Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Karşılaştırma: Konsantre Deterjan vs. Normal Deterjan

Doğru deterjan kullanımı, iyi çamaşır yıkamanın anahtarıdır. Konsantre deterjanın avantajlarını öğrenerek, çamaşır makinenizin temizlik performansını kolayca arttırabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Konsantre Deterjan vs. Normal Deterjan

Günümüzden sadece 10 yıl öncesiyle kıyaslandığınızda bile çamaşır deterjanlarının ulaştığı yüksek performans seviyesine şaşırabilirsiniz. Önceleri sadece temizlik performansına göre değerlendirilen deterjanlar, şimdilerde konsantre formülleri, düşük enerji kullanımları ve azaltılmış çevresel etkileriyle öne çıkıyor. Daha az deterjanla daha çok temizlik yapabilmeyi sağlayan konsantre deterjanlar hakkında merak ettiğiniz herşeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kısa programda bile kusursuz leke çıkarma için OMO konsantre sıvı çamaşır deterjanını deneyebilir, daha az deterjanla daha üstün temizlik performansı elde edebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Konsantre Deterjan ve Normal Deterjan Arasındaki Fark Nedir?

Konsantre deterjan ve normal deterjan, birçok süpermarkette ve diğer satış noktalarında satılan iki tür deterjandır. Her iki tip de büyük deterjan markaları tarafından üretilir. Tam otomatik çamaşır makineleri için üretilen konsantre deterjanlar, normal deterjanlarla aynı temizleme özelliklerini ve yeteneklerini sunar.

Konsantre ve normal deterjanlar arasındaki temel fark, aktif temizlik bileşenlerine eklenen su miktarı ve tüketicinin ne kadar deterjan kullanması gerektiğidir. Aktif temizlik bileşenleri bakımından yoğun bir formüle sahip olan konsantre deterjanların en önemli özelliği, normal deterjana kıyasla daha az deterjanla daha yüksek temizlik performansı sağlamasıdır.

Bunlara Dikkat

 • Konsantre deterjan kullanıma hazır bir üründür. Suyla seyreltmeden kullanın.
 • En iyi sonuçlar için her zaman üreticinin ölçü talimatlarına uyun.

Konsantre Çamaşır Deterjanları Nasıl Kullanılır?

Konsantre çamaşır ürünlerini kullanmanın anahtarı, her çamaşır yükü için doğru miktarda deterjan kullandığınızdan emin olmaktır. Farklı üreticilerin farklı formülleri olsa da genel olarak, konsantre deterjan çok daha az deterjan kullanmanızı gerektirir. Birçok deterjan markası, deterjan miktarını ayarlamayı kolaylaştırmak için ürünleriyle birlikte standart bir ölçüm kabı da sunar. Bu sayede kirlilik ve çamaşır yükü seviyesine göre kullanılması gereken deterjan miktarı kolayca ayarlanabilir.

Konsantre Deterjan Kullanmanın Avantajları

 • Konsantre deterjan ile daha az deterjan kullanarak daha fazla çamaşır temizlenir.
 • Lekelerin ve yağların daha iyi giderilmesi için birçok yeni konsantre deterjan formüle edilmektedir.
 • Düşük ısıda ve daha kısa yıkama sürelerinde bile etkili sonuçlar alınabilir.
 • Daha az su ve ısıya rağmen ile lekeler üzerinde daha etkilidir ve su / elektrik harcamalarını düşürür, aile bütçesini destekler.
 • İnatçı kirler için sıvı konsantre deterjanlar lekenin üzerine doğrudan uygulanabilir.
 • Konsantre deterjanlar daha az yer kaplar ve kullanımı kolaydır.
 • Çevre dostudur.

Konsantre Deterjanların Çevresel Faydaları

Konsantre çamaşır ürünleri temizlik ürünleri endüstrisinin yenilikçi üretim uygulamalarıyla ürünlerin çevresel etkilerini azaltırken, tüketicilere değerli ürünler sunar. Bu uygulamalar, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir çevrenin korunmasına yardımcı olur:

 • Küçük şişeler daha az plastik kullanır. Bu ise geri dönüşüm için daha az ambalaj ve çevre üzerinde daha az etki anlamına gelir.
 • Üreticiler ürün formüllerinde daha az su kullanır. Böylece değerli su kaynakları korunur.
 • Daha küçük ambalajların perakendecilere sevk edilmesi için daha az yakıta ihtiyaç duyulur. Daha az yakıt tüketimi iklim değişikliklerine neden olabilen sera gazlarının ve diğer emisyonların kontrol edilmesine yardımcı olur.
 • Konsantre deterjandan maksimum değer elde etmek için, doğru miktarda deterjan (daha önce kullandığınızdan daha az) kullandığınızdan emin olun.
 • Deterjan etiketi, genellikle kullanılacak doğru deterjan miktarının nasıl belirleneceğini açıklar.
 • Miktarı belirleyince, deterjanı talimatlarda belirtilen şekilde makineye (deterjan gözüne ya da direkt haznenin içine) yerleştirin.
 • Aslen yayınlandı