Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Oyuncak Ayı Nasıl Yıkanır?

Çocuğunuzun en yakın arkadaşı sizce yeteri kadar temiz mi? Peluş oyuncak ve oyuncak ayı nasıl temizlenir bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş

Reklam
Oyuncak Ayı Nasıl Yıkanır?

Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında oyuncak ayılar ve peluş oyuncaklar gelir. Bu yumuşak, tüylü dostlar çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır. Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu bu sevimli oyuncakları hijyenik tutmak için oyuncak ayı nasıl temizlenir bilmek gerekir.

Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve zaman içerisinde oldukça kirlenebilen peluş oyuncakları, eğer makinede yıkamaya uygunsa,  Omo Active Sıvı gibi etkili  bir deterjanla yıkayabilir, değilse fazla ıslatmadan elle silebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Makinede Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanır?

Derinlemesine temizlemek istiyorsanız peluş oyuncak temizlemenin en iyi yöntemi elbette makinede yıkamaktır. Eğer çocuğunuzun oyuncağından ayrılmasını sağlayabilirseniz hızlıca makineye atarak hijyenik hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın. Çocuğunuz yıkama sırasında oyuncağından ayrılmak istemiyorsa yedek bir ayıcıkla oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki peluş oyuncak, temizleme sonrasında tamamen aynı şekilde görünmeyebilir ve farklı kokabilir. Çocuğunuz oyuncağına çok bağlıysa bunu da göz önünde bulundurmaya dikkat edin.
  • Öncelikle oyuncağın etiketini okuyarak makinede yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Eski ayıcıklar, kullanmaktan aşınmış oyuncaklar, göz, düğme gibi yapıştırılmış parçaları olan oyuncaklar makinede yıkamaya uygun olmayabilir.
  • Eğer oyuncağın üzerinde giysi, aksesuar gibi ekstra parçalar varsa bunları çıkarın. Üzerindeki delikler varsa makinede yıkarken daha kötü olmaması için önce bunları dikin.
  • Ayıcığın hasar almaması için makineye bir çamaşır filesi ya da yastık kılıfının içinde koyulması faydalı olacaktır. Böylece makinenin parçaları oyuncağa zarar vermez.
  • Deterjan gözüne Omo Active Sıvı gibi oyuncağın renklerine zarar vermeyecek bir deterjan koyun ve düşük ısıda, hassas kumaşlar programında çalıştırın. Diğer oyuncaklarla yıkıyorsanız benzer renklerde olmasına özen gösterin.
  • Makineden çıkardığınız oyuncağı bir havluya sararak fazla suyunu alın. Sonrasında dışarıya koyarak ayıcığın iyice güneşlenmesini sağlayın. Böylece yapısı bozulmadan kuruyacaktır.

Makinede yıkamak oyuncağı elde silmeye göre biraz daha hırpalayabilir ancak en azından çocuğunuza geri vermeden  önce tamamen temizlendiğinden emin olursunuz.

Lekeli Oyuncak Ayı Nasıl Temizlenir?

Belki çocuğunuza yemek yedirirken belki de çocuğunuzun bahçedeki maceralarına eşlik ettiği anlarda oyuncak ayılar lekelenebilir. Bu durumlarda tüm oyuncağı yıkamak yerine bölgesel olarak lekelerden kurtulmak isteyebilirsiniz.

  • Her koşulda etiketini kontrol ederek yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.
  • Temiz bir bezi ıslatarak oyuncağın lekeli bölgesini bununla silin. Kumaşı çok fazla ıslatmamaya, sadece gerektiği kadar nemlendirmeye özen gösterin.
  • Beze bir miktar deterjan ya da bulaşık deterjanı damlatın ve lekeli bölgeyi bununla silin. Çok deterjan kullanırsanız durulamasının da zor olacağını unutmayın.
  • Bir başka temiz bezi suyla nemlendirip köpüklü bölgeyi bu şekilde durulayın. Böylece ayıcık gereğinden fazla ıslanmayacaktır.

Eğer makinede yıkanmayan peluş oyuncaklar nasıl yıkanır diye düşünüyorsanız bu silme işlemini oyuncağın tümüne uygulayabilirsiniz. Sonrasında bir havluyla fazla suyunu aldıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Oyuncak ayı nasıl yıkanır dediğinizde bu yöntemler çocuğunuzun oyun arkadaşının her zaman temiz ve güvenilir olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarını, özellikle de sık oynadıklarını düzenli bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Temizledikten sonra ise kullandığınız ürünlerden iyice arındırdığınıza emin olun. Böylece oyuncağı ağzına da soksa bir problem teşkil etmeyecektir. 

Aslen yayınlandı