Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Mutluluk hormonu serotoninin yegane kaynağı çikolatanın, yemesi keyifli olduğu kadar temizlemesi de bir o kadar derttir. Çikolata lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, en etkili leke temizleme tekniklerini buradan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Giysilerden Gıda Lekeleri Nasıl Çıkar?
Reklam
Sign Up Banner

Çikolata sevmeyenimiz yoktur. Fakat eriyip, akan ve sağa sola dökülen çikolata sosu lekesi, en sevdiğimiz giysilerin üzerinde kalıcı izler bırakabilir. Hemen üzülüp dert etmenize gerek yok. Püf noktalarını bildiğiniz zaman çikolata lekesini çıkarmak o kadar kolay ki, kuru temizlemeye gerek kalmadan evde siz de üstesinden gelebilirsiniz.

Çikolata lekelerini çıkarmanın püf noktası, nereye dökülürse dökülsün önce kurumasını beklemekten geçer. Kuruyan çikolata lekesini kumaşa zarar vermeden, parmağınız ile hafifçe kazıyarak toplayabilirsiniz. Bunun gibi pratik ve etkili formüller için yazımızın devamında...

Çikolata lekeleri keyfinizi kaçırmasın. Kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip formülü ile Omo Active, kıyafetlerinize oluşan çikolata lekeleri için kesin çözüm!

Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Pamuk, keten, naylon ya da polyester gibi günlük kullanılan kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak zor değildir. Bunun için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz;

Reklam

MPU Sign Up Banner
  1. Leke hala akışkansa kurumasını bekleyin. Böylelikle kumaşa yayılmasını engellemiş olursunuz ve temizlerken katı parçaları rahatlıkla toplayabilirsiniz.

  2. Lekeden fazla çikolatayı sıyırın. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, çikolata lekesini kumaşa daha fazla yaymamak.

  3. Kumaşın lekeli kısmını ters çevirerek soğuk musluk suyuna tutun. Bu işlem çikolata parçalarının yumuşamasına ve kumaştan ayrılmasına yardımcı olacaktır.

  4. Lekeye Omo Active’in leke çıkarıcı kapağı ile ön işlem uygulayın. Bunu yaparken kumaşın sıvı çamaşır deterjanını iyice çektiğine emin olun.

  5. Kıyafetinizi soğuk suda 15 dakika boyunca bekletin ve her 3-5 dakikada bir lekeyi hafifçe ovun. Leke iyice çıkana kadar bu işlemi yapmaya devam edin ve durulayın. Zorlu lekeler için deterjanı tekrar kullanmanız gerekebilir.

  6. Çamaşır makinesinin normal yıkama programında yıkayın. Eğer leke tamamen çıkmadıysa 2’den 5’e kadar olan adımları tekrar uygulayın. Kıyafetinizi çamaşır kurutucusuna koymadan veya ütülemeden önce lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde ısı, lekenin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Çikolata Lekesi Çeşitli Yüzeylerden Nasıl Çıkar?

Lekelerin temizliğinde genel olarak geçerli bir husus, seçilmesi gereken yöntemin kumaş ve yüzey türüne bağlı olduğudur. Örneğin, kök boyalı bir halıyı sabun ile silmemenizi öneririz. Bunun gibi pek çok püf nokta için yazımızı okumaya devam edin!

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çikolata parçaları

Elbiseden Çikolata Lekesi Çıkarmak

Elbisenize damlayan çikolata lekesini çıkarmak için kumaşının cinsine göre işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, pamuklu ve keten kumaşlar için sabun kullanmamanızı öneririz. Onun yerine ılık suyun içine bir yemek kaşığı sodyum karbonat ilave ederek giysinizin lekeli kısmını suda bekletip çıkardıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Pantolondan Çikolata Lekesi Çıkarmak

Çikolatanın damladığı yeri, çamaşır deterjanı eklediğiniz soğuk suya bastırıp 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Eğer yoğun ve geniş bir leke ise sudan çıkarmadan önce 5 dakikada ovmanızı öneririz.

Gömlekten Çikolata Lekesi Çıkarmak

Çikolata lekesini çıkarmak istediğiniz gömleğiniz renkli ve sentetik bir kumaş ise alkollü su kullanmanızı öneririz. Eğer evinizde saf alkol yoksa onun yerine limonlu su ile silmeyi de deneyebilirsiniz.

Çikolata lekesini temizlemeye başlamadan önce çamaşırlarınızın etiketinde yer alan yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın. İpek ve yün gibi hassas kumaşlar profesyonel temizliğe ihtiyaç duyulabilir. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Halıdan Leke Nasıl Çıkarılır?

Halıdan Çikolata Lekesi Çıkarmak

Halıya damlayan çikolata lekesi kuruduktan sonra, sıvı çamaşır deterjanı damlatacağınız nemli bir bezle, lekenin içinden dışına doğru daireler çizerek silebilirsiniz.

Koltuktan Çikolata Lekesi Çıkarmak

Koltuğunuza damlayan çikolata lekesini çıkarmak için asla acele etmeyin. Önce lekenin kurumasını bekleyin. Leke kuruduktan sonra üzerini hafifçe kazıyarak kumaş üzerindeki çikolata kırıntılarını toplayın. Lekenin üzerini, karbonat ile hazırladığınız çözelti ve nemli bir bez ile bastırmadan silebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çikolata Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Çikolata lekesini temizlerken her zaman soğuk su kullanın. Sıcak su, lekenin kumaşa daha fazla yerleşmesine neden olur. Lekeye müdahale ederken altına kağıt havlu veya temiz bir bez yerleştirmeyi de unutmayın. Böylelikle leke çamaşırın diğer tarafına bulaşmayacaktır.

Nar Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Nar lekesi bekledikçe çıkarması çok daha zorlaşır, dolayısıyla lekeye çabuk müdahale etmek önemlidir. Limon ve karbonat uygulamak hem taze hem de eski nar lekeleri üzerinde etkili bir yöntemdir. Nar ekşisi lekesi nasıl çıkar dediğinizde ise limon veya deterjan ile müdahale etmek işe yarayacaktır.

Çamur Lekesine Nasıl Müdahale edilir?

Sanılanın aksine çamur lekesi kuruduktan sonra daha rahat çıkar. Eğer lekeyi hala ıslakken yıkamaya kalkarsanız leke daha da yayılır. Bu nedenle çamurun topaklaşmasını, yani kurumasını beklemeniz gerekir. Daha sonra sert kıllara sahip bir fırçayla çamurlu bölgeyi iyice fırçalayın. Kurumuş çamur parçalarının büyük bölümünün döküldüğünü göreceksiniz

Giysideki Oje Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Bez veya pamuğa aseton dökün ve lekeyi hafif dokunuşlarla çıkarın. Kumaşın dokusuna zarar vermemek için çok sert bastırmayın. Eğer leke çıkmazsa yeni bir bez veya pamuk alarak işlemi tekrarlayın. Leke çıkarma işlemi bittiğinde kumaşı kurumaya bırakın. Eğer bu adımlarla oje lekesi çıkmadıysa kuru temizlemecinizden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Dondurma Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Dondurma lekesi bir protein lekesidir. Bu nedenle lekeyi ön işlemden geçirmek için her zaman soğuk su kullanmalısınız. Sıcak su, lekenin daha da yayılmasına ve kumaşın liflerine işlemesine neden olabilir. Herhangi bir lekeyi temizlik işleminden geçirirken altına temiz bir bez yerleştirirseniz leke giysinin diğer yüzeyine işlemeyecektir.

Çay Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Lekeyi en kısa sürede çeşmede ılık suyun altında durulayın. Çay, suda çözünebildiği için bu adım lekenin azalmasına yardımcı olacaktır. Özellikle de beyaz tişört veya gömleğinize çay döküldüğünde bu adımı uygulamanız çok önemlidir. Ancak lekenin kumaşa yerleşmesine neden olmamak için bu işlemi yaparken sıcak su kullanmaktan kaçının.

Aslen yayınlandı