Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Evdeki Karasineklerden Nasıl Kurtulurum

Seslerinden, taşıdıkları bakterilere kadar birçok konuda rahatsız edici olabilecek karasineklerden kurtulma yolları için yazımızı okuyun.

Güncellenmiş

evdeki böceklerden nasıl kurtulunur

Evde karasinekle mücadele, özellikle havalar ısınıp sineklerin sayısının artmasıyla başa çıkılamayacak bir duruma gelebilir. Karasinekler ısırmasa da çıkardıkları sesle oldukça rahatsız edicidirler. Ayrıca atalarımızın da dediği üzere, “sinek ufaktır ama mide bulandırır”. Bu istenmeyen misafirler evinize gelene kadar kondukları her yerden topladıkları bakterileri hala taşıyor olabilirler. Bir sineğin vücudunda milyonlarca bakteri bulunabilir.

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılması ve önlemlerin alınmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler. Eğer evinizdeki sineklerden kurtulmak istiyorsanız, ticari ürünlerin yanında etkili ve doğal alternatifler söz konusudur.

Evdeki Karasineklerden Nasıl Kurtulurum

Karasineklerin eve girmesini önlerseniz, mücadeleyi daha başlamadan kazanabilirsiniz. Bunun en iyi yolu kapılara ve pencerelere tel takmaktır. Sineklerin evinize girmesini önleyecek bazı diğer yollar şunlardır:

  • Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz.
  • Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır.
  • Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

Evde karasinek mücadelesi kapsamında, sinekleri çekecek koşulları ortadan kaldırmak da çok önemlidir. Bunun için mutfakta kirli bulaşık bırakmayın ve Domestos Hijyenik Mutfak Spreyi gibi bir ürün kullanarak mutfağın genel hijyenini sağlayın.

Eve Giren Karasineklerden Kurtulma Yolları 

Eğer önlemler yeterli olmazsa ve evdeki karasineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız daha az çaba harcayarak daha çok verim alabileceğiniz bazı yöntemler söz konusudur. Örneğin bir sirke kapanı hazırlayabilirsiniz:

  1. Bir kaba elma sirkesi koyun ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin.
  2. Kabın üstünü streç film veya bir kapakla kapatın.
  3. Filmin ya da kapağın üstünde çok küçük ya da büyük olmayan bir delik açın.
  4. Sinekler sirkenin kokusunu alıp kabın üstüne açtığınız delikten içeri girecek ancak dışarı çıkamayacaklardır.

Sineklere karşı marketlerde satılan spreyleri de kullanabilirsiniz. Ancak sıktığınız ortamda havasız kalmamaya dikkat edin. Bu yöntemlerin yanında sinek yakalayıcı elektrikli cihazlar, evde karasinekle mücadelede hiçbir çaba göstermeden sonuç almanızı sağlayabilir.

Evde karasinek mücadelesinin haricinde farklı türde sinekler de zaman zaman başa bela olabilir. Örneğin lağım sineği denilen tür, lavabo giderlerine yumurtalarını bırakarak çoğalabilir. Bunu önlemek için lavabo giderine Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir ürün dökmek, yoğun kıvamı uzun süre etki göstereceğinden fayda sağlayabilir.

Bu doğal önlemler ve uygulayabileceğiniz basit temizlik yöntemleri birçok durumda farklı sinek türlerinin evinize girmesini engelleyecek, evinizde sessiz sakin bir atmosfer oluşturmanıza olanak verecektir.

ev kokularının giderilmesi
  • Sineklerin kokusunu sevmediği bir diğer bitki fesleğendir. Bir saksıya ekerek girmelerini istemediğiniz yerlerde bulundurabilirsiniz.
  • Okaliptüs, nane veya limon otu esansiyel yağlarını suyla karıştırıp sprey olarak sıkmak, sineklerin o ortamdan uzak durmalarını sağlar.
  • Aslen yayınlandı