Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Bebek oyuncakları nasıl yıkanır sizin için derledik.

Güncellenmiş

Oyuncaklar nasıl temizlenir
Reklam
Sign Up Banner

Bebeğinizin sürekli olarak temas ettiği bebek oyuncaklarını düzenli olarak temizlemeniz ve hijyenik tutmanız gerekir. Peluş, ahşap ve plastik olmak üzere farklı materyallerden üretilmiş oyuncaklar için uygun ve pratik yöntemlerle temizlik ve dezenfeksiyon sağlayabilir, böylelikle bebeğinizin sağlığını korumuş olursunuz. Oyuncaklar nasıl yıkanır, bebeklerin oyuncakları nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve siz farkına varmasanız da kirlenen peluş oyuncaklar nasıl yıkanır sorusunun cevabı Omo Bebek gibi hassas bir deterjanla makinede yıkamak veya ürün etiketinde deterjan kullanılmaması öneriliyorsa suyla elde yıkamaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu sevimli oyuncakları hijyenik tutmanız önemlidir. Bu yüzden bebek oyuncakları nasıl yıkanır; ahşap, plastik, pilli oyuncaklar nasıl temizlenir, bebek oyuncakları nasıl dezenfekte edilir gibi konuları bilmeniz gerekir. Oyuncak dezenfekte etme ve temizleme yöntemleri oyuncağın materyaline göre değişiklik gösterir.

 1. Ahşap Oyuncaklar

  Ahşap oyuncakları karbonat ya da sirke eklediğiniz su ile silin. Ahşap oyuncaklar doğaları gereği yıkamaya uygun değildir, dolayısıyla silmeli ve iyice kurulamalısınız. Dezenfekte etmek içinse dezenfektan sıktığınız bir bezle silebilir, tamamen kurumasını bekleyebilir, ardından suyla ıslatılmış temiz bir bezle tekrar silip, kuruduktan sonra çocuğunuza verebilirsiniz. Böylece üzerinde kalıntı kalmayacaktır.

 2. Plastik Oyuncaklar

  Plastik oyuncaklar ve legolar nasıl temizlenir diyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Plastik oyuncakları sabunlu su ve sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Sabun oyuncağın dezenfekte olmasını sağlayacaktır. Erişilmesi zor kısımları varsa fırçayla buralara girebilirsiniz. Plastik oyuncakların temizliği diğer oyuncaklara göre biraz daha kolaydır. Bazı plastik oyuncaklar bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

 3. Pilli Oyuncaklar

  Pilli oyuncaklar nasıl yıkanır merak ediyor olabilirsiniz, ancakmakinede veya elde yıkama işlemi bu tür oyuncakların bozulmasına sebep olacaktır. Pilli oyuncakları yıkamanız mümkün olmayacağından sabunlu bezle dikkatlice silip, nemli bir bezle durulayıp, sonrasında kurulayın. Dezenfekte etmek için dezenfektan sıktığınız bir bezle de silebilirsiniz ancak sıvının elektronik kısımlarına gelmediğinden ve oyuncak üzerinde dezenfektan kalıntısı kalmadığından emin olun. Pilli oyuncaklardaki ara bölmeleri pamuklu kulak çubuğu yardımıyla nazikçe temizleyebilirsiniz.

 4. Peluş Oyuncaklar

  Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında peluş oyuncaklar gelir. Bu yumuşak oyuncaklar, çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır.

  Peluş oyuncak nasıl yıkanır diyorsanız, bu tür yumuşak oyuncakları elde veya çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Peluş oyuncakları makinede yıkamak için Omo Bebek gibi uygun bir çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Peluş oyuncağın makinede yıkmaya uygun olup olmadığını ve yıkama talimatlarını ürün etiketinde görebilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bebek oyuncakları nasıl dezenfekte edilir derseniz, biraz sabun ve sıcak suyla düzenli olarak temizlemeniz onları yeterince hijyenik hale getirecektir.

Aslen yayınlandı