Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Oyuncak Ayı Nasıl Yıkanır?

Çocuğunuzun en yakın arkadaşı sizce yeteri kadar temiz mi? Peluş oyuncak ve oyuncak ayı nasıl temizlenir bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş

dışarıda çamaşır ipine mandallanmış oyuncak ayı
Reklam
Sign Up Banner

Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında oyuncak ayılar gelir. Bu yumuşak, tüylü dostlar çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır. Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu bu sevimli oyuncakları hijyenik tutmak için oyuncak ayı nasıl temizlenir bilmek gerekir.

Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve zaman içerisinde oldukça kirlenebilen peluş oyuncakları, eğer makinede yıkamaya uygunsa,  Omo Active Sıvı gibi etkili  bir deterjanla yıkayabilir, değilse fazla ıslatmadan elle silebilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Makinede Peluş Ayı Nasıl Yıkanır?

Oyuncak ayı makinede yıkanır mı diyorsanız, peluş oyuncakları derinlemesine temizlemenin en iyi yöntemi elbette makinede yıkamaktır. Eğer çocuğunuzun oyuncağından ayrılmasını sağlayabilirseniz hızlıca makineye atarak hijyenik hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın. Peluş ayıcık kaç derecede yıkanır diyorsanız bu bilgiyi ürün etiketinde ve yıkama talimatlarında bulabilirsiniz. Etikette yazmıyorsa da soğuk veya ılık suda yıkamaya çalışın.

 1. Etiketi okuyun

  Öncelikle oyuncağın etiketini okuyarak makinede yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Eski ayıcıklar, kullanmaktan aşınmış oyuncaklar, göz, düğme gibi yapıştırılmış parçaları olan oyuncaklar makinede yıkamaya uygun olmayabilir.

 2. Üzerindeki aksesuar ve parçaları çıkarın

  Eğer oyuncağın üzerinde giysi, aksesuar gibi ekstra parçalar varsa bunları çıkarın. Üzerindeki delikler varsa makinede yıkarken daha kötü olmaması için önce bunları dikin.

 3. Çamaşır filesine koyun

  Ayıcığın hasar almaması için makineye bir çamaşır filesi ya da yastık kılıfının içinde koyulması faydalı olacaktır. Böylece makinenin parçaları oyuncağa zarar vermez.

 4. Doğru deterjanı tercih edin

  Ayıcık nasıl yıkanır diyorsanız, en önemli adımlardan biri doğru deterjanı kullanmaktır. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne Omo Active Sıvı gibi oyuncağın renklerine zarar vermeyecek bir deterjan koyun ve düşük ısıda, hassas kumaşlar programında çalıştırın. Diğer oyuncaklarla yıkıyorsanız benzer renklerde olmasına özen gösterin.

 5. Fazla suyunu alıp kurumasını bekleyin

  Makineden çıkardığınız oyuncağı bir havluya sararak fazla suyunu alın. Sonrasında dışarıya koyarak ayıcığın iyice güneşlenmesini sağlayın. Böylece yapısı bozulmadan kuruyacaktır.

Makinede yıkamak oyuncağı elde silmeye göre biraz hırpalayabilir ancak en azından çocuğunuza geri vermeden önce tamamen temizlendiğinden emin olursunuz.

Lekeli Oyuncak Ayı Nasıl Temizlenir?

Belki çocuğunuza yemek yedirirken belki de çocuğunuzun bahçedeki maceralarına eşlik ettiği anlarda oyuncak ayılar lekelenebilir. Bu durumlarda tüm oyuncağı yıkamak yerine bölgesel olarak lekelerden kurtulmak isteyebilirsiniz.

 1. Yıkama Etiketini Okuyun

  Her koşulda etiketini kontrol ederek yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

  Step 1: Giysi yıkama talimatları
 2. Yumuşak Hareketlerle Silin

  Temiz bir bezi ıslatarak oyuncağın lekeli bölgesini bununla silin. Kumaşı çok fazla ıslatmamaya, sadece gerektiği kadar nemlendirmeye özen gösterin.

 3. Çok Az Deterjan Damlatın

  Beze bir miktar deterjan ya da bulaşık deterjanı damlatın ve lekeli bölgeyi bununla silin. Çok deterjan kullanırsanız durulamasının da zor olacağını unutmayın.

 4. Fazla Islatmayın

  Bir başka temiz bezi suyla nemlendirip köpüklü bölgeyi bu şekilde durulayın. Böylece ayıcık gereğinden fazla ıslanmayacaktır.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Peluş ayı nasıl temizlenir dediğinizde bu yöntemler çocuğunuzun oyun arkadaşının her zaman temiz ve güvenilir olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarını, özellikle de sık oynadıklarını düzenli bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Bebek oyuncaklarının temizliği için özel adımlar izlemeniz gerekebileceğini unutmayın. Temizledikten sonra ise kullandığınız ürünlerden iyice arındırdığınıza emin olun. Böylece oyuncağı ağzına da soksa bir problem teşkil etmeyecektir. 

Püf Noktaları:

Peluş oyuncak nasıl yıkanır sorusunun cevabı şu püf noktalarında gizli:

 • Düşük derecede yıkayın  Oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın.

 • Yedek bir ayıcıkla çocuğunuzun dikkatini dağıtın  Çocuğunuz oyuncağından ayrılmak istemiyorsa yedek bir ayıcıkla oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Peluş oyuncak yıkama sonrası farklı görünebilir  Unutmayın ki peluş oyuncak, temizleme sonrasında tamamen aynı şekilde görünmeyebilir ve farklı kokacaktır. Çocuğunuz oyuncağına çok bağlıysa bunu göz önünde bulundurun.

Sıkça Sorulan Sorular

Pelüş Oyuncaklar Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Yıkanabilir, fakat oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın. Çocuğunuz yıkama sırasında oyuncağından ayrılmak istemiyorsa yedek bir ayıcıkla oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki pelüş oyuncak, temizleme sonrasında tamamen aynı şekilde görünmeyebilir ve farklı kokabilir. Çocuğunuz oyuncağına çok bağlıysa bunu da göz önünde bulundurmaya dikkat edin.

Eğitici Çocuk Oyunları Neye Göre Seçilir?

Çocuklarla evde yapılacak aktiviteler seçilirken onların zevklerini, kabiliyetlerini ve gelişmesi gereken yönlerini dikkate almalısınız. Okul öncesi çağdaki bir çocuğa yazı veya okuma gerektiren oyunlar seçmemeli veya çocuğunuzun motor becerilerinin gelişmesi gerekiyorsa ona kağıt ile kesme-yapıştırma oyunları kurgulamalısınız.

Çocuk ve Bebek Sağlığı İçin Odalar Nasıl Temizlenmeli?

Çocukların boya kalemleri, bebeklerin döktüğü mamalar, yüzeylerdeki su lekeleri yakanızı bırakmaz. Bu nedenle halı ve koltuklarınızı belirli aralıklarla silmelisiniz. Kirleri gidermekte etkili deterjanlardan yararlanırsanız, hem daha etkili sonuç alırsınız hem de uzun süreli temizliğe sahip olursunuz.

Çocukların Sağlığı İçin Mutfakta Nasıl Önlemler Alınmalı?

Bakterilerin en çok ürediği mutfak temizliği oldukça önemlidir. Mutfağınızı temiz tutmak için doğru ürünlerle tezgahınızı her işlemden sonra silmelisiniz. Özellikle emekleyen bebeğinizin sağlığı için kirli yüzeyleri de düzenli olarak süpürmeli ve silmelisiniz.

Aslen yayınlandı