Mermer Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Mermer yanlış temizlendiği takdirde dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Zarar vermeden mermer nasıl temizlenir buradan keşfedin!

Güncellenmiş 15 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
mermer banyo yüzeyleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mermer, gösterişli mutfak tezgahlarından dekoratif yer döşemelerine kadar bir çok alanda kullanılan bir materyaldir. Bu yüzden kir, leke ve sürtünme izlerinden temizlemeniz gerekir. Kolay ve etkili bir şekilde mermer nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Mermer yüzeyleri temizleyip kurumaya bıraktığınızda oluşan su lekelerini önlemek için, temizledikten sonra temiz bir mikrofiber bezle mutlaka kurulayın.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermer kireç taşının akrabası olduğundan dolayı yapısı yumuşak, gözenekli ve özellikle de şarap, bazı temizlik malzemeleri ve narenciye meyvelerinde bulunan aside karşı hassastır. Bu yüzden dökülen sıvılar aşınmaya ve kahve gibi ürünlerin içerisinde bulunan pigmentlerin de leke bırakmasına sebep olabilir.

En iyi sonucu almak için profesyonel mermer temizleme ürünleri kullanırken, içeriğinin aşağıdaki maddelere uyduğunu kontrol edin:

 • İz bırakmayan

 • Yağ ve su lekesi karşıtı

 • Durulama gerektirmeyen (Böylece zamanınızdan ve enerjinizden tasarruf etmiş olursunuz.)

Düzenli Temizlik

Mermer zeminleri yorulmadan ve ovalamadan temizlemenin en kolay yolu, kirin ve lekenin zamanla birikmesine izin vermemektir. Bu kolay ve hızlı uygulayabileceğiniz metodu günlük ev işi rutininizin bir parçası haline getirin. Kullanma talimatlarını mutlaka okuyup uyguladığınıza emin olun ve kullanmadan önce yüzeyin görünmeyen bir kısımda test edin.

 1. 1

  Çamaşır suyu gibi ağır kimyasallar içermeyen Cif Jel Zemin Uzmanı gibi etkili bir temizleyiciyi bir kova suya ekleyin. Talimatlarını mutlaka okuduğunuza ve uyguladığınıza emin olun. 

 2. 2

  Yüzeyi silin, çıkmayan leke izleri için fırça kullanarak fazla bastırmadan ovalayın.

 3. 3

  Temiz suyla durulayın ve yumuşak bir mikrofiber bezle kurulayın.

Dikkat: Ph değeri sıfır olan temizlik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Çünkü içerisinde asit bulunan ürünler yüzeyin çizilmesine ya da renk değişimine sebep olabilir.

Mermer yüzeylerin temizliğini kolaylaştırmak için düzenli olarak temizleyin. Mermer zemin temizliğinde kullanmak istediğiniz mermer temizleme ürünleri konusunda da seçici olun. Mermer ve granit yüzeyler için özel olarak tasarlanmış Cif Jel Zemin Uzmanı gibi ürünler tercih etmeye özen gösterin.

Cilalı mı Cilasız mı?

Mutfak tezgahı ya da zemin gibi, mermer yüzeyleri profesyonel cila ürünleriyle cilalamak, lekelerden ve çizilmelerden koruyacaktır. Yeni üretilen mermer yüzeyler cila ile birlikte gelse de, eski yüzeylerin bakıma ihtiyacı olacaktır. Tavsiye için üreticinin talimatlarını gözden geçirin.

Dikkat: Eğer mermer yüzeyi yemek hazırlığı için kullanıyorsanız, ürünün bu tür kullanıma uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Mermer Nasıl Temizlenir?

Mermer tezgahların temizliği, aşağıdaki iki yöntem sayesinde oldukça basittir:

Unutmayın: Yeni ürünleri ya da metotları denemeden önce, küçük bir kısımda test edin. Ürünün uygun olup olmadığından emin olamıyorsanız, üreticinin tavsiyesine başvurun. Eğer aşınma ya da renk değişimi meydana gelirse ürünü kullanmayı hemen bırakın ve bir uzmandan yardım alın.

Karbonat

 1. 1

  Bir su bardağı karbonatı suya ekleyin.

 2. 2

  Solüsyona temiz bir bez batırın.

 3. 3

  Fazla bastırmadan mermer yüzeyi silin ancak lekeli alanlar için biraz daha fazla bastırmanız gerekecektir.

 4. 4

  1-2 saat boyunca kurumaya bırakın.

 5. 5

  Temiz su kullanarak durulayın ve yumuşak pamuklu bir bezle kurulayın.

Tebeşir

Biraz garip gözükse de, mermer temizliğinde tebeşir kullanmak etkili bir sonuç verecektir:

 1. 1

  3 adet tebeşiri kırın.

 2. 2

  Toz haline gelinceye kadar havanda dövün.

 3. 3

  Pamuklu bir bezi hafif nemlendirdikten sonra yuvarlak hareketlerle mermeri silin.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?