Bant Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Şişeden, kavanozdan bant yapışkanı nasıl çıkar veya camdaki bant yapışkanını ne temizler diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 15 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Saç Kurutma Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Öncelikle bant kalıntısının bulunduğu yere uygun temizleme yöntemini tercih etmek oldukça önemlidir. Bunun nedeni her temizleme yönteminin her alanda kullanılmasının doğru olmamasıdır. Örneğin; cam veya taş yüzeydeki bant kalıntısını spatula yardımı ile kazıma yöntemi etkili olur. MDF/lake bir dolabın üzerindeki bant kalıntısını kazımak çizilmeye neden olacağından bu alanda daha nazik bir temizleme yöntemi tercih etmenizi öneririz.

Yüzeye uygun temizleme yöntemini tercih ettiğinizden emin olun. Tercih ettiğiniz ürünün etiketini mutlaka okuyun ve talimatlarına uygun kullanın.

Yapışkan Bant Artıkları Nasıl Temizlenir?

Bulaşık Deterjanı ve Sıcak Su Yöntemi

Bulaşık deterjanıyla köpürtülmüş su dolu bir kabın içerisine üzerinde bant artığı bulunan şişe, kavanoz, bardak veya herhangi bir objeyi koyup birkaç saat beklettikten sonra bulaşık süngerinin sert kısmıyla ovarak nesneden bant artığının kolaylıkla çıkarılması sağlanır.

Kavanoz

Pimapen'deki Cama Yapışan Bantlar Nasıl Çıkar?

Yeni bir eve taşınıldığında veya pimapenler yenilendiğinde ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri olan pimapen bant artığı nasıl temizlenir konusu herkes için önemlidir.

PVC Bant Temizleyici

Birçok firmanın ürettiği PVC bant temizleyici, pimapen üzerindeki bant artıklarının çıkarılması için en etkili yöntemdir. Bu madde sıvı yapılı bir maddedir. Sıvı olan bu madde bir fırça yardımı ile bandın üzerine sürülerek film tabakası şeklinde iyice kaplanır. 10 veya 15 dakika beklettikten sonra bant kabararak kolayca camdan ayrılacaktır. Geride hiçbir kalıntı bırakmayacaktır.

Saç Kurutma Makinesi

Elastikiyetini zamanla kaybeden bant kalıntılarını saç kurutma makinesiyle ısıtıp genleştirerek bulaşık süngerinin sert kısmı ile ovmak veya Cif Krem gibi yüzeylere zarar vermeyen güçlü bir temizleyici ile çıkarmak mümkündür. Koli Bandı Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Koli Bandı Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Tiner ve Spatula Yöntemi

Pamuklu bir beze tiner dökülerek bant kalıntısı iyice silinir. Ardından spatula ile kazınır ve tekrar tinerli bezle silinerek bant kalıntıları çıkarılır. Camda da ahşapta da uygulanabilir.

Buhar Makinesi Yöntemi

Koli bandının komodin, zigon sehpa, dolap gibi ahşap ürünler üzerinde bıraktığı bant kalıntısını temizlemek için buhar makinesi ile genleştirerek ıslak mikro fiber bez ile silmek etkili bir yöntemdir. Bu işlem buhar makinesinin olmadığı durumlarda saç kurutma makinesi ile de yapılabilir.

Çamaşır Sodası Yöntemi

Koli bandı lekesi bulunan nesne ufak tefek bir ürünse kullanılabilecek bir yöntemdir. Sıcak su dolu bir kabın içine 1 su bardağı çamaşır sodası koyulur, lekeli nesneyi içerisinde bir saat beklettikten sonra kuru bir bezle kurulanır.

Tuvalet İspirtosu Yöntemi

Tuvalet ispirtosu; cam, dolap, parke gibi özellikle sert yüzeylerde bulunan kalıntıları çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Tuvalet ispirtosu kuru bir beze sürülerek koli bandı lekesi bulunan yüzey silinir. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Aseton Yöntemi

Pamuklu bir bez veya bir parça pamuk, aseton ile ıslatılarak koli bandı lekesinin bulunduğu yüzeye bastırılarak silinir. Özellikle vernikli veya lake, balon kapak türü mobilyalarda kullanılacak bir yöntemdir. Uygulama sonrası su ile durulama yapılır.

Mazot Yöntemi

Pamuklu bir bez veya bir parça pamuk, aseton ile ıslatılarak koli bandı lekesinin bulunduğu yüzeye bastırılarak silinir. Özellikle vernikli veya lake, balon kapak türü mobilyalarda kullanılacak bir yöntemdir. Uygulama sonrası su ile durulama yapılır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?