Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Termos Temizliği Nasıl Yapılır?

İçine koyulan içeceği kendi sıcaklığı ile uzun süre saklayan termoslar, birçok kişinin en yakın yol arkadaşlarından biridir. İlk günkü gibi temiz bir termosa sahip olmak aslında çok kolay. İşte püf noktaları...

Güncellenmiş

Reklam
Termos Temizliği Nasıl Yapılır?

Termoslar yalıtım sağlayan özel materyalleri sayesinde soğuk içilen içecekleri soğuk, sıcak içmek istediklerinizi sıcak tutar. Her an her yerde yanınızda olabilen termosların temizliği ise hem sağlık açısından hem de içindeki içeceğin tadını koruması açısından önem taşır. Peki termos temizliği nasıl yapılır? Pratik bir şekilde termos temizliği yapmak için ihtiyacınız olan tek malzeme karbonattır. Karbonat ve su ikilisini kullanarak çay, kahve ya da meyve suyu gibi ardında leke bırakabilen içeceklerin izlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İlk olarak lekeli termosun içerisine yarım çay bardağına yakın karbonat boşaltın. Bir taraftan da yeteri kadar su kaynatmayı unutmayın. Daha sonra termosa, kaynamış olan suyu yavaş yavaş boşaltmaya başlayın. Karbonatla buluşan sıcak suyun köpürdüğünü görebilirsiniz. İlk etapta yüzeye çıkan beyaz köpükler, siz kaynamış suyu dökmeye devam ettikçe kahverengiye dönüşmeye başlayacaktır. Bu renk değişikliği termosun içerisinde kuruyan kahve ya da çay lekeleri gibi lekelerin söküldüğünü gösterir. Son adımda ise termosunuzu bol su ile iyice durulayabilirsiniz.

Sirke ile termos temizliği sadece kokular için değil lekeler için de etkilidir. Sirke aynı zamanda termos yüzeyinin parlaklığını korumasına da yardımcı olur.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Termos Kokusu Nasıl Giderilir?

Termos içerisinde bekleyen içecekler ve termosun kapalı kalması, bir süre sonra istenmeyen kokulara neden olabilir. Ancak kötü kokuları gidermek hiç de zor değildir. Termos kokusunu gidermek için en pratik yöntem tuz kullanmaktır. Bunun için termosun boyutunu da dikkate alarak yaklaşık bir çay bardağı tuzu termosun içerisine dökün. İçindeki tuz ile birlikte termosunuzu en az 1 gün bekletin. Beklemenin sonunda termosta oluşan rahatsız edici kokunun yol olduğunu görebilirsiniz. 

Kötü kokudan kurtulmak için termosunuzu sirke ile de temizleyebilirsiniz. Su dolu termosa bir çay bardağı sirke ekleyin ve termosu bu şekilde bir gece bekletin. Daha sonra ılık su ile termosunuzu iyice yıkayın. 

Termosunuzu düzenli olarak temizlemek hem leke oluşumunu önler hem de termosun yalıtım özelliğini daha uzun süre korumasına yardımcı olur. İçeceğiniz bittikten sonra termosu bol su ile yıkayarak leke oluşumunu azaltabilirsiniz. İçi cam olmayan termoslar için yumuşak yapıdaki şişe fırçalarını da kullanabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Termosunuzu bulaşık makinesinde yıkamayın. Yüksek derece sıcaklık ve bulaşık deterjanı termosun yapısına ve yalıtımına zarar verebilir.

Aslen yayınlandı