Evdeki Karasineklerden Nasıl Kurtulurum?

Seslerinden, taşıdıkları bakterilere kadar birçok konuda rahatsız edici olan karasineklerden kurtulma yolları için yazımızı okuyun.

Güncellenmiş 3 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Lavanta ve temiz çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evde karasinekle mücadele, özellikle havalar ısınıp sinek sayısı artmaya başlayınca içinden çıkılamayacak bir durum haline gelebilir. Karasinekler ısırmasa da çıkardıkları sesle oldukça rahatsız edicidirler. Bir sineğin vücudunda milyonlarca bakteri bulunabilir ve bu istenmeyen misafirler, evinize gelene kadar kondukları her yerden topladıkları bakterileri uzun süre bünyelerinde barındırabilirler.

Sinekleri Evden Uzak Tutma Yolları

Karasineklerin eve girmesini önlerseniz, mücadeleyi daha başlamadan kazanabilirsiniz. Bunun en iyi yolu kapılara ve pencerelere tel takmaktır. Sineklerin evinize girmesini önleyecek bazı diğer yollar ise şunlardır:

  • Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz.

  • Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır.

  • Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

Evde karasinek mücadelesi kapsamında, sinekleri çekecek koşulları ortadan kaldırmak da çok önemlidir. Bunun için mutfakta kirli bulaşık bırakmayın ve Domestos Hijyenik Köpük - Mutfak gibi bir ürün kullanarak mutfağın genel hijyenini sağlayın.

Pimapen Pencere Temizliği

Sineklerin kokusunu sevmediği bitkilerden biri fesleğendir. Bir saksıya ekerek girmelerini istemediğiniz yerlerde bulundurabilirsiniz. Okaliptüs, nane veya limon otu esansiyel yağlarını suyla karıştırıp sprey olarak sıkmak da sineklerin o ortamdan uzak durmalarını sağlayan doğal bir çözümdür.

Eve Giren Karasineklerden Kurtulma Yolları

Eğer önlemler yeterli olmazsa ve evdeki karasineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız daha az çaba harcayarak daha çok verim alabileceğiniz bazı yöntemler söz konusudur. Örneğin bir sirke kapanı hazırlayabilirsiniz:

  • Bir kaba elma sirkesi koyun ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin.

  • Kabın üstünü streç film veya bir kapakla kapatın.

  • Filmin ya da kapağın üstünde çok küçük ya da büyük olmayan bir delik açın.

  • Sinekler sirkenin kokusunu alıp kabın üstüne açtığınız delikten içeri girecek ancak dışarı çıkamayacaklardır.

Sineklere karşı marketlerde satılan spreyleri de kullanabilirsiniz. Ancak sıktığınız ortamda havasız kalmamaya dikkat edin. Bu yöntemlerin yanında sinek yakalayıcı elektrikli cihazlar, evde karasinekle mücadelede hiçbir çaba göstermeden sonuç almanızı sağlayabilir.

Evde karasinek mücadelesinin haricinde farklı türde sinekler de zaman zaman başa bela olabilir. Örneğin lağım sineği denilen tür, lavabo giderlerine yumurtalarını bırakarak çoğalabilir. Bunu önlemek için lavabo giderine Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir ürün dökmek, yoğun kıvamı uzun süre etki göstereceğinden fayda sağlayabilir.

Bu doğal önlemler ve uygulayabileceğiniz basit temizlik yöntemleri birçok durumda farklı sinek türlerinin evinize girmesini engelleyecek, evinizde sessiz sakin bir atmosfer oluşturmanıza olanak verecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?