Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Mutluluk hormonu serotoninin yegane kaynağı çikolatanın, yemesi keyifli olduğu kadar temizlemesi de bir o kadar derttir. Çikolata lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, en etkili leke temizleme tekniklerini buradan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 31 Mart 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Giysilerden Gıda Lekeleri Nasıl Çıkar?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çikolata sevmeyenimiz yoktur. Fakat eriyip, akan ve sağa sola dökülen çikolata sosu lekesi, en sevdiğimiz giysilerin üzerinde kalıcı izler bırakabilir. Hemen üzülüp dert etmenize gerek yok. Püf noktalarını bildiğiniz zaman çikolata lekesini çıkarmak o kadar kolay ki, kuru temizlemeye gerek kalmadan evde siz de üstesinden gelebilirsiniz.

Çikolata lekelerini çıkarmanın püf noktası, nereye dökülürse dökülsün önce kurumasını beklemekten geçer. Kuruyan çikolata lekesini kumaşa zarar vermeden, parmağınız ile hafifçe kazıyarak toplayabilirsiniz. Bunun gibi pratik ve etkili formüller için yazımızın devamında...

Çikolata lekeleri keyfinizi kaçırmasın. Kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip formülü ile Omo Active, kıyafetlerinize oluşan çikolata lekeleri için kesin çözüm!

Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Pamuk, keten, naylon ya da polyester gibi günlük kullanılan kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak zor değildir. Bunun için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz;

 1. 1

  Leke hala akışkansa kurumasını bekleyin. Böylelikle kumaşa yayılmasını engellemiş olursunuz ve temizlerken katı parçaları rahatlıkla toplayabilirsiniz.

 2. 2

  Lekeden fazla çikolatayı sıyırın. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, çikolata lekesini kumaşa daha fazla yaymamak.

 3. 3

  Kumaşın lekeli kısmını ters çevirerek soğuk musluk suyuna tutun. Bu işlem çikolata parçalarının yumuşamasına ve kumaştan ayrılmasına yardımcı olacaktır.

 4. 4

  Lekeye Omo Active’in leke çıkarıcı kapağı ile ön işlem uygulayın. Bunu yaparken kumaşın sıvı çamaşır deterjanını iyice çektiğine emin olun.

 5. 5

  Kıyafetinizi soğuk suda 15 dakika boyunca bekletin ve her 3-5 dakikada bir lekeyi hafifçe ovun. Leke iyice çıkana kadar bu işlemi yapmaya devam edin ve durulayın. Zorlu lekeler için deterjanı tekrar kullanmanız gerekebilir.

 6. 6

  Çamaşır makinesinin normal yıkama programında yıkayın. Eğer leke tamamen çıkmadıysa 2’den 5’e kadar olan adımları tekrar uygulayın. Kıyafetinizi çamaşır kurutucusuna koymadan veya ütülemeden önce lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde ısı, lekenin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Çikolata Lekesi Çeşitli Yüzeylerden Nasıl Çıkar?

Lekelerin temizliğinde genel olarak geçerli bir husus, seçilmesi gereken yöntemin kumaş ve yüzey türüne bağlı olduğudur. Örneğin, kök boyalı bir halıyı sabun ile silmemenizi öneririz. Bunun gibi pek çok püf nokta için yazımızı okumaya devam edin!

Çikolata parçaları

Elbiseden Çikolata Lekesi Çıkarmak

Elbisenize damlayan çikolata lekesini çıkarmak için kumaşının cinsine göre işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, pamuklu ve keten kumaşlar için sabun kullanmamanızı öneririz. Onun yerine ılık suyun içine bir yemek kaşığı sodyum karbonat ilave ederek giysinizin lekeli kısmını suda bekletip çıkardıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Pantolondan Çikolata Lekesi Çıkarmak

Çikolatanın damladığı yeri, çamaşır deterjanı eklediğiniz soğuk suya bastırıp 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Eğer yoğun ve geniş bir leke ise sudan çıkarmadan önce 5 dakikada ovmanızı öneririz.

Gömlekten Çikolata Lekesi Çıkarmak

Çikolata lekesini çıkarmak istediğiniz gömleğiniz renkli ve sentetik bir kumaş ise alkollü su kullanmanızı öneririz. Eğer evinizde saf alkol yoksa onun yerine limonlu su ile silmeyi de deneyebilirsiniz.

Çikolata lekesini temizlemeye başlamadan önce çamaşırlarınızın etiketinde yer alan yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın. İpek ve yün gibi hassas kumaşlar profesyonel temizliğe ihtiyaç duyulabilir. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Halıdan Leke Nasıl Çıkarılır?

Halıdan Çikolata Lekesi Çıkarmak

Halıya damlayan çikolata lekesi kuruduktan sonra, sıvı çamaşır deterjanı damlatacağınız nemli bir bezle, lekenin içinden dışına doğru daireler çizerek silebilirsiniz.

Koltuktan Çikolata Lekesi Çıkarmak

Koltuğunuza damlayan çikolata lekesini çıkarmak için asla acele etmeyin. Önce lekenin kurumasını bekleyin. Leke kuruduktan sonra üzerini hafifçe kazıyarak kumaş üzerindeki çikolata kırıntılarını toplayın. Lekenin üzerini, karbonat ile hazırladığınız çözelti ve nemli bir bez ile bastırmadan silebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?