Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Oyuncak Ayı Nasıl Yıkanır?

Peluş oyuncak ve oyuncak ayı nasıl temizlenir bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

Oyuncak Ayı Nasıl Yıkanır?

Püf Noktaları

Oyuncak ayı nasıl yıkanır dediğinizde şu ipuçlarını da göz ardı etmeyin:

 • Oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın.
 • Çocuğunuz oyuncağından ayrılmak istemiyorsa yedek bir ayıcıkla oyalanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Unutmayın ki peluş oyuncak, temizleme sonrasında tamamen aynı şekilde görünmeyebilir ve farklı kokacaktır. Çocuğunuz oyuncağına çok bağlıysa bunu göz önünde bulundurun.
Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve fark etmeden oldukça kirlenebilen peluş oyuncaklar nasıl yıkanır dediğinizde, uygunsa Omo Color Sıvı Deterjan gibi bir deterjanla makinede yıkayabilir, değilse fazla ıslatmadan elle silebilirsiniz.

Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında oyuncak ayılar ve peluş oyuncaklar gelir. Bu yumuşak, tüylü dostlar çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır. Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu bu sevimli oyuncakları hijyenik tutmak için oyuncak ayı nasıl temizlenir bilmek gerekir.

Makinede Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanır?

Derinlemesine temizlemek istiyorsanız peluş oyuncak temizlemenin en iyi yöntemi elbette makinede yıkamaktır. Eğer çocuğunuzun oyuncağından ayrılmasını sağlayabilirseniz hızlıca makineye atarak hijyenik hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır:

 1. Öncelikle oyuncağın etiketini okuyarak makinede yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Eski ayıcıklar, kullanmaktan aşınmış oyuncaklar, göz, düğme gibi yapıştırılmış parçaları olan oyuncaklar makinede yıkamaya uygun olmayabilirler.
 2. Eğer oyuncağın üzerinde giysi, aksesuar gibi ekstra parçalar varsa bunları çıkarın. Üzerindeki delikler varsa makinede yıkarken daha kötü olmaması için önce bunları dikin.
 3. Ayıcığın hasar almaması için makineye bir çamaşır filesi ya da yastık kılıfının içinde koyulması faydalı olacaktır. Böylece makinenin parçaları oyuncağa zarar vermez.
 4. Deterjan gözüne Omo Color Sıvı Deterjan gibi oyuncağın renklerine zarar vermeyecek bir deterjan koyun ve düşük ısıda, hassas kumaşlar programında çalıştırın. Diğer oyuncaklarla yıkıyorsanız benzer renklerde olmasına özen gösterin.
 5. Makineden çıkardığınız oyuncağı bir havluya sararak fazla suyunu alın. Sonrasında dışarıya koyarak ayıcığın iyice güneşlenmesini sağlayın. Böylece yapısı bozulmadan kuruyacaktır.

Makinede yıkamak oyuncağı elde silmeye göre biraz daha hırpalayabilir ancak en azından çocuğunuza geri vermeden  önce tamamen temizlendiğinden emin olursunuz.

Lekeli Oyuncak Ayı Nasıl Temizlenir?

Belki çocuğunuza yemek yedirirken belki de çocuğunuzun bahçedeki maceralarına eşlik ettiği anlarda oyuncak ayılar lekelenebilir. Bu durumlarda tüm oyuncağı yıkamak yerine bölgesel olarak lekelerden kurtulmak isteyebilirsiniz.

 1. Her koşulda etiketini kontrol ederek yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.
 2. Temiz bir bezi ıslatarak oyuncağın lekeli bölgesini bununla silin. Kumaşı çok fazla ıslatmamaya, sadece gerektiği kadar nemlendirmeye özen gösterin.
 3. Beze bir miktar deterjan ya da bulaşık deterjanı damlatın ve lekeli bölgeyi bununla silin. Çok deterjan kullanırsanız durulamasının da zor olacağını unutmayın.
 4. Bir başka temiz bezi suyla nemlendirip köpüklü bölgeyi bu şekilde durulayın. Böylece ayıcık gereğinden fazla ıslanmayacaktır.

Eğer makinede yıkanmayan peluş oyuncaklar nasıl yıkanır diye düşünüyorsanız bu silme işlemini oyuncağın tümüne uygulayabilirsiniz. Sonrasında bir havluyla fazla suyunu aldıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Oyuncak ayı nasıl yıkanır dediğinizde bu yöntemler çocuğunuzun oyun arkadaşının her zaman temiz ve güvenilir olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarını, özellikle de sık oynadıklarını düzenli bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Temizledikten sonra ise kullandığınız ürünlerden iyice arındırdığınıza emin olun. Böylece oyuncağı ağzına da soksa bir problem teşkil etmeyecektir. 

Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019