Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi deterjan gözünü temizleme yöntemlerini sizler için yazımızda derledik.

Güncellenmiş 4 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Evin demirbaşlarından biri olan çamaşır makinesi, günlük hayatta işimizi en çok kolaylaştıran beyaz eşyalardan biridir. Ancak kullanım süresine bağlı olarak zamanla çamaşır makinesinin deterjan gözünde kireç ve tortular birikmeye başlayabilir. Böyle durumlarda ''Çamaşır makinesi deterjan gözü kireci nasıl temizlenir?'' diye merak edebilir ve temizlik için farklı çözüm yolları arayabilirsiniz. Çamaşır makinesi deterjan gözü kireç temizleme yöntemlerine geçmeden önce, bu bölümün düzenli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini hatırlatalım.

Zorlu lekelerin kolay bir şekilde çıkmasını ve kıyafetlerin tertemiz olmasını sağlayan çamaşır makinesi, haftada en az 2 kez kullanılan beyaz eşyalardan biridir. Kıyafetleri yıkamak için toz veya sıvı deterjan, ilgili göze döküldükten sonra makinenin tamburuna yönlendirilir. Ancak deterjan gözü düzenli olarak temizlenmezse, iç kısımlarda kireç, tortu ve deterjan kalıntıları oluşur. Bu durum çamaşır makinesinin işlevini yerine getirmesini engellerken aynı zamanda tıkanmalara da yol açabilir. Bu yüzden çamaşır makinesi deterjan gözündeki kireç nasıl temizlenir sorusunun cevabını en kısa zamanda öğrenmeli ve makine temizliğini ayda 2 kez olmak üzere tekrarlamalısınız.

Çamaşır makinesinde zamanla oluşan tek sorun kireç değildir. Aynı zamanda yanlış kullanım, yetersiz temizlik ve kıyafetlerdeki lekeler, çamaşır makinesinde küf oluşumuna sebebiyet verebilir. Çamaşır makinesindeki küf nasıl temizlenir yazımızdan, en etkili küf temizleme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Kireci Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesi deterjan gözü kireç temizleme yöntemleri için, aşağıdaki malzemelerden faydalanabilirsiniz.

Omo Active Oxygen sıvı deterjanla temizleme

 • Çamaşır makinesinin deterjan gözünü çıkarın ve içerisine Omo Active Oxygen sıvı deterjan dökün.

 • Karışımı deterjan gözüne döktükten sonra kirecin çözülmesi için en az 10 dakika bekleyin.

 • Ardından deterjan gözünü sünger yardımıyla ovalayın.

 • Kalıntıların daha kolay çıkması için, ılık suyla deterjan gözünü tamamen temizlenene kadar durulayın.

Kireç çözücü ile temizleme

 • Çamaşır makinesi deterjan gözü kireci nasıl temizlenir diye merak edenler, kireç çözücü kullanmayı da deneyebilir. 

 • Deterjan gözünü makineden çıkardıktan sonra, içerisine kireç çözücü dökün ve 15 dakika bekletin.

 • Bulunduğunuz ortamı mutlaka havalandırın.

 • Ardından suyla durulayın. Bulaşık deterjanıyla deterjan gözünü köpükleyin ve bol suyla tekrar durulayın.

Tuz ile temizleme

 • Öncelikle bir kovanın içerisine ılık su ve tuz doldurup karıştırın.

 • Çamaşır makinesinin deterjan gözünü dikkatlice çıkarın.

 • Deterjan gözünü tuzlu suyun içerisine alarak 15 dakika bekletin.

 • Ardından yumuşak bir süngere bulaşık deterjanı dökün ve deterjan gözünün her tarafını güzelce ovalayın.

 • Bol suyla duruladıktan sonra kuruması için en az 2 saat bekleyin. Kuruyan deterjan gözünü, tekrardan makineye yerleştirebilirsiniz. 

Küf, kireç ve makinenin uzun süre çalıştırılmaması, çamaşır makinesinin içinde kötü kokulara yol açar. Bu kokular temizlenmediği takdirde kıyafetlere sinebilir ve tüm giysilerinizi mahvedebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, makinedeki kokudan tamamen kurtulmadan önce, kıyafetleri yıkamayı erteleyin. Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir yazımızdaki yöntemleri deneyerek önce kokuyu giderin. Koku tamamen geçtiğinde makinenizi tekrar eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak makineyi kullanırken tekrar koku oluşumunu önlemek için, ayda bir kez makine temizleyicisi kullanın. Makinenin camını, kazanını ve deterjan gözünü düzenli aralıklarla temizleyin. Çamaşır makinesini temizlerken, çamaşır suyu gibi aşırı kimyasal içeren maddeler kullanmamaya da özen gösterin.

Çıkmayan Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinin deterjan gözü çıkmıyorsa, içerisine sıvı deterjan dökmeyi deneyebilirsiniz. Sıvı deterjanı döktükten sonra, makineyi boş bir şekilde 60 derecede çalıştırın. Kısa programda çalışan makine, bu yöntemle tertemiz olacaktır. Yeni çamaşır makinelerinde kendi kendini temizleme özelliği de bulunur. Bu makinelerin deterjan gözünde otomatik olarak su püskürten spreyler mevcuttur. Eğer yeni bir çamaşır makinesi almayı düşünüyorsanız, alacağınız modellerde deterjan gözünün kendi kendine temizlenebilir olmasına dikkat edin. Bu sayede hem zamandan tasarruf edebilir, hem de makinenin performansını uzatabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Makineye Atılır mı?

Çamaşır makinesi deterjan gözündeki kireç nasıl temizlenir sorusuna cevap bulduktan sonra, deterjan gözünün makineye atılıp atılmayacağını da merak edebilirsiniz. Çamaşır makinesinin deterjan gözünde elektronik parçalar bulunur. Bu yüzden çamaşır makinesinin makinede yıkanması uygun değildir. Çünkü yıkama işlemi sırasında deterjan gözü zarar görebilir ve işlevini yitirebilir. Ayrıca deterjan gözünü temizlerken de dikkatli olmanız gerekir. Suyla durulama esnasında arka kısımda bulunan konnektörün ıslanmamasına çok dikkat edin ve konektörü deterjanla temas ettirmeyin. Konektörün suyla temas etmesi halinde, makinenizin işlevselliği bozulabilir ve makine kullanılamaz hale gelebilir.

Makine kullanımı hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de, çamaşır yıkadıktan sonra çamaşır makinesini sterilize etmek gerekir mi sorusudur. Makinenin kullanım ömrünü ve performansını uzatmak için, ayda bir kez çamaşır makinesini sterilize etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurumuş deterjan lekesi nasıl çıkar?

Çamaşır makinesi deterjan gözü kireç temizleme yöntemlerini paylaştık. Ancak kuruyan deterjan lekesini nasıl çıkaracağınızı bilmek, makinenin ömrünü uzatan detaylardandır. Kurumuş deterjan lekesi için temiz bir beze maden suyu dökün. Lekenin üzerini temiz bezle ovalayarak kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin içindeki kireci nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesi deterjan gözü kireci nasıl temizlenir sorusunu cevapladıktan sonra, makinenin içinde oluşan kireci nasıl temizleyeceğinizi de merak edebilirsiniz. Bunun için deterjan gözüne çamaşır makinesi temizleyicisi dökmeniz ve makineyi boşta çalıştırmanız yeterlidir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?