Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan, halıdan, kıyafetten oje lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, kurumuş oje lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını arıyorsanız oje lekesini çıkarmak için en etkili yöntemleri sizin için derledik.

Güncellenmiş 31 Mart 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz halı üzerine dökülmüş kırmızı oje

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Oje sürmek, günlük hayatın koşuşturmacası içinde hayatı renklendirmek için basit ve eğlenceli bir yol. Fakat evdeki manikür maceramız bazen kötü bir soruyla sonlanıyor: Oje lekesi nasıl çıkar?

Oje sert ve dayanıklı bir maddedir ve bu nedenle bir yerlere döküldüğünde çıkarması en zor lekelerden biri olması şaşırtıcı değil. Ancak dikkatli bir çalışma ile giysi, döşeme, halı ve koltuktan oje lekesi çıkarma işlemi mümkün. Zorlu görünen bu görev için pratik ipuçlarımızı takip ederek oje asetonsuz nasıl çıkar, kurumuş oje lekesi nasıl çıkar, halıdan oje lekesi nasıl çıkar gibi can sıkan sorulara da yanıt bulabileceksiniz.

Oje Lekesi Çıkarma: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizleyeceğiniz kumaş türü fark etmeksizin herhangi bir temizlik adımını uygulamadan önce:

 • Giysinin, aksesuarın etiketini veya mobilyanızın kumaş içeriğini okuyun. Evde temizlemeye uygun değilse profesyonel temizleyicilerden yardım alın.

 • Kullanacağınız ürünleri kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeyi unutmayın; kumaşın zarar görmeyeceğinden emin olun.

 • Leke ilk denemede çıkmazsa oje lekesi çıkarma işlemlerini tekrarlayın. Hala lekeli olan bir bölgeyi kurutmaya çalışmayın. Bu, lekenin daha derine işlemesine neden olacaktır.

 • Kullanacağınız malzemeler oldukça asidiktir; bu nedenle bulunduğunuz ortamı iyi havanlandırmayı ve ürünlerin ciltle temasından kaçınmayı ihmal etmeyin.

Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş oje lekesi nasıl çıkar sorusunun tek bir yanıtı yoktur ve kullanacağınız temizlik yöntemi ürünün kumaş türüne göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle ürünün hangi kumaştan yapıldığını bilmek hem uzun süre kullanabilmek hem de doğru temizlik yöntemini seçebilmek için önemlidir. Fakat işe fazla oje kalıntılarını kumaştan çıkarmakla başlamak genellikle en sağlıklı sonucu veren yöntemdir.

 • Eğer kumaş üzerinde fazla miktarda oje kalıntısı varsa lekeyi ovalamak veya direkt silmeye çalışmak kalıntıyı kumaşın daha derinlerine itebilir veya lekenin daha geniş bir bölgeye yayılmasına neden olabilir.

 • Kurumuş oje tabakasını kumaştan çıkarmak için eski bir kredi kartı veya kör bir bıçak kullanabilirsiniz. Bu adımı uygularken kumaşa zarar vermemeye özen göstermenizi ve hassas kumaşlarda bu işlemi uygulamaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

 • Kalan lekeyi çıkarmak için farklı kumaş türlerine göre farklı yöntemler bulunsa da en yaygın yöntem, aseton kullanmaktır. İşte farklı kumaş türlerinden ve eşyalardan oje lekesi çıkarmanın püf noktaları.

Açık pembe zeminde kapağı açık kırmızı oje ve kırmızı ruj

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. 1

  Eğer pantolonunuzdaki oje lekesi kurumuşsa ve kıyafetten oje lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız yukarıdaki yöntemle fazla oje kalıntılarını çıkarın. Leke henüz kurumamışsa ikinci adımdan başlayabilirsiniz.

 2. 2

  Kıyafetten oje çıkarma işlemi sırasında lekenin diğer tarafa geçmemesi için lekeli alanın hemen altına temiz bir bez yerleştirmeyi unutmayın.

 3. 3

  Bir kulak çubuğuna ya da kıyafetinize renk vermeyecek bir beze aseton dökün. Her zaman olduğu gibi kumaşın görünmeyen bir yerinde test ettikten sonra asetonu kullanın. Lekenin yayılmasını önlemek için oje lekesini dışardan içe doğru hareketlerle, nazik biçimde silmeye başlayın.

 4. 4

  Oje lekesinin tüm izleri gidene kadar işlemi tekrarlayın ve kullandığınız bez renk değiştirdikçe yenileyin ya da bezin temiz bir bölgesini kullanın.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

asetonsuz oje lekesi nasıl geçer?

Oje lekesini koltuktan çıkarırken en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız leke kurumadan müdahale etmelisiniz.

 1. 1

  Kurumuş oje tabakasını koltuktan çıkarın.

 2. 2

  Oje kurumamışsa beklemeden fazla ojeyi nemli bir bezle, tampon yaparak silin. Bunu yaparken lekeyi dağıtmamak için ovalamamaya özen gösterin.

 3. 3

  Kalan lekeyi, koltuğun bir köşesinde aseton testi yaptıktan sonra aseton döktüğünüz bir bez, kulak çubuğu ya da süngerle temizleyin.

Deriden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri yüzeylerden oje lekesi çıkarmak çok daha kolaydır ve diğer eşyaların aksine deriden oje lekesini çıkarırken ojenin kurumasını beklemeniz gerekir.

 1. 1

  Kurumuş lekeyi eski bir kredi kartı ya da deriye zarar vermeyecek kör bir bıçak kullanarak çıkarın. Bu işlemi yaparken fazla güç kullanıp deriyi çizmekten kaçının.

 2. 2

  Sabunlu bir su ile lekeden arda kalanları silin.

 3. 3

  Sonrasında bölgeyi temiz bir bez ile durulayın.

Çamaşır Deterjanıyla Kurumuş Oje Lekesi Çıkarma

Çamaşır makinesinde yıkanabilir kumaşlarda ve kurumuş oje lekesi nasıl çıkar sorusu için uyguladığınız diğer adımlara yardımcı bir yöntem olarak çamaşır deterjanını da tercih edebilirsiniz. Omo Active gibi etkili bir sıvı deterjan ile kurumuş oje lekeleriyle başa çıkabilirsiniz. Fakat deterjanın ağartıcı içermediğinden emin olun; aksi takdirde kumaşa zarar verebilirsiniz.

 • Bir miktar ılık su ve çamaşır deterjanını karıştırın.

 • Oluşturduğunuz karışımı lekeyi kaplayacak kadar döküp bir süre bekleyin. Bekleme süresini lekenin eskiliğine göre uzatabilirsiniz.

 • Deterjan lekeye işleyip kurumuş oje lekesini kumaştan çözdüğünde nemli ve temiz bir bezle bölgeyi durulayın ya da makinede her zamanki gibi yıkayın.

Asetonsuz oje nasıl çıkar merak ediyorsanız asetonsuz oje temizleme yöntemlerin, uygulayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

 • Asetonla ıslatılmış olan pamuğu, lekenin üzerine ovmadan bastırın. En iyi yöntem tamponlama yöntemidir.

 • Oje lekesi temizliğine başlamadan önce işlem uygulayacağınız bölgenin altına kalın bir kağıt havlu veya bez koyun. Bu oje lekesinin, asetonun ya da temizlik ürününün, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engelleyecektir.

 • Pamuk veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe yenisi ile değiştirin. Böylece lekenin dağılmasının önüne geçmiş olursunuz.

 • Eğer oje lekesi kumaşın arka tarafına geçerse bu işlemleri oje lekesinin her iki tarafı için birkaç defa tekrarlayın.

 • Eğer giysinizde oje lekesi varsa ve temizlik yaparken diğer bölgelere akmasından korkuyorsanız oje lekeli bölgeyi bir kasenin üzerine gelecek şekilde gerin ve bir lastik yardımıyla kaseye sarın. Bu yöntem kıyafetten oje çıkarma işlemi sırasında yaşanabilecek kazaları engelleyecektir.

Bu yöntemler sayesinde artık oje lekesi sizin için dert olmayacak. Halı ve kumaş yüzeylerden oje lekesi çıkarma yöntemlerini uygulayabilir, alternatif yöntemlerle asetonsuz oje lekesi çıkarma yollarına başvurabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?