Termos Nasıl Temizlenir?

İçine koyulan içeceği kendi sıcaklığı ile uzun süre saklayan termoslar, birçok kişinin en yakın yol arkadaşlarından biri! Peki, termos nasıl temizlenir, termosta oluşan koku nasıl giderilir? Yazımızı okuyun, termos temizleme yöntemlerini öğrenin, yol arkadaşınız uzun süre sizinle olsun!

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
masa üstünde kulplu çelik termos

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Termoslar yalıtım sağlayan özel materyalleri sayesinde soğuk içilen içecekleri soğuk, sıcak içmek istediklerinizi sıcak tutar. Her an her yerde yanınızda olabilen termosların temizliği ise hem sağlık açısından hem de içindeki içeceğin tadını koruması açısından önem taşır. Peki, termos temizlenir? Termos içi nasıl temizlenir? Pratik bir şekilde termos temizliği yapmak için ihtiyacınız olan tek malzeme karbonattır. Termos temizleme için karbonat ve su ikilisini kullanarak çay, kahve ya da meyve suyu gibi ardında leke bırakabilen içeceklerin izlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Termos Nasıl Temizlenir?

İlk olarak lekeli termosun içerisine yarım çay bardağına yakın karbonat boşaltın. Bir taraftan da yeteri kadar su kaynatmayı unutmayın. Daha sonra termosa, kaynamış olan suyu yavaş yavaş boşaltmaya başlayın. Karbonatla buluşan sıcak suyun köpürdüğünü görebilirsiniz. İlk etapta yüzeye çıkan beyaz köpükler, siz kaynamış suyu dökmeye devam ettikçe kahverengiye dönüşmeye başlayacaktır. Bu renk değişikliği termosun içerisinde kuruyan kahve ya da çay lekeleri gibi lekelerin söküldüğünü gösterir. Son adımda ise termosunuzu bol su ile iyice durulayabilirsiniz.

Sirke ile termos temizliği sadece kokular için değil lekeler için de etkilidir. Sirke aynı zamanda termos yüzeyinin parlaklığını korumasına da yardımcı olur.

çimlerin üzerinde termos ve mate fincanı

Termos Kokusu Nasıl Giderilir?

Termos içerisinde bekleyen içecekler ve termosun kapalı kalması, bir süre sonra istenmeyen kokulara neden olabilir. Ancak kötü kokuları gidermek hiç de zor değildir. Peki, termostaki koku nasıl giderilir? Termostan kahve kokusu nasıl çıkar? Termos kokusu gidermek için en pratik yöntem tuz kullanmaktır. Bunun için termosun boyutunu da dikkate alarak yaklaşık bir çay bardağı tuzu termosun içerisine dökün. İçindeki tuz ile birlikte termosunuzu en az 1 gün bekletin. Beklemenin sonunda termosta oluşan rahatsız edici kokunun yol olduğunu görebilirsiniz. 

Kötü kokudan kurtulmak için termosunuzu sirke ile de temizleyebilirsiniz. Su dolu termosa bir çay bardağı sirke ekleyin ve termosu bu şekilde bir gece bekletin. Daha sonra ılık su ile termosunuzu iyice yıkayın. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?