Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çay tiryakileri, paniğe mahal yok! En sevdiğiniz mobilyaya veya daha kötüsü halıya çay mı döküldü? İşte adım adım yapmanız gerekenler.

Güncellenmiş 31 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Halıdaki çay lekesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çay, kültürümüzün ve gündelik hayatın en sevilen parçalarından birisidir. Günlük hayatın bu kadar temel bir parçası olması, doğal olarak beraberinde çeşitli kazaları da getirir. Dolayısıyla sıkı bir çay tiryakisi olmak, mobilyalardan ve halıdan çay lekesi nasıl çıkarılır bilmeyi gerektirir. Halı üzerine devrilen çay bardağı, çaydanlık, dökülme ve damlama kazaları, günlük rutinin bir parçası ve herkesin karşılaşabileceği problemlerden birisidir. Ama neyse ki gününüzü mahvetmek zorunda değil.

Unutmayın, herhangi bir leke çıkarma tekniği veya ürününü kullanmadan önce ürünün üzerindeki yıkama talimatlarını mutlaka kontrol edin. Her yöntemi ve temizlik ürününü önce kumaşın küçük, gizli bir alanında test edin. Sadece etikette uygun olduğu yazıyorsa sıcak su kullanın. Bir eşyada ya da halıda sadece kuru temizleme ibaresi varsa, evde kendiniz temizlemekten kaçının. Birazdan sizlerle paylaşacağımız, özel kumaşlara uygun temizlik yöntemleri sayesinde, halınızın lekelerden arındırılmasını ve her zamanki canlı renkleri ile dekorasyonunuzu tamamlamasını garantileyebilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  Kabul edelim, bir tişörtün üzerindeki çay lekesi can sıkıcıdır. Ancak halıdaki bir leke canımızı daha da fazla sıkabilir. Özellikle de sizin halınız değilse veya  halıdaki çay lekesi kurumuşsa. Kurumuş çay lekesi halıdan nasıl çıkar, beyaz halıdaki çay lekesi nasıl çıkar ya da yün halıdan çay lekesi nasıl çıkar gibi sorular aklınıza üşüşüp sizi paniğe sürüklemeden önce derin bir nefes alın! Çünkü normal bir halıdan çay lekesi çıkarmak sandığınızdan çok daha kolay. Bazı halılar sıcak su ve halı temizleyici ile temizlenebilir, ancak hepsi değil. Bu yüzden halınızı temizlemeyi denemeden önce mutlaka etiketini kontrol edin. Yün halıları yıkarsanız solabilir, bu yüzden dikkatli olun. Antika bir ipek halının üzerindeki lekeyi çıkarmayı denemenizi ise kesinlikle önermiyoruz – bu işi profesyonellere bırakın. Gelelim evde temizleyebileceğiniz malzemelerden üretilmiş halılar için halıdaki çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabına:

  1. 1

   Bir mutfak havlusu veya temiz bezi çay dökülen alana mümkün olduğu kadar bastırın.

   Lekenin biraz temizlenip temizlenmediğini görmek için lekeli bölgeyi suyla silerek başlayın. Bunu yaparken lekeyi daha çok yaymamak için nazikçe ve tamponlayarak silin. 

  2. 2

   Biraz halı temizleyicisini ılık suyla karıştırın.

   Kullanım talimatlarındaki ölçüleri kullanarak karışımızınızı oluşturun. Ancak daha etkili bir temizlik için Cif Her Yer Leke Uzmanı Sprey kullanmayı tercih edebilirsiniz. Karışımı halıdaki çay lekesi olan bölgeye dökün ve bir süre bekleyin.

  3. 3

   Lekeyi temiz bir bez veya süngerle nazikçe ovun.

   Sünger ya da mikrofiber bez ile lekeli alanı silmeye devam edin ve leke çıkana kadar bu işlemi tekrar tekrar uygulayın. Çay lekesinin yayılmasını önlemek için lekeli alanın dışından içine doğru silin. Halıda çay lekesi nasıl çıkar diye pratik bir yol arıyorsanız Cif Her Yer Leke Uzmanı Sprey’in lekelere karşı etkili gücünden faydalanabilirsiniz.

  4. 4

   Bir kaseyi temiz ve ılık su ile doldurun.

   Temiz bir mikrofiber bezi, ılık suya daldırarak nemlendirin.

  5. 5

   Halı temizleyiciyi olabildiğince fazla çıkarmak için lekeyi suyla tekrar silin.

   Nemli bez yardımıyla deterjan kalıntılarını temizleyin.

  6. 6

   Temiz bir havluyla halıdaki fazla suyu mümkün olduğunca alın.

   Leke çıktıktan ve deterjan temizlendikten sonra halıda kalan fazla suyu kurulayın.

  7. 7

   Halıyı kurumaya bırakın.

   Halıyı kurumaya bırakın. Kuruturken renklerin solmaması için direk güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. Tamamen kurumadan halıyı kullanmamaya özen gösterin.

 • Mobilyadan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

  Kanepenize çay mı döküldü? Telaşa gerek yok, hepimizin başına sık sık gelmiştir. Halılarda olduğu gibi tüm döşemelik kumaşlar yıkanmaya uygun değildir. Bu nedenle ilk iş olarak yıkama talimatlarını kontrol edin. Ve her ihtimale karşı, leke çıkarma çözümlerini önce mobilyanızın görünmeyen bir alanında denemeyi unutmayın.

  1. 1

   İşe lekeyi kurulayarak başlayın.

   İlk önce, mutfak havlusu veya eski bir bez kullanarak çay dökülen alanı mümkün olduğunca kurulayın. Bezi lekeli alanın üzerine bastırmaya devam edin; ancak çay lekesini yanlışlıkla başka bir alana bulaştırmamaya dikkat edin.

  2. 2

   Kullanacağınız deterjanı su ile karıştırın.

   Bir döşeme temizleyiciniz varsa etikette belirtildiği gibi bir miktar suyla karıştırın. Diğer bir alternatif olarak bir miktar bulaşık deterjanını su ile karıştırıp lekeyi temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da Cif Her Yer Leke Uzmanı Sprey kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  3. 3

   Deterjanlı karışımı çay lekesine uygulayın.

   Leke çıkarma solüsyonuna temiz bir sünger veya beyaz bir bez (eski bir beyaz tişört idealdir) batırın. Lekeyi nazikçe ovalayın.

  4. 4

   Leke yok olana kadar işleme devam edin.

   Her seferinde bezi deterjanlı karışıma batırmaya ve leke kayboluncaya kadar lekeyi yumuşak hareketlerle ovalamaya devam edin.

  5. 5

   Lekeyi durulayın.

   Mobilyanızdaki deterjan kalıntılarını iyice çıkarmak için lekeyi sadece su ile ıslatılmış bir süngerle silin. Deterjan çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

  6. 6

   Mobilya yüzeyindeki fazla suyu alın.

   Mobilya yüzeyinde kalan fazla suyu ve nemi temiz bir bez yardımıyla alın. 

  7. 7

   Kurumaya bırakın.

   Havalandırdığınız odada kurumaya bırakın. Mobilya yüzeyi tam olarak kurumadan kullanmamaya özen gösterin. Kuruması için ısı uygulamaktan kaçının. Diğer renklere nazaran beyaz mobilyaların temizliği daha özenli bir temizlik gerektirir. Bu konuda uzman tavsiyelerine ihtiyacınız varsa beyaz mobilya nasıl temizlenir yazımız size yol gösterecek.

Çay severlerin içini rahatlatacak önerilerimizden sonra içeceklerinizi tazelemek isteyebilirsiniz. Çaya devam edecekseniz ufak kazalara karşı artık hazırlıklısınız diyebiliriz. Eğer içecek tercihiniz kahveden yanaysa, kahve lekeleri, eski çay lekesi halıdan nasıl çıkar sorusunun cevabıyla aynı şekilde temizlenebilir. Eğer söz konusu rengiyle büyüleyen ama lekesiyle korku salan kırmızı içeceklerse, halıdan vişne suyu lekesi ve şarap lekesi nasıl çıkar yazılarımıza mutlaka göz atmalısınız. Parti daha romantik bir yöne ilerlediyse mum lekesi halıdan nasıl çıkar öğrenmek de yararlı olacaktır. Parti öncesi hazırlıklarda ufak bir kaza yaşadıysanız da sizin için en yararlı bilgiler halıdan oje nasıl çıkar yazımızda. Son olarak halı temizliğine dair aklınıza takılan tüm soruları ve püf noktalarını evde nasıl halı temizlenir ve evde halı nasıl yıkanır yazılarını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?