Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çift Taraflı Bant Duvardan Nasıl Sökülür?

Uygulaması çok kolay ve pratik olan çift taraflı bantlar, çift yüzeyi güçlü yapışkan özelliğe sahip ürünlerdir. Duvarda, mobilyalarda ya da fayans üzerinde iki yüzeyi birbirine tutturmak için kullanılır ve farklı çeşitleri bulunur. Çift taraflı bant; çivi ya da vida gibi çıkarıldıkları yüzeyde hasar bırakmaz. Bu nedenle çok yaygın kullanım alanına sahiptir. Ama güçlü bir yapıştırıcı olan bantları, bulundukları yerden çıkartırken de dikkat edilmelidir. İşte size çift taraflı bantları yüzeyden kolayca çıkarmak için birkaç öneri...

Güncellenmiş

Reklam
çift taraflı bant duvardan nasıl sökülür?

Dikkat

Sıcak su veya kimyasal ürünler ile temizlik yaparken mutlaka paketin üzerindeki kullanma talimatlarını okuyun ve gerekli güvenlik önlemlerini alın. Her temizlik önerisini, yalnızca o yöntem için belirtilen yüzeylerde kullandığınızdan emin olun.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Sıcak Su ile Çıkarma

Sıcak su ile çıkarma yöntemi en kolay yöntemlerden biridir. Bir bezin üzerine dökeceğiniz birkaç damla sıcak suyla bandın olduğu alanı silerek çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su yönteminin kullanım alanı geniştir, bu yüzden sıklıkla tercih edilir. Oldukça ekonomik ve pratik olan bu yöntemi sıcaktan zarar görmeyecek yüzeylerde kullanmanızı öneririz. Aksi takdirde bandı çıkartırken yüzeye zarar da verebilirsiniz.

Isıtarak Çıkarma

Isıtarak çıkarma işlemi de yaygın olarak tercih edilir. Saç kurutma makinesi ya da ütü yardımıyla bandın üzerine sıcaklık uygulayabilirsiniz. Saç kurutma makinesini doğrudan bandın üzerine tutarak uygulanabilse de, ütüyü uygulayacağınız bölgeye bir bez koyup birebir teması engellemeniz gerekir. Sıcaklığı hisseden bandın yapışkanı kendini bırakacak ve çıkmasını sağlayacaktır. Bu işlemi uyguladıktan sonra zeminde kalan kalıntıları ise bir bez yardımıyla silerek çıkartabilirsiniz. Yine bu yöntemde sıcaklıktan etkilenmeyecek duvar ve fayans gibi yüzeylerde kullanmanızı öneririz.

Aseton Kullanarak Çıkarma

Aseton, çoğunlukla oje çıkarmak için kullanılan bir sıvı olsa da, aynı zamanda iyi bir çözücü ve eriticidir. Bu nedenle çift taraflı bantları çıkarırken de kullanılabilir. Bir pamuğun üzerine dökeceğiniz asetonu bandın üzerine uygulayabilir, kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz. Asetonu kullanırken duvar ve mobilya gibi boyasının zarar göreceği zeminler üzerinde değil de; fayans, beton gibi yüzeylerde tercih etmelisiniz.

Gaz Yağı ile Çıkarma

Birçok lekeyi çıkarmaya yarayan gaz yağı, yapışkan maddelerde de etkili bir çözümdür. Duvarda, cam yüzeylerde kullanabileceğiniz gaz yağından bir miktar sünger üzerine dökebilir, daha sonra ise hafif ovalama işlemi yaparak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı