Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Bebek Oyuncakları ve Peluş Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Bebek oyuncakları nasıl yıkanır sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Bebeğinizin sürekli olarak temas ettiği bebek oyuncaklarını düzenli olarak temizlemeniz ve hijyenik tutmanız gerekir. Peluş, ahşap ve plastik olmak üzere farklı materyallerden üretilmiş  oyuncaklar için uygun ve pratik yöntemlerle temizlik ve dezenfeksiyon sağlayabilir, böylelikle bebeğinizin sağlığını  korumuş  olursunuz. Oyuncaklar nasıl yıkanır, peluş oyuncak nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Çocuğunuzun her anını beraber geçirdiği ve siz farkına varmasanız da kirlenen peluş oyuncaklar nasıl yıkanır sorusunun cevabı Omo Bebek gibi hassas bir deterjanla makinede yıkamak veya ürün etiketinde deterjan kullanılmaması öneriliyorsa suyla elde yıkamaktır.

Reklam

Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Çocuğunuzun sürekli yakın temas halinde olduğu sevimli oyuncakları hijyenik tutmanız önemlidir. Bu yüzden oyuncaklar nasıl dezenfekte edilir; ahşap, plastik, pilli oyuncaklar nasıl temizlenir, peluş oyuncak nasıl yıkanır bilmeniz gerekir. Oyuncak dezenfekte etme ve temizleme yöntemleri oyuncağın materyaline göre değişiklik gösterir.

 1. Ahşap Oyuncaklar

  Ahşap oyuncakları karbonat ya da sirke eklediğiniz su ile silin. Ahşap oyuncaklar doğaları gereği yıkamaya uygun değildir, dolayısıyla silmeli ve iyice kurulamalısınız. Dezenfekte etmek içinse dezenfektan sıktığınız bir bezle silebilir, tamamen kurumasını bekleyebilir, ardından suyla ıslatılmış temiz bir bezle tekrar silip, kuruduktan sonra çocuğunuza verebilirsiniz. Böylece üzerinde kalıntı kalmayacaktır.

 2. Plastik Oyuncaklar

  Plastik oyuncakları sabunlu su ve sıcak suyla yıkayın. Sabun oyuncağın dezenfekte olmasını sağlayacaktır. Erişilmesi zor kısımları varsa fırçayla buralara girebilirsiniz. Plastik oyuncakların temizliği diğer oyuncaklara göre biraz daha kolaydır. Bazı plastik oyuncaklar bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

 3. Pilli Oyuncaklar

  Pilli oyuncakları yıkamanız mümkün olmayacağından sabunlu bezle dikkatlice silip, nemli bir bezle durulayıp, sonrasında kurulayın. Dezenfekte etmek için dezenfektan sıktığınız bir bezle de silebilirsiniz ancak sıvının elektronik kısımlarına gelmediğinden ve oyuncak üzerinde dezenfektan kalıntısı kalmadığından emin olun. Pilli oyuncaklardaki ara bölmeleri pamuklu kulak çubuğu yardımıyla nazikçe temizleyebilirsiniz.

Bebek oyuncakları nasıl dezenfekte edilir derseniz, biraz sabun ve sıcak suyla düzenli olarak temizlemeniz onları yeterince hijyenik hale getirecektir.

Makinede Peluş Oyuncak Nasıl Yıkanır?

Çocukların yanından ayırmak istemediği şeylerin başında oyuncak ayılar ve peluş oyuncaklar gelir. Bu yumuşak, tüylü dostlar çocuğunuzun sarılarak dakikalar geçirmesi için idealdir. Ancak tam da bu sebeple temizliği de büyük önem taşır.

Derinlemesine temizlik istiyorsanız peluş oyuncak temizlemenin en iyi yöntemi elbette makinede yıkamaktır. Eğer çocuğunuzun oyuncağından ayrılmasını sağlayabilirseniz hızlıca makineye atarak hijyenik hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır:

 1. Yıkama talimatlarını okuyun

  Öncelikle oyuncağın etiketini okuyarak makinede yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Eski ayıcıklar, kullanmaktan aşınmış oyuncaklar, göz, düğme gibi yapıştırılmış parçaları olan oyuncaklar makinede yıkamaya uygun olmayabilirler.

 2. Ekstra parçaları çıkarın

  Eğer oyuncağın üzerinde giysi, aksesuar gibi ekstra parçalar varsa bunları çıkarın. Üzerindeki delikler varsa makinede yıkarken daha kötü olmaması için önce bunları dikin.

 3. Çamaşır filesi kullanın

  Ayıcığın hasar almaması için makineye bir çamaşır filesi ya da yastık kılıfının içinde koyulması faydalı olacaktır. Böylece makinenin parçaları oyuncağa zarar vermez.

 4. Uygun bir deterjan kullanın

  Deterjan gözüne Omo Color Sıvı Deterjan gibi oyuncağın renklerine zarar vermeyecek bir deterjan koyun ve düşük ısıda, hassas kumaşlar programında çalıştırın. Diğer oyuncaklarla yıkıyorsanız benzer renklerde olmasına özen gösterin.

 5. İyice kurumasını bekleyin

  Makineden çıkardığınız oyuncağı bir havluya sararak fazla suyunu alın. Sonrasında dışarıya koyarak ayıcığın iyice güneşlenmesini sağlayın. Böylece yapısı bozulmadan kuruyacaktır.

Lekeli Oyuncak Ayı Nasıl Temizlenir?

Belki çocuğunuza yemek yedirirken belki de çocuğunuzun bahçedeki maceralarına eşlik ettiği anlarda oyuncak ayılar lekelenebilir. Bu durumlarda tüm oyuncağı yıkamak yerine bölgesel olarak lekelerden kurtulmak isteyebilirsiniz.

 1. Yıkama Talimatlarını Okuyun

  Her koşulda etiketini kontrol ederek yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

 2. Lekeli Bölgeyi Nemlendirin

  Temiz bir bezi ıslatarak oyuncağın lekeli bölgesini bununla silin. Kumaşı çok fazla ıslatmamaya, sadece gerektiği kadar nemlendirmeye özen gösterin.

 3. Deterjan Uygulayın

  Beze bir miktar deterjan ya da bulaşık deterjanı damlatın ve lekeli bölgeyi bununla silin. Çok deterjan kullanırsanız durulamasının da zor olacağını unutmayın.

 4. Temiz nemli bezle durulayın

  Bir başka temiz bezi suyla nemlendirip köpüklü bölgeyi bu şekilde durulayın. Böylece ayıcık gereğinden fazla ıslanmayacaktır.

Eğer makinede yıkanmayan pilli peluş oyuncaklar nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız bu silme işlemini oyuncağın pilli bölmesine dikkat ederek uygulayabilirsiniz. Pilli peluş oyuncaklar nasıl yıkanır dediğinizde bu yöntemler çocuğunuzun oyun arkadaşının her zaman temiz ve güvenilir olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarını, özellikle de sık oynadığı oyuncakların düzenli bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Temizledikten sonra ise kullandığınız temizlik ürünleri ve deterjanlardan iyice arındırdığınıza emin olun. Böylece oyuncağı ağzına da soksa bir problem teşkil etmeyecektir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Püf Noktaları:

Peluş oyuncak nasıl yıkanır sorusunun cevabı şu püf noktalarında gizli:

 • Düşük derecede yıkayın Oyuncağa zarar verebileceği için makineyi çok sıcak değerlerde çalıştırmayın.

 • Yedek bir ayıcıkla çocuğunuzun dikkatini dağıtın Çocuğunuz oyuncağından ayrılmak istemiyorsa yedek bir ayıcıkla oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Peluş oyuncak yıkama sonrası farklı görünebilir Unutmayın ki peluş oyuncak, temizleme sonrasında tamamen aynı şekilde görünmeyebilir ve farklı kokacaktır. Çocuğunuz oyuncağına çok bağlıysa bunu göz önünde bulundurun.

Aslen yayınlandı