Camdaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazımızdaki yöntemleri kullanarak camdaki kireç lekesinden kurtulmak, artık çok daha kolay!

Güncellenmiş 13 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Cam Temizleyen El

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Camdaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Kireçli su, suyun içinde yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunduğu hallerde görülür. Kireçli suyun araba camı, pencere, duşakabin gibi bir alanı ıslatması durumunda, su zamanla buharlaşır ve mineral kalıntıları camın üzerindeki kalır. Bu da camdaki kireç lekesinin oluşmasındaki en önemli faktördür. Cif Sprey Her Yer Leke Uzmanı ile kireçlerden kurtulmak artık çok kolay!

''Araba cam kireç lekesi nasıl çıkar, camdaki kireç lekesini çıkarmak için ne kullanılır?'' gibi merak ettiğiniz soruları bu yazımızda cevaplıyoruz. Kireçli su alkali olduğu için, kireç lekeleri yalnızca asitli malzemelerle çıkarılabilir. Bazı kimyasal ürünler asit içerse de, tercihini doğal malzemelerden yana kullanmak isteyenler için farklı çözümlerimiz var. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak camdaki kireç lekesinden kurtulmak, artık çok daha kolay!

Kireç lekelerinin yoğun olarak görüldüğü yerlerden biri de çaydanlık ve kettle'dır. Çaydanlık nasıl temizlenir yazımızdaki adımları takip ederek, çaydanlığın taban ve demlik kısmındaki lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Camdaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağmur suları veya camı silerken kullandığınız musluk suyu, zamanla camda kireç lekeleri oluşmasına yol açabilir. Bu lekeler, özellikle bölgenizdeki sert sulardan kaynaklıdır. Camda kireç lekesi oluşumunu önlemek için, camları sileceğiniz zaman kullanacağınız musluk suyunu önce kaynatın. Ardından soğuması için kenarda bekletin. Deterjanla karıştırarak camları silebilirsiniz. Aynı zamanda kireç lekesini önlemek için, camda hiçbir zaman su lekesi kalmamasına dikkat edin. Mümkünse yağmurlu günlerin ardından, camı kuru bir bezle silin.

  • Portakal yağı ile temizleme

Sprey şişesine su doldurun ve içine portakal yağı damlatın. Dilerseniz, su yerine cam temizleyicinin içine de portakal yağı eklemeyi deneyebilirsiniz. Karışımı camdaki kireç lekesinin üzerine sıkın ve bir süre bekleyin. Ardından cam sil veya bez yardımıyla camı güzelce temizleyin. Portakal yağı, su tutmaz özellikte olduğu için camda oluşabilecek lekeleri önleyebilir. Aynı zamanda su lekesi ve parmak izi lekesi gibi lekelerin oluşumunu da engeller.

  • Tuz ile temizleme

Bir kovaya su ve tuz doldurup karıştırın. Yumuşak süngeri karışıma batırın ve camdaki kireç lekelerini ovalayın. Ardından nemli bez yardımıyla camı tekrar silin ve mikrofiber bez yardımıyla her tarafını kurulayın.

  • Kireç çözücü ile temizleme

Camdaki kireç lekelerinden kurtulmak için, kireç lekesi olan bölgelere kireç sökücü sıkın. 5 dakika bekledikten sonra temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeleri ovalayın. Kireç lekeleri tamamen çıktığında, cam bezi ile kurulayabilirsiniz.

  • Cif ile temizleme

Camdaki kireç lekesi nasıl geçer sorusu için bir diğer yöntem, Cif Krem kullanmaktır. Süngerin yumuşak tarafına birkaç damla Cif Krem Her Yer Leke Uzmanı dök. Ardından camdaki kireç lekelerinin üzerini hafif bastırarak ovala. Kireç lekeleri çıktığında, ıslak bezle kremin fazlalığını al ve camı güzelce kurula.

  • Diş macunu ile temizleme

Camdaki kireç lekesi küçük bir alandaysa, lekelerin üzerine diş macunu sür. Ardından diş fırçasıyla ovalayarak lekenin çıkmasını sağla. Leke tamamen çıktığında temiz bezle camdaki macun lekesini de çıkarabilirsin.

Araba Camındaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Araba cam kireç lekesi nasıl çıkar sorusu için, toz halinde marketlerde satılan aşındırıcı temizlik ürünlerini öneriyoruz. Toz şeklindeki bu ürünü uygulamak için, ilk olarak araba camını ıslatın. Ardından ıslak yüzeye toz deterjanı serpiştirin. Camdaki kireç lekelerini sünger yardımıyla ovaladıktan sonra, araba camlarını temiz suyla yıka. Daha sonra mikrofiber bezle kurulamaya geç. 

Cam Duşakabin Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Duşakabin, kireç lekesinin en çok görüldüğü alanlardan biridir. Duşakabin kirecini temizlemek için, camlara kireç çözücü sıkın. 5 dakika beklettikten sonra yumuşak sünger yardımıyla duşakabin camlarını yukarıdan aşağı doğru ovalayın. Ardından duş başlığı veya hortum kullanarak camları durulayın. Durulama işleminin sonunda, havlu ile duşakabini kurulamayı da unutmayın. Her duştan sonra, mutlaka duşakabin camlarını kurulayın. Bu sayede kireç oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

Günlük hayatta suyla en çok temas eden bölgelerden biri olan duşakabinler, bölgenizdeki suyun sertliğine bağlı olarak sürekli kireç lekelerine neden olabilir. Duşakabin kireç lekesi nasıl temizlenir yazımızdaki yöntemleri deneyerek, kireç oluşumunu önleyebilirsiniz.

Cam Bardaktaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Camdaki kireç lekesi, aynı zamanda mutfakta sıklıkla kullandığımız bardaklarda da görülebilir. Böyle durumlarda bir kovanın içine eşit miktarda bulaşık parlatıcısı ve su doldurun. Cam bardakların içine ise hafifçe karbonat serpiştirin. Cam bardakları, parlatıcılı suyun içinde en az yarım saat bekletin ve bol suyla durulayın. 

Sıkça Sorulan Sorular

Camdaki Kireç Lekesi İçin Parlatıcı Kullanılır Mı?

Bulaşık makinesi parlatıcısı, cam yüzeylerdeki lekelerin yumuşamasını sağlar. Bu yüzden camdaki kireç lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, sıcak su ve parlatıcıyı karıştırıp kireçli alanları bu karışımla silmeyi deneyebilirsiniz.

Kurumuş Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş kireç lekesini çıkarmak için, lekenin üzerine sirkeli su püskürtün. Leke yumuşayana kadar yarım saatte bir sirkeli suyu püskürtmeye devam edin. İşlemi 2-3 kere uyguladıktan sonra kuruyan kireç yumuşayacak ve daha kolay temizlenecektir. Sirkeli su yerine, kireç çözücü kullanarak kireçlerin daha kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Kireç Söker Mi?

Çamaşır suyu, ne yazık ki kireç çözücü özellikte değildir. Ancak klozet temizliğinde kullanılırsa, kireç lekelerinin görünümünü azaltabilir. Çamaşır suyu, camdaki kireç lekelerini gidermek için kullanılmamalıdır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?