Evde İdeal Nem Düzeyi Ne Olmalı? | TemizSözlük

Evlerimizi sağlıklı birer yaşam alanına dönüştürecek nem dengesi nasıl sağlanır, merak ediyor musunuz? Nefesinize sağlık katacak ve yaşam kalitenizi artıracak nem düzenleyici önlemler için yazımızı sonuna kadar okuyun!

Güncellenmiş 22 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Oda Nemlendirici Cihaz

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kapalı alanlarda nem oranı büyük önem taşır. Ortamda az nem olduğunda ciltte kurumaya, öksürüğe, nefes zorluğuna yol açar. Hava kuruduğunda daha çok su içme, cildi nemlendirme gereği duyabilirsiniz. Nemin yüksek olduğu ortamlarda ise küf oluşumuna rastlayabilir, nefes alırken zorlanabilir ve bunalabilirsiniz. Kapalı alanlarda ideal nem düzeyini ve bu oranı sağlamak için yapılabilecekleri sizler için araştırdık.

Odadaki havayı sağlıklı hale getirmenin ilk koşulu, varsa küften kurtulmaktır. Küf arındırıcı ürünlerle duvarlar temizlendikten, yeniden sıvandıktan ve boyandıktan sonra diğer ipuçları dikkate alınabilir.

Evde İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derecedir?

Evde ideal nem oranından bahsetmeden önce oda sıcaklığını belirtmek gerekir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre; bir evde, oturma odasının ideal sıcaklığı 21 derece olmalıdır. Diğer odalarda ise 18 derece yaşam için uygundur. Elbette bu sıcaklık kişisel beklentilere ve alışkanlıklara göre değişebilir.

Oda Nemlendirici

Odada nemi artırmak için çamaşırları içeride kurutmak doğru değildir. Deterjanlarda yer alan parfüm gibi maddeler alerjen bünyelerde hassasiyet yaratabilir. Kalorifer üzerine konulacak temiz ve ıslak havlunun yeni yıkanmamış olmasına da dikkat edilmelidir.

Evde İdeal Nem Düzeyi Ne Olmalıdır?

Nem, havada bulunan su buharı oranıdır. Evde, oranından bahsedilen nem türüne bağıl nem denir. Uzmanlar, evde ve kapalı alanlarda ideal bağıl nem düzeyinin %50 olması gerektiğini belirtir. %60'ın üzerinde ve %40'ın altında olan nem oranı sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmaz. Nem düzeyi klima ve havalandırma cihazları üzerinde yer alan göstergelerle ölçülebilir. Ayrıca nem ölçüm cihazları da alınabilir.

Düşük veya Yüksek Nem Nasıl Anlaşılır?

Kişiler kendi hislerine, yaşam deneyimlerine göre nemin düşük veya yüksek olduğunu tahmin edebilir ancak ölçüm üzerinden çözüm yolları aramak çok daha sağlıklıdır. Odada nemin düşük olması; ağız ve burun içindeki salgılarda kurumaya, burun tıkanıklığına, genizde yanma hissine, solunum rahatsızlıklarına, öksürük ve nefes alma zorluğuna yol açar. Odada bir ısı kaynağının bulunması kurumanın artmasına neden olabilir. Yüksek nem olan evlerde rutubet kokusu ve küf görülebilir. Duvarlarda, camlarda ıslanma mevcuttur. Özellikle sahil kenarındaki evlerde ve güneş almayan mekanlarda yüksek neme rastlanır.

Odanın Havası Nasıl Nemlendirilir?

Kuru havası bulunan bir ortamı nemlendirmek istediğinizde aşağıdaki seçeneklere baş vurabilirsiniz.

  • Düşük nemli havayı nemlendirmek için kalorifer veya soba üzerine su dolu kaplar koyabilirsiniz. Çıkan buhar nem dengesini sağlayacaktır. Kalorifer üzerine asılan su kaplarından yardım alabilirsiniz.

  • Peteklerin üzerine ıslak havlu koymak da tercih edilebilir.

  • Nemlendirme cihazı veya otomatik nem makinesi satın alarak çözüm sağlayabilirsiniz.

  • Biberiye, lavanta, fesleğen, nane ve barış çiçeği gibi bitkiler odadaki nemi artırmaya yardımcı olacaktır.

  • Nem dengesi sağlama özelliği olan klimaları kullanabilirsiniz.

Odadaki Nem Oranı Nasıl Düşürülür?

Eğer odada yüksek nem sorunu varsa ve odanın nemini ne alır diye düşünüyorsanız kaygılanmadan ipuçlarımızı takip etmelisiniz.

  • Bitkilerin gücünden yararlanabilirsiniz. Palmiye bitkisi, kurdele çiçeği, yelken çiçeği, İngiliz sarmaşığı gibi bitkiler odadaki nemin azalmasına yardımcı olur.

  • Doğru yalıtım, mekandaki nemi azaltacaktır.

  • Nem emici cihazlar, odadaki yüksek nemin düşmesini sağlar.

  • Çoğu klimada nem emici özellik bulunur.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?