Deri Koltuktaki Kalem Lekesi Nasıl Temizlenir?

Deri koltuklarda en çok rastlanan lekelerden biri olan tükenmez kalem lekesini nasıl çıkarabileceğinize dair etkili ipuçlarını yazımızın devamında okuyun!

Güncellenmiş 22 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Tuğla duvar önünde deri koltuk ve deri sehpa

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Deri koltuklar, ‌iş yerleri, evler ve araçlar gibi farklı kullanım alanlarına sahip olan, oldukça şık eşyalar. Uzun yıllardır imaj, ciddiyet ve estetik gerektiren yerlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan bu ‌seçkin koltuk modelleri, başta ofisler olmak üzere resmi kuruluşların çoğunda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Şık olduğu kadar temizliği ve bakımı da önemli olan deri koltuklar, ister gerçek ister suni olsun çizilmeye ve soyulmaya müsait yapıları nedeniyle kolayca zarar görebiliyorlar. Özellikle çocukların, açık renkli deri koltukları tükenmez kalem ile çizmesi sık rastlanan bir kaza. Bu tür kazalar yaşandığında deri koltukların temizliğine ve bakımına dair püf noktaları detaylı ve doğru şekilde bilmek gerekiyor.

Deri Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Yalnızca kalem lekesinde değil, ister beyaz deri ister daha koyu renkte bir deri olsun, deri koltukta oluşabilecek tüm lekelerde yüzeye zarar vermemek için ekstra dikkatli işlem yapmak çok önemli. Başta gerçek deriden yapılmış olan koltuklar olmak üzere genel olarak tüm deri koltuklar, kendine has hafif yağlı bir dokuya sahip oluyor. Bu nedenle deri koltuklar kolayca zarar görebiliyor. Bu tarz koltuklarda, lekeyi temizlemeden önce ve temizledikten sonra da çeşitli koruyucu işlemler uygulamak gerekebiliyor. Mürekkep içerdiği için zor bir leke olsa da tükenmez kalem lekesini deri koltuktan çıkarmanın yolları mevcut.

Deri, lekeyi emmeden önce müdahale edebilmek oldukça önemli. Bu nedenle, leke oluşur oluşmaz Arap sabunu ile lekeyi silmek en etkili yöntemlerin başında geliyor. Güçlü bir temizleyici olan Arap sabunu, aynı zamanda sıvı formu nedeniyle kolayca uygulanabiliyor. Deri yüzeyleri zarar vermeden temizlediği için her zaman evde Arap sabunu bulundurmakta fayda var. Limon kolonyası, tüm deri yüzeyler için en basit ve en etkili malzemelerden biri. Tıpkı Arap sabunu gibi deriye zarar vermeden leke çıkarma konusunda etkili olan limon kolonyasını, nemli bir beze döktükten sonra lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Bu yöntemi leke yeniyken uyguladığınızda etkili sonuç alabilirsiniz.

Suni Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? 

Leke yeniyken üzerine tuz döküp kuru bir bez yardımıyla bu tuzu lekeye bastırabilirsiniz. Emici bir etkiye sahip olan tuz, özellikle mürekkebin aktığı ve yayıldığı durumlarda fazla mürekkebi emerek önemli bir kurtarıcıya dönüşebiliyor. Suni deri dahil tüm deri koltuklardaki tükenmez kalem lekelerini zarar vermeden temizleyen sirke-süt karışımı da sıkça kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Yarım su bardağı sirke ile yarım su bardağı sütü karıştırarak kuru bir bez yardımıyla lekeye uygulayabilirsiniz. Böylece bu dengeli içerik sayesinde hem koltuğunuz zarar görmemiş olur hem de lekeyi temizlemiş olursunuz. Yapı marketlerde, kırtasiyelerde bulunabilen ve tükenmez kalem izlerini silebilen özel silgiler de maliyeti düşük, oldukça basit materyaller. Lekeye kuru şekilde uygulanan bu silgiler, tıpkı kağıt üzerindeki kalem izlerini siliyormuş gibi deri üzerinde de kullanılabiliyor.

Bezle deri koltuk silen insan

Kimyasal madde içeren işlemler deri gibi hassas bir materyale zaman içinde zarar verebileceğinden uygulama öncesinde küçük bir alanda test etmenizi öneririz.

Deri Sandalyeden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Jel formunda olmayan beyaz diş macununu, leke üzerine uygulayın. Sonra leke çıkana kadar diş macunu ile ovun, ardından nemli bir bezle diş macunu kalıntısı kalmayacak şekilde ilgili kısmı silin. Leke çıkarıcı deterjanları da deri sandalyedeki tükenmez kalem lekesi için kullanmak mümkün. Bir bardak su ile seyreltebileceğiniz leke çıkarıcı deterjanı nemli bir bez yardımıyla lekeye uygulayabilirsiniz. Bu işlemin ardından ilgili bölgeyi yalnızca nemli bir bezle tekrar silip deterjandan tamamen arındırmalısınız. Son olarak, koruma ve bakım amacıyla deri üzerine yararlı yağlar veya vazelin sürebilirsiniz. Saç spreyi de deri yüzeydeki tükenmez kalem lekeleri için kullanılabiliyor. Leke üzerine saç spreyi sıkabilir, ardından deterjanlı bezle lekeli alanı silebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin kimyasal maddeler içerdiğini unutmayın. Bu yüzden, deri gibi hassas bir materyale zaman içinde zarar verebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak uygulama öncesinde küçük bir alanda test etmenizi öneririz.

Beyaz Deri Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer leke beyaz deri koltuk gibi açık renkli, temizlenmesi zor bir alanda oluştuysa veya lekenin üzerinden zaman geçtiyse bu noktadan sonra uygulanacak yöntemlerde biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin aseton, deri yüzeylerde leke çıkarmak için sıkça kullanılan bir içerik. Açıcı ‌özelliği nedeniyle deri koltuktaki tükenmez kalem lekesinde de etkili sonuçlar sunuyor. Ancak zaman içinde derinin kendine has kaygan yapısına zarar vererek görüntü ve fonksiyon açısından kalıcı problemler de yaratabiliyor. Bu nedenle deri koltuğa aseton uyguladıktan sonra ilgili kısmın korunması amacıyla vazelin sürülebilir.

Benzer şekilde saf alkol de üzerinden zaman geçmiş tükenmez kalem lekelerinde kullanılabilecek diğer bir alternatif. Çözücü etkisi nedeniyle güçlü bir leke çıkarıcı olan alkol, tıpkı aseton gibi kullanıldıkça deri yüzeyleri zedeleyebilen bir madde. Uzun süreli tükenmez kalem lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz alkolün ardından yine ilgili bölgeye vazelin uygulayabilirsiniz. Böylece deri daha yumuşak bir hal alırken korunmasını da sağlamış olursunuz. Eczanelerden satın alabileceğiniz ‌izopropil alkol de yine deri koltuk üzerindeki zorlu tükenmez kalem lekeleri için uygulayabileceğiniz etkili bir madde. Lekenin üzerine döküp, yaklaşık 15 dakika beklettiğiniz ‌izopropil alkolü kuru bir bezle silerek oldukça iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?