Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Dut Lekesi Nasıl Silinir?

Dut yerken çok dikkatli olsanız da küçük sıçramaların önüne geçemezsiniz. Neyse ki dut lekesi bitkisel bazlı bir leke olduğundan doğal bileşenler yardımıyla temizlik yapılarak kolayca çıkarılabilir. Püf noktaları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Beyaz giysideki kan lekesini mavi bez, su ve sabunla temizleyen biri
Reklam
Sign Up Banner

Kırmızı Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut meyvesi toplanırken ellerde koyu renk lekeler bırakabilir. Dut meyvesine dokunduğunuzda elinizde oluşan lekelerden kurtulmanın yolu aslında son derece pratiktir. Çünkü dut lekesi, olmamış meyve tanelerinin ya da yaprakların yardımıyla çok kolay şekilde çıkar.

Bir miktar ham meyve ve yaprağını elinizde ezerek lekeli bölgelere sürerseniz lekelerin anında yok olduğunu fark edersiniz. Dut lekesini kıyafet ve kumaş üzerinden çıkarmak biraz daha uğraş gerektirir.

  • Öncelikle lekenin oluştuğu yerde meyve parçaları kalmışsa onları temizleyin.

  • Eğer meyvenin fazla suyu kumaş üzerinde duruyorsa onu da bir kağıt peçete yardımıyla dağıtmadan alın.

  • Daha sonra kumaşı bol suda, sürekli ovarak yıkayın. Leke azalıyor fakat tamamen kaybolmuyorsa kumaşın lekeli kısmını iyice gerdirip ovalayarak yarım limonu üzerine sürün.

  • Bol su ile durulayın ve sonra kurumasını bekleyin. Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Karadut, rengi kırmızı olan dut meyvesine göre daha koyu bir iz bırakır. Bu nedenle karadut lekesini kumaştan çıkarmak biraz daha zorludur. Leke, eğer yıkayabileceğiniz bir kumaş üzerindeyse öncelikle kumaşı su altına tutun ve lekeyi mümkün olduğunca seyreltin. Daha sonra bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını 3 su bardağı ılık suyla karıştırın ve lekeli bölgeyi bu karışım içerisinde bir süre bekletin. Hafif çitileyerek leke tamamen silinene kadar bu işleme devam edin. Ardından kumaşı bol su ile durulayın.

Dut lekesinin üstesinden gelmeyi başardınız ama bu defa da vişne suyu lekesiyle mi başınız dertte? Hiç sorun değil. "Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımız size ihtiyacınız olan bütün bilgileri verecektir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Dut Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Öncelikle lekenin oluştuğu yerde meyve parçaları kalmışsa onları temizleyin. Eğer meyvenin fazla suyu kumaş üzerinde duruyorsa onu da bir kağıt peçete yardımıyla dağıtmadan alın. Daha sonra kumaşı bol suda, sürekli ovarak yıkayın. Leke azalıyor fakat tamamen kaybolmuyorsa kumaşın lekeli kısmını iyice gerdirip ovalayarak yarım limonu üzerine sürün. Bol su ile durulayın ve sonra kurumasını bekleyin. Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke, eğer yıkayabileceğiniz bir kumaş üzerindeyse öncelikle kumaşı su altına tutun ve lekeyi mümkün olduğunca seyreltin. Daha sonra bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını 3 su bardağı ılık suyla karıştırın ve lekeli bölgeyi bu karışım içerisinde bir süre bekletin. Hafif çitileyerek leke tamamen silinene kadar bu işleme devam edin. Ardından kumaşı bol su ile durulayın.

Meyve Lekeleri Nasıl Daha Kolay Temizlenir?

Neredeyse tüm meyve lekeleri için geçerli olan ilk kural, leke henüz dökülmüşken müdahale etmek gerektiğidir. Lekeli bölgeye ne kadar hızlı müdahale ederseniz alacağınız sonuç da o kadar başarılı olacaktır.

Aslen yayınlandı