Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Metal Temizleme Rehberi

Metal parlatma ve metal temizliği artık daha kolay. Metal temizliği ile ilgili basit ve etkili yöntemleri burada keşfedin.

Güncellenmiş

Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleme
Reklam
Sign Up Banner

Metal günlük yaşantımızda sıkça kullanılan bir materyaldir. Banyoda, mutfakta ve hatta aksesuarlarımızın yapısında metalden yararlanılır. Çaydanlık, tencere ve tava gibi ürünlerde metal dayanıklılığından dolayı sıklıkla tercih edilen bir üründür. Bu kadar çok kullanılan metaller zamanla kirlenir, lekelenir ve paslanır. Peki bu durumda metal nasıl temizlenir? Metal yüzeyler hassas olduğundan dolayı dikkatle temizlenmelidir.

Metal Neyle Temizlenir?

Metal yüzeyler, kullanıldıkları malzeme gereği dayanıklı olsa da doğru malzeme ile temizlenmezse görünümü bozulabilir ve bu bozulma zamanla kalıcı hale gelebilir. Bu iş için isteğe göre evde hazırlayabileceğiniz doğal solüsyonlar kullanabileceğiniz gibi Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey gibi metallerin temizliğine uygun üretilmiş profesyonel ürünler de tercih edebilirsiniz.

Metal Temizleme İçin Doğal Çözümler

  • Limon tuzu: Paslanmayı veya inatçı lekeleri temizlerken limon tuzundan faydalanabilirsiniz. Temizlik kabınızın içine 2 yemek kaşığı limon tuzu ve kaynar su ekledikten sonra metal eşyanızı bu suyun içinde bekletin. Metalin cinsine göre bu işlemden sonra bazı kararmalar olabilir. Bu sorunu çözmek için aynı işlemi bu kez karbonatlı suyla gerçekleştirip metal eşyanızı bu suda bekletmelisiniz. Metaliniz eski rengini alıp parlayacaktır.

  • Karbonat: Birçok farklı işlem için kullanılan karbonatın da metal parlatma etkisi vardır. Karbonatı suyla karıştırıp metalin üzerine sürün. Daha sonra temizlik bezinizle veya süngerinizle silip durulayın ve kurulayın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Profesyonel Metal Temizleyici

Profesyonel ürünlerin yardımını tercih ediyorsanız, Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyici Sprey gibi hassas çelik yüzlerine zarar vermeden temizleyen bir ürün deneyebilirsiniz. Profesyonel ürünler yağ ve kireç lekeleri için de etkili olacağından, çaydanlık ve tava gibi mutfak eşyalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uygulamanız gereken işlem ise, temizlemek istediğiniz bölgeye spreyi sıkıp daha sonra temizlik beziyle silmektir. Ovmaya gerektirmeyen bir yöntem olduğundan dolayı günlük temizlik rutininizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Mutfakta Metal Yüzeyler ve Çelik Tencereler

Kirlenen ve paslanan metal yüzeyler sadece mutfakta karşılaştığımız bir durum değildir. Severek kullandığımız bisikletlerimiz de zaman içerisinde yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyar. Eğer siz de bisikletinizdeki pas sorunu için bir çözüm arıyorsanız, "Bisiklet Pası Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımız sorularınıza cevap olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Metal Yüzeyler Neyle Temizlenir?

Metal yüzeyler, kullanıldıkları malzeme gereği dayanıklı olsa da doğru malzeme ile temizlenmezse görünümü bozulabilir ve bu bozulma zamanla kalıcı hale gelebilir. Bu iş için isteğe göre evde hazırlayabileceğiniz doğal solüsyonlar kullanabileceğiniz gibi, metallerin temizliğine uygun üretilmiş profesyonel ürünler de tercih edebilirsiniz.

Metal Yüzeyler Neyle Silinir?

Metal araç gereçlerinizi tel ile silmek veya ovmak, metalin çizilmesine ve yüzeyinin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden, yumuşak dokuda olan temizlik bezlerini ve süngerlerini tercih etmek daha doğru olacaktır.

Metal Yüzeylerde Neden Su Lekesi Oluşur?

Metal mutfak eşyalarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmak su lekelerine ve dalgalı bir görünüme sebep olur. Metal eşyalarınızı rutubetli yerlerde bırakmamaya özen gösterirseniz zamanla paslanmalarını da önlemiş olursunuz.

Aslen yayınlandı