Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mutfaktaki ve Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum diye kara kara düşünüyorsanız endişelenmeyin. Böceklerden kurtulma yollarını ve böcekleri evden uzak tutmak için püf noktalarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Renkli örümcek ağı ve siyah örümceği gösteren çocuk resmi
Reklam
Sign Up Banner

Yaz hepimizin aklına genellikle deniz, güneş, tatil gibi olumlu şeyler getirir. Peki siz tatil hayalleriyle birbirinden güzel lokasyonlara göz atarken, bazı misafirlerin de ziyaret için sizin evinizi seçebileceğini düşünmüş müydünüz? Evlerin istenmeyen misafirleri, böceklerden bahsediyoruz. Evinizi elinizden geldiği kadar temiz tutmanıza rağmen karıncalardan kalorifer böceklerine, güveden hamam böceğine kadar birçok böcek türü, size kötü bir sürpriz yapıp bir anda karşınıza çıkabilir.

Böcekler bir evin temiz olmadığı anlamına gelmez ama yine de temizlik, böceksiz bir ev için atılabilecek en önemli adımdır. Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, Cif Ultra Hijyen Sprey gibi ekstra hijyen sağlayan ürünleri tercih ederek evinizi temizleyin ve böcekleri çekebilecek unsurları ortadan kaldırın. Tüm önlemlere rağmen bir böcek istilasıyla karşılaşırsanız profesyonel ilaçlama yaptırabilir veya evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Böcekleri Evden Uzak Tutmak İçin Öneriler

Elbette evinizde bir böcekle karşı karşıya gelebileceğiniz durumlar sadece yaz aylarına özgü değildir. Fakat hangi mevsim ve hangi böcek olursa olsun önleminizi alarak böcekleri evinizden uzak tutmaya çalışmak, daha sonra böceklerden kurtulmak için uğraşmaktan daha kolay olacaktır. Bunun için:

  • Her ne kadar kesin çözüm garanti etmese de, evinizi temiz tutmak en önemli adımdır. Yemekleri kapalı kaplarda tutun ve ortalıkta kirli bulaşık bırakmayın.

  • Temizlik yaparken hijyenik ürünlerden yardım alın. Cif Ultra Hijyen Sprey gibi çamaşır suyu katkılı ürünler daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

  • Evi mümkün olduğunca kuru tutun. Nem, kalorifer böceği ve sivrisinek gibi böcekleri çeker. Zeminde, lavabonun içinde, bahçede ıslak ve nemli alanlar kalmamasına özen gösterin.

  • Tamirat yapın. Duvar ve zeminlerdeki çatlak ve deliklere böcekler yumurta bırakabilir, gider boruları gibi açıklıklardan ise yetişkin böcekler evinize girebilir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bu önlemlerin yanında evinizi iyi havalandırmayı ve aydınlatmayı ihmal etmeyin. Güneş ışığı, temiz kokular ve ferah bir ortam böceklerin sevmediği koşullar arasındadır.

Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulunur?

Tüm bu önlemlere rağmen evde küçük siyah böcekler veya mutfağınızda sıraya dizilmiş karıncalarla karşılaşmanız mümkündür. Bu durumda evdeki ve mutfaktaki böceklerden nasıl kurtulunur diye kara kara düşünüyorsanız aşağıdaki yöntemler size yardımcı olabilir. Probleminizin hangi böcekle olduğuna göre uygulayabileceğiniz evdeki böceklerden kurtulma yolları şunlardır:

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

  1. Kurtulmak isteğiniz böcek karıncaysa tarçın, kahve, sarımsak ve nane gibi kokular kaçmalarını sağlayabilir.

  2. Açık paketli tahıllardan yayılabilecek güvelerden kurtulmak için böceklenmiş tüm ürünleri atın. Dolapları boşaltın ve sabunlu suyla iyice temizleyin.

  3. Daha dayanıklı olan kalorifer böcekleri mutfaklarda sık görülürler. Mutfak böceklerinden nasıl kurtulurum diyorsanız, tezgahı beyaz sirkeyle silmek etkili olabilir. Ama her şeyden önce mutfaktaki böceklere kesin çözüm düzenli mutfak temizliğidir.

Önleyici ve uzaklaştırıcı adımlar yetersiz kalıyorsa, böceklere karşı marketlerde satılan spreyleri deneyebilir, eğer istila baş edemeyeceğiniz boyutlardaysa profesyonel ilaçlama hizmetlerini tercih edebilirsiniz

Böceklerden kurtulma söz konusu olduğunda bize hoş gelen hijyenik temizliğin ve temizlik hissi veren kokuların onlar için uzaklaştırıcı özellikte olduğunu hatırlayın. Suyla karıştırılmış vanilya özütü, lavanta, limon suyu, serpilmiş tarçın ve nane, evdeki böceklerden kurtulmanın yolları arasındadır. Kullanacağınız yere zarar vermeyeceğini kontrol ettikten sonra suyla karıştırılmış beyaz sirkeyi de sprey şeklinde sıkabilirsiniz.

İstenmeyen ziyaretçilerin hoşlanmayacakları koşulları oluşturmak, ve gerektiğinde onlara dur demek için yukarıdaki adımlar genellikle yeterli olacaktır. Böylece eviniz yalnızca siz ve ailenizin keyfine varacağı bir lokasyon olmaya devam edecektir.

Meyve ve çiçek kokuları böcek ve sinekler için çekici olabilir. Böcek ısırıklarıyla ilgili bir probleminiz varsa bu tarz kokulara sahip duş jellerini tercih etmeyin. Kediler böcekler konusunda etkilidirler. Evde bir kedi besleyerek böcek problemine karşı sağlam bir yardımcı edinebilirsiniz. Karıncalar tebeşir tozundan nefret ederler. Girdikleri yeri belirler ve buraya tebeşir tozu serperseniz, dışarıda kalacaklardır.

Böcekleri uzak tutmak istiyorsanız mutfak dolapları ve banyo dolaplarınızı da temiz tutmayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Karasinekler Evden Nasıl Uzak Tutulur?

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar. Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir.

Pire Nedir? Pire Nerede Bulunur?

Pireler, insan veya hayvanların kanıyla beslenen, gözle görülmesi çok zor olan küçük böceklerdir. Yaklaşık 2.5 milimetre uzunluğundaki pireler uçamazlar, ancak çok yükseğe zıplamalarını sağlayan, upuzun bacakları vardır. Ayrıca ezilmelerini neredeyse imkansız hale getiren zırhlı bir yapıları vardır. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir.

Aslen yayınlandı