Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çift Taraflı Bant Duvardan Nasıl Sökülür?

Çift taraflı bantlar kullanım açısından pratiktir fakat duvardan sökerken bazen sorun çıkartabilir. İşte size çift taraflı bantları yüzeyden kolayca çıkarmak için birkaç öneri!

Güncellenmiş

Çift taraflı yapışkan bant
Reklam
Sign Up Banner

Uygulaması çok kolay ve pratik olan çift taraflı bantlar, çift yüzeyi güçlü yapışkan özelliğe sahip ürünlerdir. Duvarda, mobilyalarda ya da fayans üzerinde iki yüzeyi birbirine tutturmak için kullanılır ve farklı çeşitleri bulunur. Çift taraflı bant; çivi ya da vida gibi çıkarıldıkları yüzeyde hasar bırakmaz. Bu nedenle çok yaygın kullanım alanına sahiptir. Ama güçlü bir yapıştırıcı olan bantları, bulundukları yerden çıkartırken de dikkat edilmelidir.

Sıcak su veya kimyasal ürünlerle temizlik yaparken mutlaka paketin üzerindeki kullanma talimatlarını okuyun ve gerekli güvenlik önlemlerini alın. Her temizlik önerisini, yalnızca o yöntem için belirtilen yüzeylerde kullandığınızdan emin olun.

Sıcak Su ile Çıkarma

Sıcak su ile çıkarma yöntemi en kolay yöntemlerden biridir. Bir bezin üzerine dökeceğiniz birkaç damla sıcak suyla bandın olduğu alanı silerek çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su yönteminin kullanım alanı geniştir, bu yüzden sıklıkla tercih edilir. Oldukça ekonomik ve pratik olan bu yöntemi sıcaktan zarar görmeyecek yüzeylerde kullanmanızı öneririz. Aksi takdirde bandı çıkartırken yüzeye zarar da verebilirsiniz.

Isıtarak Çıkarma

Reklam

MPU Sign Up Banner

Isıtarak çıkarma işlemi de yaygın olarak tercih edilir. Saç kurutma makinesi ya da ütü yardımıyla bandın üzerine sıcaklık uygulayabilirsiniz. Saç kurutma makinesini doğrudan bandın üzerine tutarak uygulanabilse de, ütüyü uygulayacağınız bölgeye bir bez koyup birebir teması engellemeniz gerekir. Sıcaklığı hisseden bandın yapışkanı kendini bırakacak ve çıkmasını sağlayacaktır. Bu işlemi uyguladıktan sonra zeminde kalan kalıntıları ise bir bez yardımıyla silerek çıkartabilirsiniz. Yine bu yöntemde sıcaklıktan etkilenmeyecek duvar ve fayans gibi yüzeylerde kullanmanızı öneririz.

Aseton Kullanarak Çıkarma

Aseton, çoğunlukla oje çıkarmak için kullanılan bir sıvı olsa da, aynı zamanda iyi bir çözücü ve eriticidir. Bu nedenle çift taraflı bantları çıkarırken de kullanılabilir. Bir pamuğun üzerine dökeceğiniz asetonu bandın üzerine uygulayabilir, kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz. Asetonu kullanırken duvar ve mobilya gibi boyasının zarar göreceği zeminler üzerinde değil de; fayans, beton gibi yüzeylerde tercih etmelisiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Gaz Yağı ile Çıkarma

Birçok lekeyi çıkarmaya yarayan gaz yağı, yapışkan maddelerde de etkili bir çözümdür. Duvarda, cam yüzeylerde kullanabileceğiniz gaz yağından bir miktar sünger üzerine dökebilir, daha sonra ise hafif ovalama işlemi yaparak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bant Yapışkanı Her Yüzeyden Temizlenir mi?

Öncelikle bant kalıntısının bulunduğu yere uygun temizleme yöntemini tercih etmek oldukça önemlidir. Bunun nedeni her temizleme yönteminin her alanda kullanılmasının doğru olmamasıdır. Örneğin; cam veya taş yüzeydeki bant kalıntısını spatula yardımı ile kazıma yöntemi etkili olur. MDF/lake bir dolabın üzerindeki bant kalıntısını kazımak çizilmeye neden olacağından bu alanda daha nazik bir temizleme yöntemi tercih etmenizi öneririz.

Bant Yapışkanı Buhar Makinesiyle Çıkar mı?

Koli bandının komodin, zigon sehpa, dolap gibi ahşap ürünler üzerinde bıraktığı bant kalıntısını temizlemek için buhar makinesi ile genleştirerek ıslak mikro fiber bez ile silmek etkili bir yöntemdir. Bu işlem buhar makinesinin olmadığı durumlarda saç kurutma makinesi ile de yapılabilir.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Temizlenir?

Aseton kullanarak japon yapıştırıcısını koltuk, ahşap, cam, porselen yüzeyler ve hatta kendi cildinizden çıkarabilirsiniz. Fakat aseton, tıpkı japon yapıştırıcısı gibi güçlü bir maddedir. Asetonu kullanırken solumamaya, bulunduğunuz ortamı iyi havalandırmaya ve asetonu mümkün olduğu kadar az miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Asetonu yüzeylere uygularken ellerinizi korumak için eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ele Yapışan Uhu Nasıl Çıkar?

Elinize yapışan uhudan kurtulmak için birkaç damla aseton damlatarak yumuşatabilirsiniz. Eğer asetonunuz yoksa birkaç damla kolonya da yardımcı olur. Ardından ılık sabunlu su ile elinizi yıkayarak yumuşayan uhu parçalarını temizleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı