Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Evde ve Mutfakta Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Evinizi ve mutfağınızı istila edebilecek küçük sineklerden, uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Yazının devamına göz atarak...

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
giysilerdeki ağda nasıl çıkarılır

Bazen özenle yetiştirdiğiniz çiçeğin toprağı, bazen de tüketmeyi unuttuğunuz lezzetli meyveler evinize hiç istemediğiniz misafirleri davet edebilir. Küçük sinekler, özellikle de yemek hazırladığınız ve ailenizle beraber yemek yediğiniz mutfakta en son isteyeceğiniz şeylerden biridir. Taşıyabilecekleri mikroplardan, estetik olarak verdikleri rahatsızlığa kadar birçok sıkıntıyı beraberinde getiren küçük sineklerden kurtulmanın yolları bu istilaya karşı işinizi kolaylaştırabilir.

Evdeki küçük sineklerden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı, sineklerin toplandığı yerle ilgili olabilir. Olgun meyvelere gelen meyve sinekleri kokulu gıdalardan yapılan tuzaklarla yakalanabilirken, nemli toprakta üreyen küçük gübre sinekleri için saksıdaki toprağı değiştirmek, lağım sinekleri içinse gider tesisatını kontrol ettirmek gerekebilir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Evdeki Küçük Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Problemin ne olduğunu anlamak için öncelikle çeşitli sinek türleriyle ilgili bilgi edinmek faydalıdır. Tüm küçük sinekler birbirine benzese de, aslında farklı türlerden olabilirler:

  • Mantar Sivrisineği: Küçük ve siyahtırlar. Genellikle evdeki bitkilerin topraklarının etrafında veya pencere civarında uçarlar. Özellikle bitkiye fazla su verildiğinde, toprağı nemli veya ıslak kaldığında daha çok görülürler. Küçük gübre sineği olarak da bilinirler.
  • Meyve Sineği: Küçük, kahverengi ve mutfakta toplanan sinekler genellikle meyve sinekleridir. Larvaları, olgunlaşan meyve ve sebzelerin içinde yaşar. Mayalanmış ürünlerle de beslenebilirler. Sayıları genellikle yazın artar.
  • Lağım Sineği: Banyo ve mutfakta görülen bu sinekler evin gider tesisatıyla ilgili bir problem olduğuna işaret edebilir. Lağım sinekleri, meyve sineklerine benzer ama onlardan farklı olarak zikzak şeklinde yürür ve geceleri de aktif kalırlar.

Küçük kara sineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, elbette ilaçlama etkili bir yöntem olacaktır. Ancak bazı doğal yöntemlerle de çok ciddi olmayan sinek istilalarını sona erdirebilirsiniz.

Reklam
Sonbahar ve kış mevsimlerinde eve alınan bitkileri gereğinden fazla sulamak sinek istilalarına yol açabilir. Sirke tuzağında sirke yerine kırmızı şarap kullanmak da küçük sineklerden kurtulmanın yollarından biridir. Meyve tuzağında kullanacağınız meyveler olgun ve hatta çürümeye başlamış olurlarsa sinekleri daha çok çeker ve küçük kara sinek probleminizin çözümü olabilirler.

Evde Yapacaklarınızla Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları

İnsanlar için akla hemen temizliği getirse de, sineklerin çoğu limon kokusunu sevmez. Bir sprey şişenin içindeki suya 50 damla limon yağı ekleyip, bu karışımı evin geneline veya mutfağınıza sıkabilirsiniz. Cif Limon Kokulu Krem gibi bir ürünle yapacağınız genel bir temizlik de bu çabanızı destekler. Diğer bazı yöntemler ise şunlardır:

  • Bir litre suya iki kaşık sirke, bir kaşık şeker, birkaç damla bulaşık deterjanı koyun ve karıştırın. Bu karışımı kaselere koyup sineklerin olduğu bölgelere bırakın.
  • Bir kabın içine birkaç parça tatlı meyve koyup, üstünü streç filmle iyice kapatın. Filmin ortasına ufak bir delik açın. Sinekler meyvenin kokusuna gelecek, bu delikten girseler de geri çıkamayacaklardır.
  • Lağım sineklerini önlemek için lavaboya çamaşır suyu dökmek bu bölgeyi temiz tutabilir. Ancak hiçbir şekilde çamaşır suyu ve amonyağı karıştırmamaya dikkat edin, çünkü ikisi ölümcül olabilecek bir gaz üretirler.

Mutfaktaki küçük sineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, elbette sineklerin kaynağı olarak belirlediğiniz meyve ve sebzeleri atmayı, bitkilerin toprağını değiştirmeyi ya da kirli bulaşıkları yıkamayı ihmal etmeyin.

Genel temizliğin yanında buzdolabında ve mutfak dolaplarında bulunan gıdaların durumunu sıkı takip etmek önleyici olabilse de, bazen sinek istilaları beklemediğiniz bir yerden doğabilir. Evinizdeki nemli olabilecek alanlara karşı dikkatli olun ve çöpün ağzını açık bırakmayın. Eğer başa çıkamadığınız bir durum olursa da evinizi ve mutfağınızı ilaçlatmaktan çekinmeyin.

Sineğin hiçbir türünü evimizde görmek istemeyiz. Bu yazıda anlatılan yöntemlerle, sineklere dur diyebilir, buna rağmen ortaya çıkmaları durumunda ise onlara evimizde istenmediklerini etkili bir şekilde gösterebiliriz.

Evde üreyen sineklerle nasıl baş edebileceğinizi öğrendiniz fakat yazın camlar açıkken eve doluşan sinekler canınızı mı sıkıyor? Çözüm aslında çok kolay: "Sineklik Çeşitleri ve Pratik Sineklik Montajı" konulu yazımızı okuyarak bilmeniz gereken her şeyi kolayca öğrenebilirsiniz.

Aslen yayınlandı