Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Evde başımıza gelebilecek en tatsız sorunlardan biridir tıkalı tuvaletler. Hemen hemen hepimizin başına gelebilen bu tür durumlarda aklımızda beliren ‘tıkalı tuvalet nasıl açılır’ sorusunun cevabını bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Tuvalet ve klozet
Reklam
Sign Up Banner

Tuvaletler hatalı kullanım veya özensiz temizlik sonucu tıkanabilir. Klozetin içine atılan fazla miktardaki tuvalet kağıtları, çocuk bezleri, hijyenik pedler, temizlik bezleri, saç veya izmarit birikintileri ve küçük çocukların atabileceği oyuncaklar zamanla tıkanmaya sebep olur.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Tıkalı Tuvaleti Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Bir uzman desteği alamadan önce yapılabilecekler şöyle sıralanabilir.

 1. Sifonu Çekerek Kontrol Edin

  Yapılacak ilk şey sadece bir kez sifonu çekmektir. Birden fazla çekilen sifon, tuvaletin taşmasına sebep olabilir. Sifonu çektikten sona dikkat etmeniz gereken husus, tuvaletin hangi hızla geri dolduğudur. Eğer tuvalet hızlıca geri doluyorsa tıkanıklık yakın mesafede, eğer bir süre sonra yavaş dolmaya başlıyorsa tıkanıklık daha uzak bir mesafede demektir.

 2. Tuvalet Pompası Kullanın

  Tuvalet tıkanıklığını açmak için ihtiyaç duyacağınız alet tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanırken klozetin içinde su olup olmadığını kontrol edin. Pompanın çalışması için tuvalette su olması gereklidir.

 3. Tıkanıklık Daha Derindeyse

  Tıkanıklık daha uzak bir mesafede ise, ince tel elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Daha sonra askıyı klozetin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin ve tıkanıklığın olduğu yeri bulup açın.

 4. Tuvalet Açıcı Kullanın

  Son çare olarak kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem tuvalet kağıdı, hijyenik ped, saç ve izmarit kalıntılarını eritmekte etkili olacaktır. Tuvalet açıcıyı birkaç saat ya da bir gece boyunca klozetin içinde bekletmelisiniz. Bu süre boyunca tuvalet kullanılmamalı, tuvalet açıcının çıkardığı koku solunmamalıdır.

Unutmayın! Biyosit ruhsatlı Domestos Çamaşır Suyu ile tuvaletteki lekeleri ve mikropları yok ederek klozet temizliğinde - sifon çekildikten sonra bile - kalıcı hijyen sağlayın.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Tıkalı Tuvalet Açarken Bunlara Dikkat!

 • Tuvalet temizliği ve tıkanıklık açma sırasında her zaman eldiven giyin ve uzun kollu kıyafetler tercih edin.

 • Tuvalet açıcıları her zaman paketinin üzerinde yer alan talimatlara uygun şekilde kullandığınızdan ve bu ürünleri solumadığınızdan emin olun.

 • Sert cisimlerin yarattığı tıkanıklık durumlarında doğal veya kimyasal tuvalet açıcıları işe yaramayacaktır.

 • Tuvalet pompasının da etkili olmadığı alanlarda profesyonel tesisatçılardan yardım alın.

 • Tuvalet tıkanıklığını açma sırasında zorlamak, tesisat borularınıza zarar verip daha büyük hasara yol açabilir.

 • Tuvaletinizdeki tıkanmaları önlemek için klozete temizlik bezleri, hijyenik pedler ve çocuk bezleri gibi cisimler atmamalısınız.

 • Çocukların klozete yabancı madde atmasını engellemek için tuvalet kapağını kapalı tutun.

Sıkça Sorulan Sorular

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığını açmak için ihtiyaç duyacağınız alet tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanırken klozetin içinde su olup olmadığını kontrol edin. Pompanın çalışması için tuvalette su olması gereklidir. Tıkanıklık daha uzak bir mesafede ise, ince tel elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Daha sonra askıyı klozetin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin ve tıkanıklığın olduğu yeri bulup açın. Son çare olarak kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem tuvalet kağıdı, hijyenik ped, saç ve izmarit kalıntılarını eritmekte etkili olacaktır. Tuvalet açıcıyı birkaç saat ya da bir gece boyunca klozetin içinde bekletmelisiniz. Bu süre boyunca tuvalet kullanılmamalı, tuvalet açıcının çıkardığı koku solunmamalıdır.

Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Yüzey temizleyiciyi kullanmadan önce ıslak bir bezle yüzeyi temizleyin. Kolay çıkarılabilecek tozlardan kurtulmanız, kalıcı kirlere daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra yüzey temizleyiciyi, kullanma talimatında önerilen miktarda yüzeye dökün ve yarım saat kadar emilmesini bekleyin. Yarım saatin sonunda bir temizlik fırçası veya diş fırçası ile kir birikintilerinin olduğu bölgeleri fırçalayın ve sonrasında tüm yüzeyi temiz su ile temizleyip durulayın.

Banyo ve Tuvalet Yüzeyleri Nasıl Silinir?

Özellikle banyo ve tuvaletteki yüzeylere, temizlik ürünlerini uyguladıktan sonra etkilerini göstermeleri için zaman tanıyın. Çoğu temizlik ürünü anında dezenfekte etmez. Bu nedenle onları birkaç dakika boyunca döküldüğü yüzeyde bırakmak mikropları öldürmek veya lekeleri çıkarmak için daha etkilidir.

Lekeli Derz Dolgusu Nasıl Temizlenir?

Eğer zorlu lekelere sahip olan derz dolgularınız varsa çamaşır suyunu az miktarda sulandırarak derz dolgularına sürebilir ve 5-10 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Derz dolgularınız ve fayanslarınız parlamış olacaktır. Cam silme suyu içerisine bir iki damla bulaşık deterjanı damlatabilirsiniz. Bulaşık deterjanları cam ürünler üzerinde etkili bir temizlik gerçekleştirir. Eğer ihtiyaç duyarsanız, suyunuza yarım çay bardağı kadar cam silme suyu da ekleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı