Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Sıvı Bulaşık Deterjanı Bulaşık Makinesinde Kullanılır mı?

Bulaşık makinesinde hangi tür yıkayıcı ürünler kullanmalı, hangilerini kullanmamalısınız? Merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Güncellenmiş

Bulaşık makinesi ve renkli tabaklar
Reklam
Sign Up Banner

Hiç bulaşık makinesinde sıvı bulaşık deterjanı kullanıp kullanamayacağınızı düşündünüz mü? Diyelim ki, yıkamanız gereken bir makine dolusu bulaşık var. Eğer bulaşık makinesi deterjanı bittiyse bir koşu markete deterjan almaya mı gidersiniz yoksa makinede kullanacağınız alternatif bir çözüm mü ararsınız? Cevap basit: Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse makinenizde başka bir ürünü asla kullanmamalısınız. Eğer “Sıvı bulaşık deterjanı bulaşık makinesinde kullanılır mı?” diye soruyorsanız okumaya devam edin. 

Bir ürünü bulaşık makinenizde kullanmadan önce mutlaka etiketini okuyun ve her zaman etikette belirtilen talimatlara uyun. Bulaşık makinenizde sadece, makine için üretilmiş ürünleri tercih edin.

Sıvı Bulaşık Deterjanı Bulaşık Makinesinde Kullanılır Mı?

Bu sorunun cevabı kısaca “hayır”. Bulaşık makinesi tabletleri de, sıvı bulaşık deterjanları da bulaşıkları temizler. Bu yüzden sıvı bulaşık deterjanlarını bulaşık makinesinde kullanabileceğinizi düşünebilirsiniz. Maalesef bu iki ürün aynı işi yapsa da çalışma şekilleri tamamen farklıdır ve yanlış bir kullanımda istenmeyen sonuçlar görülebilir. Sıvı bulaşık deterjanını makinenizde kullanırsanız şu iki sorunla karşılaşabilirsiniz:

  • Dakikalar içinde mutfağınızı köpükler basabilir. Bulaşık makinesi tabletleri köpük üretmezken birkaç damla sıvı deterjan makinenizin her boşluğundan köpük sızmasına sebep olabilir.

  • Sıvı bulaşık deterjanının oluşturacağı köpükler makinenizin iç aksamına zarar verebilir, boruları tahrip edebilir, giderini tıkayabilir ve suyun tahliyesini engelleyebilir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Benzer şekilde “Bulaşık makinesine çamaşır suyu koyulur mu?” diye de merak ediyor olabilirsiniz. Cevap yine aynı: Çamaşır makineleri için üretilen ürünleri de asla bulaşık makinenizde kullanmamalısınız. Bulaşık makinenizi en iyi şekilde kullanmanın yolu, bulaşık makineleri için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmektir. Böylece bulaşıklarınızın temizlendiğinden emin olurken bulaşık makinenizin de ömrünü uzatırsınız.

Bulaşık makinesi pervanesi

Verimli bir yıkama performansı için bulaşık makinenizi doğru şekilde doldurmanız çok önemlidir. İşin inceliklerini öğrenmek isterseniz, "Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?" konulu yazımızda aradığınız bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Eğer Bulaşık Makinesinde Sıvı Deterjan Kullandıysanız

Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse ve siz de çözüm olarak sıvı deterjan kullanmayı denediyseniz bu aniden köpüren soruna bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Panik yapmayın ve şu adımları izleyin:

  • Eğer köpükler makinenizden taştıysa bunları temizleyerek işe başlayın. Yere havlu sererek ıslanan bölgeleri kurutabilir ve zemine gelecek zararları önleyebilirsiniz.

  • Olabildiğince çok köpüğü temizleyerek makinenizden uzaklaştırın. Bir kase yardımıyla bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz.

  • Makinenizde oluşan köpüklerin üzerine bir bardak elma sirkesi dökmek köpüklerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

  • Sabun ve köpük artıklarını temizledikten sonra makinenizi tekrar çalıştırın. Ancak bu kez hiç deterjan koymayın. Onun yerine köpükleri temizlemek için elma sirkesi koyabilirsiniz.

  • Eğer hala köpük varsa aynı adımları izleyerek makinenizi tekrar çalıştırın.

Farklı Ürünler, Farklı Amaçlar

Bulaşık makinesi tabletlerinin, elde yıkama deterjanlarının ve çamaşır deterjanlarının birbirinden farklı ürünler olduğunu asla unutmayın. Bu ürünlerin ayrı görevleri vardır ve birbirlerinin yerine geçmezler. Tüm ihtiyaçlar için tek bir ürün kullanmak kulağa güzel gelse de yanlış kullanımda eşyalarınıza zarar verirsiniz. Doğru işte doğru ürünü kullanmak bulaşıklarınızın temiz, ürünlerinizin sağlam kalmasına ve sizin rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Not: Kullandığınız katı veya sıvı deterjanın yanı sıra, bulaşık makinenizi korumak için tuz da kullanmanız gerektiğini de biliyor muydunuz? "Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?" konulu yazımızı okuyarak merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık Makinesine Sıvı Deterjan Koyulur mu?

Hayır. Bulaşık makinelerinde, sadece bulaşık makinesi için üretilen ürünler kullanılır. Eğer elde yıkama için tasarlanan sıvı bulaşık deterjanını makinenize koyarsanız dakikalar içinde mutfağınızı köpükler basabilir. Bulaşık makinesi tabletleri köpük üretmezken birkaç damla sıvı deterjan makinenizin her boşluğundan köpük sızmasına sebep olabilir. Sıvı bulaşık deterjanının oluşturacağı köpükler makinenizin iç aksamına zarar verebilir, boruları tahrip edebilir, giderini tıkayabilir ve suyun tahliyesini engelleyebilir.

Bulaşık Makinesi Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Makinenizi kapasitesinden fazla yüklerseniz bulaşıklar yeterince iyi yıkanmaz. Tekrar yıkamak zorunda kalarak hem vakit kaybedersiniz hem de faturalarınız kabarır. Bulaşık makinesi dizilişi sırasında her bir bulaşığın ayrı ayrı yerleştirildiğine ve çatal bıçakların iç içe girmediğine emin olun. Böylece su ve deterjan her yere kolaylıkla temas edebilir.

Neden Bulaşık Makinesi Kullanmalıyım?

Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek, bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Aslen yayınlandı