Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Mutfaktaki ve Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Yolları

Mutfak böcekleri veya evde küçük siyah böcekler gibi istenmeyen böcek istilalarıyla karşılaştığınızda yapabilecekleriniz için yazımızı okuyun.

Güncellenmiş

Reklam
pastel boya resim ve örümcek ağı

Yaz hepimizin aklına genellikle pozitif şeyleri getirir; deniz, güneş, tatil gibi. Peki siz tatil hayalleriyle birbirinden güzel lokasyonlara göz atarken, bazılarının da ziyaret için sizin evinizi seçebileceğini düşünmüş müydünüz? Evlerin istenmeyen misafirleri böceklerden bahsediyoruz. Evinizi elinizden geldiği kadar temiz tutmanıza rağmen karıncalardan kalorifer böceklerine, güveden karafatmaya kadar birçok böcek türü, size kötü bir sürpriz yapıp bir anda karşınıza çıkabilir.

Böcekler bir evin temiz olmadığı anlamına gelmez ama yine de temizlik, böceksiz bir ev için atılabilecek en önemli adımdır. Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, Cif Ultra Hijyen Sprey gibi ekstra hijyen sağlayan ürünleri tercih ederek evinizi temizleyin ve böcekleri çekebilecek unsurları ortadan kaldırın. Tüm önlemlere rağmen bir böcek istilasıyla karşılaşırsanız profesyonel ilaçlama yaptırabilir veya evinizdeki böcek türüne göre bazı doğal alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Böcekleri Önlemek, Onlardan Kurtulmaktan Kolaydır

Elbette evinizde bir böcekle karşı karşıya gelebileceğiniz durumlar sadece yaz aylarına özgü değildir. Fakat hangi mevsim ve hangi böcek olursa olsun, önleminizi almak, daha sonra böceklerden kurtulmaya çalışmaktan daha kolay olacaktır. Bunun için:

  • Her ne kadar kesin çözüm garanti etmese de, evinizi temiz tutmak en önemli adımdır. Yemekleri kapalı kaplarda tutun ve ortalıkta kirli bulaşık bırakmayın.
  • Temizlik yaparken hijyenik ürünlerden yardım alın. Cif Ultra Hijyen Sprey gibi çamaşır suyu katkılı ürünler daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.
  • Evi mümkün olduğunca kuru tutun. Su, kalorifer böceği ve sivrisinek gibi böcekleri çeker. Zeminde, lavabonun içinde, bahçede ıslak alanlar kalmamasına özen gösterin.
  • Tamirat yapın. Duvar ve zeminlerdeki çatlak ve deliklere böcekler yumurta bırakabilir, gider boruları gibi açıklıklardan ise yetişkin böcekler evinize girebilir.

Bu önlemlerin yanında evinizi iyi havalandırmayı ve aydınlatmayı ihmal etmeyin. Güneş ışığı, temiz kokular ve ferah bir ortam böceklerin sevmediği koşullar arasındadır.

Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Yolları

Tüm bu önlemlere rağmen evde küçük siyah böcekler veya mutfağınızda sıraya dizilmiş karıncalarla karşılaşmanız mümkündür. Bu durumda aşağıda bulacağınız evdeki böceklerden kurtulmanın yolları size yardımcı olabilir. Probleminizin hangi böcekle olduğuna göre yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

  1. Kurtulmak isteğiniz böcek karıncaysa tarçın, kahve, sarımsak ve nane gibi kokular kaçmalarını sağlayabilir.
  2. Açık paketli tahıllardan yayılabilecek güvelerden kurtulmak için böceklenmiş tüm ürünleri atın. Dolapları boşaltın ve sabunlu suyla iyice temizleyin.
  3. . Daha dayanıklı olan kalorifer böcekleri mutfaklarda sık görülürler. Mutfak böceklerinden nasıl kurtulurum diyorsanız, tezgahı beyaz sirkeyle silmek etkili olabilir.

Önleyici ve uzaklaştırıcı adımlar yetersiz kalıyorsa, böceklere karşı marketlerde satılan spreyleri deneyebilir, eğer istila baş edemeyeceğiniz boyutlardaysa profesyonel ilaçlama hizmetlerini tercih edebilirsiniz

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum diye düşündüğünüzde bize hoş gelen hijyenik temizliğin ve temizlik hissi veren kokuların onlar için uzaklaştırıcı özellikte olduğunu hatırlayın. Suyla karıştırılmış vanilya özütü, lavanta, limon suyu, serpilmiş tarçın ve nane, evdeki böceklerden kurtulmanın yolları arasındadır. Kullanacağınız yere zarar vermeyeceğini kontrol ettikten sonra suyla karıştırılmış beyaz sirkeyi de sprey şeklinde sıkabilirsiniz.

İstenmeyen ziyaretçilerin hoşlanmayacakları koşulları oluşturmak, ve gerektiğinde onlara dur demek için yukarıdaki adımlar genellikle yeterli olacaktır. Böylece eviniz yalnızca siz ve ailenizin keyfine varacağı bir lokasyon olmaya devam edecektir.

Meyve ve çiçek kokuları böcek ve sinekler için çekici olabilir. Böcek ısırıklarıyla ilgili bir probleminiz varsa bu tarz kokulara sahip duş jellerini tercih etmeyin. Kediler böcekler konusunda etkilidirler. Evde bir kedi besleyerek böcek problemine karşı sağlam bir yardımcı edinebilirsiniz. Karıncalar tebeşir tozundan nefret ederler. Girdikleri yeri belirler ve buraya tebeşir tozu serperseniz, dışarıda kalacaklardır.

Aslen yayınlandı