Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evde ve Mutfakta Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Evinizi ve mutfağınızı istila edebilecek küçük sineklerden basit yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Yazımızı sonuna kadar okuyun, sineklerden kurtulmanın yollarını öğrenin!

Güncellenmiş

Açık pencerede dalgalanan perde
Reklam
Sign Up Banner
. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .

Leke RehberiLeke Rehberi

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Hangi lekeye çözüm arıyorsunuz?
Leke RehberiLeke RehberiLeke Rehberi

Bazen özenle yetiştirdiğiniz çiçeğin toprağı, bazen de tüketmeyi unuttuğunuz lezzetli meyveler evinize hiç istemediğiniz misafirleri davet edebilir. Küçük sinekler, özellikle yemek hazırladığınız ve ailenizle beraber yemek yediğiniz mutfakta en son isteyeceğiniz şeylerden biridir. Taşıyabilecekleri mikroplardan, estetik olarak verdikleri rahatsızlığa kadar birçok sıkıntıyı beraberinde getiren küçük sineklerden kurtulmanın yolları bu istilaya karşı işinizi kolaylaştırabilir.

Evdeki küçük sineklerden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı, sineklerin toplandığı yerle ilgilidir. Olgun meyvelere gelen meyve sinekleri kokulu gıdalardan yapılan tuzaklarla yakalanabilirken, nemli toprakta üreyen küçük gübre sinekleri için saksıdaki toprağı değiştirmek, lağım sinekleri içinse gider tesisatını kontrol ettirmek gerekebilir.

Evdeki Küçük Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Problemin ne olduğunu anlamak için öncelikle çeşitli sinek türleriyle ilgili bilgi edinmek faydalıdır. Tüm küçük sinekler birbirine benzese de, aslında farklı türlerden olabilirler:

  • Mantar Sivrisineği: Küçük ve siyahtırlar. Genellikle evdeki bitkilerin topraklarının etrafında veya pencere civarında uçarlar. Özellikle bitkiye fazla su verildiğinde, toprağı nemli veya ıslak kaldığında daha çok görülürler. Küçük gübre sineği olarak da bilinirler.

  • Meyve Sineği: Mutfakta toplanan küçük, kahverengi sinekler genellikle meyve sinekleridir. Larvaları, olgunlaşan meyve ve sebzelerin içinde yaşar. Mayalanmış ürünlerle de beslenebilirler. Sayıları genellikle yazın artar.

  • Lağım Sineği: Banyo ve mutfakta görülen bu sinekler evin gider tesisatıyla ilgili bir problem olduğuna işaret edebilir. Lağım sinekleri, meyve sineklerine benzer ama onlardan farklı olarak zikzak şeklinde yürür ve geceleri de aktif kalırlar.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Küçük kara sineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, elbette ilaçlama etkili bir yöntem olacaktır. Ancak bazı doğal yöntemlerle de çok ciddi olmayan sinek istilalarını sona erdirebilirsiniz.

Sonbahar ve kış mevsimlerinde eve alınan bitkileri gereğinden fazla sulamak sinek istilalarına yol açabilir. Sirke tuzağında sirke yerine kırmızı şarap kullanmak da küçük sineklerden kurtulmanın yollarından biridir. Meyve tuzağında kullanacağınız meyveler olgun ve hatta çürümeye başlamış olurlarsa sinekleri daha çok çeker ve küçük kara sinek probleminizin çözümü olabilirler.

Evde Yapacaklarınızla Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

İnsanlar için akla hemen temizliği getirse de, sineklerin çoğu limon kokusunu sevmez. Bir sprey şişenin içindeki suya 50 damla limon yağı ekleyip bu karışımı evin geneline veya mutfağınıza sıkabilirsiniz. Cif Limon Kokulu Krem gibi bir ürünle yapacağınız genel bir temizlik de bu çabanızı destekler. Diğer bazı yöntemler ise şunlardır:

  • Bir litre suya iki kaşık sirke, bir kaşık şeker, birkaç damla bulaşık deterjanı koyun ve karıştırın. Bu karışımı kaselere koyup sineklerin olduğu bölgelere bırakın.

  • Bir kabın içine birkaç parça tatlı meyve koyup üstünü streç filmle iyice kapatın. Filmin ortasına ufak bir delik açın. Sinekler meyvenin kokusuna gelecek, bu delikten girseler de geri çıkamayacaklardır.

  • Lağım sineklerini önlemek için lavaboya çamaşır suyu dökmek bu bölgeyi temiz tutabilir. Ancak hiçbir şekilde çamaşır suyu ve amonyağı karıştırmamaya dikkat edin, çünkü ikisi birleştiğinde ölümcül olabilecek bir gaz üretirler.

Mutfaktaki küçük sineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, elbette sineklerin kaynağı olarak belirlediğiniz meyve ve sebzeleri atmayı, bitkilerin toprağını değiştirmeyi ya da kirli bulaşıkları yıkamayı ihmal etmeyin.

Genel temizliğin yanında buzdolabında ve mutfak dolaplarında bulunan gıdaların durumunu sıkı takip etmek önleyici olabilse de, bazen sinek istilaları beklemediğiniz bir yerden doğabilir. Evinizde nemli olabilecek alanlara karşı dikkatli olun ve çöpün ağzını açık bırakmayın. Eğer başa çıkamadığınız bir durum olursa evinizi ve mutfağınızı ilaçlatmaktan çekinmeyin.

Sineğin hiçbir türünü evimizde görmek istemeyiz. Bu yazıda anlatılan yöntemlerle sineklere dur diyebilir, buna rağmen ortaya çıkmaları durumunda ise onlara evimizde istenmediklerini etkili bir şekilde gösterebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Karasinekler Evden Nasıl Uzak Tutulur?

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler.

Sinekleri Uzak Tutan Bitkiler Nelerdir?

Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz. Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

Tahta Kurdu ve Tahta Kurusu Aynı Böcek midir?

Tahta kurusu ile tahta kurdu iki farklı böcektir ve tahta kurusu insan kanıyla beslenirken, tahta kurdu ahşap yüzeyleri ve eşyaları yiyerek onlara zarar verir.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar. Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir.

Pire Nedir? Pire Nerede Bulunur?

Pireler, insan veya hayvanların kanıyla beslenen, gözle görülmesi çok zor olan küçük böceklerdir. Yaklaşık 2.5 milimetre uzunluğundaki pireler uçamazlar, ancak çok yükseğe zıplamalarını sağlayan, upuzun bacakları vardır. Ayrıca ezilmelerini neredeyse imkansız hale getiren zırhlı bir yapıları vardır. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir.

Aslen yayınlandı