Oyuncak Ayı Nasıl Yıkanır?

Çocuğunuzun en yakın arkadaşı sizce yeteri kadar temiz mi? Peluş oyuncak ve oyuncak ayı nasıl temizlenir bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş 15 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
dışarıda çamaşır ipine mandallanmış oyuncak ayı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında oyuncak ayılar gelir. Bu yumuşak, tüylü dostlar çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır. Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu bu sevimli oyuncakları hijyenik tutmak için oyuncak ayı nasıl temizlenir bilmek gerekir.

Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve zaman içerisinde oldukça kirlenebilen peluş oyuncakları, eğer makinede yıkamaya uygunsa,  Omo Active Sıvı gibi etkili  bir deterjanla yıkayabilir, değilse fazla ıslatmadan elle silebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Makinede Peluş Ayı Nasıl Yıkanır?

  Oyuncak ayı makinede yıkanır mı diyorsanız, peluş oyuncakları derinlemesine temizlemenin en iyi yöntemi elbette makinede yıkamaktır. Eğer çocuğunuzun oyuncağından ayrılmasını sağlayabilirseniz hızlıca makineye atarak hijyenik hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

  Oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın. Peluş ayıcık kaç derecede yıkanır diyorsanız bu bilgiyi ürün etiketinde ve yıkama talimatlarında bulabilirsiniz. Etikette yazmıyorsa da soğuk veya ılık suda yıkamaya çalışın.

  1. 1

   Etiketi okuyun

   Öncelikle oyuncağın etiketini okuyarak makinede yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Eski ayıcıklar, kullanmaktan aşınmış oyuncaklar, göz, düğme gibi yapıştırılmış parçaları olan oyuncaklar makinede yıkamaya uygun olmayabilir.

  2. 2

   Üzerindeki aksesuar ve parçaları çıkarın

   Eğer oyuncağın üzerinde giysi, aksesuar gibi ekstra parçalar varsa bunları çıkarın. Üzerindeki delikler varsa makinede yıkarken daha kötü olmaması için önce bunları dikin.

  3. 3

   Çamaşır filesine koyun

   Ayıcığın hasar almaması için makineye bir çamaşır filesi ya da yastık kılıfının içinde koyulması faydalı olacaktır. Böylece makinenin parçaları oyuncağa zarar vermez.

  4. 4

   Doğru deterjanı tercih edin

   Ayıcık nasıl yıkanır diyorsanız, en önemli adımlardan biri doğru deterjanı kullanmaktır. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne Omo Active Sıvı gibi oyuncağın renklerine zarar vermeyecek bir deterjan koyun ve düşük ısıda, hassas kumaşlar programında çalıştırın. Diğer oyuncaklarla yıkıyorsanız benzer renklerde olmasına özen gösterin.

  5. 5

   Fazla suyunu alıp kurumasını bekleyin

   Makineden çıkardığınız oyuncağı bir havluya sararak fazla suyunu alın. Sonrasında dışarıya koyarak ayıcığın iyice güneşlenmesini sağlayın. Böylece yapısı bozulmadan kuruyacaktır.

  Makinede yıkamak oyuncağı elde silmeye göre biraz hırpalayabilir ancak en azından çocuğunuza geri vermeden önce tamamen temizlendiğinden emin olursunuz.

 • Lekeli Oyuncak Ayı Nasıl Temizlenir?

  Belki çocuğunuza yemek yedirirken belki de çocuğunuzun bahçedeki maceralarına eşlik ettiği anlarda oyuncak ayılar lekelenebilir. Bu durumlarda tüm oyuncağı yıkamak yerine bölgesel olarak lekelerden kurtulmak isteyebilirsiniz.

  1. 1

   Yıkama Etiketini Okuyun

   Her koşulda etiketini kontrol ederek yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

   Giysi yıkama talimatları
  2. 2

   Yumuşak Hareketlerle Silin

   Temiz bir bezi ıslatarak oyuncağın lekeli bölgesini bununla silin. Kumaşı çok fazla ıslatmamaya, sadece gerektiği kadar nemlendirmeye özen gösterin.

  3. 3

   Çok Az Deterjan Damlatın

   Beze bir miktar deterjan ya da bulaşık deterjanı damlatın ve lekeli bölgeyi bununla silin. Çok deterjan kullanırsanız durulamasının da zor olacağını unutmayın.

  4. 4

   Fazla Islatmayın

   Bir başka temiz bezi suyla nemlendirip köpüklü bölgeyi bu şekilde durulayın. Böylece ayıcık gereğinden fazla ıslanmayacaktır.

Peluş ayı nasıl temizlenir dediğinizde bu yöntemler çocuğunuzun oyun arkadaşının her zaman temiz ve güvenilir olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarını, özellikle de sık oynadıklarını düzenli bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Bebek oyuncaklarının temizliği için özel adımlar izlemeniz gerekebileceğini unutmayın. Temizledikten sonra ise kullandığınız ürünlerden iyice arındırdığınıza emin olun. Böylece oyuncağı ağzına da soksa bir problem teşkil etmeyecektir. 

Püf Noktaları:

Peluş oyuncak nasıl yıkanır sorusunun cevabı şu püf noktalarında gizli:

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?