Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Sıvı Bulaşık Deterjanı Kullanımı

Bulaşık makinesinde hangi ürünleri kullanmalı, hangilerini kullanmamalısınız? Bu yazıyla keşfedin.

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse

Hiç bulaşık makinesinde sıvı bulaşık deterjanı kullanıp kullanamayacağınızı düşündünüz mü?

Diyelim ki yıkamanız gereken bir makine dolusu bulaşık var. Eğer bulaşık makinesi deterjanı bittiyse bir koşu markete deterjan almaya mı gidersiniz yoksa makinede kullanacağınız alternatif bir çözüm mü ararsınız? Cevap basit: Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse makinenizde başka bir ürünü asla kullanmamalısınız. Eğer “sıvı bulaşık deterjanı bulaşık makinesinde kullanılır mı” diye soruyorsanız okumaya devam edin. Aradığınız tüm cevaplar burada!

 Bir ürünü bulaşık makinenizde kullanmadan önce mutlaka etiketini okuyun ve her zaman etikette belirtilen talimatlara uyun. Bulaşık makinenizde sadece makine için üretilmiş ürünleri tercih edin.    

Sıvı Bulaşık Deterjanı Bulaşık Makinesinde Kullanılır Mı?

Bu sorunun cevabı kısaca “hayır”. Bulaşık makinesi tabletleri de Cif Sunlight gibi sıvı bulaşık deterjanları da bulaşıkları temizler. Bu yüzden sıvı bulaşık deterjanlarını bulaşık makinesinde kullanabileceğinizi düşünebilirsiniz. Maalesef iki ürün aynı işi yapsa da çalışma şekilleri tamamen farklıdır ve yanlış bir kullanımda istenmeyen sonuçlar görülebilir. Sıvı bulaşık deterjanını makinenizde kullanırsanız şu iki sorunla karşılaşabilirsiniz:

  1. Dakikalar içinde mutfağınızı köpükler basabilir. Bulaşık makinesi tabletleri köpük üretmezken birkaç damla sıvı deterjan makinenizin her boşluğundan köpük sızmasına sebep olabilir.
  2. Sıvı bulaşık deterjanının oluşturacağı köpükler makinenizin iç aksamına zarar verebilir, boruları tahrip edebilir, giderini tıkayabilir ve suyun tahliyesini engelleyebilir.

Benzer şekilde “bulaşık makinesine çamaşır suyu koyulur mu” diye merak ediyor olabilirsiniz. Cevap yine aynı: Çamaşır makineleri için üretilen ürünleri de asla bulaşık makinenizde kullanmamalısınız. Bulaşık makinenizi en iyi şekilde kullanmanın yolu bulaşık makineleri için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmektir. Böylece bulaşıklarınızın temizlendiğinden emin olurken bulaşık makinenizin de ömrünü uzatırsınız.

Eğer Bulaşık Makinesinde Sıvı Deterjan Kullandıysanız

Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse ve siz de çözüm olarak sıvı deterjan kullanmayı denediyseniz bu aniden köpüren soruna bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Panik yapmayın ve şu adımları izleyin:

Eğer köpükler makinenizden taştıysa bunları temizleyerek işe başlayın. Yere havlu sererek ıslanan bölgeleri kurutabilir ve zemine gelecek zararları önleyebilirsiniz.

Olabildiğince çok köpüğü temizleyerek makinenizden uzaklaştırın. Bir kase yardımıyla bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz.

Makinenizde oluşan köpüklerin üzerine bir bardak elma sirkesi dökmek köpüklerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

Sabun ve köpük artıklarını temizledikten sonra makinenizi tekrar çalıştırın. Ancak bu kez hiç deterjan koymayın. Onun yerine köpükleri temizlemek için elma sirkesi koyabilirsiniz.

Eğer hala köpük varsa aynı adımları izleyerek makinenizi tekrar çalıştırın.

Elma sirkesi çamaşır makinesinde kullanılır mı dediğinizde ise çamaşır makinesinin deterjan bölümüne iki bardak sirke koymak ve makineyi boş çalıştırmak çamaşır makinesinin derinlemesine temizlenmesini sağlayacaktır.

Farklı Ürünler, Farklı Amaçlar

Bulaşık makinesi tabletlerinin, elde yıkama deterjanlarının ve çamaşır deterjanlarının birbirinden farklı ürünler olduğunu asla unutmayın. Bu ürünlerin ayrı görevleri vardır ve birbirlerinin yerine geçmezler. Tüm ihtiyaçlar için tek bir ürün kullanmak kulağa güzel gelse de, yanlış kullanımda eşyalarınıza zarar verirsiniz. Doğru işte doğru ürünü kullanmak bulaşıklarınızın temiz, ürünlerinizin sağlam kalmasına ve sizin hep mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Bulaşık makinenizde sadece bulaşık makinesi deterjanı kullanın.
  • Eğer makinenizde elde yıkama deterjanı kullanırsanız mutfağınızı işgal eden köpüklere karşı elma sirkesi kullanabilirsiniz.
  • Elma sirkesi çamaşır makinesinde kullanılır mı dediğinizde deterjan gözüne sirke koyarak boş çalıştırmak makineyi temizlemeyi sağlar.
  • Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019