Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kumaştan Oje Lekesi Çıkarma

Giysilere bulaşan oje nasıl temizlenir? Hızlı ve etkili yöntemlerle oje lekesi nasıl çıkar? Oje çıkarma yöntemleri için yazımızın tamamını okumayı unutmayın!

Güncellenmiş

kapağı açık kırmızı oje, kırmızı ruj ve temiz makyaj fırçası
Reklam
Sign Up Banner

Aceleniz olduğunda ya da bir anlığına eliniz titrediğinde kıyafetinize oje bulaştırmak hiç de ender yaşanan bir durum değildir. Oje lekesini yok etmenin etkili yöntemleri, sizi kumaştan oje lekesi nasıl çıkar diye endişelenmekten kurtaracaktır. Hazırladığımız bu rehberde ayrıca halıdan oje nasıl çıkar sorusunun cevabını da bulacaksınız.

Oje lekesinin bulaştığı kumaşa göre yöntemler değişiklik göstereceği için ilk adım olarak lekeli kumaşın ne olduğunu kıyafetinizin bakım etiketinden kontrol edin.

Yıkanabilen Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz jean pantolona oje bulaştıysa ve kot pantolondan oje lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız yazımızdaki adımları takip edin. Yıkanabilen kumaştan oje lekesini çıkarmak, yalnızca kuru temizleme yapılan ürünlere göre daha kolaydır. Şunu unutmayın; pamuklu, naylon, polyester, keten ve denim kumaşlar genellikle yıkanabilir kumaşlardır.

Oje Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Önce keskin olmayan bir aletle ojenin fazlasını dikkatlice alın. Daha sonra giydiğinizde görünmeyen bir kısımda asetonu deneyin ve kıyafetin renginin solmadığından emin olun. 

Bez veya pamuğa aseton dökün ve lekeyi hafif dokunuşlarla çıkarın. Kumaşın dokusuna zarar vermemek için çok sert bastırmayın. Eğer leke çıkmazsa yeni bir bez veya pamuk alarak işlemi tekrarlayın. Leke çıkarma işlemi bittiğinde kumaşı kurumaya bırakın. Eğer bu adımlarla oje lekesi çıkmadıysa kuru temizlemecinizden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Oje lekesine müdahale etmeden önce mutlaka giysinin etiketini kontrol edin. Keskin olmayan bir aletle ojenin fazlasını veya kurumuş ojeyi almak lekenin gerçek boyutunu daha iyi görmenizi sağlar. Lekeli ürünü kurumaya bırakmayın ve ısınmasına izin vermeyin. Bu, lekenin daha çok yerleşmesine neden olacaktır.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Leke çıkarıcı solüsyon

Hassas Giysilerden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Daha hassas olan kumaşlar çamaşır makinesinde yıkanmaz. Bu nedenle kıyafetlerinizden oje lekesini çıkarırken zarar vermemek için aşağıdaki listeyi göz önünde bulundurun ve mutlaka giysinin bakım etiketini okuyun. Sadece kuru temizleme yapılması muhtemel kumaşlar şunlardır: İpek, yün, modakrilik, suni ipek ve asetat. Bu kumaşlarda profesyonel kuru temizleme hizmeti almanız daha iyi olacaktır.

Kıyafetlerinizde oluşan lekelere müdahale ederken aseton gibi maddeleri kullandıktan sonra hem lekenin hem de asetonun kalanını temizlemek için kıyafetleri uygun bir şekilde yıkamalısınız.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer oje halıya döküldüyse telaş etmeyin ve şu adımları uygulayın:

  1. Lekenin üzerindeki ojeyi eski bir havlu ile emdirin.

  2. Halı yüzeyindeki lekeli alanı körelmiş bir alet yardımıyla kazıyarak kurumuş oje kalıntılarını temizleyin.

  3. Eski bir beze aseton döküp lekeyi nazikçe çıkarmaya çalışın.

  4. Lekeli alanı ovarak temizlemek için Omo Active Sıvı gibi bir leke çıkarıcı özelliği güçlü bir deterjan kullanmaya özen gösterin. Deterjanı halının az görünen bir bölgesinde test ettikten sonra lekeli bölgeye sürün. Ardından nemli bir temizlik bezi ile lekeli bölgeyi silerek deterjandan arındırın.

  5. Son olarak, ıslak bölgeyi bir havlu ile kurulayın. Halıda kağıt parçaları bırakmamak için kâğıt havlu kullanmayın.

Bu kolay ve pratik çözümleri uygulayarak kıyafetleriniz ve halınızdaki yeni ya da kurumuş oje lekelerini çıkarabilirsiniz. Deneyin ve zorlu oje lekelesiyle vedalaşın!

Sıkça Sorulan Sorular

Saten Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Saten kumaştan oje nasıl çıkar sorusunun cevabı biraz daha karmaşıktır çünkü ipek, saten gibi hassas kumaşlar evdeki yöntemlerle oje lekesini çıkarmanın mümkün olmadığı malzemelerdir. Özellikle aseton gibi güçlü maddeler bu tür kumaşlara zarar verebileceğinden uzman temizleyicilerden yardım almak daha sağlıklı olacaktır. Kuru temizleme oje lekesini çıkarır mı ya da hangi kumaşlar için tercih edilmeli sorusu aklınıza takılmış olabilir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz hassas kumaşlar, bazı mobilya ve aksesuarlardaki oje lekeleri için güvenilir kuru temizleme şirketlerinden yardım almak gerekebilir. Kumaşların kuru temizlemeye ihtiyaç duyup duymadığını öğrenmek için mutlaka yıkama talimatlarını okumalı, yıkamaya uygun olmayan ürünleri ve hassas kumaşları oje lekesinden arındırmak için kuru temizlemecilere başvurmalısınız.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan oje nasıl çıkar merak ediyorsanız çareyi muhtemelen ilk başta aklınıza gelmeyecek bir üründe bulabilirsiniz. Saç spreyi kullanarak halınızdaki oje lekesinden kurtulmanız mümkün. Halıya dökülen oje lekesinin olduğu bölgeye ince bir tabaka saç spreyi sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin. Yumuşayan lekeyi eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça ile dışarıdan içeriye hareketlerle temizleyin. Eğer halıdaki oje lekesi kurumuşsa bekleme süresini bir müddet daha uzatın. Saç spreyi kalıntılarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin.

Giysideki Oje Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Bez veya pamuğa aseton dökün ve lekeyi hafif dokunuşlarla çıkarın. Kumaşın dokusuna zarar vermemek için çok sert bastırmayın. Eğer leke çıkmazsa yeni bir bez veya pamuk alarak işlemi tekrarlayın. Leke çıkarma işlemi bittiğinde kumaşı kurumaya bırakın. Eğer bu adımlarla oje lekesi çıkmadıysa kuru temizlemecinizden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Aslen yayınlandı