Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje sürerken giysilerine bulaştırmayan neredeyse yoktur. Ojesi lekesi kumaştan nasıl çıkar, oje lekesi kıyafetten nasıl çıkar bunları merak ediyorsanız, ipuçlarımızı okumaya başlayın.

Güncellenmiş

Oje, Ruj ve Makyaj Fırçası

Aceleniz varsa veya eliniz yatkın değilse, ojenizi sürerken giysilerinize bulaşması neredeyse kaçınılmazdır. “Oje lekesi kumaştan nasıl çıkar?” diye üzülmeyin. Oje lekelerini çıkarmak imkansız değil. Burada yazan bilgileri okuyarak kumaştan oje lekesi nasıl çıkar öğrenebilirsiniz. En uygun yöntemi seçip uygulamanız yeterli.

Uygulanacak çözüm, oje bulaşmış giysinin tipine ve kumaşına göre değişiklik gösterebilir ama her yöntem etkilidir ve giysilerinize zarar vermeden ojeyi çıkarmaya yarar. Önemli olan, giysinizin etiketinde yazan bilgileri okuyarak kumaş türünden emin olmanız.

Kıyafetlerdeki oje lekelerini çıkarmak için aseton gibi sıvılar kullandığınızda, sonrasında iyice yıkamanız önemlidir. Aksi takdirde ojeden veya asetondan izler kalabilir. Omo Active Fresh gibi leke çıkarıcı özelliği olan bir deterjan kullanarak bu izlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Makinede Yıkanabilen Giysilerden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Makinede yıkanabilen giysilerden oje çıkarmak, sadece kuru temizleme yapılabilen giysilerdekini çıkarmaktan daha kolaydır ve evde kolayca yapılabilir. Aşağıdaki kumaşlar makinede yıkanabilir:

 • Pamuklu
 • Naylon
 • Polyester
 • Keten

Daha iyi sonuç almak için makinede yıkanabilir giysileriniz üzerinde şu yöntemi deneyin:

 1. Keskin olmayan bir aletle ojenin kalıntılarını temizlemeye çalışın.
 2. Ardından, asetonu alıp giysinizin dikkat çekmeyen ufak bir yerinde test ederek rengini açmadığından emin olun.
 3. Bir beze ya da pamuğa aseton döküp lekeli yere hafifçe sürün.
 4. Giysinizin kumaşına zarar vermemeniz için sert hareketlerle silmemenizi tavsiye ederiz.
 5. Leke çıkmazsa, temiz bir bez ya da pamuk parçası ile bu işlemi tekrarlayın.
 6. Bittiğinde, giysinizi kurumaya bırakın.

Bu adımlar da oje lekesini çıkarmazsa, elbisenizin kumaşına uygun bir kuru temizleme kimyasalı kullanmayı deneyebilir veya kuru temizlemecinize giderek profesyonel yardım alabilirsiniz.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Hassas Giysilerden Oje Nasıl Çıkar?

Bazı kumaşlar diğerlerine göre çok daha hassastır bu yüzden bunları çamaşır makinesine atamazsınız. Bu kumaşlar hangileri acaba diye merak ediyorsanız sizin için aşağıdaki listeyi hazırladık. Unutmayın ki elbisenizin etiketindeki yıkama ve bakım talimatlarını da mutlaka okumalısınız.

Genelde sadece kuru temizleme yapılabilen kumaşlar:

 • İpek
 • Yün
 • Modakrilik
 • Rayon
 • Asetat

Aşağıdaki adımları izleyerek giysilerinize zarar vermeden oje lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz son yöntemde olduğu gibi, leke çıkarıcınızı giysinizin küçük, dikkat çekmeyen bir yerinde mutlaka test edin.

 • İlk olarak, fazlalık ojeyi hafifçe sıyırarak almaya çalışın. Kumaşa zarar vermemek için nispeten keskin olmayan bir alet kullanın.
 • Bir ölçü hindistan cevizi yağı veya mineral yağ ile 8 ölçü kuru temizleme kimyasalını karıştırarak kuru temizlemeye uygun leke çıkarıcınızı hazırlayın. Bunu ön işlem olarak lekeye uygulayın.
 • Bu kuru leke çıkarıcıyı lekenin üstünde birkaç dakika bekletin.
 • Ardından, bir pamuk ya da bez yardımıyla bu bölgeye hafif hafif dokunarak emilmesini sağlayın.
 • Leke kaybolana kadar bu harekete devam edin.

Eğer oje çıkmamakta inat ediyorsa bu işlemi arka arkaya tekrar etmeyin ki kumaşınız zarar görmesin. Ne yazık ki bu durumda elbisenizi kuru temizlemeciye götürmeniz, giysinizin zarar görmemesi açısından en doğrusu olacaktır.

Makinede yıkanabilen veya kuru temizleme gerektiren, hassas veya değil fark etmeksizin tüm giysileriniz için bu kolay ve pratik çözümleri uygulayabilirsiniz.

Leke çıkarmadan önce mutlaka giysinizin etiketini okuyun. Oje lekesini veya kurumuş parçacıkları dikkatli bir şekilde keskin olmayan bir alet kullanarak çıkarın. İlk denemenizde leke çıkmazsa, leke çıkarma işlemini tekrar edin. Halen lekeli olan bir giysiyi kurumaya bırakmayın. Yoksa leke iyice derinleşir.

Aslen yayınlandı