Sıvı Bulaşık Deterjanı Bulaşık Makinesinde Kullanılır mı?

Bulaşık makinesinde hangi tür yıkayıcı ürünler kullanmalı, hangilerini kullanmamalısınız? Merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık makinesi ve renkli tabaklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hiç bulaşık makinesinde sıvı bulaşık deterjanı kullanıp kullanamayacağınızı düşündünüz mü? Diyelim ki, yıkamanız gereken bir makine dolusu bulaşık var. Eğer bulaşık makinesi deterjanı bittiyse bir koşu markete deterjan almaya mı gidersiniz yoksa makinede kullanacağınız alternatif bir çözüm mü ararsınız? Cevap basit: Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse makinenizde başka bir ürünü asla kullanmamalısınız. Eğer “Sıvı bulaşık deterjanı bulaşık makinesinde kullanılır mı?” diye soruyorsanız okumaya devam edin. 

Bir ürünü bulaşık makinenizde kullanmadan önce mutlaka etiketini okuyun ve her zaman etikette belirtilen talimatlara uyun. Bulaşık makinenizde sadece, makine için üretilmiş ürünleri tercih edin.

Sıvı Bulaşık Deterjanı Bulaşık Makinesinde Kullanılır Mı?

Bu sorunun cevabı kısaca “hayır”. Bulaşık makinesi tabletleri de, sıvı bulaşık deterjanları da bulaşıkları temizler. Bu yüzden sıvı bulaşık deterjanlarını bulaşık makinesinde kullanabileceğinizi düşünebilirsiniz. Maalesef bu iki ürün aynı işi yapsa da çalışma şekilleri tamamen farklıdır ve yanlış bir kullanımda istenmeyen sonuçlar görülebilir. Sıvı bulaşık deterjanını makinenizde kullanırsanız şu iki sorunla karşılaşabilirsiniz:

  • Dakikalar içinde mutfağınızı köpükler basabilir. Bulaşık makinesi tabletleri köpük üretmezken birkaç damla sıvı deterjan makinenizin her boşluğundan köpük sızmasına sebep olabilir.

  • Sıvı bulaşık deterjanının oluşturacağı köpükler makinenizin iç aksamına zarar verebilir, boruları tahrip edebilir, giderini tıkayabilir ve suyun tahliyesini engelleyebilir.

Benzer şekilde “Bulaşık makinesine çamaşır suyu koyulur mu?” diye de merak ediyor olabilirsiniz. Cevap yine aynı: Çamaşır makineleri için üretilen ürünleri de asla bulaşık makinenizde kullanmamalısınız. Bulaşık makinenizi en iyi şekilde kullanmanın yolu, bulaşık makineleri için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmektir. Böylece bulaşıklarınızın temizlendiğinden emin olurken bulaşık makinenizin de ömrünü uzatırsınız.

Bulaşık makinesi pervanesi

Verimli bir yıkama performansı için bulaşık makinenizi doğru şekilde doldurmanız çok önemlidir. İşin inceliklerini öğrenmek isterseniz, "Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?" konulu yazımızda aradığınız bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Eğer Bulaşık Makinesinde Sıvı Deterjan Kullandıysanız

Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse ve siz de çözüm olarak sıvı deterjan kullanmayı denediyseniz bu aniden köpüren soruna bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Panik yapmayın ve şu adımları izleyin:

  • Eğer köpükler makinenizden taştıysa bunları temizleyerek işe başlayın. Yere havlu sererek ıslanan bölgeleri kurutabilir ve zemine gelecek zararları önleyebilirsiniz.

  • Olabildiğince çok köpüğü temizleyerek makinenizden uzaklaştırın. Bir kase yardımıyla bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz.

  • Makinenizde oluşan köpüklerin üzerine bir bardak elma sirkesi dökmek köpüklerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

  • Sabun ve köpük artıklarını temizledikten sonra makinenizi tekrar çalıştırın. Ancak bu kez hiç deterjan koymayın. Onun yerine köpükleri temizlemek için elma sirkesi koyabilirsiniz.

  • Eğer hala köpük varsa aynı adımları izleyerek makinenizi tekrar çalıştırın.

Farklı Ürünler, Farklı Amaçlar

Bulaşık makinesi tabletlerinin, elde yıkama deterjanlarının ve çamaşır deterjanlarının birbirinden farklı ürünler olduğunu asla unutmayın. Bu ürünlerin ayrı görevleri vardır ve birbirlerinin yerine geçmezler. Tüm ihtiyaçlar için tek bir ürün kullanmak kulağa güzel gelse de yanlış kullanımda eşyalarınıza zarar verirsiniz. Doğru işte doğru ürünü kullanmak bulaşıklarınızın temiz, ürünlerinizin sağlam kalmasına ve sizin rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Not: Kullandığınız katı veya sıvı deterjanın yanı sıra, bulaşık makinenizi korumak için tuz da kullanmanız gerektiğini de biliyor muydunuz? "Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?" konulu yazımızı okuyarak merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?