Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Hemen hemen çikolatayı sevmeyen yoktur. Mutluluk hormonu serotoninin yegane kaynağı çikolata, yemesi keyifli olduğu kadar temizlemesi de bir o kadar başa derttir. Eriyip, akan ve sağa sola dökülen çikolata sosu lekesi, en sevdiğimiz giysilerin üzerinde kalıcı izler bırakabilir. Fakat üzülüp dert etmenize gerek yok! Püf noktalarını bildiğiniz zaman çikolata lekesini çıkarmak o kadar kolay ki, kuru temizlemeye gerek kalmadan evde siz de üstesinden gelebilirsiniz. Çikolata lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, en etkili leke temizleme tekniklerini buradan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

giysilerden küf nasıl çıkarılır

Çikolata lekelerini çıkarmanın püf noktası, nereye dökülürse dökülsün önce kurumasını beklemekten geçer. Kuruyan çikolata lekesini kumaşa zarar vermeden, parmağınız ile hafifçe kazıyarak toplayabilirsiniz. Bunun gibi pratik ve etkili formüller için yazımızın devamında...

Çikolata lekeleri keyfinizi kaçırmasın! Leke çıkarıcı kapağı ve kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip formülü ile Omo Active, kıyafetlerinize oluşan çikolata lekeleri için kesin çözüm.

Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Pamuk, keten, naylon ya da polyester gibi günlük kullanılan kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak zor değildir. Bunun için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz;

 1. Leke hala akışkansa kurumasını bekleyin. Böylelikle kumaşa yayılmasını engellemiş olur ve temizlerken katı parçaları rahatlıkla toplayabilirsiniz.
 2. Lekeden fazla çikolatayı sıyırın. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, çikolata lekesini kumaşa daha fazla yaymamak.
 3. Kumaşın lekeli kısmını ters çevirerek soğuk musluk suyuna tutun. Bu işlem çikolata parçalarının yumuşamasına ve kumaştan ayrılmasına yardımcı olacaktır.
 4. Lekeye Omo Active’in leke çıkarıcı kapağı ile ön işlem uygulayın. Bunu yaparken kumaşın sıvı çamaşır deterjanını iyice çektiğine emin olun.
 5. Kıyafetinizi soğuk suda 15 dakika boyunca bekletin ve her 3-5 dakikada bir lekeyi hafifçe ovun. Leke iyice çıkana kadar bu işlemi yapmaya devam edin ve durulayın. Daha ağır lekeler için deterjanı tekrar kullanmanız gerekebilir.
 6. Çamaşır makinesinin normal yıkama programında yıkayın. Eğer leke tamamen çıkmadıysa 2’den 5’e kadar olan adımları tekrar uygulayın. Kıyafetinizi çamaşır kurutucusuna koymadan veya ütülemeden önce lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde ısı, lekenin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Çikolata Lekesi Çeşitli Yüzeylerden Nasıl Çıkar?

Lekelerin temizliğinde genel olarak geçerli bir husus, seçilmesi gereken yönteminin kumaş ve yüzey türüne bağlı olduğudur. Örneğin, kök boyalı bir halıyı sabun ile silmemenizi öneririz. Bunun gibi pek çok püf nokta için yazımızı okumaya devam edin;

Bunlara Dikkat

 • Çikolata lekesini temizlemeye başlamadan önce çamaşırlarınızın etiketinde yer alan yıkama talimatlarını mutlaka okuyun.
 • Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın.
 • İpek ve yün gibi hassas kumaşlar profesyonel temizliğe ihtiyaç duyulabilir. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Elbiseden çikolata lekesi çıkarmak

Elbisenize damlayan çikolata lekesini çıkarmak için kumaşının cinsine göre işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, pamuklu ve keten kumaşlar için sabun kullanmamanızı öneririz. Onun yerine ılık suyun içine bir yemek kaşığı sodyum karbonat ilave ederek giysinizin lekeli kısmını suda bekletip çıkardıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Pantolondan çikolata lekesi çıkarmak

Çikolatanın damladığı yeri, çamaşır deterjanı eklediğiniz soğuk suya bastırıp 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Eğer yoğun ve geniş bir leke ise sudan çıkarmadan önce 5 dakikada ovmanızı öneririz.

Gömlekten çikolata lekesi çıkarmak

Çikolata lekesini çıkarmak istediğiniz gömleğiniz renkli ve sentetik bir kumaş ise alkollü su kullanmanızı öneririz. Eğer evinizde saf alkol yoksa onun yerine limonlu su ile silmeyi de deneyebilirsiniz.

Halıdan çikolata lekesi nasıl çıkar?

Halıdan çikolata lekesi çıkarmak

Halıya damlayan çikolata lekesi kuruduktan sonra, sıvı çamaşır deterjanı damlatacağınız nemli bir bezle, lekenin içinden dışına doğru daireler çizerek silebilirsiniz.

Koltuktan çikolata lekesi çıkarmak

Koltuğunuza damlayan çikolata lekesini çıkarmak için asla acele etmeyin. Önce lekenin kurumasını bekleyin. Leke kuruduktan sonra üzerini hafifçe kazıyarak kumaş üzerindeki çikolata kırıntılarını toplayın. Lekenin üzerini, karbonat ile hazırladığınız çözelti ve nemli bir bez ile bastırmadan silebilirsiniz.

 • Lekenin kurumasını bekleyin
 • Kuruduktan sonra fazla çikolatayı sıyırın.
 • Lekeye ön işlem uygulayın.
 • Normal yıkama programında yıkatın.
 • Çikolata lekesini temizlemeden önce kurumasını bekleyin. Böylelikle lekenin yayılmasını önler ve kuruyan parçaları da kolaylıkla kumaştan ayırabilirsiniz. Lekenin kurumasını hızlandırmak için üzerine buz parçaları bırakabilirsiniz.
 • Çikolata lekesini temizlerken her zaman soğuk su kullanın. Sıcak su, lekenin kumaşa daha fazla yerleşmesine neden olur.
 • Lekeye müdahale ederken altına kağıt havlu veya temiz bir bez yerleştirin. Böylelikle leke çamaşırın diğer tarafına bulaşmayacaktır.
 • Aslen yayınlandı