Dut Lekesi Nasıl Silinir?

Dut yerken çok dikkatli olsanız da küçük sıçramaların önüne geçemezsiniz. Neyse ki dut lekesi bitkisel bazlı bir leke olduğundan doğal bileşenler yardımıyla temizlik yapılarak kolayca çıkarılabilir. Püf noktaları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 21 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz giysideki kan lekesini mavi bez, su ve sabunla temizleyen biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kırmızı Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut meyvesi toplanırken ellerde koyu renk lekeler bırakabilir. Dut meyvesine dokunduğunuzda elinizde oluşan lekelerden kurtulmanın yolu aslında son derece pratiktir. Çünkü dut lekesi, olmamış meyve tanelerinin ya da yaprakların yardımıyla çok kolay şekilde çıkar.

Bir miktar ham meyve ve yaprağını elinizde ezerek lekeli bölgelere sürerseniz lekelerin anında yok olduğunu fark edersiniz. Dut lekesini kıyafet ve kumaş üzerinden çıkarmak biraz daha uğraş gerektirir.

  • Öncelikle lekenin oluştuğu yerde meyve parçaları kalmışsa onları temizleyin.

  • Eğer meyvenin fazla suyu kumaş üzerinde duruyorsa onu da bir kağıt peçete yardımıyla dağıtmadan alın.

  • Daha sonra kumaşı bol suda, sürekli ovarak yıkayın. Leke azalıyor fakat tamamen kaybolmuyorsa kumaşın lekeli kısmını iyice gerdirip ovalayarak yarım limonu üzerine sürün.

  • Bol su ile durulayın ve sonra kurumasını bekleyin. Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

Karadut, rengi kırmızı olan dut meyvesine göre daha koyu bir iz bırakır. Bu nedenle karadut lekesini kumaştan çıkarmak biraz daha zorludur. Leke, eğer yıkayabileceğiniz bir kumaş üzerindeyse öncelikle kumaşı su altına tutun ve lekeyi mümkün olduğunca seyreltin. Daha sonra bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını 3 su bardağı ılık suyla karıştırın ve lekeli bölgeyi bu karışım içerisinde bir süre bekletin. Hafif çitileyerek leke tamamen silinene kadar bu işleme devam edin. Ardından kumaşı bol su ile durulayın.

Dut lekesinin üstesinden gelmeyi başardınız ama bu defa da vişne suyu lekesiyle mi başınız dertte? Hiç sorun değil. "Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımız size ihtiyacınız olan bütün bilgileri verecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?