Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evdeki Karasineklerden Nasıl Kurtulurum?

Seslerinden, taşıdıkları bakterilere kadar birçok konuda rahatsız edici olan karasineklerden kurtulma yolları için yazımızı okuyun.

Güncellenmiş

Lavanta ve temiz çamaşırlar
Reklam
Sign Up Banner
. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .

Leke RehberiLeke Rehberi

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Hangi lekeye çözüm arıyorsunuz?
Leke RehberiLeke RehberiLeke Rehberi

Evde karasinekle mücadele, özellikle havalar ısınıp sinek sayısı artmaya başlayınca içinden çıkılamayacak bir durum haline gelebilir. Karasinekler ısırmasa da çıkardıkları sesle oldukça rahatsız edicidirler. Bir sineğin vücudunda milyonlarca bakteri bulunabilir ve bu istenmeyen misafirler, evinize gelene kadar kondukları her yerden topladıkları bakterileri uzun süre bünyelerinde barındırabilirler.

Sinekleri Evden Uzak Tutma Yolları

Karasineklerin eve girmesini önlerseniz, mücadeleyi daha başlamadan kazanabilirsiniz. Bunun en iyi yolu kapılara ve pencerelere tel takmaktır. Sineklerin evinize girmesini önleyecek bazı diğer yollar ise şunlardır:

  • Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz.

  • Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır.

  • Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

Evde karasinek mücadelesi kapsamında, sinekleri çekecek koşulları ortadan kaldırmak da çok önemlidir. Bunun için mutfakta kirli bulaşık bırakmayın ve Domestos Hijyenik Köpük - Mutfak gibi bir ürün kullanarak mutfağın genel hijyenini sağlayın.

Reklam

MPU Sign Up Banner
Pimapen Pencere Temizliği

Sineklerin kokusunu sevmediği bitkilerden biri fesleğendir. Bir saksıya ekerek girmelerini istemediğiniz yerlerde bulundurabilirsiniz. Okaliptüs, nane veya limon otu esansiyel yağlarını suyla karıştırıp sprey olarak sıkmak da sineklerin o ortamdan uzak durmalarını sağlayan doğal bir çözümdür.

Eve Giren Karasineklerden Kurtulma Yolları

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Eğer önlemler yeterli olmazsa ve evdeki karasineklerden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız daha az çaba harcayarak daha çok verim alabileceğiniz bazı yöntemler söz konusudur. Örneğin bir sirke kapanı hazırlayabilirsiniz:

  • Bir kaba elma sirkesi koyun ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin.

  • Kabın üstünü streç film veya bir kapakla kapatın.

  • Filmin ya da kapağın üstünde çok küçük ya da büyük olmayan bir delik açın.

  • Sinekler sirkenin kokusunu alıp kabın üstüne açtığınız delikten içeri girecek ancak dışarı çıkamayacaklardır.

Sineklere karşı marketlerde satılan spreyleri de kullanabilirsiniz. Ancak sıktığınız ortamda havasız kalmamaya dikkat edin. Bu yöntemlerin yanında sinek yakalayıcı elektrikli cihazlar, evde karasinekle mücadelede hiçbir çaba göstermeden sonuç almanızı sağlayabilir.

Evde karasinek mücadelesinin haricinde farklı türde sinekler de zaman zaman başa bela olabilir. Örneğin lağım sineği denilen tür, lavabo giderlerine yumurtalarını bırakarak çoğalabilir. Bunu önlemek için lavabo giderine Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir ürün dökmek, yoğun kıvamı uzun süre etki göstereceğinden fayda sağlayabilir.

Bu doğal önlemler ve uygulayabileceğiniz basit temizlik yöntemleri birçok durumda farklı sinek türlerinin evinize girmesini engelleyecek, evinizde sessiz sakin bir atmosfer oluşturmanıza olanak verecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Karasinekler Evden Nasıl Uzak Tutulur?

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler.

Sinekleri Uzak Tutan Bitkiler Nelerdir?

Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz. Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

Kitaplarda Böceklenme Nasıl Önlenir?

Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Gümüş Böceği Neleri Sevmez?

Öncelikle kuru alanlar, adı üstünde nem böceklerinin başlıca düşmanıdır. Ayrıca aromatik yağlar, asidik maddeler ve kokulu bitkiler de gümüş böceği için rahatsız edicidir.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar. Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir.

Pire Nedir? Pire Nerede Bulunur?

Pireler, insan veya hayvanların kanıyla beslenen, gözle görülmesi çok zor olan küçük böceklerdir. Yaklaşık 2.5 milimetre uzunluğundaki pireler uçamazlar, ancak çok yükseğe zıplamalarını sağlayan, upuzun bacakları vardır. Ayrıca ezilmelerini neredeyse imkansız hale getiren zırhlı bir yapıları vardır. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir.

Aslen yayınlandı