Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Banyo giderinizin nasıl açılacağını bilmiyorsanız, yazımızdan en etkili çözüm yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Banyo Giderindeki Saçları Toplayan Kadın Eli

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Evin en sık kullanılan alanlarından biri olan banyolar da en çok karşılaşılan sorun, banyo giderinin tıkanmasıdır. Özellikle gider bölümünden su taşmaya başladıysa veya suyun giderden gitmediğini fark ettiyseniz, en kısa zamanda evde banyo gideri açma yöntemlerini kullanarak çözüm bulmanız gerekir. Hem sağlık, hem de hijyenik bir ortam oluşturmak için, düzenli olarak banyo temizliği yapılmalı ve gidere dökülen saçlar temizlenmelidir.

Banyo gideri açma yöntemlerine geçmeden önce, tıkanıklığın neden kaynaklandığını bulmak, sonraki süreçte önlem almanızı sağlayabilir. Banyo gideri genellikle banyoda süzgecin olmaması, gidere düşen saç, kıl ve tüylerin temizlenmemesi, tesisatın yeterli eğime sahip olmaması sebebiyle tıkanır. Özellikle ilk iki durum için, mutlaka gider düzenli olarak temizlenmeli, gideri tıkayan maddeler çıkartılmalıdır. Banyo gideri hızlı bir şekilde açılmazsa, banyoda su baskınlarına sebep olabilir. 

Banyo giderinin yanı sıra banyo ve mutfak lavabolarında da sık sık tıkanma sorunu görülür. ’Tıkanan lavabo nasıl açılır?’’ yazımızdan, en etkili çözüm yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

Tıkanan Banyo Gideri Nasıl Açılır?

''Banyo gideri tıkandı ne yapmalıyım?'' diyorsanız, kimyasal yöntemlere başvurmadan önce evde uygulayabileceğiniz teknikleri bilmeniz gerekir. Doğal bir şekilde banyo gideri açma yöntemleri şu şekildedir;

  • Tel veya metal askı yöntemi

Eğer banyo gideri saç yumağından kaynaklanıyorsa, elinize eldiven takarak bu yumağı çekebilirsiniz. Banyo gideri açma yöntemi olarak tel kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Bunun için, önce elinize eldiven takın ve süzgeci yerinden çıkarın. Tel veya metal elbise askısını kullanarak tıkanıklığa neden olan maddeye erişin. Saç yumağını tel veya askı yardımıyla çekerek borulardan çıkarın. Bu sayede giderin açıldığını görebilirsiniz. Klasik tel yerine piyasada bulunan banyo gideri açma telini tercih edebilirsiniz.

  • Sıcak su ve pompa yöntemi

Evde banyo gideri açmak için ilk yapabileceğiniz uygulamalardan biri de sıcak su kullanmaktır. 1 litre suyu kaynatın ve gidere dökün. Suyu döktüğünüz anda lavabo pompasıyla bastırarak tıkanıklığı harekete geçirin. Sıcak su, borularda biriken atıkları eritir ve tıkanıklığın giderilmesini sağlar. Ancak sıcak suyu çok yüksekten dökmemeye dikkat edin. Su etrafa sıçrayarak yanıklara sebep olabileceği için dikkatli çalışmanız gerekir. 

  • Tuz yöntemi

Tuz, lekelerin ve kirlerin çözülmesine yardımcı olur. Bu yüzden 2 yemek kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı kabartma tozunu karıştırın gidere dökün. Üzerine 5 bardak sıcak su döküp giderin temizlenmesini sağlayın. Tıkanıklığı harekete geçirmek için, banyo telini giderin içine uzatın ve hafifçe sallayın. Gider açıldığında musluğu açarak 10 saniye bekleyin ve alanın temizlenmesini sağlayın.

  • Sirke yöntemi

Sirke, asidik bir madde olduğu için özellikle giderin içinde kalan saç topaklarını çözme konusunda son derece etkilidir. Banyo gideri tıkandı ne yapmalıyım sorusu için, karbonat ve sirke karışımından faydalanabilirsiniz. Giderin üzerine 1 bardak karbonat dökün ve üzerine 1 bardak sirke ekleyin. 10 dakika bekledikten sonra, giderden aşağıya sıcak su dökün ve tıkanıklığın gitmesini sağlayın.

  • Maden suyu yöntemi

Banyo giderini açmak için, maden suyu, soda, kola gibi gazlı içeceklerden herhangi birini gidere dökebilir, ardından pompayla bastırarak tıkanıklığın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Banyodaki tıkalı gideri açmak için doğal yöntemler işe yaramadıysa, kimyasal temizleyicilerden faydalanabilirsiniz;

  • Şampuan yöntemi

Gidere az miktarda şampuan döküp üzerine sıcak su eklemek, giderdeki tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilir. 

  • Lavabo açıcı yöntemi

Banyo gideri açma kimyasalları çok popüler olan lavabo açıcılar, aslında mutfak ve banyodaki giderlerde de kullanılabilir. Bunun için 1 litre su kaynatıp kenarda bekletin. Lavabo açıcıyı üzerinize gelmemesine dikkat ederek gidere dökün. Üzerine sıcak su döküp 5 dakika bekleyin. Lavabo açıcı tıkanıklığı gidermeye başladığında, soğuk suyu açarak tahliye borularının temizlenmesini sağlayın. 

Banyoda görülen sorunlardan bir diğeri de, lavabodan kötü koku gelmesidir. Lavaboda biriken kirler, yemek artıkları ve saç yumakları, zamanla bu alanda kötü kokulara yol açar. ''Lavabo kokusu nasıl giderilir?'' yazısında anlattığımız gibi, lavabo giderindeki kokulara müdahale etmeden önce, borularda biriken kir ve artıkları temizlemeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular: Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Banyo Giderini Açmak İçin Tuz Ruhu Kullanılır Mı?

Tuz ruhu, güçlü bir kimyasal maddedir. Banyo gideri açma yöntemleri arasında gösterilen tuz ruhu, tıkanıklığı giderebilir. Ancak tuz ruhunun solunması ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için kullanılması önerilmez. Aynı zamanda tuz ruhunun içindeki kimyasallar boruların erimesine ve alt kata su sızmasına neden olabilir. Bu yüzden tuz ruhu kullanmadan önce, lavabo aç gibi banyo gideri açma kimyasalları kullanılması daha doğru sonuçlar verir. 

Banyo Gideri Açma Teli Nasıl Kullanılır?

Banyo gideri açma telinin kullanım alanı kısıtlıdır. Bu yüzden hafif dereceli tıkanıklıklarda kullanılır. Bu tel, tıkalı olan gidere sokularak yavaş yavaş ileri doğru itilir. Tel, tıkanıklığa neden olan cisimleri iterek boruların temizlenmesini sağlar. Ancak teli itmekte zorlanıyorsanız veya borularda çok sert bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız, gider açma telini zorlamadan çıkarmanız gerekir. Aksi takdirde gider açma telini çıkarma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?