Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar diye düşünüp duruyorsanız, sizler için birbirinden etkili yöntemlerimiz var.

Güncellenmiş 13 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mürekkep Kalem

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde oturup tv izlerken yerdeki halının üzerinde büyük bir mürekkep lekesi görmek kadar can sıkıcı bir şey yoktur. En zorlu lekelerden biri olan görülen mürekkep lekesi, ne yazık ki küçük dikkatsizlikler sonucunda kıyafetlere, duvara veya halıya bulaşarak kötü bir görünüme neden olabilir. Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar diye düşünüp duruyorsanız, sizler için birbirinden etkili yöntemlerimiz var.

Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına geçmeden önce, hızlı davranmanız gerektiğini hatırlatalım. Çünkü mürekkep lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, iz kalma ihtimali o kadar düşer ve lekeyi çıkarmak çok kolaylaşır. Bu yüzden halıda mürekkep lekesi gördüğünüz anda paniğe kapılmayın ve temizliğe başlamak için gerekli ekipmanlarınızı hazırlayın.

Evin en önemli eşyalarından biri olan halılar, bakteri ve mikropları içinde barındırır. Bu yüzden düzenli olarak temizlemek gerekir. Evde halı nasıl dezenfekte edilir yazımızdan en etkili yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Halıdan Mürekkep Lekesi Çıkar Mı?

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkarılır sorusuna geçmeden önce, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Mürekkep lekesi, doğru hamlelerle kısa sürede çıkar. Ancak aşağıdaki adımları gözden kaçırmamaya dikkat edin;

  • Öncelikle halınızın polyester, naylon, ipek, yün gibi hangi malzemeden yapıldığını bilmeniz mürekkep lekesini çıkarırken uygulayacağınız yöntemleri etkiler. Bu yüzden mutlaka halının türüne göz atın.

  • Mürekkep lekesine henüz kurumadan, yani ıslakken müdahale etmek, lekenin daha kolay çıkmasını sağlar. Bu yüzden hızlı hareket edin.

  • Islak mürekkebi doğrudan bezle silmek yerine, önce kağıt havlu ile üzerine tampon yapın ve fazla mürekkebi emdirin. Bu sayede lekenin yayılmasını önleyebilirsiniz.

  • Halıdaki mürekkep lekesine müdahale ederken, asla sıcak su kullanmayın. Sıcak su, lekenin yayılmasına neden olur. Bu yüzden mümkün olduğunca ılık suyla temizleme yapın.

Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde, halıdaki mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Sıvı çamaşır deterjanı ile temizleme

Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu için, ilk olarak lekenin üzerine kağıt havlu ile tampon yapın. Ardından Omo Active Oxygen sıvı deterjanı bir bardak soğuk suyla karıştırın. Temiz bezi bu karışıma batırarak lekeli bölgeyi dışarıdan içe doğru dairesel hareketlerle ovalayın. Leke tamamen çıktığında, nemli bezle tekrar üzerinden geçebilirsiniz.

  • Süt ile temizleme

Soğuk süt, halıdaki mürekkep lekesi için kullanılan yöntemlerden biridir. Soğuk süt ve tuzu karıştırın. Süngeri bu karışıma batırarak lekeli bölgeyi hafifçe ovalayın. Leke tamamen çıktığında, nemli bez ile tekrar silin ve kurumaya bırakın.

  • Mısır nişastası ile temizleme

Bir kabın içerisinde süt ve mısır nişastasını karıştırıp macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu, halıdaki mürekkep lekesinin üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Ardından elektrik süpürgesi ile kuruyan karışımı çekin ve sabunlu su ile halıyı silin. Mısır nişastası, mürekkep lekesini emerek derinlere yayılmasını engeller.

Halıların temiz olması, özellikle kadınların en çok dikkat ettiği alanlardan biridir. Evde halı nasıl temizlenir yazımızda anlattığımız gibi, etkili bir temizlik için halılar krem sprey ve halı şampuanı ile kolayca temizlenebilir. Bu aşamada halıya dökülen lekelere hızla müdahale etmek çok önemlidir. Leke ne kadar uzun süre kalırsa, çıkartması o kadar zor olacaktır.

Beyaz Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Açık renkli halılarda koyu renkli mürekkep lekeleri daha belirgin bir şekilde gözükür. Beyaz halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu için, beyazlar için özel sıvı deterjanlardan kullanmanızı öneriyoruz. Beyaz sıvı deterjanı soğuk suyla karıştırın ve mürekkep lekesinin üzerine uygulayın. Yumuşak sünger yardımıyla leke tamamen çıkana kadar ovalayın. Leke tamamen çıktığında, halının üzerini elektrik süpürgesi ile süpürün.

Beyaz halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu için, ikinci yöntem olarak aseton kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bunun için asetonu temiz bir pamuğa dökün ve lekenin üzerine tampon yapar gibi uygulayarak lekenin yumuşamasını sağlayın. Ardından temiz bezle silerek lekeden kurtulabilirsiniz.

Halıdaki Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak normal lekelere göre daha zorlu olsa da, imkansız değildir. Halıdaki kurumuş mürekkep lekesinin üzerine, ağartıcı içermeyen sıvı bulaşık deterjanı dökün. Parmağınızla lekenin üzerine yayın. Ardından nemli sünger yardımıyla lekeyi ovalayın ve tamamen çıktıktan sonra temiz bezle silin.

Halıdaki kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu için, halı şampuanlarından da faydalanabilirsiniz. Halı şampuanını bir ölçek soğuk suyla karıştırın. Temiz bezi karışıma batırın ve kurumuş mürekkep lekesine tampon yapın. Leke yumuşamaya başladığında, sünger yardımıyla ovalayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki oje lekesini çıkarmak için, lekeli bölgenin üzerine saç spreyi sıkıp 5 dakika bekleyin. Ardından lekeyi diş fırçasıyla ovalayarak dairesel hareketlerle çıkarabilirsiniz. Sprey kalıntılarını elektrikli süpürge ile temizleyin.

Halıdan Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halının üzerine dökülüp kuruyan çay lekelerinden kurtulmak için, su ve tuzu karıştırıp macun kıvamına getirin. Lekeli bölgeye karışımı sürün. Yumuşak sünger yardımıyla lekeli bölgeyi temizleyin.

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan kahve lekesini çıkarmak için, lekeli bölgeye bir miktar maden suyu dökün. 10 dakika bekledikten sonra, diş fırçası veya temiz bez yardımıyla lekeyi ovalayın ve nemli bezle tekrar silin. Halıdaki lekeleri çıkardıktan sonra, lekeli alanın daha çabuk kuruması için üzerine temiz bir havlu sermeyi deneyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?