Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Yeni Yıl Temizliği: Oosouji Ritüeli

Japon kültürüne ait Oosouji ritüeli yani yeni yıl temizliği, hem ruhunuzu hem evinizi yenileyecek bir hareket hatta bir çeşit meditasyon diyebiliriz. Oosouji ritüeli nedir, yeni yıl temizliği nasıl yapılır? Tüyoları öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumayı unutmayın.

Güncellenmiş

Yeni Yıl Temizliği
Reklam
Sign Up Banner

Bahar aylarında evlerimizi yaza ya da kışa hazırlayan bahar temizliği, bayramlar yaklaşırken bayram temizliği yapıyoruz. Benzer şekilde Japonlar, yeni yıldan önce evlerini, okullarını ve hatta ofislerini temizledikleri büyük bir temizliğe girişiyorlar. Oosouji yani yeni yıl temizliği, derinlemesine temizlik yapmanın ve evdeki fazlalıklardan kurtulmanın yanı sıra zihinde yeni başlangıçlar için yer açmayı da içeren, herkesin katıldığı bir ritüeldir.

İşte adım adım yeni yıl temizliği:

Yeni yıl temizliğine tüm aile bireylerinin dahil olması gerektiğini unutmayın. Birlikte çalışmak, iş bölümü yaparak yükünüzü hafifletirken, iyi bir takım olarak güçlü aile bağları kurmanızı da sağlayacaktır.

1. Yukarıdan aşağı metodunu kullanarak temizliğe evin tavanından başlayın.

Duvarda asılı çerçeveleri, dolap ve kapı üzerinde biriken tozları temizlediğinizden emin olun.

2. Temizliğe odanın girişinden başlayın ve saat yönünde devam edin.

Bu sayede temizliği başladığınız yerde bitirecek, her yerin temizliğinden emin olacaksınız.

3. Kullanmadığınız eşyaları ve atıkları çıkarın.

Her odada uzun zamandır kullanmadığınız eşyaları ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak üzere kutulayın. Atıkları kategorize ederek toplayın ve atık kutularına atın. Ortak kullanım alanlarında gidecek eşyalara tüm aile bireyleriyle birlikte karar verin.

4. Lekelerden kurtulun.

Duvardan halıya, koltuktan duş kabinine var olan tüm lekelerden kurulmayı hedefleyin. Lekelerin geçmişi hatırlattığını unutmayın.

Evinizi, ofisinizi, eğitim gördüğünüz yeri bu şekilde derinlemesine temizleyerek zihninizi de rahatlatabilirsiniz. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir terapi yöntemi olan temizlik ile huzurlu ve sağlıklı kullanım alanları yaratmak işte bu kadar kolay!

Yeni yıl sağlıkla, mutlulukla, huzurla ve sevgiyle gel…

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bahar Temizliği Ne Zaman Yapılır, Nereden Başlanır?

Bahar temizliği için özellikle nisan ya da mayıs aylarından birini değerlendirebileceğiniz gibi ideal zaman dilimi için gardırobunuzu yenileme döneminizi seçebilirsiniz. Sıcakların daha erken artmaya başladığı bölgelerde nisan ayını, diğer bölgelerde ise mayıs ayını tercih edebilirsiniz. Bahar temizliğinde sırasıyla izlemeniz gereken gereken adımları listeledik, siz kendi öncelik sıranızı belirleyip temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

1. Mutfak temizliği

2. Banyo Temizliği

3. Oda Temizliği

4. Çamaşır Temizliği

5. Cam Temizliği

6. Zemin Temizliği

 1. İlk Durak Mutfak Temizliği

  İşe mutfak dolaplarını boşaltarak başlayabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise bulaşıklarınızı gruplara ayırarak yıkama işlemine geçebilirsiniz. Bulaşıklarınızı bardaklar, çatal bıçak takımları, tabaklar ve tencereler olarak sıralayıp sizin için en uygun olan gruptan yıkamaya başlayabilirsiniz. Bulaşıkların temizliğini tamamladıktan sonra da boşalttığınız dolaplara geçerek rafları ve kapakları silebilir, ardından yıkadığınız bulaşıkları tekrar yerlerine yerleştirebilirsiniz.

  Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? Mutfak tezgahı ve ocak, mutfağın en çok kullanılan bölümlerini oluşturduğu için sürekli kirlenebilir. Burada önemli olan en az zamanda en etkili temizliği yapabilmek. Mutfak duvarlarındaki kurumuş yağı ve kiri, sprey formundaki çok yönlü çamaşır suyu Domestos Hijyenik Köpük Mutfak ile rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Duvarlardan sonra mutfak tezgahını da aynı ürünle temizleyip ardından ocağa geçebilirsiniz. Ocak temizliğinde bizi en çok kurumuş yağ ve yemek artıkları zorlar. Bu inatçı kirler için de Cif Krem Sprey'i deneyerek kısa sürede uğraşmadan etkili sonuçlar alabilirsiniz.

  Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır? Buzdolapları metal, cam ve plastik gibi birbirinden farklı materyallerden oluştuğu ve hassas yüzeylere sahip olduğu için yumuşak bir bez ve çok amaçlı bir temizlik ürünü gerektirir. Bu yüzden buzdolabınızın dış ve iç kısımlarını mikrofiber bez ve benzeri yüzeylere zarar vermeyen bir temizlik malzemesinin yanı sıra Cif Sprey Ultra Hijyen gibi tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir temizlik ürünü ile temizlemeniz gerekir.

  Step 1: Döküm Ocak
 2. Banyoda Bahar Temizliği

  Banyoyu kirli gösteren başlıca yerler lavabo, küvet ve banyo duvarlarıdır. Bu yüzden işe en çok uğraştıran banyodaki küf lekeleri ve duvarlardan başlayabilirsiniz. Banyo duvarlarını temizlerken harcayacağınız enerjiyi ve zamanı azaltmak için Domestos Hijyenik Köpük Banyo ile Cif Sprey Power & Shine Banyo’yu tercih edebilirsiniz. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu, lavabo ve tuvaletinizdeki lekeler için etkili olacaktır. Ardından aynanızı iz bırakmayan bir bezle silerek banyo zeminlerinin temizliğini de en sona bırakabilirsiniz.

  Duşakabin Temizliği: Eğer banyonuzda duşakabin varsa ve temiz bir görünüm elde etmek istiyorsanız ilk olarak köpük ve kireç lekelerinden kurtulmanız gerekir. Özellikle silikondaki siyah lekeler, rutin duşakabin temizliği esnasında temizlenmediği için inatçı ve uğraştırıcı olabilir. Duşakabindeki bu inatçı lekeleri çıkarmak amacıyla temizlik bezi ile birlikte çok fonksiyonlu temizlik fırçalarını da kullanabilirsiniz. Cif Krem Amonyaklı ise tek başına tüm duşakabin temizliği için yeterlidir.

  Küvet Temizliği: Tıpkı duşakabin temizliğinde olduğu gibi aynı işlemleri ve ürünleri küvetinizdeki köpük, kireç ve pas lekeleri için de rahatlıkla tekrarlayabilirsiniz. Küvetinizin temizliğini bitirdikten sonra banyo zeminlerinin temizliğine geçebilir ve tüm bu süreçte kullandığınız temizlik malzemelerini ve ürünlerini banyo zeminlerinde de değerlendirebilirsiniz.

  Step 2: Gri-beyaz renklerin hakim olduğu temiz ve düzenli bir banyo
 3. Odalar için Bahar Temizliği

  Öncelikle temizlik konusunda sizi en çok zorlayacak odadan başlayabilir, böylece enerjinizi ve zamanınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu oda, genellikle büyüklüğü nedeniyle salon olsa da daha küçük ancak daha fazla eşya barındıran odalar da yine evlerin en zorlayıcı odaları olabilir. Oda temizliğinde ilk olarak tozları almanız, ardından zeminleri süpürmeniz ve silmeniz gerekir. Tersini yaptığınızda tozlar, temizlediğiniz zeminleri tekrar kirletecektir. Bu yüzden önce eşyalar üzerindeki tozları alabilir, ardından zemin temizliğine geçebilirsiniz. Ayrıca tüm odaları tek tek nasıl temizleyebileceğinizi öğrenmek için Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler içeriğine göz atabilirsiniz.

  Yatak Temizliği: Yataklarda oluşan lekeleri basit yöntemler ve kumaş temizleyicilerle çıkarabilseniz de bahar temizliğinde çok daha kapsamlı düşünmeli, ilk olarak yatağınızı havalandırmalısınız. Bu yüzden, mümkünse yatağınızı güneş gören bir yerde en az 6 saat bekletmeli, ardından uygun bir kumaş temizleyici ve hafif nemli bir bez ile silmelisiniz. Böylece zaman içinde yatağınızda oluşan bakteri ve virüs gibi zararlı organizmaların varlığını en aza indirebilirsiniz. Yatak ve yorgan temizliği ile ilgili tüm detayları öğrenmek amacıyla Yatak Nasıl Dezenfekte Edilir ve Yorgan Nasıl Yıkanır içeriklerini de okumanızda fayda var.

  Step 3: Dağınık beyaz çarşaflar ve yorgan üzerinde turuncu havlu
 4. Çamaşırlarda Bahar Temizliği

  Bahar temizliğinde gardırop yenilendiği için farklı türlerde, fazla çamaşırın temizlenmesi gerekebilir. Bu noktada çamaşır makinenizi kullanmak dışında çeşitli kıyafetler için elde yıkama işlemi de uygulamalısınız. Karışıklığı önlemek ve adım adım ilerlemek için her şeyden önce çamaşırlarınızı beyazlar, renkliler ve hassaslar olmak üzere üç temel gruba ayırmalısınız. Ardından bu çamaşır grupları için farklı başlıklar altında topladığımız ilgili yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Beyaz Çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarınızın tümünü etkili bir deterjan kullanarak elde yıkamaya gerek kalmadan yüksek dereceli bir yıkama programıyla makinede temizleyebilirsiniz. Bunun için kısa yıkama programında dahi üstün leke çıkarma performansına sahip olan Omo Active Fresh çamaşır deterjanını kullanmanız yeterli.

  Renkli Çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarda olduğu gibi tüm renkli çamaşırları da hem etkili bir şekilde temizleyen hem de hoş bir kokuya sahip olan deterjan çeşitleriyle makinede yıkayabilirsiniz. Yalnızca renklilere zarar vermemek için yüksek sıcaklıkları tercih etmemeniz gerekiyor. Bunun için de düşük sıcaklıklarda dahi iyi sonuç veren ve kumaş bakımı yapan Yumoş Deterjan Renkliler gibi bir sıvı deterjanı değerlendirebilirsiniz.

  Hassas Çamaşırlar: Bahar temizliğindeki en zorlayıcı kısımlardan birini hassas çamaşırların temizliği oluşturuyor çünkü diğer çamaşırlardan farklı olarak hassas çamaşırlarıelde yıkamak gerekiyor. Elde yıkama işlemi için çamaşırlarınızı yaklaşık yarım saat deterjanlı ılık suda bekletebilir ve ardından durulayabilirsiniz. Daha yumuşak ve hoş kokulu çamaşırlar için durulama işleminden önce Yumoş Extra Amber Çamaşır Yumuşatıcısı'nı da suya ekleyebilirsiniz.

  Step 4: Siyah ve Koyu Renk Çamaşırlar
 5. Perde Temizliği

  Perde Temizliğini tül perde ve stor perde şeklinde ikiye ayırmak mümkün. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz tül perde ve güneşlik gibi ev tekstil ürünlerinde Omo Active Sıvı çamaşır deterjanını kullanabilir ve düşük sıcaklıktaki yıkama programlarında bile hijyen sağlayabilirsiniz. Stor perdeleri ise uygun bir zemin üzerine serebilir, bulaşık süngeri ya da diş fırçası ve deterjanlı su ile ovarak temizleyebilirsiniz.

  Step 5: Ağaçlara bakan bir pencerede asılı jaluzi perde
 6. Cam Temizliği

  Farklı yüzeylerde işe yarayan temizleyicilerin cam yüzeylerde işe yaramadığına, leke ve buğu yaptığına siz de defalarca tanıklık etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden camlarda özel temizlik yöntemlerine ve malzemelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Vim Silikonlu Sprey, camları leke bırakmadan temizleyebilmeniz için ideal bir seçenek. Klasik bir temizlik bezi ve Vim Silikonlu Sprey ile pimapen dahil tüm camlarınızı temizledikten sonra camlarınız neredeyse yokmuş gibi görünecek!

  Step 6: Evi temizleyen baba ve küçük kızı
 7. Zemin Temizliği

  Günlük ve haftalık temizliklerin başrol oyuncusu olan zeminler, bahar temizliğinde de önemli bir yer kaplar. Her zaman olduğu gibi bahar temizliği yaparken de zemin malzemesine uygun temizlik malzemeleri ve ürünleri kullanmak gerekir. Bu yüzden “Ahşap Nasıl Temizlenir?” veya “Mermer Nasıl Temizlenir?” gibi soruların cevaplarını çok iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde evinizdeki zeminlerde ton farklılıklarına, çizilmelere ve solmalara yol açabilirsiniz.

  Seramik Temizliği: Oldukça hassas bir yapıya sahip olan seramik yüzeylerde kusursuz bir hijyen ve parlaklık sağlamak için klasik bir temizlik bezi ya da mopla beraber saatlerce hoş koku sağlayan Cif Konsantre Zemin Uzmanı'nı kullanabilirsiniz.

  Ahşap Temizliği: Kolayca zarar görebildiği için özenle temizlenmesi ve bakılması gereken ahşap yüzeylerde yumuşak bir temizlik bezi veya mopla birlikte baharı evinize taşıyan portakal çiçeği kokusuyla Cif Konsantre Zemin Uzmanı Ahşap'tan faydalanabilirsiniz.

  Mermer Temizliği: Her zaman göz alıcı bir görüntüye sahip olan mermerlerin bu parlak yapısını korumak için Cif Konsantre Zemin Uzmanı Mermer’den yararlanabilirsiniz.

  Step 7: Laminat Parke

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Aslen yayınlandı