Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Bebek oyuncakları nasıl yıkanır sizin için derledik.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bir çocuğun önünde renkli oyuncak legolarla dolu ahşap kutu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bebeğinizin sürekli olarak temas ettiği bebek oyuncaklarını düzenli olarak temizlemeniz ve hijyenik tutmanız gerekir. Peluş, ahşap ve plastik olmak üzere farklı materyallerden üretilmiş oyuncaklar için uygun ve pratik yöntemlerle temizlik ve dezenfeksiyon sağlayabilir, böylelikle bebeğinizin sağlığını korumuş olursunuz. Oyuncaklar nasıl yıkanır, bebeklerin oyuncakları nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve siz farkına varmasanız da kirlenen peluş oyuncaklar nasıl yıkanır sorusunun cevabı Omo Bebek gibi hassas bir deterjanla makinede yıkamak veya ürün etiketinde deterjan kullanılmaması öneriliyorsa suyla elde yıkamaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

  Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu sevimli oyuncakları hijyenik tutmanız önemlidir. Bu yüzden bebek oyuncakları nasıl yıkanır; ahşap, plastik, pilli oyuncaklar nasıl temizlenir, bebek oyuncakları nasıl dezenfekte edilir gibi konuları bilmeniz gerekir. Oyuncak dezenfekte etme ve temizleme yöntemleri oyuncağın materyaline göre değişiklik gösterir.

  1. 1

   Ahşap Oyuncaklar

   Ahşap oyuncakları karbonat ya da sirke eklediğiniz su ile silin. Ahşap oyuncaklar doğaları gereği yıkamaya uygun değildir, dolayısıyla silmeli ve iyice kurulamalısınız. Dezenfekte etmek içinse dezenfektan sıktığınız bir bezle silebilir, tamamen kurumasını bekleyebilir, ardından suyla ıslatılmış temiz bir bezle tekrar silip, kuruduktan sonra çocuğunuza verebilirsiniz. Böylece üzerinde kalıntı kalmayacaktır.

  2. 2

   Plastik Oyuncaklar

   Plastik oyuncaklar ve legolar nasıl temizlenir diyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Plastik oyuncakları sabunlu su ve sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Sabun oyuncağın dezenfekte olmasını sağlayacaktır. Erişilmesi zor kısımları varsa fırçayla buralara girebilirsiniz. Plastik oyuncakların temizliği diğer oyuncaklara göre biraz daha kolaydır. Bazı plastik oyuncaklar bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

  3. 3

   Pilli Oyuncaklar

   Pilli oyuncaklar nasıl yıkanır merak ediyor olabilirsiniz, ancakmakinede veya elde yıkama işlemi bu tür oyuncakların bozulmasına sebep olacaktır. Pilli oyuncakları yıkamanız mümkün olmayacağından sabunlu bezle dikkatlice silip, nemli bir bezle durulayıp, sonrasında kurulayın. Dezenfekte etmek için dezenfektan sıktığınız bir bezle de silebilirsiniz ancak sıvının elektronik kısımlarına gelmediğinden ve oyuncak üzerinde dezenfektan kalıntısı kalmadığından emin olun. Pilli oyuncaklardaki ara bölmeleri pamuklu kulak çubuğu yardımıyla nazikçe temizleyebilirsiniz.

  4. 4

   Peluş Oyuncaklar

   Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında peluş oyuncaklar gelir. Bu yumuşak oyuncaklar, çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır.

   Peluş oyuncak nasıl yıkanır diyorsanız, bu tür yumuşak oyuncakları elde veya çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Peluş oyuncakları makinede yıkamak için Omo Bebek gibi uygun bir çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Peluş oyuncağın makinede yıkmaya uygun olup olmadığını ve yıkama talimatlarını ürün etiketinde görebilirsiniz.

Bebek oyuncakları nasıl dezenfekte edilir derseniz, biraz sabun ve sıcak suyla düzenli olarak temizlemeniz onları yeterince hijyenik hale getirecektir.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?