Metal Temizleme Rehberi

Metal parlatma ve metal temizliği artık daha kolay. Metal temizliği ile ilgili basit ve etkili yöntemleri burada keşfedin.

Güncellenmiş 21 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleme

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Metal günlük yaşantımızda sıkça kullanılan bir materyaldir. Banyoda, mutfakta ve hatta aksesuarlarımızın yapısında metalden yararlanılır. Çaydanlık, tencere ve tava gibi ürünlerde metal dayanıklılığından dolayı sıklıkla tercih edilen bir üründür. Bu kadar çok kullanılan metaller zamanla kirlenir, lekelenir ve paslanır. Peki bu durumda metal nasıl temizlenir? Metal yüzeyler hassas olduğundan dolayı dikkatle temizlenmelidir.

Metal Neyle Temizlenir?

Metal yüzeyler, kullanıldıkları malzeme gereği dayanıklı olsa da doğru malzeme ile temizlenmezse görünümü bozulabilir ve bu bozulma zamanla kalıcı hale gelebilir. Bu iş için isteğe göre evde hazırlayabileceğiniz doğal solüsyonlar kullanabileceğiniz gibi Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey gibi metallerin temizliğine uygun üretilmiş profesyonel ürünler de tercih edebilirsiniz.

Metal Temizleme İçin Doğal Çözümler

  • Limon tuzu:

Paslanmayı veya inatçı lekeleri temizlerken limon tuzundan faydalanabilirsiniz. Temizlik kabınızın içine 2 yemek kaşığı limon tuzu ve kaynar su ekledikten sonra metal eşyanızı bu suyun içinde bekletin. Metalin cinsine göre bu işlemden sonra bazı kararmalar olabilir. Bu sorunu çözmek için aynı işlemi bu kez karbonatlı suyla gerçekleştirip metal eşyanızı bu suda bekletmelisiniz. Metaliniz eski rengini alıp parlayacaktır.

  • Karbonat:

Birçok farklı işlem için kullanılan karbonatın da metal parlatma etkisi vardır. Karbonatı suyla karıştırıp metalin üzerine sürün. Daha sonra temizlik bezinizle veya süngerinizle silip durulayın ve kurulayın.

Profesyonel Metal Temizleyici

Profesyonel ürünlerin yardımını tercih ediyorsanız, Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyici Sprey gibi hassas çelik yüzlerine zarar vermeden temizleyen bir ürün deneyebilirsiniz. Profesyonel ürünler yağ ve kireç lekeleri için de etkili olacağından, çaydanlık ve tava gibi mutfak eşyalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uygulamanız gereken işlem ise, temizlemek istediğiniz bölgeye spreyi sıkıp daha sonra temizlik beziyle silmektir. Ovmaya gerektirmeyen bir yöntem olduğundan dolayı günlük temizlik rutininizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Mutfakta Metal Yüzeyler ve Çelik Tencereler

Kirlenen ve paslanan metal yüzeyler sadece mutfakta karşılaştığımız bir durum değildir. Severek kullandığımız bisikletlerimiz de zaman içerisinde yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyar. Eğer siz de bisikletinizdeki pas sorunu için bir çözüm arıyorsanız, "Bisiklet Pası Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımız sorularınıza cevap olacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?