Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanan lavabonuzu açmanıza yarayacak yöntemleri yazımızda derledik.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kirli Lavabo

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Yemek hazırlama aşamasında yaygın olarak kullanılan lavabolarda zaman zaman tıkanıklık ve kötü koku problemi oluşabilir. Özellikle mutfak lavabosunda görülen bu sorunun en önemli nedeni, yiyecek artıkları ve kızarmış yağların lavabo giderine dökülmesidir. Tahliye borularında tıkanıklığa neden olan bu artıklar, aynı zamanda bakterilerin üremesine ve ağır kokuların oluşmasına da yol açar. 

Mutfak ve banyoda görülen lavabo tıkanıklığı, borulara kaçan yabancı cisimlerden kaynaklanabilir. Bu sorunun çözümü için eve tesisatçı çağırmadan önce, lavabo açma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Lavabo açmak gözünüzü korkutan bir eylem olsa da, evdeki doğal malzemeleri kullandığınızda aslında ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Tıkalı lavabo açma yöntemlerini uygularken, eldiven kullanmaya ve kimyasal ürünler kullanırken camları açık bırakmaya dikkat edin.

Lavabo tıkanıklığı genelde mutfakta görülen bir sorun olsa da, banyo lavabosu ve duş giderlerinde görülebilir. Bu sorunun oluşma riskini en aza indirmek için, ''Banyo nasıl temizlenir?'' yazımızdan daha detaylı temizlik tüyolarını öğrenebilirsiniz.

En Etkili Lavabo Açma Yöntemleri Nelerdir?

Tıkalı lavabo açmak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Özellikle hafif dereceli lavabolarda el ve pompa yöntemini kullanabilir, daha ağır tıkanıklıklarda ise lavabo açıcı gibi kimyasal ürünlerden faydalanabilirsiniz. 

  • El ile açma

Lavabonuz yabancı cisimler ve katı maddeler yüzünden tıkandıysa, elinize bir eldiven geçirin ve metal askıyı bükerek gider deliklerinden içeri geçirin. İçeri ittiğiniz tel yardımıyla borunun içindeki cisimleri çıkarın. Bu yöntem saç yumağı yüzünden tıkanan banyo lavabosunda da kullanabilirsiniz. Bu işlemin ardından suyu açıp lavabodan gidip gitmediğine bakın. Lavabo açma işlemi başarılıysa, su hızlıca giderden akacaktır. Ancak geri gelmeye başlarsa, musluğu kapatın. 

  • Pompa kullanmak

En etkili lavabo açma yöntemi olarak bilinen mutfak pompaları, lavabodaki gider deliğine uygun boyutlarda satılır. Lavabo tıkanıklığı açma yönteminin başarıya ulaşabilmesi için, ilk olarak suyu açıp lavaboda az miktarda birikmesini sağlayın. Ardından pompa ile sıkıca bastırın ve geri çekin. Tıkanıklıkta hareketlenme olursa, bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayın. 

  • Tuz ve sirke yöntemi

Lavabo tıkanıklığında en çok kullanılan yöntemlerden biri de tuz ve sirke kullanımıdır. Tuz, gider borusundaki kirlerin çözünmesini sağlarken, sirke yiyecek artıklarını eritir. Tuz ve sirke ile lavabo açmak için, gidere yarım su bardağı tuzu boşaltın. Üzerine bir bardak sirke dökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından gider deliğine kaynar su döküp boruların temizlenmesini sağlayın. 

  • Sıcak su yöntemi

Yarım su bardağı karbonat ve yarım su bardağı tuzu karıştırın. Karışımı lavabo giderine dökün ve 15 dakika bekleyin. Bu esnada 1 litre suyu kaynatın. Lavaboyu açmak için, sıcak suyu dikkatlice giderden dökün ve hemen tıkaçla lavaboyu kapatın. Bu sayede tepkime boruların içine doğru gerçekleşir ve lavabo açma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanır. 

  • Bulaşık deterjanı yöntemi

Bulaşık deterjanı, hem tıkalı lavabo açma, hem de drenajı temizleme yöntemi olarak kullanılır. Bunun için lavabo giderine U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı dökün ve hızlıca tıpa ile kapatın. Ardından bir litre sıcak suyu lavaboyu dökün. Suyu döktükten sonra çatal kullanarak tıpayı çıkartın. Sıcak su basınçla borulara giderek temizlenmesini sağlayacaktır. 

  • Lavabo açıcı yöntemi

Lavabo açıcılar, en etkili lavabo açma yöntemi olarak gösterilebilir. İçerisinde bulunan kimyasal maddeler, borulardaki kir ve atıkların çözünmesini sağlar ve tıkanıklık kısa süre içerisinde açılır. Bu yöntemi uygulamak için, marketten aldığınız küçük taneli lavabo açıcıyı gidere boşaltın. Hiç beklemeden üzerine 1 litre sıcak su dökün. 5 dakika bu şekilde beklettikten sonra musluğu açın ve suyun akmasını sağlayın. Su, giderden kolayca akıyorsa, lavabo tıkanıklığı açma yönteminiz başarılı olmuş demektir. 

  • Sifonu temizleyin

Lavabo açma yöntemlerini denemenize rağmen hala sonuç alamadıysanız, boruları daha iyi bir şekilde temizlemeniz gerekebilir. Lavabonun hemen altında bulunan borular, lavabo sifonudur. Elle sökülebilen bu borular, uzun yıllar kullanıldıktan sonra sık sık tıkanmaya başlayabilir. Bu tıkanmaları gidermek için, boruların altına kova yerleştirin. Elinize eldiven takıp sifonu döndürerek çıkartın. Sifonun içinde yabancı cisimler varsa, tel fırça yardımıyla bunları temizleyin. Ardından sifonun iç kısmını sıcak su ile durulayın. Eski yerine takıp lavabonuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer lavabo sifonu çok aşınmışsa, yenisiyle değiştirmeniz gerekebilir. 

Lavabo da tıkanıklık problemi varsa, beraberinde kötü kokular gelmeye başladığını fark edebilirsiniz. ''Lavabo kokusu nasıl giderilir?'' yazımızdaki yöntemleri deneyerek hem tıkalı lavabonun açılmasını sağlayabilir, hem de kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabonun Tıkanması Nasıl Önlenir?

Tıkalı lavabo açma yöntemlerini sizlerle paylaştık. Ancak bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikle, mutfak lavabosuna yiyecek artıkları ve atık yağları dökmeyin. Banyo lavabosuna saç, kıl ve tüy kaçmasını engelleyin. Yiyecek artıklarının kaçmasını önlemek için, içine sadece su girmesini sağlayan lavabo tıkaçlarından kullanabilirsiniz. Lavabonun giderlerini temizlemek için, haftada bir kez giderden içeri sıcak su boşaltın. Lavabonun içerisine tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasallar dökmeyin. Bu maddeler, boruların aşınmasına ve erimesine yol açar. Bunun yerine 4 ayda bir lavabo açıcı kullanın. Gerekli durumlarda lavabo sifonunu yenilemeyi unutmayın.

Tuz Ruhu ile Lavabo Açılır Mı?

Tuz ruhu, lavabo açma yöntemi olarak bilinir. Ancak tuz ruhunun içindeki ağır kimyasallar, boruların doğrudan delinmesine yol açar. Ayrıca tuz ruhunun solunması, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ev temizliğinde kullanılması önerilmemektedir. 

Asit Kullanarak Tıkalı Boru Açılır Mı?

Lavabo açma yöntemi olarak kullanılan gider açıcı asitler, aslında kostik olarak da bilinir. Asit içeren bu kimyasallar, profesyonel kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bu yüzden asitli kimyasalları doğrudan kendiniz uygulamak yerine, tesisat ustası çağırabilirsiniz.

Mutfakta lavabo açma sorununu giderdikten sonra, etrafın ne kadar dağınık olduğunu fark ettiyseniz sizi böyle alalım. ''Mutfak düzeni nasıl yapılır?'' yazımızda anlatılan tüyoları göz önünde bulundurarak daha düzenli ve hijyenik mutfaklara kavuşabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?