Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi nasıl çıkar? Kurumuş oje lekesi dahil zor zannedilen lekeleri hem kumaşlardan hem de dert olmaktan çıkaran pratik yöntemler!

Güncellenmiş

Oje lekesi nasıl çıkar?

Oje sürmek, günlük hayatın koşuşturmacası içinde hayatı renklendirmek için basit ve eğlenceli bir yol; fakat evdeki manikür maceramız bazen kötü bir soruyla sonlanıyor: Oje lekesi nasıl çıkar? Oje sert ve dayanıklı bir maddedir ve bu nedenle bir yerlere döküldüğünde çıkarması en zor lekelerden biri olması şaşırtıcı değil. Ancak dikkatli bir çalışma ile giysi, döşeme ve halıdaki kurumuş oje lekelerinin çoğunu çıkarmak mümkün. Zorlu görünen bu görev için pratik ipuçlarımızı takip ederek kurumuş oje lekesi nasıl çıkar gibi can sıkan sorulara da yanıt bulabileceksiniz.

Oje Lekesini Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Temizleyeceğiniz kumaş türü fark etmeksizin herhangi bir temizlik adımını uygulamadan önce:

 • Giysinin, aksesuarın etiketini veya mobilyanızın kumaş içeriğini okuyun. Evde temizlemeye uygun değilse profesyonel temizleyicilerden yardım alın.
 • Kullanacağınız ürünleri kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeyi unutmayın; kumaşın zarar görmeyeceğinden emin olun.
 • Leke ilk denemede çıkmazsa oje lekesi çıkarma işlemlerini tekrarlayın.
 • Hala lekeli olan bir bölgeyi kurutmaya çalışmayın. Bu, lekenin daha derine işlemesine neden olacaktır. 
 • Kullanacağınız malzemeler oldukça asidiktir; bu nedenle bulunduğunuz ortamı iyi havanlandırmayı ve ürünlerin ciltle temasından kaçınmayı ihmal etmeyin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş oje lekesi nasıl çıkar sorusunun tek bir yanıtı yoktur ve kullanacağınız temizlik yöntemi ürünün kumaş  türüne göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle ürünün hangi kumaştan yapıldığını bilmek hem uzun süre kullanabilmek hem de doğru temizlik yöntemini seçebilmek için önemlidir. Fakat işe fazla oje kalıntılarını kumaştan çıkarmakla başlamak genellikle en sağlıklı sonucu veren yöntemdir.  

 • Eğer kumaş üzerinde fazla miktarda oje kalıntısı varsa lekeyi ovalamak veya direkt silmeye çalışmak kalıntıyı kumaşın daha derinlerine itebilir veya lekenin daha geniş bir bölgeye yayılmasına neden olabilir. 
 • Kurumuş oje tabakasını kumaştan çıkarmak için eski bir kredi kartı veya kör bir bıçak kullanabilirsiniz. Bu adımı uygularken kumaşa zarar vermemeye özen göstermenizi ve hassas kumaşlarda bu işlemi uygulamaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Kalan lekeyi çıkarmak için farklı kumaş türlerine göre farklı yöntemler bulunsa da en yaygın yöntem, aseton kullanmaktır.  Farklı kumaş türlerinden ve eşyalardan oje lekesi çıkarma yöntemlerine gelin birlikte göz atalım.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
kurumuş oje lekesi nasıl çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar? Pantolondan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. Eğer pantolonunuzdaki oje lekesi kurumuşsa yukarıdaki yöntemle fazla oje kalıntılarını çıkarın. Leke henüz kurumamışsa ikinci adımdan başlayabilirsiniz. 
 2. Lekenin diğer tarafa geçmemesi için lekeli alanın hemen altına temiz bir bez yerleştirmeyi unutmayın. 
 3. Bir kulak çubuğuna ya da kıyafetinize renk vermeyecek bir beze aseton dökün. Her zaman olduğu gibi kumaşın görünmeyen bir yerinde test ettikten sonra asetonu kullanın. Lekenin yayılmasını önlemek için oje lekesini dışardan içe doğru hareketlerle, nazik biçimde silmeye başlayın.
 4. Oje lekesinin tüm izleri gidene kadar işlemi tekrarlayın ve kullandığınız bez renk değiştirdikçe yenileyin ya da bezin temiz bir bölgesini kullanın.

Oje Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

asetonsuz oje lekesi nasıl geçer?

Oje lekesini koltuktan çıkarırken en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız leke kurumadan müdahale etmelisiniz.

 1. Kurumuş oje tabakasını koltuktan çıkarın. 
 2. Oje kurumamışsa beklemeden fazla ojeyi nemli bir bezle, tampon yaparak silin. Bunu yaparken lekeyi dağıtmamak için ovalamamaya özen gösterin. 
 3. Kalan lekeyi, koltuğun bir köşesinde aseton testi yaptıktan sonra aseton döktüğünüz bir bez, kulak çubuğu ya da süngerle temizleyin.

Deriden Oje Lekesi Nasıl Çıkar? 

Deri yüzeylerden oje lekesi çıkarmak çok daha kolaydır ve diğer eşyaların aksine deriden oje lekesini çıkarırken ojenin kurumasını beklemeniz gerekir.  

 1. Kurumuş lekeyi eski bir kredi kartı ya da deriye zarar vermeyecek kör bir bıçak kullanarak çıkarın. Bu işlemi yaparken fazla güç kullanıp deriyi çizmekten kaçının. 
 2. Sabunlu bir su ile lekeden arda kalanları silin. 
 3. Sonrasında bölgeyi temiz bir bez ile durulayın. 

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?: Sıkça Sorulan Sorulara Yanıtlar

oje lekesi koltuktan nasıl çıkar?

1. Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızda oluşabilecek oje lekeleri için etkili bir çözüm arıyorsanız çareyi muhtemelen ilk başta aklınıza gelmeyecek bir üründe bulabilirsiniz! Saç spreyi kullanarak halınızdaki oje lekesinden kurtulmanız mümkün.  

 • Oje lekesinin olduğu bölgeye ince bir tabaka saç spreyi sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin.
 • Yumuşayan lekeyi eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça ile dışarıdan içeriye hareketlerle temizleyin. 
 • Eğer halıdaki oje lekesi kurumuşsa bekleme süresini bir müddet daha uzatın.
 • Saç spreyi kalıntılarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin.

2. Saten Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?  

İpek, saten gibi hassas kumaşlar evdeki yöntemlerle oje lekesini çıkarmanın mümkün olmadığı malzemelerdir. Özellikle aseton gibi güçlü maddeler bu tür kumaşlara zarar verebileceğinden uzman temizleyicilerden yardım almak daha sağlıklı olacaktır. 

Kuru temizleme oje lekesini çıkarır mı ya da hangi kumaşlar için tercih edilmeli sorusu aklınıza takılmış olabilir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz hassas kumaşlar, bazı mobilya ve aksesuarlardaki oje lekeleri için güvenilir kuru temizleme şirketlerinden yardım almak gerekebilir. Kumaşların kuru temizlemeye ihtiyaç duyup duymadığını öğrenmek için mutlaka yıkama talimatlarını okumalı, yıkamaya uygun olmayan ürünleri ve hassas kumaşları oje lekesinden arındırmak için kuru temizlemecilere başvurmalısınız.

3. Beyaz Eşyadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekelerinin en çok göze çarptığı eşyaların başında beyaz eşyalarımız geliyor. Hepimiz buzdolabı ya da bulaşık makinesi kapağında gözümüze çarpan oje çiziklerinden rahatsız olmuşuzdur. Neyseki aseton, beyaz eşyalardaki oje lekelerini gidermek için de oldukça etkilidir. Aseton bulamadığınız durumlarda Cif kullanarak da oje lekelerinden kurtulabilirsiniz.  

 • Bir miktar aseton ya da Cif’i bir beze, beyaz eşyanıza renk vermeyecek sünger ya da pamuk yardımıyla sürün. 
 • Lekeyi geniş bir alana yaymamaya özen göstererek görünmeyecek hale gelene kadar silin. 

Asetonsuz Oje Nasıl Geçer? 

Eğer alternatif yöntemler kullanarak oje lekesi nasıl çıkar merak ediyorsanız tüm kumaş türleri i̇çin leke çıkarıcı yöntemlerimiz aşağıda!

Limon ve Sirke

limon ve sirke
 • Eşit miktarda limon suyu ve sirkeyi karıştırın. 
 • Karışımı pamuğa yedirin ve tampon yaparak oje lekesine uygulayın.
 • Bir süre bekleyin ve lekeyi durulayın.
 • Bu yöntem açık renkli oje lekelerinde, dolap, ışık anahtarı gibi yüzeylerdeki lekeleri gidermek için kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Özellikle etek, gömlek, kazak ya da tişört gibi sıkça oje lekesi kazalarına kurban giden kıyafetleriniz için elma sirkesi kullanabilirsiniz.  

 • Oje lekesinin olduğu bölgeye bir miktar elma sirkesi dökün ve birkaç dakika bekleyin.
 • Nemli bir bez ile sirke uyguladığınız bölgeyi yavaşça temizleyin.
 • Leke yok olana kadar işleme devam edin.

Çamaşır Deterjanı 

Çamaşır makinesinde yıkanabilir kumaşlarda ve kurumuş oje lekesi nasıl çıkar sorusu için uyguladığınız diğer adımlara yardımcı bir yöntem olarak çamaşır deterjanını da tercih edebilirsiniz. Fakat deterjanın ağartıcı içermediğinden emin olun; aksi takdirde kumaşa zarar verebilirsiniz.  

 • Bir miktar ılık su ve çamaşır deterjanını karıştırın.
 • Oluşturduğunuz karışımı lekeyi kaplayacak kadar döküp bir süre bekleyin. Bekleme süresini lekenin eskiliğine göre uzatabilirsiniz. 
 • Deterjan lekeye işleyip kurumuş oje lekesini kumaştan çözdüğünde nemli ve temiz bir bezle bölgeyi durulayın ya da makinede her zamanki gibi yıkayın.

Daha fazla asetonsuz oje temizleme yöntemi için yazımıza göz atmayı unutmayın!

Bunlara Dikkat!

 • Asetonla ıslatılmış olan pamuğu, lekenin üzerine ovmadan bastırın. En iyi yöntem tamponlama yöntemidir.
 • Oje lekesi temizliğine başlamadan önce işlem uygulayacağınız bölgenin altına kalın bir kağıt havlu veya bez koyun. Bu oje lekesinin, asetonun ya da temizlik ürününün, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engelleyecektir. 
 • Pamuk veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe yenisi ile değiştirin. Böylece lekenin dağılmasının önüne geçmiş olursunuz.
 • Eğer oje lekesi kumaşın arka tarafına geçerse bu işlemleri oje lekesinin her iki tarafı için birkaç defa tekrarlayın.
 • Eğer giysinizde oje lekesi varsa ve temizlik yaparken diğer bölgelere akmasından korkuyorsanız oje lekeli bölgeyi bir kasenin üzerine gelecek şekilde gerin ve bir lastik yardımıyla kaseye sarın. Bu yöntem temizlik sırasında yaşanabilecek kazaları engelleyecektir. 

Tüm bu yöntemlerle artık oje lekesi sizin için dert olmayacak! Halı, kumaş ve diğer yüzeyler için alternatif yöntemlerle oje lekesi nasıl çıkar konusunda daha fazla pratik bilgi için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

Aslen yayınlandı