Çamaşır Makinesindeki Küf Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makineleri düzenli olarak temizlenmediğinde küf için mükemmel üreme alanları haline gelebilir. Peki, çamaşır makinesinde oluşan küf nasıl temizlenir? Öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumayı unutmayın!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır makinesi içi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Düzenli çamaşır makinesi temizliği, hem makinenizin uzun ömürlü olması hem de hijyenik çamaşırlar için çok önemlidir. Gerekli temizlik ve bakım yapılmadığında makinede kötü koku ve küf oluşumu gözlemlenebilir. Ilık sıcaklıklar, giysilerdeki kir ve bakteriler, fazla konulan deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları, karanlık, havalandırılmayan nemli ortam gibi nedenler çamaşır makinenizde küf ve kötü koku oluşumunu destekler. Küfler, makinenin kapağında, contanın arkasında, deterjan haznesinde, drenaj borularında ve filtrelerde oluşabilir. Makinenizde küf oluştuysa endişelenmeyin, sizin için derlediğimiz temizlik adımlarını uygulayın, makinenizi kolayca küften arındırın!

İhtiyacınız olacak:

 • Mikrofiber bez

 • Temizlik kovası    

 • Küçük, yumuşak kıllı bir fırça      

 • Eldiven      

Temizliğe başlarken makinenizin boş olduğundan emin olun. Güvenliğiniz için gereken önlemleri alın.

Omo Çamaşır Makinesi Temizleyicisi ile temizliğe başlayın.

Makinenizin göremediğiniz noktalarına yerleşmiş kalıntılardan, kirlerden ve küflerden kolayca kurtulmanızı sağlayan Omo Çamaşır Makinesi Temizleyicisi, pratik kullanımı ve güçlü etkisiyle başta çamaşır makine kazan temizliği olmak üzere makinenizin farklı noktalarını zahmetsiz bir şekilde temizlemenize yardımcı olur. 3 ayda bir düzenli çamaşır makinesi temizliği yaparak makinenizin performansını koruyabilir, makinenizden uzun yıllar boyunca üstün verim alabilirsiniz.

Tek kullanımlık makine temizleyicinin tamamını deterjan gözüne ekledikten sonra makinenizi istediğiniz programda ve sıcaklıkta boş şekilde çalıştırın. Makine temizleyiciye ek olarak herhangi bir ürün eklemeyin.

Makine bittiğinde bez ile silin.

Çamaşır makinesi temizleyicisi ile çalıştırdığınız döngü bittikten sonra, tamburu, kapağı, lastik kısımları ve contanın etrafını mikrofiber bir bezle kurulayın.

Deterjan haznesini çıkarın ve yıkayın.

Deterjan ve yumuşatıcılar, makinenizin deterjan haznesinde birikebilir ve zamanlar kötü kokulara hatta küf oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden, deterjan haznesinin temizliğini aksatmamalı, düzenli olarak temizlemelisiniz.

Deterjan haznesini çıkarın, musluk altında ılık ya da sıcak su ile durulayın. Zorlu kalıntılar için yumuşak uçlu bir fırçadan yardım alın. Eğer lekeler hala çıkmıyorsa bir kovanın içine sıcak su doldurun, deterjan haznesini su dolu kovanın içerinde 10 dakika boyunca bekletin. Ardından tekrar yıkayın ve kurulayın.

Filtreleri temizleyin.

Çoğu çamaşır makinesinde, rutin olarak temizlenmesi gereken bir tiftik filtresi bulunur. Kıyafetlerden dökülen tiktikler, zamanla bu filtrede küflenmeye başlayabilir ve kötü kokulara neden olabilir. Filtre, makinenizden çıkıyorsa çıkarın. Kuru, yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla tüy ve tiftiklerden arındırın. Nemli mikrofiber bir bezle silin, kurulayın ve yerine yerleştirin. Filtre makinenizden çıkmıyorsa eğer, kuru fırçayla tiftikleri alın, kuru bir bezle temizleyin.

Dışını temizlemeyi unutmayın.

Çamaşır makinenizin yüzeyine uygun bir temizleyici kullanarak çamaşır makinenizin üstünü, yanlarını ve ön yüzünü silin, durulayın ve kurulayın. Düğme aralarında oluşan kirleri unutmayın, ince uçlu bir fırça ve mikrofiber bezle temizlik sağlayın.

Peki Çamaşır Makinesinde Küf Oluşumu Nasıl Önlenir?

İşte, çamaşır makinesinde küf oluşumunu önlemek için ipuçları:

 • Gereğinden fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanmayın.    

 • Hava sirkülasyonunu sağlamak için her yıkamadan sonra makinenin kapağını açık bırakın.

 • Islak çamaşırları uzun süre makine içinde bırakmaktan kaçının.   

 • Haftalık olarak deterjan haznesini, kapağı, contayı ve lastikleri temizleyin.     

 • 3 ayda bir düşük sıcaklıkta bile hijyen sağlayan Omo Makine Temizleyicisi kullanarak makinenizin içinde biriken kir ve kalıntıları temizleyin.

Makalemizi okuyarak hijyenik çamaşırlar ve uzun ömürlü bir çamaşır makinesi için çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır, küften nasıl arındırılır ve küf oluşumu nasıl önlenir öğrendiniz.

Çamaşır Yıkama Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kurutma Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

  Özellikle hava soğuk ve yağmurlu olduğunda kurutma makinesi size hem zaman hem de avantaj sağlayacaktır. Kurutma makinesinin avantajlarından yararlanmaya devam etmenizi sağlamak ve sorun oluşmasını önlemek için ona iyi bakmanız önemlidir. Çamaşır kurutma makinesi nasıl temizlenir sorusu için şu adımları uygulayın:

  1. 1

   Çamaşır kurutma makinesinin altını ve etrafını süpürün ve silin.

   Kurutma makinenizi bağlı olduğu elektrik güç ünitesinden çıkarın. Kurutucu havalandırma deliğine ulaşabilmek için kurutucuyu yaklaşık 30 cm ileri veya yana kaydırın. Kurutma makinenizin üzerinde durduğu zeminin tüm yüzey alanını görene kadar kurutucuyu öne veya yana kaydırın. Zemini elektrikli süpürgeyle süpürün ve ardından Cif Zemin Temizleyici gibi güçlü bir temizlik gücüne sahip yüzey temizleyici kullanarak paspaslayın.

   kurutma makinesi temizleme
  2. 2

   Dış yüzeyi ve kapağı nemli bir bezle silin.

   İster bir miktar bulaşık deterjanı ve mikrofiber bez ister çok amaçlı yüzey temizleyici mendiller yardımıyla, çamaşır kurutma makinesinin tüm dış yüzeyini ve kapak kısmını dezenfekte edin.

   kurutma makinesi bakımı
  3. 3

   Tahliye hortumunu silin.

   Çamaşır kurutma makinesi elbette su kullanmaz; ancak kurutma sonunda oluşan suyun tahliyesi için su tankı yada hortum kullanır. Maksimum hijyen sağlamak için tahliye hortumunu da yine mikrofiber bez ve bir miktar bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz.

   Tahliye hortumunu silerken herhangi bir hasar veya su sızıntısı var mı diye kontrol edin. Böylece yakın zamanda oluşabilecek bir kazaya karşı önlem alabilirsiniz.
  4. 4

   Lif filtresini temizleyin.

   Her kurutma döngüsünden sonra kurutma makinesi filtre temizliği yapmanın fazla olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, cihazınızın kullanım kılavuzuna göz attığınızda üreticinin bunu önerdiğini görebilirsiniz. Kurutma makinesinde yalnızca bir kurutma döngüsünden sonra bile oldukça fazla lif birikir. Tıkanmış bir filtre, yalnızca kurutma verimliliğini azaltmakla kalmaz aynı zamanda kurutucunuza aşırı yük bindirir. Bu durum makinenizda aşınma ve yıpranmaya neden olabilir. 

   Hav filtresini çıkarın ve musluğun altında temizleyin. Bu filtre genellikle ön tarafta, kapının hemen içinde bulunur. Kapsamlı bir temizlik için, filtrenin oturduğu boşluğu da temizleyin ve bir elektrikli süpürge başlığı kullanarak iç kısmı süpürün. Bu alışkanlığı edinirseniz çamaşır kurutma makinenize büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. 

   Filtreyi yerine geri koymadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.
   kurutma makinesi bakımı
  5. 5

   Kurutma makinesi kazan temizleme: Kazanı ıslak bir bezle silin.

   Şimdi kurutucu kazanını temizleme vakti geldi. Makinenizin içi sık sık yüksek neme maruz kalır. Bu da zamanla küflenmeye, kalıcı ve rahatsız bir kokunun yerleşmesine sebep olmuş olabilir. Bir bardak çamaşır suyunu 3-4 litre ılık su ile karıştırın ve kurutma makinesinin kazanını ve kapaklarını iyice silin. Kurumasını bekleyin ve ardından yalnızca suyla silerek durulayın. Ardından beyaz sirke ile silin ve makineyi boş olarak çalıştırın.

   Makinenin hava alması için kapağını bir süre açık bırakın. Böylece zaman içinde hoş olmayan kokuların oluşmasını engellersiniz ve makinenizi daha kullanışlı bir hale getirirsiniz. 

   kurutma makinesi havalandırma
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?