmek için öyle ya da böyle odanızı temizlemeniz gerekecek.

Odanızı nasıl toplayacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Peki ama, ya bunu yapmak için çok az vaktiniz varsa? Aşağıdaki 5 kolay adımı takip ederek göz açıp kapayıncaya kadar tertemiz ve derli toplu bir odaya kavuşun!

1. Adım: Pencereleri Açın

Havasız kalmış bir oda, odanız düzenli olsa dahi kirli bir his verir! Temizliğe başlamadan önce pencerelerinizi açın ki odanızın içindeki hava tazelensin.

2. Adım: Yatağınızı Toplayın

Çarşafınızı, yastıklarınızı ve yorganınızı düzeltin. Yatağınızı yaptığınızda odanız bir anda çok daha derli toplu gözükecektir. Bu size ayrıca döküntüleri toplayıp gruplandırmanız için yer sağlar. Vaktiniz varsa, yatağınızdaki tozu elektrikli süpürgeyle alın ve nevresimlerinizi değiştirin.

3. Adım: Dağınıklığı Toparlayın

Yerde, komodinin veya şifonyerin üzerinde, pencere veya kapıdan sarkan tüm kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı toplayıp yatağınızın üzerine koyun. Daha sonra bunları odanızdaki dolaplara, çekmecelere yerleştireceğiniz şekilde gruplandırın. Diğer odalara götürmeniz gereken şeyleri de ayrıca gruplandırmayı unutmayın. Kirlileri, kirli sepetine atıp temiz olanları ayırın. Odanızdaki çöpünüzü boşaltmayı da unutmayın!

4. Adım: Yüzey Temizliği

Yukarıdan aşağı doğru, temiz nemli bir bez ve Cif Her Yer Spreyi gibi birçok yüzeyde kullanılabilen bir temizlik malzemesi ile, odanızdaki kiri ve tozu temizleyin. Ayrıca eğer kaliteli bir antibakteriyel sprey kullanırsanız Salmonella, E. Coli gibi bakter

5. Adım: Süpürün

Elektrik süpürgeyle hızlıca zemindeki tozları, tüyleri ve kirleri alın. Yatak odanızdaki mobilyanızı temizlemek içinse, süpürgenizin ucuna fırça aparatını takıp mobilyanızın üzerinden süpürerek geçirin. Vaktiniz varsa, perdelerinizdeki tozu da bu şekilde alabilirsiniz.

Artık odanız temiz ve düzenli gözüküyor! Daha fazla faydalı temizlik ipuçları için, yatak nasıl temizlenir adım adım bu videoda öğrenin: