Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

5 Adımda Hızlı Oda Temizliği

Zamanınız kısıtlıysa hızlıca odayı toplamak gözünüzü korkutmasın. Yazımızı okuyun, videomuzu izleyin ve hızlı oda temizleme püf noktalarını keşfedin!

Güncellenmiş

ahşap yatak, üçkü komodin, abajur
Reklam
Sign Up Banner

Yatak odanızı bu sabah nasıl bıraktığınızı hatırlıyor musunuz? Temiz ve derli toplu mu yoksa savaş alanı gibi mi bırakmıştınız? Bir arkadaşınız iş çıkışında size uğramak istediğini söylese, eve girip kapınızı kapatıp bu savaş alanını gizleyebilecek fırsatınız olacak mı?

Bahaneniz ister acelenizin olması, ister bir temizlik malzemesinin kalmaması olsun, hijyenik temizlik yapabilmek için bir şekilde yatak odanızı toplamanız gerekecek. Odayı toplamak için ne yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Peki ama ya bunu yapmak için çok az vaktiniz varsa hızlıca oda nasıl temizlenir? Aşağıdaki hızlı oda temizliği için 5 adımı takip ederek göz açıp kapayıncaya kadar tertemiz ve derli toplu bir odaya kavuşun.

Hızlıca oda temizleme için öncelikle camları açarak odanızı havalandırın. Dağılmış eşyalarınızı toplayıp gruplandırın. Sonra her bir grupla ayrıca ilgilenin. Yüzeylerdeki kiri ve tozu temizleyin. Yerlerde dağınıklık yapacak hiçbir şey kalmadıysa görev tamam demektir.

5 Adımda Hızlı Oda Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Adım: Pencereleri Açın

Reklam

MPU Sign Up Banner

Havasız kalmış bir oda, odanız düzenli olsa dahi kirli bir his verir. Temizliğe başlamadan önce pencerelerinizi açın ki odanızın içindeki hava tazelensin.

2. Adım: Yatağınızı Toplayın

Çarşafınızı, yastıklarınızı ve yorganınızı düzeltin. Yatağınızı yaptığınızda odanız bir anda çok daha derli toplu gözükecektir. Bu size, ayrıca döküntüleri toplayıp gruplandırmanız için yer sağlar. Vaktiniz varsa yatağınızdaki tozu elektrikli süpürgeyle alın ve nevresimlerinizi değiştirin.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

bir yatağın üzerinde temiz beyaz çarşaf ve yastıklar

Elinizin altında her zaman pratik, etkili ve çok amaçlı bir temizlik malzemesi bulundurun. Böylece yatak odanızdaki tüm yüzeyleri çok kısa sürede temizleyebilirsiniz.

3. Adım: Dağınıklığı Toparlayın

Yerde, komodinin veya şifonyerin üzerinde, pencere veya kapıdan sarkan tüm kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı toplayıp yatağınızın üzerine koyun. Daha sonra bunları odanızdaki dolaplara, çekmecelere yerleştireceğiniz şekilde gruplandırın. Diğer odalara götürmeniz gereken şeyleri de ayrıca gruplandırmayı unutmayın. Kirlileri, kirli sepetine atıp temiz olanları ayırın. Odanızdaki çöpü boşaltmayı da unutmayın.

4. Adım: Yüzey Temizliği

Yukarıdan aşağı doğru, temiz nemli bir bez ve Cif Ultra Hijyen ürünleri gibi hijyenik temizlik yapmanıza yardımcı olacak bir temizlik malzemesi ile odanızdaki kiri ve tozu temizleyin. Temizlemeniz gereken yüzey cilalı ahşap parke, mermer veya granit gibi özel ilgi isteyen bir malzemeden yapılmışsa Cif Jel Zemin Uzmanı ürünleri size yardımcı olacaktır.

5. Adım: Süpürün

Elektrik süpürgesiyle hızlıca zemindeki tozları, tüyleri ve kirleri alın. Yatak odanızdaki mobilyanızı temizlemek içinse süpürgenizin ucuna fırça aparatını takıp mobilyanızın üzerinden süpürerek geçirin. Vaktiniz varsa, perdelerinizdeki tozu da bu şekilde alabilirsiniz.

Hızlıca oda temizlemek işte bu kadar kolay!

Sıkça Sorulan Sorular

Yatak Odası Nasıl Temiz Tutulur?

Kıyafetlerinizi etrafta bırakmayın, dolaba asın, çekmeceye koyun veya raflara yerleştirin. Aynı işlemler, ayakkabılarınız, kitaplarınız ve saç fırçalarınız için de geçerli. Eğer eşyalarınızın bir yeri yoksa onlara bir yer bulun. Bunlar çok komplike alanlar olmak zorunda değil, örneğin dekoratif saklama kutuları küçük ve yeri olmayan eşyalarınızı saklamak için idealdir.

Yatak Odası Temizliğine Nereden Başlanır?

Tozlu rafları silip eşyaları yerleştirmeyi daha düşünmeye bile başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey yatağınızı toplamaktır. Neden önce yatağı toplamak yatak odası temizliğinde önemlidir? İki sebepten dolayı: Birincisi, yatağınızı toplamak zaman almayan bir iştir ve odanızın bir kısmını toparlamış olmak sizi motive edecektir. İkincisi, henüz yeri olmayan eşyalarınızı yere koyup temizlik mekanınızı daraltmak yerine, büyük ve kullanılışlı bir alan görevi gören yatağın üzerine sermek daha iyidir.

Odanın Havası Nasıl Temizlenir?

Evinizde oturma odası, salon, mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarınızda soluduğunuz havanın temiz olması çok önemlidir. Bunu sağlamanın en kolay yollarından biri odayı sık sık havalandırmak olsa da özellikle kış aylarında bu pek de mümkün olmayabilir. Oda havası nasıl temizlenir sorusunun en basit cevaplarından biri hava temizleyici özelliği olan Benjamin, Yelken Çiçeği, Aloe Vera, Duvar Sarmaşığı, Paşa Kılıcı, Bambu Palmiyesi gibi bitki ve çiçekleri evinizin uygun alanlarına yerleştirmektir.

Günlük Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük rutinler yatak temizliği ve yatak dezenfeksiyonu için büyük önem taşımaktadır. Çok az bir çaba göstererek yatağınızın gün içinde hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Her gün uyandığınızda yatak nevresimini silkeleyerek havalandırmanız, tozların uzaklaşmasına yardımcı olur. Yatağı havalandırma şansınız yoksa, toplamadan açık bırakmanız, biraz olsun hava almasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı